Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

puma1991

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο puma1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
To θεμα ειναι να ξερουν τα παιδια τι συστημα θα ισχυσει, πριν συμπληρωσουν μηχανογραφικο.
Και αυτο γιατι υπαρχουν παιδια, που λογο οικονομικων δυσκολιων αν ξερουν οτι δεν θα παρουν μεταγραφη , δεν θα δηλωσουν σχολες εκτος τοπου διαμονης τους.
πχ, εμενα ο αδεφος μου, αν ισχυσει η νεα εγκυκλιος δεν θα δηλωσει καμια σχολη εκτος Αθηνας, γιατι αδυνατουμε να τα βγαλουμε περα, αν περασει Αθηνα καλος,αλλιως δεν θα παει πανεπιστημιο.
Αρα τα πολλα παιδια συμπληρωνουν το μηχανογραφικο με βαση και την εγκλυκλιο που ισχυει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αυτή η εγκύκλιος θα βγει μετά τις βάσεις;Γιατί λέγεται ότι θέλουν μέσα στον ιούλη να τελειώσουν με το ποιος πέρασε που και αν παιρνει μεταγραφή Υποτιθεται για να μη χανουν τα παιδιά μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos992

Νεοφερμένος

Ο giorgos992 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Καρλόβασι (Σάμος). Έχει γράψει 76 μηνύματα.
Αυτή η εγκύκλιος θα βγει μετά τις βάσεις;Γιατί λέγεται ότι θέλουν μέσα στον ιούλη να τελειώσουν με το ποιος πέρασε που και αν παιρνει μεταγραφή Υποτιθεται για να μη χανουν τα παιδιά μάθημα.

Πέρυσι πάντως βγήκε μέσα Σεπτέμβρη η εγκύκλιος των μετεγγραφών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

χκτηνίατρος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χκτηνίατρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Πήρα τηλέφωνο στο υπουργείο παιδείας να ρωτήσω σχετικά με όλο αυτό το νέο θέμα των μεταγγραφών και μου είπαν ότι όλα αυτά τα νέα μέτρα που συζητώνται δεν έχουν ακόμη ψηφιστεί και το νομοσχέδιο είναι ακόμη στη Βουλή. Με ενημέρωσαν ότι πρόκειται να ψηφιστεί αυτή την εβδομάδα και σε περίπτωση που τελικά πλειοψηφήσει πιθανότατα να μην ισχύει για μας (τη χρονια του 2011) αλλά για 2 χρόνια αργότερα. Γι αυτό μην αγχώνεστε. Όσοι θέλουν μεταγγραφή για φέτος χρειάζεται να πληρούν συγκεκριμένα κριτήρια και οπως και πέρσι οι μεταγγραφές θα γίνουν ηλεκτρονικά. Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφτείται αυτο το site https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-...egkyklios-metagrafvn-foithtvn-esvterikoy.html . Αναμένουμε και για επίσημη ανακοίνωση να μας φύγει το άγχος !
και εγω πήρα στο υπουργειο και μίλησα με μια ευγενεστατη και εξυπηρετικότατη κυρία (παράξενο για τον δημόσιο τομέα) και μου είπε οτι η εγγύκλιος θα βγει φετος μαζι με το μηχανογραφικό για να γνωρίζουν τυχον υπαγόμενοι σε δυνατότητα μεταγγραφής, τι θα δηλωσουν στο μηχανογραφικό.
Μου είπε μάλιστα οταν ξεκινησει το μηχανογραφικό να την ξανατηλεφωνησω για να μου εξηγήσει αν η περιπτωση μου. (εισαγωγή φετος αδελφής μου στην θεσσαλονίκη, μου δινει την δυνατότητα μεταγραφής μου στην Θεσσαλονικη καθ' όσον πληρώ και τα οινονομικά κριτήρια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος Ζορμπάς

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Ζορμπάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα σας...
Πέρυσι έδωσα πανελλαδικές (2010) κανονικά απο ΓΕΛ, υπέβαλα μηχανογραφικό, στο οποίο δήλωσα 7 σχολές. Όλες του ΕΜΠ. Αν και κρυφή μου επιθυμία ήταν οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί, ωστόσο δεν τα κατάφερα και πέρασα στην 3η μου επιλογή, τους Ναυπηγούς Μηχ. Μηχανικούς. Την σχολή την έχασα για περίπου 200 μόρια (έβγαλα 19100, ήθελε περίπου 19300). Φέτος σκέφτομαι να επανυποβάλω μηχανογραφικό με την ίδια βαθμολογία, και... ιδού η ερώτησις (ή μάλλον οι ερωτήσεις):
Επειδή σκοπεύω να δηλώσω 1 και μοναδική σχολή (τους Ηλεκτρολόγους), τί γίνεται στην περίπτωση που δεν με πάρουν ; Συνεχίζω κανονικά ως Ναυπηγός ή θα συναντήσω άλλα προβλήματα;
Επίσης, αν με πάρουν στους Ηλεκτρολόγους, διαγράφομαι απ' τους Ναυπηγούς, ή παραμένω εγγεγραμένος και στις δύο σχολές;
Τέλος (επειδή έχω αρχίσει να γίνομαι και κουραστικός), ξέρετε αν πρέπει να μπλεχτώ και με τη γραμματεία της σχολής μου (με ειδικά έγγραφα, χαρτούρα, κτλ.), ή απλώς πάω σένιος και υποβάλω μηχανογραφικό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα σας...
Πέρυσι έδωσα πανελλαδικές (2010) κανονικά απο ΓΕΛ, υπέβαλα μηχανογραφικό, στο οποίο δήλωσα 7 σχολές. Όλες του ΕΜΠ. Αν και κρυφή μου επιθυμία ήταν οι Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί, ωστόσο δεν τα κατάφερα και πέρασα στην 3η μου επιλογή, τους Ναυπηγούς Μηχ. Μηχανικούς. Την σχολή την έχασα για περίπου 200 μόρια (έβγαλα 19100, ήθελε περίπου 19300). Φέτος σκέφτομαι να επανυποβάλω μηχανογραφικό με την ίδια βαθμολογία, και... ιδού η ερώτησις (ή μάλλον οι ερωτήσεις):
Επειδή σκοπεύω να δηλώσω 1 και μοναδική σχολή (τους Ηλεκτρολόγους), τί γίνεται στην περίπτωση που δεν με πάρουν ; Συνεχίζω κανονικά ως Ναυπηγός ή θα συναντήσω άλλα προβλήματα;
Επίσης, αν με πάρουν στους Ηλεκτρολόγους, διαγράφομαι απ' τους Ναυπηγούς, ή παραμένω εγγεγραμένος και στις δύο σχολές;
Τέλος (επειδή έχω αρχίσει να γίνομαι και κουραστικός), ξέρετε αν πρέπει να μπλεχτώ και με τη γραμματεία της σχολής μου (με ειδικά έγγραφα, χαρτούρα, κτλ.), ή απλώς πάω σένιος και υποβάλω μηχανογραφικό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Aν περάσεις στο ΗΜΜΥ πρέπει να διαγραφτείς από τους Ναυπηγούς και να γραφτείς μετά στους ΗΜΜΥ. Αν δε περάσεις πουθενά συνεχίζεις στους Ναυπηγούς κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χκτηνίατρος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χκτηνίατρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
ρε παιδια ειμαι πρωτοετής φοιτητης στην Καρδίτσα.
Εισάγετε φετος η αδελφη μου Θεσσαλονίκη σε σχολή ΑΕΙ φυσικα που δεν υπάρχει στην Καρδίτσα..... Η μόνιμη κατοικία μας ειναι εκτός Καρδίτσας .....
είναι δυνατον να μην προβλέψουν δυνατότητα μεταγγραφής μου, από Καρδίτσα σε Θεσσαλονίκη ????????.
Ειναι δυνατόν να σπουδάσουμε με οικογενειακο πραγματικο ετήσιο εισόδημα <20.000 € ????
ΕΛΕΟΣ !!!!!

Η μόνιμη κατοικία μας ειναι εκτός Καρδίτσας .....και Θεσσαλονίκης !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η μόνιμη κατοικία μας ειναι εκτός Καρδίτσας .....και Θεσσαλονίκης !!!

Εφόσον δεν είναι η οικογένεια τρίτεκνη ή πολύτεκνη πολύ δύσκολα (εως και αδύνατο). Αυτή τη χρονιά μάλλον δε θα μπορούν να πάρουν μετεγγραφες ούτε αυτές οι κατηγορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos_M

Νεοφερμένος

Ο panos_M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα σας.
Ειμαι φοιτητης σε τμημα λογιστικης στο μεσολογγι. Ειμαι στο β εξαμηνο και το εισοδημα των γωνεων μου δεν ξεπερνα το οριο που θετει το υπουργειο παιδειας για μετεγγραφες σε γ εξαμηνο. Ξερετε αν ειναι εφικτο να παρω μετεγγραφη για αθηνα και αυτο που αναφερεται με τα μαθηματα; λεει οτι πρεπει να εχω περασει ολα τα μαθηματα του 1ου ετους.. εγω ομως δεν τα εχω επιλεξει ολα γιατι δεν ηξερα οτι υπαρχει περιπτωση μετεγγραφης.. Δωστε μου τα φωτα σας παρακαλω!!!
Ευχaριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χκτηνίατρος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χκτηνίατρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Κτηνιατρικής Θεσσαλίας (Καρδίτσα) και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα σας.
Ειμαι φοιτητης σε τμημα λογιστικης στο μεσολογγι. Ειμαι στο β εξαμηνο και το εισοδημα των γωνεων μου δεν ξεπερνα το οριο που θετει το υπουργειο παιδειας για μετεγγραφες σε γ εξαμηνο. Ξερετε αν ειναι εφικτο να παρω μετεγγραφη για αθηνα και αυτο που αναφερεται με τα μαθηματα; λεει οτι πρεπει να εχω περασει ολα τα μαθηματα του 1ου ετους.. εγω ομως δεν τα εχω επιλεξει ολα γιατι δεν ηξερα οτι υπαρχει περιπτωση μετεγγραφης.. Δωστε μου τα φωτα σας παρακαλω!!!
Ευχaριστω!!!
αυτα ίσχυαν περυσι........ φετος...... πάπαλα !!!!!!!!
οσοι πρόλαβαν μεταγραφή είδαν......
Οριστικά θα κριθει με την νεα εγκυκλιο μεταγγραφων που θα βγει ... από ο΄τι μου ειπαν από το Υπουργείο μαζι με το μηχανογραφικό ... αλλα η δική σου περίπτωση μαλλον αποκλείετε....
το πολυ να ισχυσει για περιπτωσεισ που εχεισ αδελφο/η να σπουδάζει και αυτο για το γ' εξαμηνο σε ποσοστο 1% του απιθμού εισακτεων τησ σχολής υποδοχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

askos

Νεοφερμένος

Ο askos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
αυτα ίσχυαν περυσι........ φετος...... πάπαλα !!!!!!!!
οσοι πρόλαβαν μεταγραφή είδαν......
Οριστικά θα κριθει με την νεα εγκυκλιο μεταγγραφων που θα βγει ... από ο΄τι μου ειπαν από το Υπουργείο μαζι με το μηχανογραφικό ... αλλα η δική σου περίπτωση μαλλον αποκλείετε....
το πολυ να ισχυσει για περιπτωσεισ που εχεισ αδελφο/η να σπουδάζει και αυτο για το γ' εξαμηνο σε ποσοστο 1% του απιθμού εισακτεων τησ σχολής υποδοχής.

δεν νομιζω πως μπορει να γινει αυτο που λες. δηλαδη αν η δικη μου οικογενεια δεν τα βγαζει περα και ειμαι μοναχοπαιδι αλλα δεν περασα σε τμημα της πολης μου αλλα εχει το τμημα για μεταγραφη εγω δεν δικαιουμαι γιατι ο πατερας μου δεν ηταν αρκετα καρπερος να βγαλει αλλα 2-3 παιδια? αποκλειεται να μην βγαλουν και καθαρα για οικονομικους λογους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aποκλείεται;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Είναι ευνόητο ότι κάθε υποψήφιος που τυχόν ανήκει σε μία από τις ειδικές περιπτώσεις, κρίνεται πρώτα για τη γενική σειρά (όπως όλοι οι υποψήφιοι) και μετά για αυτή τη μία ειδική περίπτωση. Τις επιπλέον θέσεις με τις ειδικές περιπτώσεις διεκδικούν όσοι υποψήφιοι εμπίπτουν σε αυτές, για τις σχολές και τα τμήματα που εδρεύουν στην περιφέρεια μόνιμης κατοικίας τους. Μόνο όσοι υποψήφιοι εμπίπτουν στην ειδική περίπτωση ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ και στην υποπερίπτωση «με αδερφό/ή που σπουδάζει σε πόλη διαφορετική της μόνιμης κατοικίας», μπορούν να διεκδικήσουν επιπλέον θέσεις είτε στην περιφέρεια μόνιμης κατοικίας είτε στην περιφέρεια που σπουδάζει ο/η αδερφός/ή.

ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΙΚΟ ΟΡΙΟ: Όσοι από τους ανωτέρω υποψηφίους δηλώνουν οικογενειακό εισόδημα μέχρι 60.000 ευρώ (αυτό αυξάνεται σε μια πολύτεκνη ή τρίτεκνη οικογένεια κατά 10.000 ευρώ για κάθε παιδί πέρα από το δεύτερο), μπορούν να διεκδικήσουν τις επιπλέον θέσεις σε οποιαδήποτε διοικητική περιφέρεια δικαιούνται, ακόμα και στην Αττική ή το Νομό Θεσσαλονίκης, αν αυτές είναι είτε οι περιφέρειες όπου διαμένει η οικογένειά τους είτε οι περιφέρειες όπου σπουδάζει ο/η αδερφός/ή τους (το τελευταίο ισχύει μόνο για τη συγκεκριμένη υποπερίπτωση της ειδικής περίπτωσης των ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΚΡΙΤΗΡΙΩΝ).

Όσοι από τους ανωτέρω υποψηφίους δηλώνουν οικογενειακό εισόδημα άνω των 60.000 ευρώ (αυτό αυξάνεται σε μια πολύτεκνη ή τρίτεκνη οικογένεια κατά 10.000 ευρώ για κάθε παιδί πέρα από το δεύτερο), μπορούν να διεκδικήσουν τις επιπλέον θέσεις, είτε στην περιφέρεια που διαμένει η οικογένειά τους είτε στην περιφέρεια όπου σπουδάζει ο/η αδερφός/ή τους, όχι όμως για τις σχολές και τμήματα που εδρεύουν στην περιφέρεια Αττικής ή στο Νομό Θεσσαλονίκης.

Εγώ είμαι τέκνο πολυτέκων (7 παιδιά) και το εισόδημα μας δε ξεπερνά τα 60.000 ευρώ.. Μόνιμη κατοικία Θεσσαλονίκη..
Όταν λέει: "μπορούν να διεκδικήσουν τις επιπλέον θέσεις σε οποιαδήποτε διοικητική περιφέρεια δικαιούνται" τί εννοεί; δλδ εγώ ποιες περιφέρειες δικαιούμαι; Όλες; ή θα μπω στην ειδική κατηγορία μόνο για πόλη και περιφέρεια Θεσ/νίκης; (ο αδελφός μου μεταπτυχιακός αλλά στη θεσ/νικη οπότε δεν έχει σημασία..)

Εν τω μεταξύ αν διαβάσετε εδώ δεν αναγνωρίζονται (?) οι τρίτεκνοι ως τρίτεκνοι αν οι γονείς είναι παντρεμένοι.. Πρέπει να είναι χωρισμένοι για να αναγνωριστούν ως ειδική κατηγορία..(?)

Ψάξτε το όσοι ενδιαφέρεστε να μη βρεθείτε σε καμιά ευχάριστη έκπληξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

neverdie

Νεοφερμένος

Ο neverdie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Τελείωσα τη Γ΄ Λυκειου φετος. Αν περασω σε καποια πόλη μπορω να "τραβήξω" την αδερφή μου, η οποια σπουδάζει στο πανεπιστήμιο της Ροδου και εχει περάσει ολα τα μαθηματα στη σχολη της μεχρι στιγμης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

elee

Νεοφερμένος

Η elee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ας μου πει καποιος καθαρα και ξαστερα αν μπορω να ερθω Αθηνα:ανηκω σε τριτεκνη οικογενεια,πληρω ολα τα εισοδηματικα κριτηρια.....απο Αλεξ/πολη>>>>>Αθηνα:hmm:
εεεεεεε φανταστικοι μου ischoolιτες?????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Τελείωσα τη Γ΄ Λυκειου φετος. Αν περασω σε καποια πόλη μπορω να "τραβήξω" την αδερφή μου, η οποια σπουδάζει στο πανεπιστήμιο της Ροδου και εχει περάσει ολα τα μαθηματα στη σχολη της μεχρι στιγμης?

οχι, καταργηθηκε.

ας μου πει καποιος καθαρα και ξαστερα αν μπορω να ερθω Αθηνα:ανηκω σε τριτεκνη οικογενεια,πληρω ολα τα εισοδηματικα κριτηρια.....απο Αλεξ/πολη>>>>>Αθηνα:hmm:
εεεεεεε φανταστικοι μου ischoolιτες?????????

οχι..διαβασε τι λεει για τις ειδικες κατηγοριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elee

Νεοφερμένος

Η elee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
οχι, καταργηθηκε.



οχι..διαβασε τι λεει για τις ειδικες κατηγοριες

και νομιζεις πως θα βγαλω ακρη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kon123

Νεοφερμένος

Η kon123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα!πιστευεται οτι εχω ελπιδες να εισαχθω στο τμημα πολιτικων μηχανικων του ΕΜΠ με 18.099???ανηκω σε οικογενεια πολυτεκνων,με εισοδημα πολυ κατω των 60.000...
ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Να κανω ρωτησω και εγω κατι σχετικα με πολυτεκνους, τριτεκνους (δεν αναφορα εμενα αλλα ενα φιλο)
Εστω καποιος που θελει να ερθει σε καποιο τμημα της Αθηνα/Πειραια θα πρεπει να το κανει απο τωρα;
Παραδειγμα αν βαλει σαν πρωτες επιλογες τμηματα εδω θα εχει αυτες τις ελαχιστες extra θεσεις που ειναι μονο για αυτη την ειδικη κατηγορια;
Αν τελικα δεν πιασει το τμημα εκεινο και πιασει το ιδιο στην αλλα στην επαρχια μετα υπαρχει περιπτωση να ερθει εδω με τον κλασσικο τροπο του οκτωβριου για μετταγραφες ή να ερθει το αλλο εξαμηνο;
Μπορει τελικα να μην ειναι σε αυτες τις θεσεις σε ενα αει εδω και να αναγκαστει να βαλει πιο χαμηλη σχολη (τει) σε μορια για αθηνα για να δει μηπως ειναι σε αυτες τις θεσεις απο το να εβαζε το τμημα που ηθελε να περασει στην επαρχια (αει) και μετα να ερχονταν εδω.
Οποτε οι ειδικες κατηγοριες απο οτι φενεται δεν θα δηλωσουν αλλες σχολες εκτος τις μονιμης κατοικιας τους αν θελουν λογο προβληματος να ειναι κοντα στην πολη τους. Τοσα χρονια αρκετοι επερναν δεν νομιζω να υπηρχαν αυτες οι ειδικες θεσεις αλλα επερναν ολοι οι πολυτεκνοι και τριτεκνοι.
Γνωριζει κανεις αν αυτο ειναι μονο απλα για τυπικο ελεγχο;
Δηλαδη στα αποτελεσματα αργοτερα που θα βγουν στα σχολεια θα σου λεει δηλαδη κατευθειαν την σχολη πχ: Πανεπιστημιο Πειραια (παρολο που δεν εβγαλες τα μορια) χωρις να χρειαζετε να κανεις μετταγραφη.
Μηπως θα βγουν 4 βασεις για καθε σχολη πχ για την σχολη αυτη σε πολυτεκνους, τριτεκνους, κοινωνικα κριτηρια και "κανονικα";
υγ: Τι μετραει για να μπει καποιος σε μια τετοια ειδικη θεση ο βαθμος του καθενα ή το εισοδημα; Γιατι απο οτι ειδα οι θεσεις σε μερικες κατηγοριες ειναι παρα πολυ λιγες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
ποσο πιο γκαντεμης θεε μου!!!!4 αδερφες και δεν με θεωρουν πολυτεκνο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top