Μετεγγραφή φοιτητή με εισοδηματικά κριτήρια και γονική μέριμνα

nefeli10

Νεοφερμένος

Η nefeli10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για σας. Ηθελα να ρωτησω οταν αναφερει η εγκυκλιος μετεγγραφων ότι λαμβανεται υποψη το εισόδημα του ενος γονεα οταν υπαρχει επιμελεια με δικαστικη αποφαση. Γνωριζω πως επιμέλεια ή γονικη μεριμνα ενήλικου τεκνου δεν υπαρχει. Μηπως εννοουν διατροφη ενήλικου τεκνου που σπουδαζει
Σας ευχαριστω και παρακαλώ ας απαντήσει κάποιος που γνωριζει
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Γονικη μεριμνα ενηλικου δεν υπαρχει ...αλλα υπαρχει ανηλικου..το οποιο σημαινει οτι πρεπει να την εχετε παρει πριν το παιδι συμπληρωσει τα 18.
Αν την εχετε οκ ..μετα οι σχολες.. για το θεμα της μετεγγραφης... την δεχονται ακομα και αν το παιδι εχει περασει τα 18.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nefeli10

Νεοφερμένος

Η nefeli10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αν είμαι σε διάσταση μετα τις πανελληνιες όμως και υπάρχει επισημο έγγραφο οτι την διατροφη ενήλικου τέκνου που σπουδαζει την εχω εξολοκληρου εγω δεν λαμβάνεται αυτό υπόψη ?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Αν είμαι σε διάσταση μετα τις πανελληνιες όμως και υπάρχει επισημο έγγραφο οτι την διατροφη ενήλικου τέκνου που σπουδαζει την εχω εξολοκληρου εγω δεν λαμβάνεται αυτό υπόψη ?
Καλημερα
Οκ εχουμε καποια ουσιωδη χαρτια που δειχνουν το δικιο μας ..πλην ομως εκει που θα τα δειξουμε ( γραμματεια σχολης) θα ζητησουν συγκεκριμενα πραγματα και χωρις να εχουν και αυτοι το πολυ δικαιωμα να παρεκλινουν.
Συγκεκριμενα θα ζητησουν
1) πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης
2) διαζευκτηριο
3) δικαστικη αποφαση για την επιμελεια του παιδιου.
Οποτε αν εχετε το βασικο που ειναι το δευτερο και εχετε και πχ μια συμβολαιογραφικη πραξη επιμελειας ...δωστε τα σε ενα δικηγορο να τα παει στο δικαστηριο να του βαλουν δικαστικη ''σφραγιδα''
 
Τελευταία επεξεργασία:

nefeli10

Νεοφερμένος

Η nefeli10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ηθελα να σας ρωτησω και κατι ακομα γιατι φαινεται πως γνωριζετε. Αν η μητερα εχει παρει την επιμέλεια το τελευταίο ετος πριν τις μετεγγραφες , πως υπολογίζεται το οικογενειακο εισοδημα γιατι συμφωνα με την εγκυκλιο
λαμβάνεται υποψη ο μεσος ορος των τελευταιων 3 ετων. Εδω δηλαδη θα ληφθει υποψη το εισόδημα της μητερας του τελευταιου ετους συν το εισόδημα και των 2 γονέων των προηγούμενων 2 ετων που ήταν παντρεμένοι και με τι θα διαιρεθει μετα , δεν το καταλαβαίνω σε αυτη την περίπτωση. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Σας ευχαριστω θερμά.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Ηθελα να σας ρωτησω και κατι ακομα γιατι φαινεται πως γνωριζετε. Αν η μητερα εχει παρει την επιμέλεια το τελευταίο ετος πριν τις μετεγγραφες , πως υπολογίζεται το οικογενειακο εισοδημα γιατι συμφωνα με την εγκυκλιο
λαμβάνεται υποψη ο μεσος ορος των τελευταιων 3 ετων. Εδω δηλαδη θα ληφθει υποψη το εισόδημα της μητερας του τελευταιου ετους συν το εισόδημα και των 2 γονέων των προηγούμενων 2 ετων που ήταν παντρεμένοι και με τι θα διαιρεθει μετα , δεν το καταλαβαίνω σε αυτη την περίπτωση. Αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Σας ευχαριστω θερμά.
Αν το ερωτημα ειναι για μενα πριν απαντησω θελω να ρωτησω ...πιο πανεπιστημιο εχει στοχο το παιδι?
 

nefeli10

Νεοφερμένος

Η nefeli10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ιατρικη Θεσσαλονικης
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
ιατρικη Θεσσαλονικης
Ωραια
'Η μια μερα εχετε το χαρτι επιμελειας ή 10 χρονια ειναι το ιδιο.
Στην πλατφορμα δηλωνεται μονο το αφμ της μαμα και οχι του πατερα..εκει κανεται κλικ ''δικαστικη επιμελεια''
Οποτε υπολογιζονται μονο τα εισοδηματα της μαμας.
Δεν υπαρχει τροπος να κανει κανεις επιμερισμο εισοδηματων...τοσο χρονια και οι δυο και τα αλλα μονο ενας
 

nefeli10

Νεοφερμένος

Η nefeli10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 54 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σας ευχαριστω θερμα για τον χρόνο σας. Ειναι απόλυτα κατανοητό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top