Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ ξέρω άτομο που πέρασε Βιολογικό Κρήτης και ξαναδίνει, γιατί δεν έχει χρήματα να πάει. SO?

Έχει όμως χρήματα για να ξαναδώσει :) Κάποιοι δεν είχαμε καν αυτή την επιλογή.

Και; Σού λέει κάτι αυτό; Γιατί σε εμένα δε λέει απολύτως τίποτα.:)

Ναι, γιατί δεν μπορεί να γίνει σωστά μάθημα αν σε ένα πείραμα που θέλει 2 άτομα είναι 10! Οι 2 μαθαίνουν και οι άλλοι κοιτούν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Συμφωνώ σε όλα. Η ίδια κατάσταση επικρατεί παντού, ενώ όντως χρησιμοποίησαν ειδικές κατηγορίες παιδιά που δεν έχουν οικονομικά προβλήματα. Κατ' εξοχήν συναντάται αυτό στις υψηλόβαθμες. Κι εμένα με εξοργίζει, γιατί υπό άλλες προϋποθέσεις θα ήμουν σε άλλη πόλη. Ας ελπίσουμε να ευνοηθούν άτομα με οικονομικά προβλήματα αυτή τη φορά.

Αυτο ελπίζω κι εγω!
Και για μένα θεμιτό θα ηταν να προηγούνται ,μάλιστα, τα άτομα που έχασαν για λίγα μόρια το τμήμα της προτίμησής τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
1. Έχει όμως χρήματα για να ξαναδώσει :) Κάποιοι δεν είχαμε καν αυτή την επιλογή.

2.Ναι, γιατί δεν μπορεί να γίνει σωστά μάθημα αν σε ένα πείραμα που θέλει 2 άτομα είναι 10! Οι 2 μαθαίνουν και οι άλλοι κοιτούν!
1. Έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο;
2. Όταν λύνουμε πρακτικά εμείς, είμαστε 400 άτομα περίπου, κι απαντούν οι 10-15. Έτσι γίνεται μάθημα;

Παντού η ίδια κατάσταση επικρατεί. Μη νομίζεις ότι μόνο στα εργαστήριά σας χρειάζεται να συμμετέχουν όλοι, φίλτατη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Αυτό που είπα ειναι ,ότι πρεπει να υπάρξει καλυτερη κατανομή!
Δηλαδή,δε γίνεται να έρχονται τρίτεκνοι που δεν έχουν κανένα οικονομικό προβλημα ,αντίθετα μάλιστα, έχουν αρκετα μεγάλη οικονομική επιφάνεια και να εισάγονται και παιδια με μετεγγραφές που αντιμετωπίζουν οικονομικές δυσκολίες!
Ή το ενα το άλλο! Στη σχολη μας πραγματικα φοιτά αριθμός πολλαπλασιος απο εκείνον που μπορούν να φιλοξενήσουν οι εγκαταστάσεις ,τα εργαστήρια κτλ! Σκέψου,αν εμείς ήμασταν οι μισοί απο ότι ειμαστε και διπλάσια εργαστήρια θα μπορούσαμε να κανουμε και περισσότερες εργασίες! Στην τελική και οι καθηγητές θα ηταν σε θέση να κάνουν καλυτερα τη δουλειά τους (γιατι άλλο να εκπαιδευεις 150 και άλλο 300 άτομα) και φυσικά κι εμείς θα σπουδαζαμε καλυτερα!

και εδώ είναι η βλακεία της υπόθεσης:
όλοι συσσωρεύονται στα κεντρικά τμήματα πιστεύοντας ότι είναι καλύτερα, αυτό όμως έχει αποτέλεσμα την υποβάθμιση του επιπέδου, ενώ παράλληλα τα περιφερειακά που αδειάζουν, κάνουν καλό μάθημα στους εναπομείναντες!:P
Κανονικά οι μετεγγραφές/ ειδικές κατηγορίες θα έπρεπε να υπάρχουν αποκλειστικά για αυτούς που έχουν οικονομικά προβλήματα, αδέρφια που σπουδάζουν ήδη σε κάποια άλλη πόλη (με οικονομικά κριτήρια να γίνεται πάλι αυτό), καθώς και με άτομα που έχουν προβλήματα υγείας με την έννοια ότι, είναι ανάγκη να μείνουν κοντά στην οικογένεια, ή κοντά στο νοσοκομείο που τους παρακολουθεί.
Ίσως να υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που να έχουν ανάγκη τις μετεγγραφές, αλλά τώρα αυτές μου ήρθαν.

Και πιστεύω ότι όλοι αυτοί οι φοιτητές θα πρέπει να περνάνε από αυστηρό έλεγχο προκειμένου να διαπιστωθεί η εγκυρότητα των όσων δηλώνουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
και εδώ είναι η βλακεία της υπόθεσης:
όλοι συσσωρεύονται στα κεντρικά τμήματα πιστεύοντας ότι είναι καλύτερα, αυτό όμως έχει αποτέλεσμα την υποβάθμιση του επιπέδου, ενώ παράλληλα τα περιφερειακά που αδειάζουν, κάνουν καλό μάθημα στους εναπομείναντες!:P
Κανονικά οι μετεγγραφές/ ειδικές κατηγορίες θα έπρεπε να υπάρχουν αποκλειστικά για αυτούς που έχουν οικονομικά προβλήματα, αδέρφια που σπουδάζουν ήδη σε κάποια άλλη πόλη (με οικονομικά κριτήρια να γίνεται πάλι αυτό), καθώς και με άτομα που έχουν προβλήματα υγείας με την έννοια ότι, είναι ανάγκη να μείνουν κοντά στην οικογένεια, ή κοντά στο νοσοκομείο που τους παρακολουθεί.
Ίσως να υπάρχουν και άλλες κατηγορίες που να έχουν ανάγκη τις μετεγγραφές, αλλά τώρα αυτές μου ήρθαν.

Και πιστεύω ότι όλοι αυτοί οι φοιτητές θα πρέπει να περνάνε από αυστηρό έλεγχο προκειμένου να διαπιστωθεί η εγκυρότητα των όσων δηλώνουν...

Συμφωνώ απόλυτα σε ολα!
Κι όντως η Ιατρικη Αθήνας μόνο το ονομα εχει πια! Υστερεί σε πολλα! Δε λέω υπαρχουν ,ειδικά στα μεγαλύτερα έτη,αξιολογοτατοι καθηγητές αλλα και πάλι σε ορισμένα πράγματα ειμεθα να μας κλαίνε οι ρεγγες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
1. Έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο;
2. Όταν λύνουμε πρακτικά εμείς, είμαστε 400 άτομα περίπου, κι απαντούν οι 10-15. Έτσι γίνεται μάθημα;

Παντού η ίδια κατάσταση επικρατεί. Μη νομίζεις ότι μόνο στα εργαστήριά σας χρειάζεται να συμμετέχουν όλοι, φίλτατη.

1. Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς. Απλώς πρόσθεσα έναν ακόμη παράγοντα που δείχνει ότι οι μεταγραφές δεν είναι και τόσο δίκαιες.
2. Δε γνωρίζω τι ακριβώς κάνετε όταν λύνετε πρακτικά, όμως και πάλι, ελέγχετε τις γνώσεις σας, είτε απαντάτε εσείς, είτε όχι. Αν όμως δεν κρατήσει κάποιος στα χέρια του την αυτόματη πιπέτα και δεν τη χρησιμοποιήσει, δεν πρόκειται να καταλάβει πώς λειτουργεί.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με αυτό που λέτε πάντως, ότι δεν έχω πρόβλημα αν γίνονται μεταγραφές, αρκεί να τηρούνται τα σωστά κριτήρια.

edit: Δε διαφωνώ στο ότι όταν είναι λιγότεροι φοιτητές μπορεί μάλλον να γίνει καλύτερα μάθημα, φίλτατε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Υπάρχουν νεώτερα σχετικά με το θέμα; Γνωρίζει κανείς κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Το ιδιο θελω να ρωτησω και εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Το ιδιο θελω να ρωτησω και εγω!

Κοίταξε καλύτερα σε άλλες δημοσιογραφικές - και μη - ιστοσελίδες, γιατί το ischool είναι ανενημέρωτο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
«Από εβδομάδα οι αιτήσεις για μετεγγραφές στα πανεπιστήμια» :warn:

https://www.tovima.gr/society/article/?aid=505923

(Αμήν και πότε, δηλαδή!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosmp

Νεοφερμένος

Ο christosmp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Ρίχνοντας μία δεύτερη ματιά στην υπουργική απόφαση παρατηρεί κανείς αδικίες οι οποίες έρχονται να προστεθούν στις ήδη υπάρχουσες του ν. 4115/2013. Να τονίσω πως απλά τα αναφέρω για συζήτηση και προβληματισμό. Όλα ξεκινούν από την παράγραφο 2δ του άρθρου 1, η οποία αναφέρει: Ετήσιο οικογενειακό εισόδημα: Το συνολικό εισόδημα που αναγράφεται στο εκκαθαριστικό του οικονομικού έτους 2012 ως «εισόδημα επιβολής εισφοράς» στη σχετική ένδειξη. Με την χρήση του"εισοδήματος επιβολής εισφοράς" που βρίσκεται στην στήλη Γ2 του εκκαθαριστικού σημειώματος "τιμωρούνται" όσοι λαμβάνουν οποιοδήποτε προνοιακό επίδομα (ανεργίας, πολυτεκνίας, φοιτητικό). Ενώ αυτά δεν φορολογούνται, το υπουργείο αποφασίζει να τα λάβει υπόψιν του.
Το σημείο που κάνει ρουσφετοτρωτό το σύστημα είναι το άρθρο 3. Ενώ το Υπουργείο δημιουργεί ηλεκτρονική σελίδα για την υποβολή των αιτήσεων δεν την καθιστά ικανή να εκδόσει αποτελέσματα (όπως στην περίπτωση των πανελλαδικών εξετάσεων) αλλά αντ' αυτού συγκροτεί πενταμελή επιτροπή (η οποία αποτελείται από 6 μέλη! ) προκειμένου να εκδόσει τα αποτελέσματα. Να σημειωθεί ότι δεν υπάρχει περίπτωση ψευδούς δήλωσης στοιχείων καθώς από την μία έχει γίνει η ταυτοπροσωπία στην Δ.Ε. και από την άλλη η ηλεκτρονική δήλωση επέχει θέση υπεύθυνης δήλωσης.
Τα συμπεράσματα δικά σας. Θα ήθελα πολύ να συζητήσουμε για όσα προανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Νομοθετική Ρύθμιση ΥΠΑΙΘΠΑ για τη μεταφορά θέσεων επιτυχόντων στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του σχολικού έτους 2011-2012 για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση: https://www.minedu.gov.gr/grafeio-ty...eltia-typoy-main/9561-09-04-13-2011-2012.html

Προθεσμία υποβολής ηλεκτρονικής αίτησης για τη μεταφορά θέσεων επιτυχόντων στις εξετάσεις πανελλαδικού επιπέδου του σχολικού έτους 2011-2012 για την εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση: https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2013/130409_apofasi_metaforas_8esis_2.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,411 μηνύματα.

balhhh

Νεοφερμένος

Ο balhhh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
για εμασ π δινουμε το 2013 τπτ?????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
για εμασ π δινουμε το 2013 τπτ?????????????

νομίζω ισχύει και για εμάς, αλλά δεν είμαι σίγουρος. (έπρεπε να χεις κάνει όμως τα χαρτιά σου πριν κάνα μήνα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
νομίζω ισχύει και για εμάς, αλλά δεν είμαι σίγουρος. (έπρεπε να χεις κάνει όμως τα χαρτιά σου πριν κάνα μήνα..)

Τον Απρίλη ήταν για τις ειδικές κατηγορίες (πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, κοινωνικά κριτήρια).

Έχω την εντύπωση ότι οι ειδικές κατηγορίες αντικατέστησαν τις μετεγγραφές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

balhhh

Νεοφερμένος

Ο balhhh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τον Απρίλη ήταν για τις ειδικές κατηγορίες (πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, κοινωνικά κριτήρια).

Έχω την εντύπωση ότι οι ειδικές κατηγορίες αντικατέστησαν τις μετεγγραφές...

ναι τα εκανα αυτα...δλγ μ αυτα μπορω να παρω μεταγραφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ναι τα εκανα αυτα...δλγ μ αυτα μπορω να παρω μεταγραφη?

Oι ειδικές κατηγορίες είναι κάτι σαν bonus. Αν δε περάσεις με την γενική σειρά, διεκδικείς κάποιες θέσεις επιπλέον από αυτές τις κατηγορίες.
Οι μετεγγραφές δεν επανέρχονται, καθώς - νομίζω - ότι "αντικαταστάθηκαν". Πάντως, η κυβέρνηση δεν έχει ανακοινώσει τίποτα για μετεγγραφές που να αφορούν το έτος 2012-2013.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CityBong

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Oι ειδικές κατηγορίες είναι κάτι σαν bonus. Αν δε περάσεις με την γενική σειρά, διεκδικείς κάποιες θέσεις επιπλέον από αυτές τις κατηγορίες.
Οι μετεγγραφές δεν επανέρχονται, καθώς - νομίζω - ότι "αντικαταστάθηκαν". Πάντως, η κυβέρνηση δεν έχει ανακοινώσει τίποτα για μετεγγραφές που να αφορούν το έτος 2012-2013.

πάντως εγώ έχω διαβάσει πολλά για τις μετεγγραφές.. ας πούμε για παράδειγμα
https://www.orosimo.gr/www/index.php/ekpaideytika-nea/204-metagrafes-triteknoi-politeknoi

εγώ ενδιαφέρομαι για αυτό:
- Στην περίπτωση που οι υποψήφιοι έχουν αδελφούς που ήδη φοιτούν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και θέλουν να φοιτήσουν σε ομοταγές τμήμα της ίδιας πόλης, διευκρινίζεται ότι για την υπαγωγή στην εν λόγω ειδική κατηγορία εισακτέων θα πρέπει ο αδελφός ή η αδελφή του υποψηφίου να είναι ενεργός φοιτητής του πρώτου κύκλου σπουδών και να μην είναι ήδη κάτοχος πτυχίου, μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου.


τώρα πόσο έμπιστη είναι η ιστοσελίδα στο λινκ, δεν ξέρω.
εδιτ: έψαξα γενικά στο google, ναι μάλλον δεν θα υπάρχουν μετεγγραφές για εμάς που δίνουμε φέτος :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top