Μετεγγραφή σε ΕΠΑΛ;

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Γεία σας ,
Είμαι μαθητής Α'λυκειου σε ΓΕ.Λ αλλα με ενδιαφέρει ο τομεας υγειας του ΕΠΑ.Λ
. Το μόνο πρόβλημα που εχω ειναι οτι η αλλαγη είναι μεγαλη και τα πραγματα που ακουω για την συμπεριφορά των μαθητων και για την ολη κατάσταση εκει με εχουν βαλει σε σκεψεις για το αν κανω την αλλαγη και δεν ταιριαξω εκει μπορω να ξαναπαω στο σχολειο που ημουν;

Η ερωτησεις μου ειναι :
Αν κανω μετεγγραφη σε επαλ και το μετανιώσω μπορω μετα τις πρωτες μέρες του Σεπτεμβρίου να γυρισω πισω ;

Τα παιδια που ήσασταν σε αυτον τον τομεα ειστε ευχαριστημένοι με την επιλογη σας ;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Γεια σου,

Ακούγεται συχνά ότι οι μαθητές στα ΕΠΑ.Λ δεν κάνουν μαθήματα, εμπλέκονται διαρκώς σε καυγάδες, δεν υπάρχει σεβασμός προς τον εκπαιδευτικό κλπ . Λίγο πολύ όλοι τα ακούμε αυτά. Θέλω να σε ρωτήσω, εσένα σε ενδιαφέρει ο συγκεκριμένος τομέας για ποια ειδικότητα; Γιατί στο ΕΠΑ.Λ, πανελλήνιες σκοπεύεις να δώσεις; Έχεις σκεφτεί να ολοκληρώσεις την φοίτησή σου σε ΓΕ.Λ και να ακολουθήσεις σε τριτοβάθμια εκπαίδευση τον συγκεκριμένο τομέα;

Το συγκεκριμένο άρθρο αναφέρεται στις μετεγγραφές :)
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Καλημέρα, αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Εγώ τείνω περισσότερο προς την ειδικότητα βοηθού νοσηλευτή , άμα πάω σε ΕΠΑ.Λ σκοπεύω σίγουρα να δώσω πανελλήνιες . Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω σκεφτεί να ακολουθήσω τον τομέα απο ΓΕ.Λ διότι μου κεντρίζει το ενδιαφέρον η ιατρική , το μόνο πράγμα που με δυσκολεύει απο το ΓΕ.Λ είναι οτι αμα επιλέξω τομέα υγείας οπως και να έχει θα πρέπει να κάνω κάποια φροντιστήρια τα οποία δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να κάνω . Ενώ απο ΕΠΑ.Λ τα φροντιστήρια θα είναι λιγότερα τα μαθήματα θα ειναι επικεντρωμένα στο αντικείμενο που θέλω να ασχοληθώ . Και τα θέματα τον πανελληνίων πιο εύκολα.

Να σημειωθεί ότι είμαι γενικά ένας καλός μαθητής με μέσο όρο το 18
και ότι οι γονείς μου δεν με πιέζουν να αλλάξω λύκειο ή να επιλέξω μια συγκεκριμένη σχολή ( γιατί νομίζω είχα δει ένα παρόμοιο θέμα με ένα παιδί το οποίο δεν το άφηναν να πάει στη σχολή που ήθελε )
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα να σαι καλά :),
Τα θέματα των Πανελληνίων είναι όντως πιο εύκολα και η ύλη λίγο πιο μικρή. Καλό το σκεπτικό σου, το είχα ξανακούσει αυτό από άτομο που έφυγε από το ΓΕ.Λ για να πάει σε ΕΠΑ.Λ γι' αυτό το λόγο. Μιας και δυσκολεύεσαι και οικονομικά για έξτρα βοήθεια/φροντιστήρια, πολύ πιθανόν να είναι καλή λύση αυτή. Απλώς να μην πας στο ΕΠΑ.Λ και δεις π.χ. ότι το επίπεδο είναι χαμηλό και αρχίσεις να χαλαρώνεις από άποψη διαβάσματος και κόπου που καταβάλλεις αφού θέλεις να περάσεις Πανελλήνιες, μιας και τα περισσότερα παιδιά εκεί δεν έχουν τέτοιο στόχο.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Σιγα σιγα στον τομέα υγείας δεν θα έπρεπε να ανεβαίνει και ο ανταγωνισμός; Οι περισσότεροι που πάνε εκει θέλουν να δώσουν πανελλήνιες για να διεκδικήσουν σχολές του 3ου πεδίου
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Καλημέρα να σαι καλά :),
Τα θέματα των Πανελληνίων είναι όντως πιο εύκολα και η ύλη λίγο πιο μικρή. Καλό το σκεπτικό σου, το είχα ξανακούσει αυτό από άτομο που έφυγε από το ΓΕ.Λ για να πάει σε ΕΠΑ.Λ γι' αυτό το λόγο. Μιας και δυσκολεύεσαι και οικονομικά για έξτρα βοήθεια/φροντιστήρια, πολύ πιθανόν να είναι καλή λύση αυτή. Απλώς να μην πας στο ΕΠΑ.Λ και δεις π.χ. ότι το επίπεδο είναι χαμηλό και αρχίσεις να χαλαρώνεις από άποψη διαβάσματος και κόπου που καταβάλλεις αφού θέλεις να περάσεις Πανελλήνιες, μιας και τα περισσότερα παιδιά εκεί δεν έχουν τέτοιο στόχο.
Να σου πώ την αλήθεια το είχα σκεφτεί και αυτό και νομίζω οτι αν θες κάτι πραγματικά και το έχεις βάλει στόχο δεν θα σε επηρεάσει το ολο κλίμα. Ασε που εγώ ρώτησα και καθηγητές του σχολείου μου με τους οποίους έχω καλές σχέσεις και μου πρότειναν αυτοί ένα καλό ΕΠΑ.Λ στο οποίο ρώτησαν καθηγητές για την συμπεριφορά και ολοι είπαν καλά λόγια ..

Υ.Γ

Αλλά δεν απάντησε κανένας στην πρώτη μου ερώτηση '' Αν κάνω μετεγγραφή σε επαλ και το μετανιώσω μπορώ μετά τις πρώτες μέρες του Σεπτεμβρίου να γυρίσω πίσω ; ''


Σιγα σιγα στον τομέα υγείας δεν θα έπρεπε να ανεβαίνει και ο ανταγωνισμός; Οι περισσότεροι που πάνε εκει θέλουν να δώσουν πανελλήνιες για να διεκδικήσουν σχολές του 3ου πεδίου
Ο Ανταγωνισμός εχεί ανέβει ήδη στον συγκεκριμένο τομέα εγώ έχω ακούσει απο παιδιά του ίδιου σχολείου οτι οι περισσότεροι στον τομέα είναι παιδιά ιατρών που πήγαν εκεί για να περάσουν πιο εύκολα αλλα και οτι ο μεσος όρος σε βαθμολογίες είναι πολύ υψηλός.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Υ.Γ

Αλλά δεν απάντησε κανένας στην πρώτη μου ερώτηση '' Αν κάνω μετεγγραφή σε επαλ και το μετανιώσω μπορώ μετά τις πρώτες μέρες του Σεπτεμβρίου να γυρίσω πίσω ; ''

9. Οι μαθητές/τριες δικαιούνται μια μόνο μετεγγραφή κατά το ίδιο σχολικό έτος από τάξη Γενικού Λυκείου σε τάξη Επαγγελματικού Λυκείου και αντίστροφα, εφόσον το αρχικό Λύκειο προέλευσης ή τελικό Λύκειο υποδοχής είναι εσπερινό.

Εσένα δεν είναι εσπερινό, δεν διευκρινίζει σε κάποιο σημείο από όσο διάβασα όλο το άρθρο αν σε δεσμεύει να μη γυρίσεις πίσω.
Σίγουρα τον επόμενο χρόνο μπορείς να πάρεις πάλι μετεγγραφή, για το ίδιο έτος κρατώ μια επιφύλαξη αλλά αν ίσχυε απαγόρευση θα το διευκρίνιζε νομίζω. Αν πάρεις στο σχολείο σου θα γνωρίζουν.
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα πάρω το σχολείο μου για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την μετεγγραφή.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Θα πάρω το σχολείο μου για περισσότερες λεπτομέρειες σχετικά με την μετεγγραφή.
Όταν ήμουν δευτερα λυκείου νομίζω είχε έρθει ένα παιδί από επαλ μετά την πρώτη εβδομάδα, άρα προφανώς θα γίνεται. Όπως σου είπαν όμως, το καλύτερο είναι να ρωτήσεις το σχολείο σου
 

barkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο barkos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Όταν ήμουν δευτερα λυκείου νομίζω είχε έρθει ένα παιδί από επαλ μετά την πρώτη εβδομάδα, άρα προφανώς θα γίνεται. Όπως σου είπαν όμως, το καλύτερο είναι να ρωτήσεις το σχολείο σου
Οτι γίνεται αλλαγή λιγο αργοπορημένα το ξέρω απλά αύριο που θα παω σχολείο θα ρωτήσω αμα γίνεται 2 φορες δηλαδή να παω πχ μια εβδομάδα στο ΕΠΑ.Λ και αμα δεν μου αρεσει το περιβάλλον ξαναγυρίσω στο ΓΕ.Λ
 

anastasiakan

Νεοφερμένος

Η anastasiakan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Αξίζει περισσότερο να πας υγείας από γελ ή από επαλ? τελείωσα την 1η λυκείου σε γελ και δεν ξέρω τι να κάνω
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Αξίζει περισσότερο να πας υγείας από γελ ή από επαλ? τελείωσα την 1η λυκείου σε γελ και δεν ξέρω τι να κάνω
διαβαζω οτι ολοι ακολουθουν την νορμα να πανε απο επαλ γτ λεει ειναι πιο ευκολα και ως πονηροι θα παρουν τη θεση πιο ευκολα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Σκοπεύεις να δώσεις πανελλήνιες σωστά;
Αρκετοί πάνε στα ΕΠΑΛ λόγω ευκολίας θεμάτων. Βέβαια, όλο και περισσότεροι πλέον το έχουν μυριστεί και ακολουθούν αυτή την οδό... Δεν ξέρω όμως σίγουρα αν πηγαίνουν για τέτοιες σχολές π.χ. νοσηλευτική, φυσικοθεραπεία ή για ιδιαίτερα υψηλόβαθμες.
 

anastasiakan

Νεοφερμένος

Η anastasiakan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Από επαλ πιστεύω πρέπει να προσπαθήσεις ακόμα περισσότερο διότι οι θέσεις είναι απειροελάχιστες.. απλά στην δική μου περίπτωση θεωρώ ότι και μου ταιριάζει αλλά και θα με βοηθήσει μια πρακτική εκπαίδευση πάνω σε αυτό που θέλω να σπουδάσω+ το γεγονός ότι ανατομία και φυσιολογία που δίνω στις πανελλήνιες θα τα δώσω και στην σχολή και ίσως είναι προνόμιο μου..επίσης δεν μαρέσει η φυσική και η χημεία
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.
Από επαλ πιστεύω πρέπει να προσπαθήσεις ακόμα περισσότερο διότι οι θέσεις είναι απειροελάχιστες.. απλά στην δική μου περίπτωση θεωρώ ότι και μου ταιριάζει αλλά και θα με βοηθήσει μια πρακτική εκπαίδευση πάνω σε αυτό που θέλω να σπουδάσω+ το γεγονός ότι ανατομία και φυσιολογία που δίνω στις πανελλήνιες θα τα δώσω και στην σχολή και ίσως είναι προνόμιο μου..επίσης δεν μαρέσει η φυσική και η χημεία
το γελιο της αρκουδας εχει να πεσει ετσι και η νικη η κεραμεως μυριστει τη δουλεια που κανουν πολλοι που πανε στα επαλ πρωην τεχνικα λυκεια για να γραψουν ευκολα θεματα και πει καταργω τη διοδο εισαγωγης στις ιατρικες μεσω επαλ.εκει δεν ξερω τι θα γινει πραγματικα
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν θα γίνει κάτι τέτοιο, και μάλιστα στην Ιατρική και σε άλλες υψηλόβαθμες σχολές είναι πολύ λίγες οι θέσεις αυτό που είπε η κοπέλα, και ο ανταγωνισμός πολύ μεγάλος. Δεν ξέρω αν συμφέρει τέτοιες σχολές να τις διαγωνιστείς από ΕΠΑΛ ή ΓΕΛ...
 

anastasiakan

Νεοφερμένος

Η anastasiakan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
εγώ σκεύτομαι ή νοσηλευτική σε τει ή ιατρικά εργαστήρια..ή κατι τέτοιο
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

roud

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η roud αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιοϊατρικών Επιστημών ΠΑΔΑ. Έχει γράψει 274 μηνύματα.
καλά ναι,για τει μιλάμε πάντα
Τα ΤΕΙ δεν υπάρχουν πια έχουν γίνει ΑΕΙ όλα
Εγώ σου προτεινω ανεπιφύλακτα να πας στο επαλ αλλά βέβαια να μην παρασυρθεις και μπεις στην νοοτροπία του δεν κάνω μάθημα δεν διαβάζω κλπ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top