Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Το ότι ο πατέρας μου είναι άνεργος αρκεί για να γίνει μεταγραφή;

λογικα θα εχετε και χαμηλο εισοδημα(αναλογα και ποσο χρονο ειναι ανεργος) αρα μαλλον δικαιουσε νομιζω οτι περνεις και εξρα μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
μετεγγραφη μπορείς να πάρεις μόνο απο ΑΕΙ σε ΑΕΙ και από ΑΤΕΙ σε ΑΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
μετεγγραφη μπορείς να πάρεις μόνο απο ΑΕΙ σε ΑΕΙ και από ΑΤΕΙ σε ΑΤΕΙ.

Ναι απο ΑΕΙ σε ΑΕΙ και απο ΤΕΙ σε ΤΕΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
λογικα θα εχετε και χαμηλο εισοδημα(αναλογα και ποσο χρονο ειναι ανεργος) αρα μαλλον δικαιουσε νομιζω οτι περνεις και εξρα μορια

Εξτρα μόρια;δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική95

Νεοφερμένος

Η Αγγελική95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
λογικα θα εχετε και χαμηλο εισοδημα(αναλογα και ποσο χρονο ειναι ανεργος) αρα μαλλον δικαιουσε νομιζω οτι περνεις και εξρα μορια

εξτρα μορια δεν παιρνει κανεις απο αυτο και μονο! τα υπολογιζουν ολα...το βασικοτερο ειναι η ανεργεια και το χαμηλο εισοδημα και μετα βλεπουν αλλα κριτηρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
εξτρα μορια δεν παιρνει κανεις απο αυτο και μονο! τα υπολογιζουν ολα...το βασικοτερο ειναι η ανεργεια και το χαμηλο εισοδημα και μετα βλεπουν αλλα κριτηρια...

το βασικο κριτηριο θα ειναι λογικα το οικονομικο τα εξτρα μορια που αναφερω που καλος κανεις(για αποφυγει παρερμηνιων) και το επισημενεις ειναι σε περιπτωσει ισσοβαθμειας με καποιο αλλο που δεν υπαρχει ανεργος στην οικογενεια υποψειφιο με αυτη την εννοια επιπλεον μορια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene3006

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα...! Έχω ξαναγράψει εδώ, αλλά έχω νέα απορία....
Εγώ από Οκτώβρη ξεκινάω δεύτερο έτος, και την προηγούμενη φορά που έγιναν αιτήσεις
για μετεγγραφές, εγώ δεν έκανα, γιατί φοβήθηκα πως δεν θα μου αναγνώριζαν τα μαθήματα..
τελικά, συμφοιτητές που από Γιάννενα πήγαν ΑΠΘ μου είπαν πως αναγνωρίζονται σχεδόν όλα...
Διάβασα πως είναι να ξαναγίνουν αιτήσεις που αφορούν μέχρι ΚΑΙ τριτοετείς...
Ξέρουμε αν όντως ισχύει αυτό; Και επίσης... Ξέρουμε πότε περίπου θα βγει σχετικό νομοσχέδιο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα...! Έχω ξαναγράψει εδώ, αλλά έχω νέα απορία....
Εγώ από Οκτώβρη ξεκινάω δεύτερο έτος, και την προηγούμενη φορά που έγιναν αιτήσεις
για μετεγγραφές, εγώ δεν έκανα, γιατί φοβήθηκα πως δεν θα μου αναγνώριζαν τα μαθήματα..
τελικά, συμφοιτητές που από Γιάννενα πήγαν ΑΠΘ μου είπαν πως αναγνωρίζονται σχεδόν όλα...
Διάβασα πως είναι να ξαναγίνουν αιτήσεις που αφορούν μέχρι ΚΑΙ τριτοετείς...
Ξέρουμε αν όντως ισχύει αυτό; Και επίσης... Ξέρουμε πότε περίπου θα βγει σχετικό νομοσχέδιο;
Ευχαριστώ προκαταβολικά.... :)

ΝΟΜΙΖΩ ισχύει ..ΝΟΜΙΖΩ ψηφίστηκε η τροπολογία στην βουλή και τέλη του μήνα θα γίνουν οι εγγραφές.
υγ* Το "ΝΟΜΙΖΩ" γιατί η μητέρα μου,μου τα είπε αυτά. Και εγώ θα κάνω αίτηση για μετεγγραφή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
oσοι πηρατε τωρα μεταγγραφη τα μαθηματα του σεπτεβρειου που τειχον δωσατε πως ΄΄κανονισατε΄΄ να συμπερηλαμβανονται στην αναλητικη βαθμολογια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene3006

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εμένα συμφοιτητές μου που από Φυσικό Ιωαννίνων φεύγουν στο Φυσικό του ΑΠΘ, θα δώσουν εξεταστική τον Σεπτέμβρη Γιάννενα, και όσα μαθήματα είναι κοινά και τα έχουν περάσει, αναγνωρίζονται κανονικά, και λογικά περνιούνται κανονικά οι βαθμολογίες.... Στο πρώτο έτος έχουμε 10 μαθήματα κι εμείς στο Ιωαννίνων και στο ΑΠΘ, αλλά 2 μαθήματα είναι διαφορετικά...

Ελπίζω να βγει σύντομα κάτι επίσημο σχετικά με τις μετεγγραφές, γιατί την προηγούμενη φορά ακουγόταν από τα Χριστούγεννα, και οι αιτήσεις έγιναν μετά το Πάσχα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Εμένα συμφοιτητές μου που από Φυσικό Ιωαννίνων φεύγουν στο Φυσικό του ΑΠΘ, θα δώσουν εξεταστική τον Σεπτέμβρη Γιάννενα, και όσα μαθήματα είναι κοινά και τα έχουν περάσει, αναγνωρίζονται κανονικά, και λογικά περνιούνται κανονικά οι βαθμολογίες.... Στο πρώτο έτος έχουμε 10 μαθήματα κι εμείς στο Ιωαννίνων και στο ΑΠΘ, αλλά 2 μαθήματα είναι διαφορετικά...

Ελπίζω να βγει σύντομα κάτι επίσημο σχετικά με τις μετεγγραφές, γιατί την προηγούμενη φορά ακουγόταν από τα Χριστούγεννα, και οι αιτήσεις έγιναν μετά το Πάσχα....

ευχαριστω πολλη για την απαντηση αλλα το δικο μου ερωτημα ειναι ποτε θα διορθοθουν τα γραπτα για να περαστουν η βαθμοι (πρεπει να σημειωσουμε κατι στα γραπτα)Γιατι συμφωνα με την γραμματεια του τμηματος που θα βρησκομαι απο οκτωβρη η διαγραφη μπορει να γινει απο την επμενη που θα δωσω το τελειυταιο μαθημα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene3006

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
A με συγχωρείς, άλλο κατάλαβα.... Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στη γραμματεία του τμήματός σου (αν και δεν είμαι σίγουρη ότι θα έχουν απάντηση σ' αυτό... συνήθως δεν έχουν απαντήσεις και στα πιο απλά ζητήματα) ή να στείλεις κάποιο e-mail στους καθηγητές σου... Λέγοντάς τους πως πρόκειται από Οκτώβρη να συνεχίσεις σε άλλη περιοχή λόγω μετεγγραφής κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
A με συγχωρείς, άλλο κατάλαβα.... Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στη γραμματεία του τμήματός σου (αν και δεν είμαι σίγουρη ότι θα έχουν απάντηση σ' αυτό... συνήθως δεν έχουν απαντήσεις και στα πιο απλά ζητήματα) ή να στείλεις κάποιο e-mail στους καθηγητές σου... Λέγοντάς τους πως πρόκειται από Οκτώβρη να συνεχίσεις σε άλλη περιοχή λόγω μετεγγραφής κλπ...
Τι συγνωμη εγω δεν το διευκρινησα αρκετα.αυτο με το τηλεφωνω εχω στοχο να το κανω αυριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene3006

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ναι πάρε ένα τηλέφωνο (αν και πιθανόν να απεργούν).... Και βλέπεις.... Σίγουρα λύση θα βρεθεί, δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να περάσεις μαθήματα και να μην περαστούν οι βαθμολογίες σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ναι πάρε ένα τηλέφωνο (αν και πιθανόν να απεργούν).... Και βλέπεις.... Σίγουρα λύση θα βρεθεί, δεν νομίζω να υπάρχει περίπτωση να περάσεις μαθήματα και να μην περαστούν οι βαθμολογίες σου...

Πηρα τηλεφωνω με ειπε δεν ξερει ακριβος αλλα θα παρει στο απθ να ρωτησει και στην τελικη με ειπε οτι ο βαθμος μπορει να σταλει και να προστεθει μετα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
γεια σας παιδια μια φιλη μου περασε στο ΔΙΟΙΚΗΣΗ, ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ & ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ & ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ - ΤΕΙ ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ( αμφισσα) και λογω οικονομικων δν θα μπορεσει να παει μηπως υπαρχει αντιστοιχια με καποιο τμημα στον πειραια-αθηνα ?? ψαχνεται για μεταγραφη( εχω φαει ολο τον κοσμο δν βρισκω τπτ)...ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα στην Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Detp

Νεοφερμένος

Ο Detp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ανδόρρα (Ευρώπη). Έχει γράψει 91 μηνύματα.
Υπάρχει τίποτα νεότερο, κάποια ανακοίνωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene3006

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Εγω δεν έχω ακούσει τίποτα απολύτως.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,421 μηνύματα.
Ούτε εγω ακουασ τιποτα ακομα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Μετεγγραφές Φοιτητών 2013-14 - Τι θα ισχύσει
1. Όλοι οι επιτυχόντες που είτε έλαβαν μέρος στις εξετάσεις πανελλαδικού επιπέδου του σχολικού έτους 2010-2011, 2011-2012 και 2012-2013 είτε έκαναν χρήση της βεβαίωσης πρόσβασης των δύο προηγούμενων, της εισαγωγής τους, ετών και κατετάγησαν σε θέση εισαγωγής σε Σχολή ή Τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, τεκμαίρουν δικαίωμα μεταφοράς της θέσης εισαγωγής τους σε αντίστοιχη Σχολή ή Τμήμα, εφόσον το ετήσιο κατά το έτος 2012 εισόδημα του δυνητικά δικαιούχου και
των μελών της οικογενείας του δεν ξεπερνά το ποσό των εννέα χιλιάδων (9.000) ευρώ κατά κεφαλήν. Για τις μονογονεϊκές οικογένειες και τους επιτυχόντες που πάσχουν από τις αναφερόμενες στο παράρτημα της υπ’ αριθμ. Φ.151/122732/Β6 (Β΄ 1612/2010 ) κοινής υπουργικής απόφασης παθήσεις ή έχουν πραγματοποιήσει δωρεά οργάνου ή μυελού των οστών σε συγγενή α΄ ή β΄ βαθμού ή οι γονείς ή κηδεμόνες αυτών, ένας εκ των δύο ή και οι δύο αθροιστικά, έχουν αποδεδειγμένα συμπληρώσει οχτώ (8) μήνες ανεργίας εντός του έτους 2013, το ανωτέρω εισόδημα υπολογίζεται στο διπλάσιο ήτοι δεκαοκτώ χιλιάδες (18.000) ευρώ κατά κεφαλήν και το, κατά τα ανωτέρω, δικαίωμα μεταφοράς θέσης αφορά και στους επιτυχόντες που έλαβαν μέρος στις εξετάσεις πανελλαδικού επιπέδου του σχολικού έτους 2009-2010.
2. Η κατά τα ανωτέρω μεταφορά της θέσης πραγματοποιείται με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων και επιτρέπεται μόνο από Πανεπιστήμιο σε Πανεπιστήμιο ή από Τ.Ε.Ι. σε Τ.Ε.Ι.. Ο αριθμός των μεταφερόμενων θέσεων δεν επιτρέπεται να ξεπερνά το 15% του συνολικού αριθμού των εισακτέων ανά Σχολή ή Τμήμα που εδρεύει στους Νομούς Αττικής και Θεσσαλονίκης και το 15% του συνολικού αριθμού των εισακτέων στις υπόλοιπες Σχολές ή Τμήματα. Από τις διατιθέμενες θέσεις το 10% θα διατεθεί στους εισακτέους της σχολικής χρονιάς 2009-2010, το 30% θα διατεθεί στους εισακτέους της σχολικής χρονιάς 2010-2011, το 30% στους εισακτέους της σχολικής χρονιάς 2011-2012 και το 30% στους εισακτέους της σχολικής χρονιάς 2012-2013.
3. Οι δικαιούχοι μεταφοράς δύνανται να υποβάλουν σχετική αίτηση προς την Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων για αντίστοιχα Τμήματα έως δύο διαφορετικών Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι..
4. Κριτήρια κατάταξης των δυνητικά δικαιούχων ανά Σχολή ή Τμήμα είναι με σειρά προτεραιότητας τα κάτωθι:
α) Το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου και των μελών της οικογενείας του κατά το έτος 2012, κατά αύξουσα κατανομή,
β) Ο δικαιούχος να πάσχει από τις αναφερόμενες στο παράρτημα της υπ’ αριθμ. Φ151/122732/Β6 (Β΄ 1612/ 2010) κοινής υπουργικής απόφασης παθήσεις ή έχει πραγματοποιήσει δωρεά οργάνου ή μυελού των οστών σε συγγενή α΄ ή β΄ βαθμού
γ) Ο δικαιούχος να έχει αδελφό ή αδελφή, ενεργό φοιτητή του πρώτου κύκλου σπουδών, όπως ορίζεται στο άρθρο 2 του ν. 4009/2011 (Α΄195),εφόσον δεν είναι ήδη κάτοχος πτυχίου, μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου, που φοιτά σε Πανεπιστήμιο ή Τ.Ε.Ι. ή στις Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες ή στην Ανώτατη Σχολή Παιδαγωγικής και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (Α.Σ.ΠΑ.ΙΤ.Ε.), καθώς και στις Ανώτερες Σχολές Τουριστικής Εκπαίδευσης του Υπουργείου Τουρισμού διαφορετικής πόλης της
μόνιμης κατοικίας των γονέων τους ή ο δικαιούχος να ανήκει στην κατηγορία των πολύδυμων τέκνων που συμμετείχαν το ίδιο σχολικό έτος στις πανελλαδικές εξετάσεις εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
δ) Ο δικαιούχος να είναι μέλος πολύτεκνης ή τρίτεκνης οικογένειας, κατά τις κείμενες διατάξεις.
ε) Ο δικαιούχος να έχει γονείς, τέκνα, αδέλφια, ή σύζυγο που πάσχουν από τις αναφερόμενες στο παράρτημα της υπ’ αριθμ. Φ151/122732/Β6 (Β΄ 1612/2010) κοινής υπουργικής απόφασης παθήσεις ή έχουν πραγματοποιήσει δωρεά οργάνου ή μυελού των οστών σε συγγενή α΄ ή β΄βαθμού ή ο δικαιούχος είναι ορφανός και από τους δύο γονείς.
στ) Ο δικαιούχος να είναι τέκνο των θυμάτων της τρομοκρατίας που αναφέρονται στην παρ. 1 του άρθρου 1 του ν. 1897/1990 (Α΄ 120).
ζ) Τα μόρια εισαγωγής των δυνητικά δικαιούχων, κατά φθίνουσα σειρά κατάταξης.
5. Η διαδικασία για την υποβολή αιτήσεων, τη μεταφορά της θέσης εισαγωγής, η εξειδίκευση των κριτηρίων χορήγησης της μεταφοράς, καθώς και κάθε άλλη αναγκαία λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος άρθρου καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων.
6. Η αντιστοιχία των Σχολών και των Τμημάτων των Α.Ε.Ι. καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, λαμβάνοντας υπόψιν τους τίτλους των αντίστοιχων Σχολών, Τμημάτων και των Εισαγωγικών Κατευθύνσεων αυτών, καθώς και τα παρεχόμενα επαγγελματικά δικαιώματα, όπου αυτά υφίστανται. Η απόφαση εκδίδεται μετά από γνώμη της Α.ΔΙ.Π. η οποία περιέρχεται στον Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων εντός της αποκλειστικής προθεσμίας των δέκα (10) ημερών από την περιέλευση σε αυτή του ερωτήματος του Υπουργού.
7. Κατ’ εξαίρεση των όσων ανωτέρω, οι επιτυχόντες των αναφερομένων στην παράγραφο 1 σχολικών ετών οι οποίοι κατέλαβαν θέση εισαγωγής με την κατηγορία του 5%, δύνανται με αίτησή τους να μεταφέρουν τη θέση τους σε όποιο Πανεπιστήμιο, εφόσον πέτυχαν σε Πανεπιστήμιο ή Τ.Ε.Ι., εφόσον πέτυχαν σε ΤΕΙ, δηλώσουν. Οι θέσεις που θα καταληφθούν από τους ανήκοντες στην κατηγορία αυτή επιτυχόντες, δεν θα υπάγονται στα ποσοστά που αναφέρονται στην παράγραφο 2 και κατά συνέπεια οι επιτυχόντες αυτοί θα καταλάβουν θέσεις φοίτησης καθ’ υπέρβασιν. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων θα καθορισθεί η διαδικασία υποβολής των αιτήσεων των ανωτέρω, καθώς
και κάθε άλλη λεπτομέρεια για την εφαρμογή του παρόντος.
8. Φοιτητές που εισήχθησαν οποιαδήποτε σχολική χρονιά σε Α.Ε.Ι., και διαρκούσης της φοίτησής τους ασθένησαν οι ίδιοι από τις ασθένειες που προβλέπονται στην παρ. 1 του άρθρου 35 του ν. 3794 (Α΄ 156) και η ασθένειά τους αυτή έχει διαπιστωθεί ιατρικά σύμφωνα με την υπουργική απόφαση Φ.151/19785/Β6/12.2.2013,δύνανται να μεταφέρουν τη θέση φοίτησής τους σε αντίστοιχη σχολή ή τμήμα του Πανεπιστημίου, εάν τυγχάνουν πανεπιστημιακοί φοιτητές ή του Τ.Ε.Ι. εάν φοιτούν
σε Τ.Ε.Ι. που ευρίσκεται στην πόλη της μόνιμης κατοικίας των γονέων τους ή σε περίπτωση που δεν υπάρχει εκεί Α.Ε.Ι., στην εγγύτερη πόλη αυτής.

πηγή : e-sos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top