Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
[FONT=&quot]ΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΕΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΑΙΤΗΣΗ[/FONT]

[FONT=&quot](μέλη πολύτεκνων και πολυμελών οικογενειών, τέκνα θυμάτων τρομοκρατίας, ορφανοί από έναν ή δύο γονείς, διακριθέντες στον τομέα του αθλητισμού και στοιχειοθετούντες δικαίωμα μετεγγραφής σε σχέση με τον αδελφό ή αδελφή τους στην περιφέρεια ).[/FONT]


στην εγκυκλιο παραπανω αναφερει οσοι μπορουν να κανουν ηλεκτρονικα την μεττεγραφη, Μπορουν και οι τριτεκνοι; Γιατι γραφει για τους πολυτεκνους.


οσοι περασαν σε σχολη με το 10% μπορουν να κανουν μεττεγραφη;[FONT=&quot]
[/FONT]

Πολύτεκνων και πολυμελών με 3 ζώντα τέκνα είναι η περίπτωση 2 του κεφαλαίου Α. Όλοι όσοι ανήκουν σε περίπτωση του κεφαλαίου Α κάνουν την αίτηση ηλεκτρονικά.

Όσο για το 10% δε νομίζω να γνωρίζει κανείς με σιγουριά σε αυτήν την χώρα, ο καθένας ό,τι να 'ναι, πάντως από το υπουργείο μου έχουν πει ότι γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Βρε παιδια για να καταλαβω και εγω...ανοικω και στους ορφανους και στους τριτεκνους και σ'αυτους με χαμηλο εισοδημα.Τι θα κανω δηλαδη?Ηλεκτρονικη αιτηση για τα 2 πρωτα και μετα στην γραμματεια για το 3ο?Πως τα κανανε ετσι φετος?Πωωωωωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
"1. Σε 10 εργάσιμες ημέρες από την λήξη της ημερομηνίας υποβολής ηλεκτρονικής αιτήσεως μετεγγραφής οι φοιτητές ή σπουδαστές των Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. οφείλουν να προσκομίζουν στις αρμόδιες Γραμματείες τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, για τον σχετικό έλεγχο νομιμότητας. Εντός 30 εργάσιμων ημερών από την λήξη της προθεσμίας του προηγούμενου εδαφίου, οι μετεγγραφές πραγματοποιούνται με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος υποδοχής και αναρτώνται από τις Γραμματείες των Τμημάτων υποδοχής και προέλευσης τόσο στον διαδικτυακό τους τόπο όσο και στον πίνακα ανακοινώσεων τους. Αμέσως μετά την ανάρτηση του καταλόγου των μετεγγραφομένων οι Γραμματείες των Τμημάτων τον κοινοποιούν στο Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων."




Αυτή η παράγραφος αφορά μόνο όσους ανήνουν στην κατηγορία Α? :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A150CX7

Νεοφερμένος

Η A150CX7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Σπουδάζω στο Πολυτενείο Θεσ/νίκης και ο αδερφός μου είναι στο 5ο εξάμηνο στην Ιατρική Αλεξανδρούπολης. Οι γονείς μου μένουν Λάρισα και έχουν μέσο εισόδημα 3 τελευταίων ετών ~48.000 ευρώ. Σύμφωνα με την Εγκύκλιο στο Κεφάλαιο Β, περίπτωση 4, αναφέρεται ότι "Για τα Τμήματα υποδοχής Πανεπιστημίων και Τ.Ε.Ι. που βρίσκονται εκτός των παραπάνω περιοχών δεν τίθενται ποσοστιαίοι περιορισμοί ούτε περιορισμοί εισοδήματος."
Θέλω να ρωτήσω αν με βάση τα παραπάνω μπορεί ο αδερφός μου να πάρει μεταγραφή στην Ιατρική Λάρισας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimi18

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας ! Θέλω να κάνω μεταγραφή για οικονομικούς λόγους και στην εγκύκλιο διάβασα ότι χρειάζεται το ατομικό δελτίο επιτυχίας στις πανελλαδικές εξετάσεις. Στην εγγραφή δεν το ζήτησαν, ούτε μας είπαν να το πάρουμε από το σχολείο.Πού θα το βρω για να το δείξω στη γραμματεία ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Για όσους ακόμη δεν το έκαναν, μπορούν να δουν την εγκύκλιο των μετεγγραφών 2010-2011 στη διεύθυνση
https://www.minedu.gov.gr/index.php?...2011&catid=80:deltia-typou&Itemid=806&lang=el
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Δηλαδή εγώ θα μάθω μετά από κανένα μήνα σε ποιο ΤΕΙ (Αθήνας, Πειραιά ή Χαλκίδας) θα πάω. :mad:
Και όσο σκέφτομαι ότι το ΤΕΙ Χαλκίδας ανήκει πλέον στον νομό... Αττικής, εκνευρίζομαι. Άντε με τις βλακείς του Υπουργείου... :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Γεια σας ! Θέλω να κάνω μεταγραφή για οικονομικούς λόγους και στην εγκύκλιο διάβασα ότι χρειάζεται το ατομικό δελτίο επιτυχίας στις πανελλαδικές εξετάσεις. Στην εγγραφή δεν το ζήτησαν, ούτε μας είπαν να το πάρουμε από το σχολείο.Πού θα το βρω για να το δείξω στη γραμματεία ?

Από το σχολείο θα πρέπει να το ζητήσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anaxilleas46

Νεοφερμένος

Ο anaxilleas46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
"1. Σε 10 εργάσιμες ημέρες από την λήξη της ημερομηνίας υποβολής ηλεκτρονικής αιτήσεως μετεγγραφής οι φοιτητές ή σπουδαστές των Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. οφείλουν να προσκομίζουν στις αρμόδιες Γραμματείες τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, για τον σχετικό έλεγχο νομιμότητας. Εντός 30 εργάσιμων ημερών από την λήξη της προθεσμίας του προηγούμενου εδαφίου, οι μετεγγραφές πραγματοποιούνται με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος υποδοχής και αναρτώνται από τις Γραμματείες των Τμημάτων υποδοχής και προέλευσης τόσο στον διαδικτυακό τους τόπο όσο και στον πίνακα ανακοινώσεων τους. Αμέσως μετά την ανάρτηση του καταλόγου των μετεγγραφομένων οι Γραμματείες των Τμημάτων τον κοινοποιούν στο Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων."




δηλαδη τι αλλαξε ?ο,τι να ναι .....στην ουσια θα ειμαστε εγγεγραμμενοι στο τμημα υποδοχης αρχες δεκεμβρη ...ετσι δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Για όσους δεν την έχουν εντοπίσει, υπάρχει ειδική ιστοσελίδα για τις μετεγγραφές.
https://metegrafes.minedu.gov.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hliolousth

Νεοφερμένος

Η Hliolousth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θρακομακεδόνες (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
συμφωνα με την εγκυκλιο αυτοι που δικαιουνται μετεγγραφη με ποσοτικο περιορισμο δεν υποβαλλουν αιτηση ηλεκτρονικα
αλλα αντιθετως πρεπει να πανε στην γραμματεια της σχολης στην οποια θελουν να μετεγγραφουν...σωστα??
και μετα ποτε ξερει καποιοσ αν εχει τελικα παρει την μετεγγραφη??ισχυει αυτο που λενε για τις 7 μερες μετα την ληξη της προθεσμιασ υποβολης των αιτησεων??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace OnFire

Νεοφερμένος

Ο Ace OnFire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Γεια σας ! Θέλω να κάνω μεταγραφή για οικονομικούς λόγους και στην εγκύκλιο διάβασα ότι χρειάζεται το ατομικό δελτίο επιτυχίας στις πανελλαδικές εξετάσεις. Στην εγγραφή δεν το ζήτησαν, ούτε μας είπαν να το πάρουμε από το σχολείο.Πού θα το βρω για να το δείξω στη γραμματεία ?


δεν στο ζητησαν στην σχολη γιατι το ειχαν ηδη .. τωρα για την μεταγραφη θα πας να παρεις το δελτιο επιτυχιας απο το σχολειο .. και θα τους το πας !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina~!

Νεοφερμένος

Η Katerina~! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πύργος (Ηλεία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Παιδια γεια! Θελω να παρω μεταγγραφη απο Πατρα Αθηνα,ειμαι πολυτεκνη και σπουδαζει και ο αδερφος μου εκει.Πηγα προχθες στη γραμματεια στην Αθηνα και δεν ηξεραν τιποτα για τις μεταγγραφες(δεν ειχε βγει η εγκυκλιος) και τους ρωτησα αν μπορω να παρακολουθω τα μαθηματα και μου ειπαν οτι δεν ξερουν και πως νομιζουν πως μαλλον δεν επιτρεπεται να παρακολουθω εγω μαθηματα... εγω αποτι ξερω μπορει ο καθενας να παρακολουθει!
Τωρα εγω τι να κανω??Η μεταγγραφη μου ειναι σιγουρη γιατι να μην μπορω να παρακολουθω στην Αθηνα μεχρι να εγκριθει η μεταγγραφη??:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
"1. Σε 10 εργάσιμες ημέρες από την λήξη της ημερομηνίας υποβολής ηλεκτρονικής αιτήσεως μετεγγραφής οι φοιτητές ή σπουδαστές των Πανεπιστημίων ή Τ.Ε.Ι. οφείλουν να προσκομίζουν στις αρμόδιες Γραμματείες τα απαιτούμενα δικαιολογητικά, για τον σχετικό έλεγχο νομιμότητας. Εντός 30 εργάσιμων ημερών από την λήξη της προθεσμίας του προηγούμενου εδαφίου, οι μετεγγραφές πραγματοποιούνται με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Τμήματος υποδοχής και αναρτώνται από τις Γραμματείες των Τμημάτων υποδοχής και προέλευσης τόσο στον διαδικτυακό τους τόπο όσο και στον πίνακα ανακοινώσεων τους. Αμέσως μετά την ανάρτηση του καταλόγου των μετεγγραφομένων οι Γραμματείες των Τμημάτων τον κοινοποιούν στο Υπουργείο Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων."







δηλαδη τι αλλαξε ?ο,τι να ναι .....στην ουσια θα ειμαστε εγγεγραμμενοι στο τμημα υποδοχης αρχες δεκεμβρη ...ετσι δεν ειναι?






Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω πότε τελικά θα γνωρίζει ο κάθε φοιτητής εάν η μετεγγραφή του εγκρίθηκε ή όχι.. :/:
έχω την εντύπωση ότι τελικώς μπέρδεψαν τα πράγματα ακόμη περισσότερο! Και σε συνδυασμό με την ανευθυνότητα της κάθε γραμματείας της σχολής, το μόνο που καταφέρνουν είναι να αυξάνουν το άγχος των φοιτητών και των οικογενειών τους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
συμφωνα με την εγκυκλιο αυτοι που δικαιουνται μετεγγραφη με ποσοτικο περιορισμο δεν υποβαλλουν αιτηση ηλεκτρονικα
αλλα αντιθετως πρεπει να πανε στην γραμματεια της σχολης στην οποια θελουν να μετεγγραφουν...σωστα??
και μετα ποτε ξερει καποιοσ αν εχει τελικα παρει την μετεγγραφη??ισχυει αυτο που λενε για τις 7 μερες μετα την ληξη της προθεσμιασ υποβολης των αιτησεων??




Σωστά!
Για το δεύτερο ερώτημα, κι εγώ αναρωτιέμαι τι θα γίνει.. :worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakaros

Νεοφερμένος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Ρε ΄παιδιά εχω μπερδευτει πολυ!! Δηλαδη εγω που θελω να κανω αιτηση μεταγραφης για οικονομικους λογους κ για λογους υγειας θα μπορεσω να κανω ηλεκτρονικα την εκθεση η πρεπει να παω στο αντιστοιχο τμημα που θελω να παρω μεταγραφη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice27

Νεοφερμένος

Η alice27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ρε ΄παιδιά εχω μπερδευτει πολυ!! Δηλαδη εγω που θελω να κανω αιτηση μεταγραφης για οικονομικους λογους κ για λογους υγειας θα μπορεσω να κανω ηλεκτρονικα την εκθεση η πρεπει να παω στο αντιστοιχο τμημα που θελω να παρω μεταγραφη??




Για δες εδώ...
https://metegrafes.minedu.gov.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimi18

Νεοφερμένος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Προσχολικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σωστά!
Για το δεύτερο ερώτημα, κι εγώ αναρωτιέμαι τι θα γίνει.. :worry::worry:

Κι εγώ την ίδια απορία έχω ! Εμείς που θα κάνουμε αίτηση στη γραμματεία , πότε θα μάθουμε αν εγκρίθηκε ή όχι ......:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasiatot

Νεοφερμένος

Η nasiatot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ρε παιδια να ρωτησω κατι.εμεις ειμαστε τεσσερα παιδια,ειμαστε πολυτεκνοι.στον ν. 3454/06 (ʽΑ 75) λεει οτι πολυτεκνοι ειναι οσοι εχουν τεσσερα παιδια τα οποια δεν εχουν συμπληρωσει το 23ο ετος της ηλικιας τουσ.εμεις εχουμε ηλικιες 15-18-24-26.δηλαδη δεν ειμαστε πολυτεκνοι?αφου εχοθμε ολα τα προνομια των πολυτεκνων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Παραθετω ξανα το ερωτημα μου μιας και δεν πηρα καποια επισημη η ανεπισημη απαντηση

Βρε παιδια για να καταλαβω και εγω...ανοικω και στους ορφανους και στους τριτεκνους και σ'αυτους με χαμηλο εισοδημα.Τι θα κανω δηλαδη?Ηλεκτρονικη αιτηση για τα 2 πρωτα και μετα στην γραμματεια για το 3ο?Πως τα κανανε ετσι φετος?Εκτος αυτου στην ηλεκτρονικη αιτηση μπορω να δηλωσω και τις 2 κατηγοριες η πρεπει να επικαλεστω την ισχυροτερη?Και αν ναι ποια ειναι αυτη?
ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top