Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ace OnFire

Νεοφερμένος

Ο Ace OnFire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Λοιπόν με τις τρίτεκνες οικογένειες υπήρξε μια ανακατωσούρα, γιατί αρχικά ανακοινώθηκε ότι θα υπάρξουν οικονομικά κριτήρια και ποσοτικός περιορισμός. Τελικά λόγω της αντίδρασης του κόσμου, οι μεταγραφές των τρίτεκνων είναι ελεύθερες όπως ήταν και πριν. Η τροπολογία δεν ισχύει μόνο για οικογένειες με δύο παιδιά, ισχύει και για όποιον άλλο θέλει να τον χρησιμοποιήσει, δηλαδή μπορεί κάποιος να ανήκει σε τρίτεκνη οικογένεια αλλά να μη θέλησε εκείνος και ο μεγαλύτερος αδερφός ή αδερφή να πάνε στον τόπο μόνιμης κατοικίας! Ξέρω, σπάνια περίπτωση αλλά λέμε τώρα! Τέλος πάντων, οι μεταγραφές για τους τρίτκνους παραμένουν, τουλάχιστον αυτό δεσμεύτηκε η υπουργός ότι θα κάνει. Οι αιτήσεις κατατίθενται το πρώτο δεκαπενθήμερο του Νοεμβρίου.



ωραια μια χαρα , ευχαριστω για την απαντηση , μηπως μπορεις να μου πεις αμα γνωρίζεις ποιο 6μηνο θα γίνουν οι μεταγραφες ?? μεχρι περσυ ηταν δευτερο εξαμηνο σωστα ? τωρα κατι λεγεται για πρωτο ? αμα γινουν οι αιτησεις γ μεταγραφες τον νοεμβρη πως θα προλαβουμε το πρωτο εξαμηνο ?-__-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Όταν δικαιούσαι μεταγραφή χωρίς περιορισμό, πας και γράφεσαι στη σχολή που πέρασες, γυρνάς σπίτι σου και παρακολουθείς τα μαθήματα σου στη σχολή όπου θα πάρεις μεταγραφή. Οι παρακολουθήσεις είναι ελεύθερες έτσι κι αλλιώς και όσον αφορά τα εργαστήρια, οι καθηγητές συνήθως αφήνουν να τα παρακολουθήσεις κανονικά αφού τους εξηγήσεις ότι δικαιούσαι μεταγραφή απλά είναι θέμα χρόνου. Τώρα αν τύχει κανένας στραβός και δε σ αφήσει...τι να πω. Μέχρι αρχές Ιανουαρίου το πολύ οι μεταγραφές έχουν συνήθως εγκριθεί, οπότε προλαβαίνεις κανονικά την πρώτη εξεταστική. Πάντως κάνε κι ένα τηλέφωνο στη σχολή, σίγουρα κάποιος θα σε διαφωτίσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace OnFire

Νεοφερμένος

Ο Ace OnFire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Όταν δικαιούσαι μεταγραφή χωρίς περιορισμό, πας και γράφεσαι στη σχολή που πέρασες, γυρνάς σπίτι σου και παρακολουθείς τα μαθήματα σου στη σχολή όπου θα πάρεις μεταγραφή. Οι παρακολουθήσεις είναι ελεύθερες έτσι κι αλλιώς και όσον αφορά τα εργαστήρια, οι καθηγητές συνήθως αφήνουν να τα παρακολουθήσεις κανονικά αφού τους εξηγήσεις ότι δικαιούσαι μεταγραφή απλά είναι θέμα χρόνου. Τώρα αν τύχει κανένας στραβός και δε σ αφήσει...τι να πω. Μέχρι αρχές Ιανουαρίου το πολύ οι μεταγραφές έχουν συνήθως εγκριθεί, οπότε προλαβαίνεις κανονικά την πρώτη εξεταστική. Πάντως κάνε κι ένα τηλέφωνο στη σχολή, σίγουρα κάποιος θα σε διαφωτίσει


Nα'σαι καλα , ευχαριστω παρα παρα παρα πολυ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasiatot

Νεοφερμένος

Η nasiatot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Όταν δικαιούσαι μεταγραφή χωρίς περιορισμό, πας και γράφεσαι στη σχολή που πέρασες, γυρνάς σπίτι σου και παρακολουθείς τα μαθήματα σου στη σχολή όπου θα πάρεις μεταγραφή. Οι παρακολουθήσεις είναι ελεύθερες έτσι κι αλλιώς και όσον αφορά τα εργαστήρια, οι καθηγητές συνήθως αφήνουν να τα παρακολουθήσεις κανονικά αφού τους εξηγήσεις ότι δικαιούσαι μεταγραφή απλά είναι θέμα χρόνου. Τώρα αν τύχει κανένας στραβός και δε σ αφήσει...τι να πω. Μέχρι αρχές Ιανουαρίου το πολύ οι μεταγραφές έχουν συνήθως εγκριθεί, οπότε προλαβαίνεις κανονικά την πρώτη εξεταστική. Πάντως κάνε κι ένα τηλέφωνο στη σχολή, σίγουρα κάποιος θα σε διαφωτίσει
να σε ρωτησω.εγω που ειμαι πολυτεκνη παιρνω μετεγγραφη χωρις ποσοτικο περιορισμο και χωρις κανενα αλλο οποιοδηποτε κριτηριο?πρεπει δηλαδη να ειμαστε πολυτεκνοι?μονο αυτο ειναι το κριτηριο?ειναι σιγουρη η μετεγγραφη μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STEFBYME

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Με βαση τα περσινα δεδομενα ναι!την παιρνεις σιγουρα....μενει μονο να βγει και η φετινη εγκυκλιος αλλα δεν νομιζω να αντιμετωπισεις προβλημα!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasiatot

Νεοφερμένος

Η nasiatot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
το ελπιζω να την παρω την μετεγγραφη.μακαρι μακαρι μακαρι.ευχαριστω πολυ βρε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
ναι!την παιρνεις σιγουρα....
@nasiatot:
Για να σου το λένε όλοι, κάτι θα ξέρουν... Δεν μπορεί! Την παίρνεις σίγουρα! Εγώ από την αρχή (κλικ) σε είχα κόψει!...:P
Σοβαρά τώρα: Η μετεγγραφή σου είναι σίγουρη μην αγχώνεσαι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TINAPO

Νεοφερμένος

Η TINAPO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Όταν δικαιούσαι μεταγραφή χωρίς περιορισμό, πας και γράφεσαι στη σχολή που πέρασες, γυρνάς σπίτι σου και παρακολουθείς τα μαθήματα σου στη σχολή όπου θα πάρεις μεταγραφή. Οι παρακολουθήσεις είναι ελεύθερες έτσι κι αλλιώς και όσον αφορά τα εργαστήρια, οι καθηγητές συνήθως αφήνουν να τα παρακολουθήσεις κανονικά αφού τους εξηγήσεις ότι δικαιούσαι μεταγραφή απλά είναι θέμα χρόνου. Τώρα αν τύχει κανένας στραβός και δε σ αφήσει...τι να πω. Μέχρι αρχές Ιανουαρίου το πολύ οι μεταγραφές έχουν συνήθως εγκριθεί, οπότε προλαβαίνεις κανονικά την πρώτη εξεταστική. Πάντως κάνε κι ένα τηλέφωνο στη σχολή, σίγουρα κάποιος θα σε διαφωτίσει

Καλημέρα! Η κόρη μου πέρασε στην Καλαμάτα. Λόγω τριτεκνίας θα πάρει μεταγραφή για Ρέθυμνο. Τα μαθήματα τα δηλώνει κανονικά στην Καλαμάτα και θα τα δώσει στο Ρέθυμνο, έτσι δεν είναι? Οπότε υποθέτω πρέπει να δηλώσει μαθήματα που είναι κοινά και στα δύο Πανεπιστήμια. Εαν παρακολουθεί μαθήματα εδώ στο Ρέθυμνο που δεν τα έχει δηλώσει στην Καλαμάτα θα μπορέσει να τα δώσει μετά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cjgillan

Νεοφερμένος

Ο cjgillan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Υπερψηφίστηκε επί της αρχής το νομοσχέδιο για τη διά βίου μάθηση

https://news.in.gr/greece/article/?aid=1231058422

Αρα η δημοσιευση της εγκυκλιου των μετεγγραφων ειναι θεμα ημερων καθως μεσα σε αυτο το νομοσχεδιο βρισκονται οι αλλαγες για τις μετεγγραφες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τελικά για φέτος οι αιτήσεις για μεταγραφή θα κατατεθούν το πρώτο δεκαήμερο του Οκτώβρη περίπου και όχι αρχές Νοεμβρίου, όπως πέρυσι, σύμφωνα με το νέο νομοσχέδιο. Οι αιτήσεις θα υποβάλλονται ηλεκτρονικά στο site του Υπουργείου Παιδείας (και όχι στο τμήμα προέλευσης όπως ίσχυε παλιότερα) και ο ενδιαφερόμενος θα ενημερώνεται πάλι ηλεκτρονικά εντός 7 ημερών περίπου για την αποδοχή ή απόρριψη της αίτησής του. Αυτό σημαίνει ότι μέχρι τα τέλη Οκτωβρίου όλοι όσοι δικαιούνται μεταγραφή θα φοιτούν επίσημα στο τμήμα υποδοχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλημέρα! Η κόρη μου πέρασε στην Καλαμάτα. Λόγω τριτεκνίας θα πάρει μεταγραφή για Ρέθυμνο. Τα μαθήματα τα δηλώνει κανονικά στην Καλαμάτα και θα τα δώσει στο Ρέθυμνο, έτσι δεν είναι? Οπότε υποθέτω πρέπει να δηλώσει μαθήματα που είναι κοινά και στα δύο Πανεπιστήμια. Εαν παρακολουθεί μαθήματα εδώ στο Ρέθυμνο που δεν τα έχει δηλώσει στην Καλαμάτα θα μπορέσει να τα δώσει μετά?

Καλησπέρα! Δυστυχώς αυτό δεν το γνωρίζω, δηλαδή τι γίνεται στην περίπτωση που τα μαθήματα στα δύο τμήματα δεν είναι τα ίδια ακριβώς. Ωστόσο με ένα τηλέφωνο στην γραμματεία του τμήματος θα σας απαντήσουν με σιγουριά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agouri

Νεοφερμένος

Ο Agouri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Με συγχωρείτε,

Για μεταγραφές λόγω τριτεκνίας έχουμε τίποτα solid? Απ' ότι βλέπω δεσμεύτηκε μεν η Διαμαντοπούλου να της αφήσει ανέπαφες, δεν μπορούμε όμως να κανονίζουμε που θα μείνουμε με βάση φήμες δε.

Ξέρετε τίποτα, αγαπητοί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

STEFBYME

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ναι ρε παιδια!και εγω αναρρωτιεμαι το ιδιο:worry:!να παμε να βρουμε σπιτι????γιατι αν ειναι να περιμενουμε μεχρι το τελευταιο δεκαημερο του σεπτεμβρη φεξε μου κ γλιστρησα!!!!καποιος που να ξερει τι προτεινει???κ εγω τριτεκνος ειμαι......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παραπάνω έχω επισυνάψει την τροπολογία. Το άρθρο 25 είναι που αναφέρεται στις μεταγραφές. Δεν αναφέρει καμία αλλαγή για τους τρίτεκνους, εκτός αν δεν το είδα. Ρίξτε του μια ματιά αν θέλετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STEFBYME

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Απο οτι διαβασα δεν αναφερει τιποτα για τριτεκνους και πολυτεκνους!αρα αυτο σημαινει οτι δεν αλλαζει κατι ετσι?γτ απο οτι παρατηρησα αναφερει μονο τις αλλαγες που θα γινουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Ναι, αναφέρει μόνο τις αλλαγές, είναι η τροποποίηση μόνο. Λογικά για να μην αναφέρεται δεν θ' αλλάξει, είναι ότι πιο επίσημο υπάρχει αυτή τη στιγμή... Τώρα τι να πω, αν άλλαξαν κάτι αμέσως πριν ψηφιστεί...απίθανο μου φαίνεται. Πάντως αφού έχει ψηφιστεί πια, δεν βλάπτει ν αρχίσουμε από αύριο όλοι οι ενδιαφερόμενοι τα τηλέφωνα στο Υπουργείο ;) Ποιος ξέρει, μπορεί να φιλοτιμηθούν οι πολυάσχολοι και να ενημερώσουν τον κόσμο λίγο νωρίτερα. Δεν βλάπτει μια προσπάθεια, ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STEFBYME

Νεοφερμένος

Ο ΚΩΣΤΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ναι, αναφέρει μόνο τις αλλαγές, είναι η τροποποίηση μόνο. Λογικά για να μην αναφέρεται δεν θ' αλλάξει, είναι ότι πιο επίσημο υπάρχει αυτή τη στιγμή... Τώρα τι να πω, αν άλλαξαν κάτι αμέσως πριν ψηφιστεί...απίθανο μου φαίνεται. Πάντως αφού έχει ψηφιστεί πια, δεν βλάπτει ν αρχίσουμε από αύριο όλοι οι ενδιαφερόμενοι τα τηλέφωνα στο Υπουργείο ;) Ποιος ξέρει, μπορεί να φιλοτιμηθούν οι πολυάσχολοι και να ενημερώσουν τον κόσμο λίγο νωρίτερα. Δεν βλάπτει μια προσπάθεια, ε;
καθολου....;)δικιο εχεις!!!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη7

Νεοφερμένος

Η Δανάη7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Από νωρίς το πρωί στα τηλέφωνα λοιπόν! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vagelis3025

Νεοφερμένος

Ο Vagelis3025 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Περασα στο ηλεκτρολογων μηχανικων στην Ξανθη και θελω να παρω μετεγγραφη για Αθηνα. Ειμαι τριτεκνος ,το πρωτο παιδι , και μενω στο Αγρινιο .Μπορω να παρω μετεγγραφη για Αθηνα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top