Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Ισα ίσα, δε σπουδάζει στη Θεσσαλονίκη.!!! Αν σπούδαζε θεσσαλονίκη, θα μπορούσαν οι γονείς (γενικά, όχι μόνο οι δικοί μου), να συντηρούν ενα σπίτι (δηλαδή το δικό μου στην κομοτηνή) και το πατρικό (Θεσσαλονίκη). Σπουδάζει όμως Ξάνθη, και στην ξάνθη δεν υπάρχει η σχολή μου. Αρα δε μπορούν να συντηρούν 3 σπίτια. (της θεσσαλονικης, της ξανθης και της κομοτηνής)

Μία απόδειξη ότι αν το σύστημα αυτό ισχύσει, πάλι θα έχει τρωτά, αφού θα υπάρχουν σημεία που δε θα εξεταστούν.
Ο αδερφός σου δε σπουδάζει πλέον στο εξωτερικό ρε;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
Μία απόδειξη ότι αν το σύστημα αυτό ισχύσει, πάλι θα έχει τρωτά, αφού θα υπάρχουν σημεία που δε θα εξεταστούν.
Ο αδερφός σου δε σπουδάζει πλέον στο εξωτερικό ρε;;;;

πουθενά δε φαίνεται αυτό ;)
Και φέτος ήμουν κοινωνικά κριτήρια επειδή πέρασε ΗΜΜΥ Ξάνθης και δηλώνει μαθήματα κάθε εξάμηνο. Με άλλα λόγια, είναι ενεργός φοιτητής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene3006

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ερώτηση... Άκουσα πως αν δυο αδέρφια σπουδάζουν μακριά από το σπίτι, τότε το δεύτερο μπορεί να έρθει στον τόπο μόνιμης κατοικίας... Να υποθέσω όμως ότι αν τα αδέρφια έχουν περάσει στην ίδια πόλη, αυτό δεν ισχύει, έτσι; Ξέρουμε επίσης, αν υπάρχει κάτι επίσημο και σαφές σχετικά με τα κριτήρια; Γιατί απ' όσο είδα στην σελίδα του Υπουργείου, αναφέρεται μόνο στο εισόδημα, αλλά δεν γίνεται καμία αναφορά στο ποια είναι τα κοινωνικά κριτήρια... Ευχαριστώ προκαταβολικά... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ερώτηση... Άκουσα πως αν δυο αδέρφια σπουδάζουν μακριά από το σπίτι, τότε το δεύτερο μπορεί να έρθει στον τόπο μόνιμης κατοικίας... Να υποθέσω όμως ότι αν τα αδέρφια έχουν περάσει στην ίδια πόλη, αυτό δεν ισχύει, έτσι; Ξέρουμε επίσης, αν υπάρχει κάτι επίσημο και σαφές σχετικά με τα κριτήρια; Γιατί απ' όσο είδα στην σελίδα του Υπουργείου, αναφέρεται μόνο στο εισόδημα, αλλά δεν γίνεται καμία αναφορά στο ποια είναι τα κοινωνικά κριτήρια... Ευχαριστώ προκαταβολικά... :)
Αυτό που έχω διαβάσει είναι πως αν 2 αδέρφια σπουδάζουν σε διαφορετικές πόλεις εκτός της μόνιμης κατοικίας, δικαιούνται μεταγγραφή, δηλαδή αυτό που έδωσε πανελλήνιες την χρονιά 2011-2012 να μεταγγραφεί στην πόλη του/της αδερφού/ή του/της.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene3006

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αυτό που ίσχυε και παλαιότερα δηλαδή... Γιατί εμένα μου είπαν ότι θα μπορούσα να έρθω Θεσσαλονίκη (πέρασα φέτος Γιάννενα και η αδερφή μου είναι 2ετής εκεί)... Άδικα χάρηκα επομένως...:teasing: Δεν πειράζει... Και τα Γιάννενα καλά είναι.... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Αυτό που ίσχυε και παλαιότερα δηλαδή... Γιατί εμένα μου είπαν ότι θα μπορούσα να έρθω Θεσσαλονίκη (πέρασα φέτος Γιάννενα και η αδερφή μου είναι 2ετής εκεί)... Άδικα χάρηκα επομένως...:teasing: Δεν πειράζει... Και τα Γιάννενα καλά είναι.... :P
Βασικά μετέφερα αυτό που έχω διαβάσει, μόνο ο υπουργός ξέρει τι θα γίνει βασικά, αφού δεν έχει καν ψηφιστεί. Μπορεί κάποια ρύθμιση να προβλέπει αυτό που ανέφερες.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αυτό που έχω διαβάσει είναι πως αν 2 αδέρφια σπουδάζουν σε διαφορετικές πόλεις εκτός της μόνιμης κατοικίας, δικαιούνται μεταγγραφή, δηλαδή αυτό που έδωσε πανελλήνιες την χρονιά 2011-2012 να μεταγγραφεί στην πόλη του/της αδερφού/ή του/της.:)
Περιμένετε να βγει πρώτα ο νόμος. Μετά η εξαγωγή συμπερασμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irene3006

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ναι, κι εγώ περιμένω κάτι επίσημο... Και μετά βλέποντας και κάνοντας... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Γι'αυτό έκανα την προηγούμενη διευκρίνηση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
το πιο σσωστο ειναι να καταργγηθει καθε ευνοικο μετρο και ο καθενας να παρει αυτο που του αξιζει !
αι στα διαλα , ολο βρισκονται μπροστα μας στουρναρια επειση απολαμβανουν ειδικη μεταχειρηση! και δεν αναφερομαι μονο στο χωρο της εκπαιδευσης αλλα εν γενει στη ζωη , ωστοσο το να καλλιεργειται και σε αυτο το τομεα που εινια καθαρα πνευματικος ειναι δυο φοπρες χειροτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
για να παρει καποιος μετεγγραφη στο β εξαμηνο οπως ειπε ο αρβαν πρεπει να εχει περασει τα μαθηματα του α ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ: Σε νομοτεχνική επεξεργασία το Σχέδιο Νόμου




ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr
Σε νομοτεχνική επεξεργασία βρίσκεται το Σχέδιο Νόμου που θα προβλέπει τις διαδικασίες και τις κατηγορίες των πρωτοετών φοιτητών στους οποίους θα δοθεί η δυνατότητα μετεγγραφής από Πανεπιστήμιο-ΤΕΙ σε Πανεπιστήμιο-ΤΕΙ, προκειμένου να δοθεί οικονομική «ανάσα» στους γονείς κυρίους εκείνους που

έχουν δύο και πάνω παιδιά που φοιτούν σε διαφορετικές πόλεις.
Η επεξεργασία γίνεται ως προς το ποσοστό φοιτητών που θα επιτραπεί η μετεγγραφή επί του αριθμού των φοιτούντων κάθε τμήματος υποδοχής. Επίσης αν και υπάρχουν ελάχιστες έως μηδαμινές πιθανότητες ανοιχτό παραμένει το ενδεχόμενο να δοθεί η δυνατότητα μετεγγραφών και σε φοιτητές πέραν του πρώτου έτους.
Εκτιμάται ότι το τελικό σχέδιο νόμου θα δημοσιοποιηθεί και θα κατατεθεί προς ψήφιση στη Βουλή μετά τις 28 Νοεμβρίου.
Το κείμενο πρόταση που έχουν στα χέρια τους αυτή τη στιγμή οι επιτελείς του υπουργείου Παιδείας ορίζει:
ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΩΝ: Πρώτον, εισοδηματικά: δηλαδή, 7.000 κατά κεφαλήν.
ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΜΕ ΣΕΙΡΑ ΚΑΤΑΤΞΗΣ: Πολύτεκνοι, τρίτεκνοι, μονογονεϊκές οικογένειες κ.ο.κ.
ΟΡΙΟ:Οι μεταγραφές να μην υπερβούν ένα όριο 10 -15%, για να μην επέλθει και ανισορροπία στα Ιδρύματα.


https://www.esos.gr/dimosia-ekpaidef...nomotexniki-epeksergasia-to-sxedio-nomoy.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς οτιδήποτε νεώτερο;

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεντροουζ13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
https://www.protothema.gr/greece/article/?aid=241304

Σύμφωνα με αυτό ούτε οι μετεγγραφές θα επανέλθουν?? (για λόγους οικ. κρίσης που έλεγαν)
:confused:
Έχω μπερδευτεί...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.

VolPe

Νεοφερμένος

Ο VolPe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Akiro
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Kαημένοι ν-τεκνοι,περάσαν με ειδική κατηγορία ας πάρουν και μεταγραφή :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βασιλική22

Νεοφερμένος

Η βασιλική22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
εχουμε καποιο νεοτερο σχετικα με τις μεταγραφες?ψαχνω,αλλα δε βρισκω κατι.Θα ισυχσει τελικα?Τι χρειαζεται για να κανω αιτηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
εχουμε καποιο νεοτερο σχετικα με τις μεταγραφες?ψαχνω,αλλα δε βρισκω κατι.Θα ισυχσει τελικα?Τι χρειαζεται για να κανω αιτηση?

https://www.esos.gr/dimosia-ekpaidef...pologia-poy-katatethike-simera-sti-voyli.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
εχουμε καποιο νεοτερο σχετικα με τις μεταγραφες?ψαχνω,αλλα δε βρισκω κατι.Θα ισυχσει τελικα?Τι χρειαζεται για να κανω αιτηση?

Κι εγώ αυτό έψαχνα μόλις τώρα. Σε άρθρα έχουν ανακοινωθεί κάποια κριτήρια, οικονομικά και κοινωνικά, και είχε γραφθεί ότι οι αιτήσεις θα ξεκινήσουν από τις πρώτες ημέρες του Ιανουαρίου. Ακόμη, είχα διαβάσει ότι το νομοσχέδιο θα καταθετόταν στη βουλή την προηγούμενη εβδομάδα. Δε βρίσκω, όμως, νεώτερα στην αναζήτηση.:hmm:
Ευχαριστούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top