Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

NemesisRose

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ@τερίν@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 197 μηνύματα.
Παιδιά SOS! Tι συμβαίνει φέτος με τις μεταγραφές δευτεροετών? Χάνουν την ευκαιρία να κάνουν αίτηση για μεταγραφή με το καινούριο σύστημα? Αν γνωρίζει κάποιος να μου πει γιατί υπάρχει τραγικό πρόβλημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χκτηνίατρος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χκτηνίατρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Παιδιά SOS! Tι συμβαίνει φέτος με τις μεταγραφές δευτεροετών? Χάνουν την ευκαιρία να κάνουν αίτηση για μεταγραφή με το καινούριο σύστημα? Αν γνωρίζει κάποιος να μου πει γιατί υπάρχει τραγικό πρόβλημα!
τερμα οι μεταγραφές δευτεροετών !!!!
και εγώ στην ιδια κατηγορία είμαι !!!
με αδελφη Θεσσαλονική και δεν γινεται με τίποτα !!!!

εφοσον οι μεταγραφες εχουν καταργηθει, τι ακριβως συζηταμε σε αυτο το θεμα? :hmm:


έλα ντε!!!!!
πολύ σωστή άποψη !!
εδώ μέσα συζητιώνται τα πιο κουφά, ένα απ'αυτα ειναι και αυτό!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aLLoU

Νεοφερμένος

Ο aLLoU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δηλαδή δεν υπάρχει καμία περίπτωση να βγεί κάποια εγκύκλιος που να θέτει κάποιες εξαιρέσεις??? Δηλαδή μετεγγραφές που αφορούν 3ο εξάμηνο ή τους αρρώστους??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ana2

Νεοφερμένος

Η ana2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά αν έχεις χάσει έναν γονιό ή οι γονείς σου έχουν πρόβλημα υγείας ούτε τότε θα μπορείς να πάρεις μετεγραφή?μα αυτοί είναι οι πιο σημαντικοί λόγοι,πως θα μπορέσει αυτός ο φοιτητής να συνεχίσει τις σπουδές του?όσες φορές και να αλλάζουν το νόμο σχετικά με τις μετεγραφές και σε όποιο εξάμηνο και να βρίσκοντε αυτοί οι φοιτητές,αυτή η κατηγορία πρέπει πάντα να έχει το δικαίωμα για μετεγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_giak92

Νεοφερμένος

Η katerina_giak92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θελω να ρωτησω κατι... κ αν μπορει καποιος κ ξερει ας μ απαντησει παρακαλω!! Ειμαι φοιτητρια του δευτερου ετους τωρα κ σκεφτομαι για μεταγραφη του χρονου για οικονομικους λογους!! Υπαρχει πιθανοτητα να μπορει να γινει κατι τετοιο?? Κ αν γινεται κ εχω περασει ολα τα μαθηματα του ετους μ μπορω να μπω στο ιδιο εξαμηνο η θα πρεπει να ξαναπαω πρωτο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά αν έχεις χάσει έναν γονιό ή οι γονείς σου έχουν πρόβλημα υγείας ούτε τότε θα μπορείς να πάρεις μετεγραφή?μα αυτοί είναι οι πιο σημαντικοί λόγοι,πως θα μπορέσει αυτός ο φοιτητής να συνεχίσει τις σπουδές του?όσες φορές και να αλλάζουν το νόμο σχετικά με τις μετεγραφές και σε όποιο εξάμηνο και να βρίσκοντε αυτοί οι φοιτητές,αυτή η κατηγορία πρέπει πάντα να έχει το δικαίωμα για μετεγραφή.
Για Αθήνα θέλεις μετεγγραφη; Νομίζω στην περίπτωση έχεις υπάρχει προβάδισμά διεκδήκησης θέσης σε εστίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ana2

Νεοφερμένος

Η ana2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Είμαι Αθήνα και θέλω να πάω Πάτρα,αλλά δεν βλέπω να μπορώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Είμαι Αθήνα και θέλω να πάω Πάτρα,αλλά δεν βλέπω να μπορώ
κρίμα αν επιτρεπότανε σίγουρα θα έβρισκες για αμοιαία μετεγγραφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
κρίμα αν επιτρεπότανε σίγουρα θα έβρισκες για αμοιαία μετεγγραφή.
+ 10.000 - 15.000 € δώρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ana2

Νεοφερμένος

Η ana2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Συγνώμη τι εννοείς ?φέτος δεν βλέπω να υπάρχει λύση και θα αναγκαστώ να αφήσω τη σχολή μου.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Συγνώμη τι εννοείς ?
Συνήθως αυτοί που ήταν στην Αθήνα και έπαιρναν αμοιβαία μετεγγραφή για επαρχία, κονόμαγαν και κάνα δεκαχίλιαρο, μιας και οι θέσης στην Αθήνα πάντα είχαν ζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ana2

Νεοφερμένος

Η ana2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
να μπορουσα εγω να έπαιρνα τη μετεγραφή και ας μην έπαιρνα καθολου χρήματα αρκει να την έπαιρνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Παιδια τελικα γινεται να παρουμε αμοιβαια μετεγγραφη γιατι ακουσα οτι πριν καποια χρονια ειχε καταργηθει... ας μου απαντησει καποιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Καταργήθηκαν. :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasquale

Νεοφερμένος

Ο Pasquale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Για όσους μπορεί να ισχυρίζονται ότι οι μετεγγραφές καλά έκαναν και καταργήθηκαν... Εγώ πέρασα στο Παιδαγωγικό Φλώρινας και για λίγα μόρια έχασα τη Θεσσαλονίκη και έκανα τα χαρτιά μου απ' το μηχανογραφικό και γυρνάνε σε μια νύχτα ότι δε δικαιούμαι μετεγγραφή. Είμαι μονογονεϊκή οικογένεια (χωρίς πατέρα) και η μητέρα μου έχει πρόβλημα υγείας και οικονομικό... Πώς θα με στείλει να σπουδάσω στη Φλώρινα; Κι εγώ αναγκαστικά θα ξαναδώσω. Να μας πουν όμως όλοι αυτοί και η κα. Διαμαντοπούλου... το πρόβλημα των πανεπιστημίων βρίσκεται στις μετεγγραφές; Για εμένα και για τόσα άλλα άτομα στην Ελλάδα είναι δικαίωμα... Με αυτήν την κατάργηση είναι σα να καταργείται ο σεβασμός προς τις ευπαθείς ομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Για όσους μπορεί να ισχυρίζονται ότι οι μετεγγραφές καλά έκαναν και καταργήθηκαν... Εγώ πέρασα στο Παιδαγωγικό Φλώρινας και για λίγα μόρια έχασα τη Θεσσαλονίκη και έκανα τα χαρτιά μου απ' το μηχανογραφικό και γυρνάνε σε μια νύχτα ότι δε δικαιούμαι μετεγγραφή. Είμαι μονογονεϊκή οικογένεια (χωρίς πατέρα) και η μητέρα μου έχει πρόβλημα υγείας και οικονομικό... Πώς θα με στείλει να σπουδάσω στη Φλώρινα; Κι εγώ αναγκαστικά θα ξαναδώσω. Να μας πουν όμως όλοι αυτοί και η κα. Διαμαντοπούλου... το πρόβλημα των πανεπιστημίων βρίσκεται στις μετεγγραφές; Για εμένα και για τόσα άλλα άτομα στην Ελλάδα είναι δικαίωμα... Με αυτήν την κατάργηση είναι σα να καταργείται ο σεβασμός προς τις ευπαθείς ομάδες.
Έπρεπε να επιλέξεις μία εκ των δύο υποκατηγοριών κοινωνικών κριτηρίων και φυσικά να έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Ο δε οικονομικός παράγοντας καταργήθηκε. Κατά τα λοιπά οι μετεγγραφές υποβάθμιζαν το ελληνικό πανεπιστήμιο...:whistle:
Φέτος ευνοήθηκαν οι πάντες πλην των πραγματικά ευπαθών κατηγοριών, όπου πολύς κόσμος κάηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasquale

Νεοφερμένος

Ο Pasquale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Έπρεπε να επιλέξεις μία εκ των δύο υποκατηγοριών κοινωνικών κριτηρίων και φυσικά να έχεις τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Τρέχα γύρευε δηλαδή. Ο δε οικονομικός παράγοντας καταργήθηκε. Κατά τα λοιπά οι μετεγγραφές υποβάθμιζαν το ελληνικό πανεπιστήμιο...:whistle:
Φέτος ευνοήθηκαν οι πάντες πλην των πραγματικά ευπαθών κατηγοριών, όπου πολύς κόσμος κάηκε.
Ο οικονομικός παράγοντας δεν κατηργήθηκε κι εγώ και διάλεξα την υποκατηγορία μου και τα απαραίτητα δικαιολογητικά είχα, απλά δε με έβαλαν σαν ειδική κατηγορία αλλά με το κανονικό αριθμό... Το ίδιο έπαθε και ένα άλλο παιδί που είναι στην ίδια κατηγορία με εμένα κι ακόμη κι αυτά τα παιδιά που μπήκαν στις ειδικές θέσεις έχουν πρόβλημα τώρα και τα λένε να περιμένουν μέχρι τον Νοέμβριο και, ίσως, μέχρι και τον Δεκέμβριο (πάει ένα εξάμηνο, δηλαδή!) Και είναι ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ για τα πανεπιστήμια να λένε δε μπορούμε να δεχθούμε πάνω από 100 άτομα. Στο εξωτερικό δέχονται μέχρι και 300 και βάλε... Αλλά τι συγκρίνω τώρα, ε; Και συγγνώμη προς όλους για τα κεφαλαία μου αλλά είμαι εξοργισμένος μ' αυτά που περνάω εξαιτίας των ιθυνόντων της (παρα)παιδείας της χώρας μας!!!!!!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ο οικονομικός παράγοντας δεν κατηργήθηκε κι εγώ και διάλεξα την υποκατηγορία μου και τα απαραίτητα δικαιολογητικά είχα, απλά δε με έβαλαν σαν ειδική κατηγορία αλλά με το κανονικό αριθμό... Το ίδιο έπαθε και ένα άλλο παιδί που είναι στην ίδια κατηγορία με εμένα κι ακόμη κι αυτά τα παιδιά που μπήκαν στις ειδικές θέσεις έχουν πρόβλημα τώρα και τα λένε να περιμένουν μέχρι τον Νοέμβριο και, ίσως, μέχρι και τον Δεκέμβριο (πάει ένα εξάμηνο, δηλαδή!) Και είναι ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ για τα πανεπιστήμια να λένε δε μπορούμε να δεχθούμε πάνω από 100 άτομα. Στο εξωτερικό δέχονται μέχρι και 300 και βάλε... Αλλά τι συγκρίνω τώρα, ε; Και συγγνώμη προς όλους για τα κεφαλαία μου αλλά είμαι εξοργισμένος μ' αυτά που περνάω εξαιτίας των ιθυνόντων της (παρα)παιδείας της χώρας μας!!!!!!!:redface:
Που ακριβώς δεν καταργήθηκε ο οικονομικός παράγων; Ως αυτοτελής λόγος μετεγγραφής δεν υφίσταται πλέον. Μόνο για Αθήνα και Θεσσαλονίκη εισήχθη εισοδηματικό όριο για να μη βουλιάξουν από τις ειδικές κατηγορίες.
Τα κοινωνικά κριτήρια, όπως εσύ, την πάτησαν λόγου του αριθμού των θέσεων που τους δόθηκαν. Το σύνολο των θέσεων το πήραν οι πολύτεκνοι και οι τρίτεκνοι, ενώ ότι περίσσεψε δόθηκε στα κοινωνικά κριτήρια. Άρα μόνο περίεργο δεν ήταν.
Τι πρόβλημα έχουν οι εισαχθέντες ως ειδικές κατηγορίες και πρέπει να περιμένουν; Το εξηγείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ο οικονομικός παράγοντας δεν κατηργήθηκε κι εγώ και διάλεξα την υποκατηγορία μου και τα απαραίτητα δικαιολογητικά είχα, απλά δε με έβαλαν σαν ειδική κατηγορία αλλά με το κανονικό αριθμό... Το ίδιο έπαθε και ένα άλλο παιδί που είναι στην ίδια κατηγορία με εμένα κι ακόμη κι αυτά τα παιδιά που μπήκαν στις ειδικές θέσεις έχουν πρόβλημα τώρα και τα λένε να περιμένουν μέχρι τον Νοέμβριο και, ίσως, μέχρι και τον Δεκέμβριο (πάει ένα εξάμηνο, δηλαδή!) Και είναι ΝΤΡΟΠΗ και ΑΙΣΧΟΣ για τα πανεπιστήμια να λένε δε μπορούμε να δεχθούμε πάνω από 100 άτομα. Στο εξωτερικό δέχονται μέχρι και 300 και βάλε... Αλλά τι συγκρίνω τώρα, ε; Και συγγνώμη προς όλους για τα κεφαλαία μου αλλά είμαι εξοργισμένος μ' αυτά που περνάω εξαιτίας των ιθυνόντων της (παρα)παιδείας της χώρας μας!!!!!!!:redface:

Για ποιο λογο να περιμενουν μεχρι νοεμβριο και δεκεμβριο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pasquale

Νεοφερμένος

Ο Pasquale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Για ποιο λογο να περιμενουν μεχρι νοεμβριο και δεκεμβριο??
Ούτε εγώ ξέρω, Μαρία!!!!:) Μου το είπε ένας φίλος μου που είναι στο Φυσικό του ΑΠΘ γιατί είχαν πολλές τέτοιες περιπτώσεις... Μάλλον γιατί πρέπει να ολοκληρωθούν οι εγγραφές, να χωριστούν όλοι και μετά να μπουν αυτοί... Πολίτες Β' Κατηγορίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top