Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

TaSsa

Νεοφερμένος

Η TaSsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
παιδια αν διαβασετε και τα προηγουμενα post το λεει!!!!!αυτο το αποσπασμα ειναι απο εγκυκλιο που εχει βγει και αφορα τις αλλαγες που προκειται να γινουν.εφοσον δεν αναφερει κατι για τριτεκνους σημαινει οτι τα πραγματα θα μινουν ως εχουν!δηλαδη οι μεταγραφες τριτεκνων και πολυτεκνων θα ισχυουν και μαλιστα χωρις ποσοτικο περιορισμο!πραγμα για το οποιο εχει δεσμευτει και η υπουργος παιδειας!!!σε καλυψα???
:clapup::clapup: thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaSsa

Νεοφερμένος

Η TaSsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Α αυτό που έγραψα αφορά τους φοιτητές που έχουν δικαίωμα μεταγραφής χωρίς ποσοτικό περιορισμό! Το να κριθεί βάσει μορίων, οικονομικών κριτηρίων κλπ το δικαίωμα μεταγραφής (δηλαδή το να μην πάρει κάποιος μεταγραφή) έχει να κάνει μόνο με τα παιδιά που ζητάνε μεταγραφή με ποσοτικό περιορισμό! Πολύτεκνοι και τρίτεκνοι ( είπαν ότι δεν θα αλλάξει κάτι για τους τρίτεκνους ) , καθώς και κάποιες άλλες κατηγορίες που έχουν δικαίωμα μεταγραφής χωρίς ποσοτικό περιορισμό θα πάρουν οπωσδήποτε μεταγραφή, απλά θα ισχύσει αυτό που έγραψα παραπάνω για κατανομή σε ομοειδή τμήματα (αν φυσικά υπάρχουν ομοειδή τμήματα).
αυτην την απορια ειχα...ευχαριστω πολυ :clapup: ειχα αρχισει να αγχωνομαι πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Η περίπτωση μου είναι απλή.

Ο αδερφός μου είναι τριτοετής στην Πάτρα. Εγώ πέρασα κανονικά Σάμο. Αντίστοιχο τμήμα υπάρχει στην Πάτρα.

Το εισόδημα είναι κάτω των 45.000 και υποτίθεται ότι φέτος είναι ανοιχτές οι μεταγραφές προς περιφρειακά ΑΕΙ για να μην πληρώνει η οικογένεια 2 σπίτια.

Ο αδερφός μου όμως μένει σε συγγενή μας, δεν νοικιάζει σπίτι. Δικαιούμαι μεταγραφή χωρίς ποσοτικό περιορισμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Η περίπτωση μου είναι απλή.

Ο αδερφός μου είναι τριτοετής στην Πάτρα. Εγώ πέρασα κανονικά Σάμο. Αντίστοιχο τμήμα υπάρχει στην Πάτρα.

Το εισόδημα είναι κάτω των 45.000 και υποτίθεται ότι φέτος είναι ανοιχτές οι μεταγραφές προς περιφρειακά ΑΕΙ για να μην πληρώνει η οικογένεια 2 σπίτια.

Ο αδερφός μου όμως μένει σε συγγενή μας, δεν νοικιάζει σπίτι. Δικαιούμαι μεταγραφή χωρίς ποσοτικό περιορισμό?

Ούτε το εισόδημα παίζει ρόλο ούτε που ο αδερφός σου δεν νοικιάζει σπίτι, αρκεί που φαίνεται ότι είναι φοιτητής εκεί. Δικαιούσαι μεταγραφή χωρίς οικονομικό ή ποσοτικό περιορισμό για Πάτρα. Θεωρώντας βέβαια πως οι γονείς σου δεν μένουν στην Πάτρα, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Σε περιπτωση που ενας φοιτητης ανηκει σε πανω απο μια κατηγορια μετεγγραφης θα μπορει να τις επιλεξει στην ηλεκτρονικη φορμα ολες η θα πρεπει να επικαλεστει την πιο ''ισχυρη''????Δηλαδη εγω που ειμαι ορφανος τριτεκνος και με χαμηλο εισοδημα θα πρεπει να βαλω ενα μονο απο τα τρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mp3dj

Νεοφερμένος

Ο mp3dj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Φετος περασα στο τμημα Πληροφορικης στα γιαννενα και θελω μεταγραφη στη θεσ/νικη
Εχουμε μεσο ορο (εισοδημα) 18.200 τα τρεια τελευταια χρονια.Το βλεπετε απιθανο να παρω μεταγραφη?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αν σκεφτεις οτι το οριο ειναι 45.000 μαλλον εισαι μεσα σχεδον σιγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Και οι δύο κατηγορίες που αναφέρεις΄ανήκουν στα κοινωνικά κριτήρια. Οποιαδήποτε επικαλεστείς δηλαδή είναι χωρίς ποσοτικό περιορισμό. Απλά σαν ορφανός θα πρέεπι το εισόδημα των τριών τελευταίων ετών να μην υπερβαίνει τις 45.000ευρώ. Στην περίπτωσή σου δεν κάνει καμμία διαφορά ότι κι αν επιλέξεις, αρκεί να προσκομίσεις τα αντίστοιχα δικαιολογητικά.

'Εχω ερώτηση οποιος μπορεί να με βοηθήσει ...

Φετος πέρασα σε τει στην θεσσαλονίκη , επισης ειμαι στον δευτερο χρονο σε ιεκ ... και θελω να τελειωσω το ιεκ και μετα να ξεκινησω το τει ... σε αυτη την περιπτωση τι κανω ?? μου ειπαν κατι για αναστολη σπουδων.. γτ αυτο εμενα δεν μου αρεσει ? ζουμε σε ενα κρατος που ολα αλλαζουν απο μερα σε μερα..-___- και αν του χρονου μου πουν δεν σε δεχομαστε ?
εαν δεν παρω αναστολη.. και γραφτο κανονικα , και δεν παρακολουθω , σε αυτη την περιπτωση .. του χρονου θα εχω μεινει πισω με 11 μαθηματα ? (οσα ειναι στα 2 πρωτα 6μηνα) μηπως υπαρχει κατι ακομα που πρεπει να ξερω ?!??? εαν μπορει να με βοηθησει καποιος....

Θα πας να κάνεις κανονικά την εγγραφή στο ΤΕΙ, μια που αυτό είναι προυπόθεση για να μην χάσεις τη θέση σου. Η διακοπή σπουδών δεν είναι κάτι που εύκολα μπορεί να αναιρεθεί ή να ακυρωθεί από την ηγεσία του υπουργείου. Έχεις δικαίωμα να πάρεις αναστολή/διακοπή σπουδών για τόσα χρόνια όσα είναι και η ελάχιστη διάρκεια φοίτησης στο Τμήμα σου, διακοπτόμενα ή μη. Σε αυτή τη διάρκεια μπορείς να τελειώσεις με το ΙΕΚ και να επανέλθει στο Τμήμα σου. Όσο για τα μαθήματα που θα χάσεις, δεν θεωρώ ότι είναι σπουδαίο πράγμα. Θα είναι σαν να αρχίζεις τη χρονιά εκείνη που θα επιστρέψεις. Ο χρόνος εξάλλου της διακοπής δεν μετράει στην ανώτατη διάρκεια φοίτησης που έχεις στη διάθεσή σου. Παγώνεις το χρόνο σου κατ αυτόν τον τρόπο. Οπότε είναι σαν να περνάς πανελλήνιες σε ένα ή δύο χρόνια από τώρα, ανάλογα το πόσο θα διακόψεις. Μην το σκέφτεσαι αν θέλεις να τελειώσεις το ΙΕΚ. Φυσικά και να το κάνεις.

Η απάντηση αφορά το φοιτητή Iatridis George:
Ο νόμος για τις φετινές μετεγγραφές ψηφίστηκε πριν λίγές μέρες και τα Τμήματα ενημερώνονται καθημερινά. Επειδή τον διάβασα και μπορείς να το κάνεις κι εσύ μέσω του internet, σου δίνω μια τυχαία διεύθυνση https://edu.klimaka.gr/tritobathmia-...egkyklios-metagrafvn-foithtvn-esvterikoy.html. Το ΦΕΚ έχει βγει πάντως. Δυστυχώς όπως θα διαβάσεις κι εσύ, επιτρέπονται μεν μετεγγραφές για οικονομικούς λόγους με ποσοτικό περιορισμό, δυστυχώς ισχύει για πρώτο και τρίτο εξάμηνο. Δηλαδή πρωτοετείς και δευτεροετείς μπορούν να επικαλεστούν την ιδιότητα αυτή.
Διάβασε το νόμο και δες αν εμπίπτεις σε κάποια άλλη ίσως κατηγορία μετεγγραφομένων.

Παιδια ως τριτεκνος κάνω αίτηση για μεταγραφή από Κέρκυρα-Πληροφορικής σε Θεσσαλονίκη... Όμως συσχετισμένες σχολές εκεί υπάρχουν και το τμήμα πληροφορικής του ΑΠΘ, και το "εφαρμοσμένης πληροφορικής" του ΠΑΜΑΚ.

Τι κάνω?
Σε ποια σχολή μπαίνω?
Πως θα πάω να φοιτήσω αυτό το 10ημερο που περιμένω τα αποτελέσματα της αίτησης?
Γενικά, τι κάνω? :s
Όταν θα μπεις στο ηλεκτρονικό σύστημα για να κάνεις την αίτηση σου, θα δηλώσεις τον τόπο που θες να μετεγγραφείς. Αφού γίνει αυτό, το σύστημα θα σου βγάλει τα αντίστοιχα Τμήματα της Θεσσαλονίκης. Εφόσον είναι περισσότερα από ένα, τότε θα σου ζητηθεί να τα δηλώσεις με σειρά προτεραιότητας. Το υπουργείο θα κατανείμει τους φοιτητές στα ίδια αντίστοιχα τμήματα της ίδιας πόλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
ρε παιδια μια ερωτηση.. γιατι αυτη https://esos.gr/index.php/frontpage/...ikasia-aitisis-gia-ti-meteggrafi-ton-foititon η ιστοσελιδα μου τα μπερδεψε λιγο τωρα.. και βασικα αυτο.."Δηλώνω ότι έχω διαβάσει τη σχετική νομοθεσία, η οποία στην ουσία βασικά είμαι υποχρεωμένος ο νομός που θα διαλέξω να είναι πιο κοντά είτε στη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας των γονέων μου, είτε στη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του αδελφού ή της αδελφής μου." εμενα πχ ο αδερφος μου μενει αθηνα.. οι γονεις μου ομως οχι.. μπορω να βαλω ως τοπο μονιμης κατοικιας το σπιτι στην αθηνα? ο αδερφος μου ομως δεν σπουδαζει δουλευει.. αλλα κατι τετοιο δεν ξερω αν ισχυει με βαση την εγκυκλιο.. οτι και καλα(με βαση την εγκυκλιο) σαν μονιμη κατοικια ειναι των γονιων και οχι του αδερφου.. τι λετε εσεις?

Αν θες μια σαφή απάντηση, δώσε μας περισσότερα στοιχεία και πιο σαφή. Που είναι η μόνιμη κατοικία των γονέων σου, δηλαδή αποδεδειγμένη με ένα λογαριασμό οργανισμού. Που μένει ο αδερφός σου και γιατί και τι θες εσύ να κάνεις. Πόσα μέλη είστε κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Για τους τρίτεκνους , τελικά ; Τι γίνεται ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
@ ybonni : Τι έγινε τελικά με τους τρίτεκνους ; Τι ισχύει με βάση την Εγκύκλιο του '10 ; Μπορείς να με διαφωτίσεις ; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλησπέρα!Η περίπτωση μου έχει ως εξής:
Φέτος πέρασα σε σχολή της Ξάνθης και ταυτόχρονα αδερφός μου πέρασε (πάλι φέτος) σε σχολή της Αθήνας.(δηλ είμαστε και οι 2 πρωτοετοίς). Μένουμε σε περιοχή κοντά στην Αθήνα και έχουμε το συνολικό μας εισόδημα κάτω από 45.000 ευρώ. Έχω τις εξής απορίες:
Μπορείς να δηλώσεις μετεγγραφή για Αθήνα αφού και ο αδερφός σου πέρασε εκεί, γιατί ο νόμος λέει ότι μπορείς να μετεγγραφείς στην πόλη που σπουδάζει ο αδερφός/ή.
Επιτρέπεται να μετεγγραφείς στην πόλη που σπουδάζει αδερφός/ή, ιδιαίτερα στην Αθήνα με συγκεκριμένο ποσοστό, αλλά εφόσον δεν είναι ο τόπος μόνιμης κατοικίας των γονέων σας. Τώρα μια που μένετε εκτός ΑΘήνας, ίσως αυτό πιάσει. Αν θεωρηθεί αθήνα, όλος ο νομός αττικής και είστε κάπου εκεί, τότε δεν έχεις το δικαίωμα.
2) Μπορώ μαζί με τον αδερφό μου να κάνουμε ταυτόχρονα και οι 2, αιτήσεις για μεταγγραφή και να πάμε στην Πάτρα;
Μπορείτε και οι δύο άνευ περιορισμού να κάνετε αίτηση για μετεγγραφή σε αντίστοιχα Τμήματα που βρίσκονται εκτός λεκανοπεδίου Αττικής ή Θεσσαλονίκης, στην ίδια πόλη εννοείται.
3) Αν κάνω αίτηση μετεγγραφής για Αθήνα θα είμαι στην κατηγορία των παιδιών όπου παίρνουν μεταγγραφή λόγω του αδερφού τους, στην πρώτη κατηγορία όπου απλά πρέπει να έχω εισόδημα κάτω από 45.000 ευρώ ή υπάρχει πιθανότητα να συμπεριληφθώ και στις 2 κατηγορίες οπότε έχω διπλάσια πιθανότητα να πάρω την μεταγραφή;
Στο θέμα αυτό σου απάντησα πριν. αν δεν θεωρεί τόπος μόνιμης κατοικίας των γονέων το λεκανοπέδιο αττικής, τότε ναι, μπορείς να ζητήσεις μετεγγραφή αθήνα, σε πολύ μικρό ποσοστό βέβαια επιτρέπεται, και ναι, με όριο τις 45.000 τατελευταία τρία χρόνια.
Ξαναδιάβασε την εγκύκλιο, μετά από όσα σου είπα, νομίζω ότι θα είναι πιο σαφής και θα δεις τι μπορείς να κάνεις.

Και τέλος ποια είναι η προθεσμία των αιτήσεων, που κάνω την αίτηση και που δίνω τα δικαιολογητικά;
Αν μπορεί κάποιος που να ΞΕΡΕΙ να μου δώσει απαντήσεις σε όλα αυτά θα είμαι πολύ υποχρεωμένος!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Οι ημερομηνίες αν και ακούγεται ότι θα είναι μεταξύ 4 και 15 Οκτωβρίου, δεν έχουν ανακοινωθεί επισήμως ακόμη. για την ώρα βγήκε μόνο ο νόμος, περιμένουμε και την εγκύκλιο που θα είναι περισσότερο διευκρινιστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Αυτου που μπηκαν φετος με το 10% μπορουν να κανουν μεττεγραφη?

Οι διατάξεις περί μετεγγραφών, όπως λέει ο νόμος εφαρμόζονται μόνο για όσους εισάγονται στα Πανεπιστήμια ή Τ.Ε.Ι. της χώρας με βάση τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις των μαθημάτων που εξετάζονται σε εθνικό επίπεδο, και για κάποιες άλλες κατηγορίες.

@ ybonni : Τι έγινε τελικά με τους τρίτεκνους ; Τι ισχύει με βάση την Εγκύκλιο του '10 ; Μπορείς να με διαφωτίσεις ; :D
Δεν αλλάζει κάτι με τους τρίτεκνους. Μετεγγράφονται άνευ περιορισμού όπως πάντα.

O νόμος για τις μετεγγραφές έχει δημοσιευτεί. Για όσους τον αναζητούν μπορεί να βρεθεί μέσω εθνικού τυπογραφείου (www.et.gr) που πλέον γίνεται αναζήτηση χωρίς κωδικό εισόδου. Είναι ο νόμος 3879 του 2010. Η σαν ΦΕΚ Τεύχος 163 21/9/2010.
Καλή ανάγνωση σε όλους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Υπάρχουν δυο ομοειδή τμήματα στην περιοχή,οπου θα με στείλουν
Οι σχολές αποφασίζουν τον αριθμό των μετεγγραφών προς αυτές ;

(έχω περάσει στο τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας στην Μυτιλήνη και δεν ξέρω αν θα με φέρουν στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας Καποδιστριακό ή στο Κοινωνικής Ανθρωπολογίας Παντείου )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
@ ybonni : Τι έγινε τελικά με τους τρίτεκνους ; Τι ισχύει με βάση την Εγκύκλιο του '10 ; Μπορείς να με διαφωτίσεις ; :D
Δεν αλλάζει κάτι με τους τρίτεκνους. Μετεγγράφονται άνευ περιορισμού όπως πάντα.

Χωρίς ποσοτικό περιορισμό ; Δηλαδή θα παίρνουν όλους τους τρίτεκνους που δηλώνουν μετεγγραφή ; H βάσει μορίων θα κατατάσσονται σε ομοειδή τμήματα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ybonni

Νεοφερμένος

Η ybonni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Υπάρχουν δυο ομοειδή τμήματα στην περιοχή,οπου θα με στείλουν
Οι σχολές αποφασίζουν τον αριθμό των μετεγγραφών προς αυτές ;

(έχω περάσει στο τμήμα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας και Ιστορίας στην Μυτιλήνη και δεν ξέρω αν θα με φέρουν στο τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας Καποδιστριακό ή στο Κοινωνικής Ανθρωπολογίας Παντείου )



Δεν μας διευκρινίζεις την κατηγορία όπου ανήκεις. Δηλαδή ποια ιδιότητα θα επικαλεστείς για τη μετεγγραφή σου. Μόνο έτσι μπορούμε να σε βοηθήσουμε με τα κριτήρια και τα ποσοστά κατ αρχήν.
Όταν ένας φοιτητής πάντως γενικά επιθυμεί να μετεγγραφεί σε πόλη με ομοειδή Τμήματα, τότε τα δηλώνει στην ηλεκτρονική του αίτηση με προτεραιότητα.
Πάντως η κατανομή θα γίνει σε επίπεδο υπουργείο. Εφόσον το σύνολο των αιτήσεων που υποβάλλονται για τα τμήματα υπερβαίνει τον αριθμό που αντιστοιχεί στα ποσοστά που τους επιτρέπονται να πάρουν με μετεγγραφή για το πρώτο τμήμα επιλογής, πάμε στο δεύτερο κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν μας διευκρινίζεις την κατηγορία όπου ανήκεις. Δηλαδή ποια ιδιότητα θα επικαλεστείς για τη μετεγγραφή σου. Μόνο έτσι μπορούμε να σε βοηθήσουμε με τα κριτήρια και τα ποσοστά κατ αρχήν.
Όταν ένας φοιτητής πάντως γενικά επιθυμεί να μετεγγραφεί σε πόλη με ομοειδή Τμήματα, τότε τα δηλώνει στην ηλεκτρονική του αίτηση με προτεραιότητα.
Πάντως η κατανομή θα γίνει σε επίπεδο υπουργείο. Εφόσον το σύνολο των αιτήσεων που υποβάλλονται για τα τμήματα υπερβαίνει τον αριθμό που αντιστοιχεί στα ποσοστά που τους επιτρέπονται να πάρουν με μετεγγραφή για το πρώτο τμήμα επιλογής, πάμε στο δεύτερο κλπ.
Ειμαι σε κατηγορία χωρίς ποσοτικό περιορισμό . Ορφανός απο γονέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Χωρίς ποσοτικό περιορισμό ; Δηλαδή θα παίρνουν όλους τους τρίτεκνους που δηλώνουν μετεγγραφή ; H βάσει μορίων θα κατατάσσονται σε ομοειδή τμήματα ;

Ετσι παει... Οσοι δηλωνουν μετεγγραφη, παιρνουν για το πλησιεστερο τμημα στον τοπο κατοικιας των γονεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

skarooo...

Νεοφερμένος

Η skarooo... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
εδωσα πανελληνιες φετος κ περασα γυμναστικη ακαδημεια στ τρικαλα αρχικα.Λεω αρχικα γτ εχω ενα 10% απο τ αθλημα που κανω, τ οποιο με βοηθαει να ερθω αθηνα,στον τοπο διαμονης μου!οποτε εκανα τσ αιτησεις που χρειαζεται,πηγα κ γραφτηκα στα τρικαλα κ τωρα περιμενω τ αποτελεσματα που απ οτι εμαθα βγαινουν στις 20 οκτωβριου για το που εχω περασει. Δηλαδη ειμαι αναγκασμενη τωρα,ν παω τρικαλα να μεινω γ 20 μερες μεχρι ν δω αν τελικα θ ερθω αθηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace OnFire

Νεοφερμένος

Ο Ace OnFire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Θα πας να κάνεις κανονικά την εγγραφή στο ΤΕΙ, μια που αυτό είναι προυπόθεση για να μην χάσεις τη θέση σου. Η διακοπή σπουδών δεν είναι κάτι που εύκολα μπορεί να αναιρεθεί ή να ακυρωθεί από την ηγεσία του υπουργείου. Έχεις δικαίωμα να πάρεις αναστολή/διακοπή σπουδών για τόσα χρόνια όσα είναι και η ελάχιστη διάρκεια φοίτησης στο Τμήμα σου, διακοπτόμενα ή μη. Σε αυτή τη διάρκεια μπορείς να τελειώσεις με το ΙΕΚ και να επανέλθει στο Τμήμα σου. Όσο για τα μαθήματα που θα χάσεις, δεν θεωρώ ότι είναι σπουδαίο πράγμα. Θα είναι σαν να αρχίζεις τη χρονιά εκείνη που θα επιστρέψεις. Ο χρόνος εξάλλου της διακοπής δεν μετράει στην ανώτατη διάρκεια φοίτησης που έχεις στη διάθεσή σου. Παγώνεις το χρόνο σου κατ αυτόν τον τρόπο. Οπότε είναι σαν να περνάς πανελλήνιες σε ένα ή δύο χρόνια από τώρα, ανάλογα το πόσο θα διακόψεις. Μην το σκέφτεσαι αν θέλεις να τελειώσεις το ΙΕΚ. Φυσικά και να το κάνεις.


Aha , σε περιπτωση που γραφτω κανονικα και πηγαινω να δινω τα θεωρητικα μαθηματα.. με τα εργαστηρια που θα τα χανω τι γινεται ? μπορω να τα ξαναπερνω το επομενο 6μηνο??? ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου ,να σαι καλα !!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top