Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
ολοι εσεις που πηρατε μεταγραφη πηρατε μεταγραφη λογω εισοδηματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
πηρε κανεις άλλος μεταγραφη για πιο μακρυα απο την μονιμη κατοικια του αντι για πιο κοντα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skel

Νεοφερμένος

Ο skel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
εσείς που πήρατε μετεγγραφή που πήγατε ?

νομιζω πως απο το επόμενο εξάμηνο θα γίνει η παρακολούθηση στην σχολή που έγινε η μετεγγραφή :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evdr

Νεοφερμένος

Η evdr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
εγω πηρα μετεγγραφη απο φιλολογια πατρας σε αθηνα,αλλα 2ο ετος.υπαρχει καποιος αλλος ??και εγω το ακουσα αυτο..οτι δλδ θα μπουμε απο το νεο εξαμηνο...ισχυει??επισης τι θα γινει με την αναγνωριση μαθηματων??τι εννοειται οτι αν μας αναγνωρισουν τα μαθηματα δεν θα μετρησουν στο μεσο ορο???τσαμπα τοσος κοπος 2 ετων?? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Σήμερα έκανα κατάθεση δικαιολογητικών,και μου είπαν θα επικοινωνήσουν μαζί μου ξανά,αφού ελεγχθούν.Γνωρίζει κανείς πόσο διαρκεί η διαδικασία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο φοιτητής έχει δικαίωμα να υποβάλει αίτηση προς τη Γενική Συνέλευση του τμήματος υποδοχής για αναγνώριση μαθημάτων στα οποία είχε εξεταστεί επιτυχώς στο τμήμα προέλευσης. Τα μαθήματα που τελικά αναγνωρίζονται προσμετρούνται στον αριθμό των μαθημάτων που χρειάζονται για τη λήψη πτυχίου αλλά ΧΩΡΙΣ ΒΑΘΜΟ. Στην καρτέλα του φοιτητή εγγράφεται η ένδειξη "κατοχύρωση" και το μάθημα ΔΕΝ υπολογίζεται στο μέσο όρο του βαθμού του πτυχίου. Με λίγα λόγια ο βαθμός πτυχίου θα κριθεί από την βαθμολογία που θα πάρει κάποιος από εδώ και πέρα στα μαθήματα του νέου τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
εγω πηρα μετεγγραφη απο φιλολογια πατρας σε αθηνα,αλλα 2ο ετος.υπαρχει καποιος αλλος ??και εγω το ακουσα αυτο..οτι δλδ θα μπουμε απο το νεο εξαμηνο...ισχυει??επισης τι θα γινει με την αναγνωριση μαθηματων??τι εννοειται οτι αν μας αναγνωρισουν τα μαθηματα δεν θα μετρησουν στο μεσο ορο???τσαμπα τοσος κοπος 2 ετων?? :/

Απολητα τζαμπα ο κοπος .Οταν λενε οτι δεν θα μτρησουν στο μο συμενει οτι θα παρεις πτυχειο χωρις να χριαστεις να ξανα δοσεις τα μαθηματα απλα απο το τμημα θα ξερουν οτι κατεχεις την γνωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evdr

Νεοφερμένος

Η evdr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
δηλαδη δεν θα μετρηθουν στο μεσο ορο....τελειααα!!! :/: τεσπα σε ευχαριστω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας παιδιά. Είμαι φοιτητής ιατρικής Αλεξανδρούπολης και πήρα μετεγγραφή για την ιατρική της Πάτρας. Το θέμα είναι ότι είμαι στο 4ο εξάμηνο και έχω περάσει σχεδόν όλα τα μαθήματα με ικανοποιητικούς βαθμούς και δεν ξέρω αν τα μαθήματα που πέρασα θα μου δικαιολογηθούν στην Πάτρα και με τους ίδιους βαθμούς ή θα με ρίξουν. Όποιος ξέρει κάτι σας παρακαλώ ας βοηθήσει.

Σημειωση συντονιστη: Τα μηνυματα 94-105 προηλθαν απο αλλο νημα.

Κενές θέσεις παρατηρούνται στους υποψήφιους των ετών 2010, 2011 αφού πρόκειται για φοιτητές που βρίσκονται στο 3ο και 4ο έτος και μια πιθανή μετεγγραφή θα τους στοίχιζε σε μαθήματα που είχαν περάσει με επιτυχία αφού δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι το τμήμα υποδοχής θα τους τα αναγνωρίσει. Πάντα βέβαια εξαρτάται από τη Γενική Συνέλευση του κάθε τμήματος αλλά ακόμα και τα κοινά μαθήματα δεν είναι σίγουρο ότι θα αναγνωριστούν αφού υπάρχουν περιπτώσεις απόρριψης μόνο και μόνο επειδή το σύγγραμμα ήταν διαφορετικό. Από τη μια αυτό από την άλλη το ότι ακόμα και αν αναγνωριστούν κάποια μαθήματα δεν μετράει ο βαθμός τους στο μέσο όρο του βαθμού πτυχίου, είναι αποθαρρυντικό. Τελικά μόνο τους πρωτοετείς εξυπηρετεί αυτό το σύστημα που εγγράφονται στο β΄ εξάμηνο σπουδών. Πώς είναι δυνατόν να πετάξει κάποιος τον κόπο τόσων χρόνων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Ερώτηση.

Σε περίπτωση που δεν ξανακαλέσει το τμήμα μας(και καλέσει εκπρόθεσμα),για εγγραφή,τους επιτυχόντες μετεγγραφών έως την λήξη προθεσμίας για την δήλωση μαθημάτων,τι γίνεται?Χάνουμε το εξάμηνο?Υπάρχει ειδική προθεσμία για αυτούς που μπήκαν με μετεγγραφή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ερώτηση.

Σε περίπτωση που δεν ξανακαλέσει το τμήμα μας(και καλέσει εκπρόθεσμα),για εγγραφή,τους επιτυχόντες μετεγγραφών έως την λήξη προθεσμίας για την δήλωση μαθημάτων,τι γίνεται?Χάνουμε το εξάμηνο?Υπάρχει ειδική προθεσμία για αυτούς που μπήκαν με μετεγγραφή?
Τιποτα θα κανεις κανονικα την δηλωση σου και θα μπεις στο εξαμηνο κανονικα .
Στο απθ πειρες μεταγραφη ?Στο ρωταω αυτο γιατι η εγγραφη στο εξαμηνο ειναι αναξαρτητη απο την δηλωση μαθηματων αλλα και παλι πιστευω οτι θα βρεθει λυση και για αυτο αν δεν γραφητε πριν ληξη η ημερομηνια εγραφης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Υπουργείο Παιδείας μετά την απόφαση του ΣτΕ να κρίνει αντισυνταγματικό το ισχύον σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ των πολυτέκνων, τριτέκνων και λοιπών κατηγοριών, θα προχωρήσει άμεσα σε νέα νομοθετική ρύθμιση στην οποία θα προβλέπεται η χωρίς όρους μετεγγραφή στα ΑΕΙ όπως γινόνταν παλαιότερα. Πλέον όσοι υπάγονται σε αυτήν την κατηγορία θα δίνουν κανονικά εξετάσεις και ανάλογα με το τμήμα στο οποίο πέτυχαν θα μπορούν να μετεγγραφούν στο κοντινότερο στον τόπο κατοικίας τους ομοειδές τμήμα. Θα δικαιούνται δηλαδή ελεύθερης μετεγγραφής. Παράλληλα θα κατατεθεί ρύθμιση με την οποία οι φετινοί υποψήφιοι των σχολικών μονάδων της Κεφαλονιάς θα μπορούν να εισαχθούν σε ξεχωριστό επιπλέον αριθμό θέσεων στα τμήματα των ΑΕΙ και ΤΕΙ, σε ποσοστό 0,5%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skel

Νεοφερμένος

Ο skel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Το Υπουργείο Παιδείας μετά την απόφαση του ΣτΕ να κρίνει αντισυνταγματικό το ισχύον σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ των πολυτέκνων, τριτέκνων και λοιπών κατηγοριών, θα προχωρήσει άμεσα σε νέα νομοθετική ρύθμιση στην οποία θα προβλέπεται η χωρίς όρους μετεγγραφή στα ΑΕΙ όπως γινόνταν παλαιότερα. Πλέον όσοι υπάγονται σε αυτήν την κατηγορία θα δίνουν κανονικά εξετάσεις και ανάλογα με το τμήμα στο οποίο πέτυχαν θα μπορούν να μετεγγραφούν στο κοντινότερο στον τόπο κατοικίας τους ομοειδές τμήμα. Θα δικαιούνται δηλαδή ελεύθερης μετεγγραφής. Παράλληλα θα κατατεθεί ρύθμιση με την οποία οι φετινοί υποψήφιοι των σχολικών μονάδων της Κεφαλονιάς θα μπορούν να εισαχθούν σε ξεχωριστό επιπλέον αριθμό θέσεων στα τμήματα των ΑΕΙ και ΤΕΙ, σε ποσοστό 0,5%.

δηλαδή εγώ που ειμαι τριτεκνος στο Β εξάμηνο Σπάρτης θα μπορέσω να κάνω μετεγγραφή του χρόνου ? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μάλλον αφορά τους φετινούς και μελλοντικούς υποψήφιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Όσοι πήρατε φέτος μετεγγραφή,τί έχετε κάνει εως τώρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evdr

Νεοφερμένος

Η evdr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
και εγω αυτο θελω να ρωτησω.ειναι κανεις που εχει παρει μεταγγραφη στο εκπα??επισης ξερετε εαν η γραμματεια ειναι ανοιχτη αυριο??γτ την τεταρτη και σημερα δεν ηταν λογω απεργιων...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
και εγω αυτο θελω να ρωτησω.ειναι κανεις που εχει παρει μεταγγραφη στο εκπα??επισης ξερετε εαν η γραμματεια ειναι ανοιχτη αυριο??γτ την τεταρτη και σημερα δεν ηταν λογω απεργιων...:/

εγω τεταρτη πηγα και μια χαρα ανοικτη την βρηκα. πατε τα χαρτια που κανατε την αιτηση και θα σας πουν εκει τα υπολοιπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evdr

Νεοφερμένος

Η evdr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
αληθεια??σε ποια σχολη εισαι αν επιτρεπεται??μια φιλη μου που πηγε μου ειπε οτι ηταν κλειστη η φιλολογια..επισης τι χαρτια κατεθεσες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paris7777

Νεοφερμένος

Ο Paris7777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
εγω τεταρτη πηγα και μια χαρα ανοικτη την βρηκα. πατε τα χαρτια που κανατε την αιτηση και θα σας πουν εκει τα υπολοιπα.

Εμένα με είπε,την επόμενη φορά που θα σε καλέσουμε,να φέρω κάποια έγγραφα για την εγγραφή.Λέω,πότε θα είναι η επόμενη φορά?Και απαντάει ''δεν ξέρω,1 άτομο δουλεύει στην γραμματεία,άρα...''
:P
Μας βλέπω να κάνουμε εγγραφή 1 μέρα πριν αρχίσει η εξεταστική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top