Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εγω δεν μπορω να καταλαβω το εξης, αφου για να παρακολουθησεις τα εργαστηρια χρειάζεσαι μια ''καρτα εργαστηριων'' , ενας που περνει μεταγραφη ΧΩΡΙΣ ΠΟΣΟΤΙΚΟ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ .. μπορει να παρει την καρτα πριν ολοκληρωθει η μεταγραφη του ? μονο και μονο επειδη ειναι σιγουρη ?-__- δεν πρεπει να ολοκληρωθει η μεταγραφη του για να παρει το ''οκ'' για τα εργαστηρια ?
Αυτό που λες για την κάρτα δεν το γνωρίζω γιατί δεν υπάρχει σε όλες τις σχολές... Τώρα για την περίπτωση που χρειάζεται αυτή η κάρτα, γιατί δεν μιλάς με τη γραμματεία ή με τους ίδιους τους καθηγητές αφού ξέρεις πως σίγουρα θα πάρεις μεταγραφή; Δεν χρειάζεται να βγει η εγκύκλιος για να σου πουν, αφού οι κατηγορίες που δικαιούνταν μεταγραφή χωρίς ποσοτικό περιορισμό πέρυσι δικαιούνται και φέτος! Κάποιος τρόπος θα υπάρχει να ξεπεραστεί το θέμα της κάρτας, τυπικά είναι αυτά τα πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariw

Νεοφερμένος

Η Mariw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Αχ Δανάη σε ευχαριστώ πολύ!!! Καλές σπουδές και καλή σταδιοδρομία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αχ Δανάη σε ευχαριστώ πολύ!!! Καλές σπουδές και καλή σταδιοδρομία!!
Σ ευχαριστώ πολύ κούκλα μου, ότι καλύτερο εύχομαι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace OnFire

Νεοφερμένος

Ο Ace OnFire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αυτό που λες για την κάρτα δεν το γνωρίζω γιατί δεν υπάρχει σε όλες τις σχολές... Τώρα για την περίπτωση που χρειάζεται αυτή η κάρτα, γιατί δεν μιλάς με τη γραμματεία ή με τους ίδιους τους καθηγητές αφού ξέρεις πως σίγουρα θα πάρεις μεταγραφή; Δεν χρειάζεται να βγει η εγκύκλιος για να σου πουν, αφού οι κατηγορίες που δικαιούνταν μεταγραφή χωρίς ποσοτικό περιορισμό πέρυσι δικαιούνται και φέτος! Κάποιος τρόπος θα υπάρχει να ξεπεραστεί το θέμα της κάρτας, τυπικά είναι αυτά τα πράγματα...


Ευχαριστώ πολύ ^__^ , αυτό θα κάνω , πρέπει να πάω στην σχολή !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hliolousth

Νεοφερμένος

Η Hliolousth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θρακομακεδόνες (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
θα ηθελα και εγω να ρωτησω κατι σχετικα με τις μετεγγραφες..
περασα γιαννενα και θελω να παρω μετεγγραφη για πατρα ή για αθηνα οπου και μενω..
βεβαια η δικια μου περιπτωση αφορα την κατηγορια με ποσοτικο περιορισμο αφου το ετησιο εισοδημα της οικογενειας δεν ξεπερνα το οριο των 45.000...
δικαιουμε κανονικα την μετεγγραφη??ή παιζουν ρολο και αλλοι λογοι??
δηλαδη αν καποιος αλλος εχει χαμηλοτερο ετησιο εισοδημα θα παρει αυτος την μετεγγραφη??
παιζει ρολο η σειρα με την οποια μπηκα στο πανεπιστημιο και ο βαθμος στις πανελληνιες??
και κατι τελευταιﴨ¨ μηπως εξαιτιας της πληθωρας αιτησεων ακομα και αν πληρω τ κριτηρια[ειδοδημα κατω των 45.000]μπορει και να μην παρω μετεγγραφη??
οποιος ξερει ας απαντησει γιατι το εχω ψαξει αλλα εχω καποιες αποριες ακομα...
ευχαριστω/!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STEFBYME

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
θα ηθελα και εγω να ρωτησω κατι σχετικα με τις μετεγγραφες..
περασα γιαννενα και θελω να παρω μετεγγραφη για πατρα ή για αθηνα οπου και μενω..
βεβαια η δικια μου περιπτωση αφορα την κατηγορια με ποσοτικο περιορισμο αφου το ετησιο εισοδημα της οικογενειας δεν ξεπερνα το οριο των 45.000...
δικαιουμε κανονικα την μετεγγραφη??ή παιζουν ρολο και αλλοι λογοι??
δηλαδη αν καποιος αλλος εχει χαμηλοτερο ετησιο εισοδημα θα παρει αυτος την μετεγγραφη??
παιζει ρολο η σειρα με την οποια μπηκα στο πανεπιστημιο και ο βαθμος στις πανελληνιες??
και κατι τελευταιﴨ¨ μηπως εξαιτιας της πληθωρας αιτησεων ακομα και αν πληρω τ κριτηρια[ειδοδημα κατω των 45.000]μπορει και να μην παρω μετεγγραφη??
οποιος ξερει ας απαντησει γιατι το εχω ψαξει αλλα εχω καποιες αποριες ακομα...
ευχαριστω/!!:)
δικαιουσε την μεταγγραφη αλλα οπως ειπες κ εσυ η περιπτωση σου αφορα την κατηγορια με ποσοτικο περιορισμο.δηλαδη αν εκεινοι οι οποιοι θα υποβαλουν αιτηση για μεταγγραφη στη σχολη σου ειναι περισσοτεροι απο τον αριθμο που θα δεχτει η σχολη σου τοτε θα παρουν τους καλυτερους.δηλαδη εκεινους που θα εχουν περισσοτερα μορια στις πανελλαδικες εξετασεις.....καταλαβες τι εννοω?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hliolousth

Νεοφερμένος

Η Hliolousth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θρακομακεδόνες (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
ναι αλλα εκτος απο τα μορια στις πανελλαδικες δεν παιζει ρολο και το εισοδημα??δηλαδη αν εγω εχω λεμε τωρα 30.000 και ο αλλος 25.000,την μεττεγραφη θα την παρει ο αλλος,, εφοσον βεβαια δεν υπαρχουν αλλες θεσεις??:redface:
α και κατι αλλο στην αιτηση για την μετεγγραφη εκτος απο τον τοπο μονιμης κατοικιας μπορω να δηλωσω και αλλη πολη για π.χ πατρα που ειναι πιο κοντα στην αθηνα απ οτι τα γιαννενα..?//
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Μια ερωτηση ακομη και απο εμενα.Στην ηλεκτρονικη αιτηση θα μπορουμε να κανουμε καποια σχολια , δηλαδη θα υπαρχει κατι που να μπορουμε να γραψουμε ετσι ωστε να το δουν η απλα θα επιλεγουμε την κατηγορια και αυτο ειναι ολο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Αυτου που μπηκαν φετος με το 10% μπορουν να κανουν μεττεγραφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mp3dj

Νεοφερμένος

Ο mp3dj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
ναι αλλα εκτος απο τα μορια στις πανελλαδικες δεν παιζει ρολο και το εισοδημα??δηλαδη αν εγω εχω λεμε τωρα 30.000 και ο αλλος 25.000,την μεττεγραφη θα την παρει ο αλλος,, εφοσον βεβαια δεν υπαρχουν αλλες θεσεις??:redface:
α και κατι αλλο στην αιτηση για την μετεγγραφη εκτος απο τον τοπο μονιμης κατοικιας μπορω να δηλωσω και αλλη πολη για π.χ πατρα που ειναι πιο κοντα στην αθηνα απ οτι τα γιαννενα..?//

θα παρουν τους καλυτερους(σε μορια) με το μικροτερο εισοδημα.Ναι μπορεις και πατρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

i-ts

Νεοφερμένος

Ο i-ts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα!Η περίπτωση μου έχει ως εξής:
Φέτος πέρασα σε σχολή της Ξάνθης και ταυτόχρονα αδερφός μου πέρασε (πάλι φέτος) σε σχολή της Αθήνας.(δηλ είμαστε και οι 2 πρωτοετοίς). Μένουμε σε περιοχή κοντά στην Αθήνα και έχουμε το συνολικό μας εισόδημα κάτω από 45.000 ευρώ. Έχω τις εξής απορίες:
1) Μπορώ εγώ στην αίτηση μεταγραφής μου να δηλώσω μετά την Αθήνα κάποια δεύτερη πόλη όπως η Πάτρα ή μπορώ να δηλώσω αποκλειστικά μόνο μία πόλη; (Η σχολή μου έχει αντίστοιχες και στις 2 πόλεις)
2) Μπορώ μαζί με τον αδερφό μου να κάνουμε ταυτόχρονα και οι 2, αιτήσεις για μεταγγραφή και να πάμε στην Πάτρα;
3) Αν κάνω αίτηση μετεγγραφής για Αθήνα θα είμαι στην κατηγορία των παιδιών όπου παίρνουν μεταγγραφή λόγω του αδερφού τους, στην πρώτη κατηγορία όπου απλά πρέπει να έχω εισόδημα κάτω από 45.000 ευρώ ή υπάρχει πιθανότητα να συμπεριληφθώ και στις 2 κατηγορίες οπότε έχω διπλάσια πιθανότητα να πάρω την μεταγραφή;
Και τέλος ποια είναι η προθεσμία των αιτήσεων, που κάνω την αίτηση και που δίνω τα δικαιολογητικά;
Αν μπορεί κάποιος που να ΞΕΡΕΙ να μου δώσει απαντήσεις σε όλα αυτά θα είμαι πολύ υποχρεωμένος!
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greel

Νεοφερμένος

Ο greel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ρε παιδια μια ερωτηση.. γιατι αυτη https://esos.gr/index.php/frontpage/...ikasia-aitisis-gia-ti-meteggrafi-ton-foititon η ιστοσελιδα μου τα μπερδεψε λιγο τωρα.. και βασικα αυτο.."Δηλώνω ότι έχω διαβάσει τη σχετική νομοθεσία, η οποία στην ουσία βασικά είμαι υποχρεωμένος ο νομός που θα διαλέξω να είναι πιο κοντά είτε στη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας των γονέων μου, είτε στη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας του αδελφού ή της αδελφής μου." εμενα πχ ο αδερφος μου μενει αθηνα.. οι γονεις μου ομως οχι.. μπορω να βαλω ως τοπο μονιμης κατοικιας το σπιτι στην αθηνα? ο αδερφος μου ομως δεν σπουδαζει δουλευει.. αλλα κατι τετοιο δεν ξερω αν ισχυει με βαση την εγκυκλιο.. οτι και καλα(με βαση την εγκυκλιο) σαν μονιμη κατοικια ειναι των γονιων και οχι του αδερφου.. τι λετε εσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agouri

Νεοφερμένος

Ο Agouri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδια ως τριτεκνος κάνω αίτηση για μεταγραφή από Κέρκυρα-Πληροφορικής σε Θεσσαλονίκη... Όμως συσχετισμένες σχολές εκεί υπάρχουν και το τμήμα πληροφορικής του ΑΠΘ, και το "εφαρμοσμένης πληροφορικής" του ΠΑΜΑΚ.

Τι κάνω?
Σε ποια σχολή μπαίνω?
Πως θα πάω να φοιτήσω αυτό το 10ημερο που περιμένω τα αποτελέσματα της αίτησης?
Γενικά, τι κάνω? :s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πηγαινε ΑΠΘ, ειναι σαφως καλυτερο πανεπιστημιο και εχει πιο καλη πληροφορικη απο το ΠΑΜΑΚ. Δεν το δηλωνεις εσυ αυτο;
Οσο περιμενεις την απαντηση πηγαινε να παρακολουθησεις τα μαθηματα κανονικα στη σχολη, ρωτα τι παιζει με απουσιες σε περιπτωση που εχεις υποχρεωτικα εργαστηρια και ρωτα οπωσδηποτε τη γραμματεια στην Κερκυρα για το που σε στελνουν. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Εχω την εντυπωση πως πηγαινεις στην σχολη με την χαμηλοτερη βαση... Και δεν το επιλεγεις... Αλλα και ορκο δεν παιρνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδια ως τριτεκνος κάνω αίτηση για μεταγραφή από Κέρκυρα-Πληροφορικής σε Θεσσαλονίκη... Όμως συσχετισμένες σχολές εκεί υπάρχουν και το τμήμα πληροφορικής του ΑΠΘ, και το "εφαρμοσμένης πληροφορικής" του ΠΑΜΑΚ.

Τι κάνω?
Σε ποια σχολή μπαίνω?
Πως θα πάω να φοιτήσω αυτό το 10ημερο που περιμένω τα αποτελέσματα της αίτησης?
Γενικά, τι κάνω? :s
Εξήγησα πριν μερικές σελίδες ότι φέτος οι δικαιούχοι μεταγραφών θα μοιραστούν στα αντίστοιχα τμήματα όταν υπάρχει παραπάνω από ένα. Εσύ θα δηλώσεις όλα τα αντίστοιχα τμήματα της Θεσσαλονίκης με σειρά προτίμησης και με βάση το βαθμό των πανελλαδικών που έχει ο καθένας, θα μοιραστούν οι φοιτητές σε όλα τα τμήματα που υπάρχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IatridisGeorge

Νεοφερμένος

Ο IatridisGeorge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Εχω περασει εδω και 2 χρονια στο ΤΕΙ ΑΘΗΝΩΝ στο τμημα ιατρικων εργαστηριων. Η μονιμη κατοικια των γονεων μου ειναι Θεσσαλονικη - στη οικογενεια μου ειμαστε μονο εγω κι ο αδερφος μου ο οποιος δεν σπουδαζει σε δημοσιο πανεπιστημιο η ΤΕΙ, ο πατερας μου ομως ειναι εγγραμμενος στον ΟΑΕΔ κι ειναι ο μονος που δουλευει στην οικογενεια. Ειναι δυνατον να ζητησω μετεγγραφη για θεσσαλονικη παρ'ολο που μπαινω φετος στο 5ο εξαμηνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dim92

Νεοφερμένος

Ο dim92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Κατοπην επικοινωνίας μου με τη σχολή μου, ακομα δε γνωριζουν τι γινεται με τα παιδιά χωρισμένων γονιων που ο ένας γονιος έχει την επιμέλεια!!!!!
Αν κάποιος ξέρει ας μας διαφωτίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace OnFire

Νεοφερμένος

Ο Ace OnFire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
'Εχω ερώτηση οποιος μπορεί να με βοηθήσει ...

Φετος πέρασα σε τει στην θεσσαλονίκη , επισης ειμαι στον δευτερο χρονο σε ιεκ ... και θελω να τελειωσω το ιεκ και μετα να ξεκινησω το τει ... σε αυτη την περιπτωση τι κανω ?? μου ειπαν κατι για αναστολη σπουδων.. γτ αυτο εμενα δεν μου αρεσει ? ζουμε σε ενα κρατος που ολα αλλαζουν απο μερα σε μερα..-___- και αν του χρονου μου πουν δεν σε δεχομαστε ?
εαν δεν παρω αναστολη.. και γραφτο κανονικα , και δεν παρακολουθω , σε αυτη την περιπτωση .. του χρονου θα εχω μεινει πισω με 11 μαθηματα ? (οσα ειναι στα 2 πρωτα 6μηνα) μηπως υπαρχει κατι ακομα που πρεπει να ξερω ?!??? εαν μπορει να με βοηθησει καποιος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaSsa

Νεοφερμένος

Η TaSsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Α αυτό που έγραψα αφορά τους φοιτητές που έχουν δικαίωμα μεταγραφής χωρίς ποσοτικό περιορισμό! Το να κριθεί βάσει μορίων, οικονομικών κριτηρίων κλπ το δικαίωμα μεταγραφής (δηλαδή το να μην πάρει κάποιος μεταγραφή) έχει να κάνει μόνο με τα παιδιά που ζητάνε μεταγραφή με ποσοτικό περιορισμό! Πολύτεκνοι και τρίτεκνοι ( είπαν ότι δεν θα αλλάξει κάτι για τους τρίτεκνους ) , καθώς και κάποιες άλλες κατηγορίες που έχουν δικαίωμα μεταγραφής χωρίς ποσοτικό περιορισμό θα πάρουν οπωσδήποτε μεταγραφή, απλά θα ισχύσει αυτό που έγραψα παραπάνω για κατανομή σε ομοειδή τμήματα (αν φυσικά υπάρχουν ομοειδή τμήματα).
σε ευχαριστω παραα πολυ Δαναη!να εισαι καλα! :) ευτυχως υπαρχετε και εσεις και ενημερωνετε διοτι αν περιμενουμε ενημερωση απο τις Γραμματειες....χαθηκαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top