Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Παραθετω ξανα το ερωτημα μου μιας και δεν πηρα καποια επισημη η ανεπισημη απαντηση

Βρε παιδια για να καταλαβω και εγω...ανοικω και στους ορφανους και στους τριτεκνους και σ'αυτους με χαμηλο εισοδημα.Τι θα κανω δηλαδη?Ηλεκτρονικη αιτηση για τα 2 πρωτα και μετα στην γραμματεια για το 3ο?Πως τα κανανε ετσι φετος?Εκτος αυτου στην ηλεκτρονικη αιτηση μπορω να δηλωσω και τις 2 κατηγοριες η πρεπει να επικαλεστω την ισχυροτερη?Και αν ναι ποια ειναι αυτη?
ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ


Εεμμμ... Το καλύτερο θα ήταν να ρωτήσεις πρώτα την γραμματεία της σχολής σου, μήπως και σε βοηθήσουν. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Κι εγώ την ίδια απορία έχω ! Εμείς που θα κάνουμε αίτηση στη γραμματεία , πότε θα μάθουμε αν εγκρίθηκε ή όχι ......:hmm:


Δεν διευκρινίζεται πουθενά στην εγκύκλιο..:confused: και σίγουρα η απάντηση της γραμματείας θα είναι "δεν γνωρίζουμε" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παραθετω ξανα το ερωτημα μου μιας και δεν πηρα καποια επισημη η ανεπισημη απαντηση

Βρε παιδια για να καταλαβω και εγω...ανοικω και στους ορφανους και στους τριτεκνους και σ'αυτους με χαμηλο εισοδημα.Τι θα κανω δηλαδη?Ηλεκτρονικη αιτηση για τα 2 πρωτα και μετα στην γραμματεια για το 3ο?Πως τα κανανε ετσι φετος?Εκτος αυτου στην ηλεκτρονικη αιτηση μπορω να δηλωσω και τις 2 κατηγοριες η πρεπει να επικαλεστω την ισχυροτερη?Και αν ναι ποια ειναι αυτη?
ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ

Θα κάνεις ηλεκτρονική αίτηση είτε γιατί είστε πολύτεκνοι, είτε γιατί είσαι ορφανός με εισόδημα κάτω από 45.000 ευρώ. Δεν έχει καμία διαφορά αφού κι οι δύο κατηγορίες είναι χωρίς ποσοτικό περιορισμό, απλά θα χρειαστείς διαφορετικά δικαιολογητικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για οποιαδήποτε πληροφορία καλύτερα να απευθύνεστε εδώ:
https://meteggrafes.minedu.gov.gr/Contact.aspx
Εγώ τους έστειλα χθες το απόγευμα και μέχρι το βράδυ μου είχαν απαντήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anaxilleas46

Νεοφερμένος

Ο anaxilleas46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω πότε τελικά θα γνωρίζει ο κάθε φοιτητής εάν η μετεγγραφή του εγκρίθηκε ή όχι.. :/:
έχω την εντύπωση ότι τελικώς μπέρδεψαν τα πράγματα ακόμη περισσότερο! Και σε συνδυασμό με την ανευθυνότητα της κάθε γραμματείας της σχολής, το μόνο που καταφέρνουν είναι να αυξάνουν το άγχος των φοιτητών και των οικογενειών τους!
τι να πεις, πανε να τα κανουν υποτιθεται καλυτερα και τα κανουν σκατα!!!!!τζαμπα χρονος χανεται χωρις λογο με αυτην την ηλεκτρονικη αιτηση αφου ουτως ή αλλως αν δεν την εγκρινει τη μετεγγραφη το πρυτανικο συμβουλιο δεν γινεται....αρα ο ασκοπος ελεγχος γινεται και απ το υπουργειο παιδειας και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να χανουμε πολυτιμο χρονο ...και μετα το υπουργειο παρακαλει τις γραμματειες να διετελεσουν τις μετεγγραφες το ταχυτερο δυνατον ....ασε που τους δινει και διορια ενος ολοκληρου μηνα προκειμενου να τις διετελεσει....φιλε μονο ελλαδα γινονται αυτα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimi18

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν διευκρινίζεται πουθενά στην εγκύκλιο..:confused: και σίγουρα η απάντηση της γραμματείας θα είναι "δεν γνωρίζουμε" :P


Πράγματι στις γραμματείες είναι όλοι άχρηστοι! Ήθελα να ήξερα που τους βρίσκουν...:wall: Πήγα προχθές στη γραμματεία της σχολής που θέλω να πάω,για να ρωτήσω τι θα γίνει με τις μεταγραφές και η απάντηση που πήρα ήταν '' δεν ξέρουμε τίποτα ακόμα ,περιμένουμε την εγκύκλιο..'':whistle: Τελικά περισσότερα είχα πληροφορηθεί από το Διαδίκτυο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Πράγματι στις γραμματείες είναι όλοι άχρηστοι! Ήθελα να ήξερα που τους βρίσκουν...:wall: Πήγα προχθές στη γραμματεία της σχολής που θέλω να πάω,για να ρωτήσω τι θα γίνει με τις μεταγραφές και η απάντηση που πήρα ήταν '' δεν ξέρουμε τίποτα ακόμα ,περιμένουμε την εγκύκλιο..'':whistle: Τελικά περισσότερα είχα πληροφορηθεί από το Διαδίκτυο :)


Έτσι είναι... Δυστυχώς! :mad::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jimakos92

Νεοφερμένος

Ο Jimakos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Μια απ' τα ίδια και εδώ.Ρώτησα προχθές στη γραμματεία και το κλασσικό: 'Δε μας έχουν ενημερώσει,δεν ξέρουμε ακόμα τίποτα'

Έπρεπε να της εξηγήσω εγώ τις νέες αλλαγές για τις μετεγγραφές για να μου δώσει κανα 2 πληροφορίες που θα μπορούσα να τις σκεφτώ και μόνος μου.

Τέλος πάντως εγώ έστειλα email στην υπέυθυνη καθηγητρια της σχολής για το υποχρεωτικό μου μάθημα του σχεδίου και μου είπε να αναγράψω το όνομά μου σε έναν κατάλογο τη Δευτέρα που είναι όλα τα παιδιά για βέβαιη μετεγγραφή.Ετσι θα με δεχτούν αμέσως

Για το 2ο μάθημα Πληροφορικής θα πάω τη Δευτέρα πάλι εκείνη την ώρα να ενημερώσω τον καθηγητή για την μετεγγραφή μου και τέλος.:D

Μην περιμένετε από τις γραμματείες.Πάντε πιάστε τους καθηγητές εξηγηστε τους για τη μετεγγαφή για να σας πάρουν στα εργαστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fwto@2009

Νεοφερμένος

Η fwto@2009 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
γεια σας παιδια! να ρωτησω κατι...υπαρχει δυνατοτητα να ερθεις σε ελληνικο πανεπιστημιο απο πανεπιστημιο του εξωτερικου με μετεγγραφη? ισως δινοντας και καποιες εξετασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_kok

Νεοφερμένος

Η Evi_kok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα.....αμα χασουμε το Ατομικό δελτίο επιτυχίας στις πανελλαδικές εξετάσεις που μπορουμε να το ξαναβρουμε?ευχαριστω:redface: καποιος που να γνωριζει......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
γεια σας παιδια! να ρωτησω κατι...υπαρχει δυνατοτητα να ερθεις σε ελληνικο πανεπιστημιο απο πανεπιστημιο του εξωτερικου με μετεγγραφη? ισως δινοντας και καποιες εξετασεις?
Δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι δεν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace OnFire

Νεοφερμένος

Ο Ace OnFire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
καλησπερα.....αμα χασουμε το Ατομικό δελτίο επιτυχίας στις πανελλαδικές εξετάσεις που μπορουμε να το ξαναβρουμε?ευχαριστω:redface: καποιος που να γνωριζει......


Αυτό δεν το ξέρω .. δεν θα επρεπε σε τετοια περίπτωση να γίνεται ? δηλαδη οποιος χανει το δελτιο του δεν μπορει να παρει μεταγραφη ? :hmm: ρωτα καλυτερα την γραμματεια !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_kok

Νεοφερμένος

Η Evi_kok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
οκ.....ευχαριστω παρα πολυυυυ!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agouri

Νεοφερμένος

Ο Agouri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα καταλήξω ΠΑΜΑΚ ή ΑΠΘ, πάντως ότι και να γίνει εγώ αύριο ΑΠΘ με τους υπόλοιπους πρωτοετείς, στο τμήμα Πληροφορικής.

Δεν θα κάτσουμε να σκάσουμε κιόλας. Ευχαριστούμε την Γραμματεία για την μηδενική ενημέρωση, με αγάπη :3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasiatot

Νεοφερμένος

Η nasiatot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω κατι.εμεις ειμαστε τεσσερα παιδια,ειμαστε πολυτεκνοι.στον ν. 3454/06 (ʽΑ 75) λεει οτι πολυτεκνοι ειναι οσοι εχουν τεσσερα παιδια τα οποια δεν εχουν συμπληρωσει το 23ο ετος της ηλικιας τουσ.εμεις εχουμε ηλικιες 15-18-24-26.δηλαδη δεν ειμαστε πολυτεκνοι?αφου εχοθμε ολα τα προνομια των πολυτεκνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni4

Νεοφερμένος

Η eleni4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γεια σας να κανω μια ερωτηση?Ειμαι φοιτητρια στη Λαμια και περασα με το 10% δικαιουμε να κανω μετεγγραφη????Η εστω να κανω ανταλλαγη????Σας ευχαριστω πολυ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας να κανω μια ερωτηση?Ειμαι φοιτητρια στη Λαμια και περασα με το 10% δικαιουμε να κανω μετεγγραφη????Η εστω να κανω ανταλλαγη????Σας ευχαριστω πολυ....

Ανταλλαγές δε γίνονται πλέον, μετεγγραφή μπορείς να πάρεις εφόσον ανήκεις σε κάποια κατηγορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mp3dj

Νεοφερμένος

Ο mp3dj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω κατι.εμεις ειμαστε τεσσερα παιδια,ειμαστε πολυτεκνοι.στον ν. 3454/06 (ʽΑ 75) λεει οτι πολυτεκνοι ειναι οσοι εχουν τεσσερα παιδια τα οποια δεν εχουν συμπληρωσει το 23ο ετος της ηλικιας τουσ.εμεις εχουμε ηλικιες 15-18-24-26.δηλαδη δεν ειμαστε πολυτεκνοι?αφου εχοθμε ολα τα προνομια των πολυτεκνων.

Συμφωνα με την εγκυκλιο [FONT=&quot]Ως πολύτεκνοι θεωρούνται όσοι πληρούν μια εκ των προϋποθέσεων του άρθρου πρώτου του ν. 1910/44 (Ά 229), όπως αυτό αντικαταστάθηκε με την παράγραφο 1 του άρθρου 6 του ν.3454/06 (Ά 75).[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni4

Νεοφερμένος

Η eleni4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ανταλλαγές δε γίνονται πλέον, μετεγγραφή μπορείς να πάρεις εφόσον ανήκεις σε κάποια κατηγορία.

Σε ευχαριστω πολυ.Το θεμα ειναι οτι ανηκω σε καποια κατηγορεια δικαιουμε να κανω μετεγραφη????Καπου διαβασα πως οσοι ειναι με το 10% δεν δικαιουτε μετεγγραφες,ισχυει αυτο μηπως ξερεις????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστω πολυ.Το θεμα ειναι οτι ανηκω σε καποια κατηγορεια δικαιουμε να κανω μετεγραφη????Καπου διαβασα πως οσοι ειναι με το 10% δεν δικαιουτε μετεγγραφες,ισχυει αυτο μηπως ξερεις????

Κι εγώ με 10% έχω περάσει κι είχα την ίδια απορία. Έστειλα e-mail στο υπουργείο πριν λίγες μέρες και μου απάντησαν αυτό:

Σχετικά με το ερώτημά σας
Έχω εισαχθεί σε σχολή υποβάλλοντας μηχανογραφικό χωρίς νέα εξέταση (10%). Μπορώ να κάνω αίτηση για μετεγγραφή?
η απάντηση είναι η εξής:
Ναι, μπορείτε, εφ'όσον βέβαια εμπίπτετε σε μία από τις κατηγορίες φοιτητών που δικαιούνται να υποβάλλουν αίτηση μετεγγραφής.

Στη διάθεσή σας,

Γράφειο Αρωγής Χρηστών της Ηλεκτρονικής Υπηρεσίας Διαχείρισης Μετεγγραφών σε Πανεπιστήμια/Τ.Ε.Ι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top