Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και όποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει...Μένω Πάτρα και πέρασα στην Κέρκυρα.Επειδή είμαι τρίτεκνος έχω το δικαίωμα της μεταγραφης..Το πρόβλημά μου είναι οτι θέλω να πάρω μεταγραφή για Γιάννενα και όχι για Αθήνα που είναι πιο κοντά στην Πάτρα...Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να το κάνω αυτο? Ευχαριστώ.
Μπορείς αν το τμήμα των Ιωαννίνων είναι ένα από τα δύο κοντινότερα τμήματα στον τόπο μόνιμης κατοικίας σου που είναι αντίστοιχα σε αυτό που πέρασες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sanji05

Νεοφερμένος

Ο sanji05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μάλιστα...Αντίστοιχο τμήμα είναι...αλλά πιο κοντά στην Πάτρα είναι η Αθήνα και δυστυχώς οχι τα Ιωάννινα...άρα...φφφ.....Σε εύχαριστώ πολύ που μου απάντησες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Μάλιστα...Αντίστοιχο τμήμα είναι...αλλά πιο κοντά στην Πάτρα είναι η Αθήνα και δυστυχώς οχι τα Ιωάννινα...άρα...φφφ.....Σε εύχαριστώ πολύ που μου απάντησες..
Όχι, δεν κατάλαβες! Αν των Ιωαννίνων είναι το δεύτερο κοντινότερο, τότε μπορείς να πάρεις μετεγγραφή, κανονικά!
ΥΓ: Δεν ξέρω αν είναι πιο κοντά στην Πάτρα, η Κέρκυρα που πέρασες ή τα Ιωάννινα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sanji05

Νεοφερμένος

Ο sanji05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Σοβαρά?!?!?!??!!?Δεν ξέρεις ποσο χάρηκα τώραααα!!!!!!! Νόμιζω πως ναι ,πρέπει να είναι το δεύτερο μέρος που είναι πιο κοντά στη Πάτρα....Μακάρι....γιατι στην Αθήνα,δεν θα αντέξω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Σοβαρά?!?!?!??!!?Δεν ξέρεις ποσο χάρηκα τώραααα!!!!!!! Νόμιζω πως ναι ,πρέπει να είναι το δεύτερο μέρος που είναι πιο κοντά στη Πάτρα....Μακάρι....γιατι στην Αθήνα,δεν θα αντέξω!!!!
Συγκεκριμένα η εγκύκλιος λέει:
Αρχική Δημοσίευση από Εγκύκλιος Μετεγγραφών:
[FONT="]10) [/FONT][FONT="]Εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις των προηγούμενων παραγράφων, δικαίωμα μετεγγραφής υφίσταται μόνο για ένα από τα δύο Τμήματα, κατʼ επιλογή του ενδιαφερομένου, που είναι πλησιέστερο στον τόπο της κατοικίας των γονέων ή στην πόλη που φοιτά ήδη ένας τουλάχιστον αδελφός ή αδελφή τους και είναι αντίστοιχο με το Τμήμα προέλευσης. Εφιστάται η προσοχή στο να ελέγχεται η χιλιομετρική απόσταση μεταξύ του Τμήματος υποδοχής και του τόπου μόνιμης κατοικίας των γονέων ή της πόλης που φοιτά ήδη αδελφός ή αδελφή , έτσι ώστε να διαπιστώνεται ότι το τμήμα υποδοχής είναι ένα από τα δύο πλησιέστερα. Διευκρινίζεται ότι ο φοιτητής ή σπουδαστής, ο οποίος εισήχθη σε Τμήμα Α.Ε.Ι. του πολεοδομικού συγκροτήματος Αττικής ή Θεσσαλονίκης δε δικαιούται μετεγγραφής σε αντίστοιχο Τμήμα άλλου Α.Ε.Ι. του ιδίου πολεοδομικού συγκροτήματος. [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sanji05

Νεοφερμένος

Ο sanji05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Μάλιστα...Αρκετά χρήσιμες οι πληροφορίες που μου έδωσες...Τι τέλεια...έχω πιθανότητες να πάω στα Ιωάννινα...!!!!ΣΕ ΥΠΕΡ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!μακάρι να πάω στα Γιάννεναααα!!! Ευχαριστώ,ευχαριστώ ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anikologr

Νεοφερμένος

Ο anikologr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τελικά συμφοροίτες όσον αφορά τις μετεγγραφές των τρίτεκνων μεταξύ περιφερειακών τμημάτων (πχ από Ξάνθη->Πάτρα) αλλάζει φέτος κάτι? Μπαίνουν τελικά εισοδηματικά κριτήρια για τους τρίτεκνους?

Από το ψάξιμο μέχρι τώρα συμπέρανα πως δεν υπάρχει κάποια αλλαγή. Ποια η άποψή σας για το ζήτημα?

Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
στην νετ ειπαν οτι οταν εβγαιν οι βασεις κατατιθονταν το νομοσχεδιο για τις μετεγγραφες και μαλλον για πολυτεκνους με τρια ή τεσσερα παιδια δεν θα αλλαζε κατι.
αυτο ππου αλλαζει ειναι οτι ελευθερονονται οι μετεγγραφες εσωτερικου προς περιφερειακα τμηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amarienne

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Κύμη (Εύβοια). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Βρε παιδιά, υπάρχει κάπου κάτι που να εξηγεί την διαδικασία μεταγγραφής απο μια σχολή σε άλλη, στα σίγουρα, για το 2010-2011; Τις προθεσμίες, τα δικαιολογητικά, τη διαδικασία. Τα νύχια μας πρέπει να μυρίζουμε;;;
Παρεπιμπτόντως,εγώ μπήκα στο ΤΕΙ Πάτρας, Νοσηλευτική, και θέλω να πάω Αθήνα, λόγω 3τεκνίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω σπίτι στην αθήνα αλλά η αδερφή μου είναι 27 κλεισμένα και ο αδερφός μου 25 κλεισμένα δεν έχω δικαίωμα μετεγγραφής για αθήνα?? Πείτε κάποιος σιγουρα..
(Το 26 έτος γιατί το βάζουν σαν όριο?? μήπως ισχύει μόνο για τους γονείς??)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nasiatot

Νεοφερμένος

Η nasiatot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
γεια σασ...περασα γερμανικη φιλολογια αθηνας...ηθελα θεσσαλονικης και ημουν σχεδον 3000 πανω απο την περσινη βαση αλλα ποιος περιμενε οτι θα ανεβει 3400 περιπου???ειμαστε πολυτεκνοι(το πρωτο παιδι κλεινει τα 26 στισ 6 νοεμβριου) οποτε λογικα ειμαστε στην κατηγορια πολυτεκνων και οχι τριτεκνων,σωστα???θα μπορεσω να παρω μετεγγραφη για εδω θεσσαλονικη ως πολυτεκνη η τριτεκνη???δεν μπορω να παω αθηνα...ελπιζω να μην αλλαξουν τα πραγματα σ αυτο το θεμα...αν ξερετε κατι,πειτε μου...ευχαριστωωω...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasosatha

Νεοφερμένος

Ο tasosatha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Παιδια μια ερωτηση θελω να κανω και οποιος γνωριζει σιγουρα ας μου απαντησει. Λοιπόν, ισχύει οτι αν ενας φοιτητης περασει ολα τα μαθηματα του πρωτου έτους μπορει να παρει μεταγραφη σε ιδια σχολη αλλα σε πολη της αρεσκειας του? Για παραδειγμα αν περασω ολα τα μαθηματα του πρωτου ετους της πληροφορικης στη θεσσαλονικη μπορω να παρω μεταγραφη και να εγγραφω στο 2ο ετος του αντοιστιχου τμηματος στην Αθήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionysis46

Νεοφερμένος

Ο Dionysis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Εγω περασα Ναυτιλιακα Χιου και 8ελω μεταγραφη ΠΑΠΙ.... Ειμαστε 3 τεκνοι και με χαμηλο εισοδημα!! Την δικαιουμαι??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Αν δεν είναι κανένα από τα αδέρφια σου πάνω απο 26 ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dionysis46

Νεοφερμένος

Ο Dionysis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
δεν ειναι κανενα.....!!! ωραια ευχαριστω..... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionysis46

Νεοφερμένος

Ο Dionysis46 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα και απο εμενα...! Απλως επειδη εχετε καποια γνωση επανω στο ΠΑΠΕΙ θελω και εγω απο την μερια μου να σας ρωτησω κατι...!! Περασα Νατυλιακα στην Χιο που ηταν ο πρωτος μου στοχος και θελω να παρω μεταγραφη στο ΠΑΠΕΙ στο αντοιστιχο τμημα.... Ειμαι τριτεκνος και τα οικονομικα μας δεν ειναι και τοσο καλα... την δικαιουμαι??? Ειμαι απο την Κω και περυσι ολα τα παιδια απο εδω κανανε μεταγραφη Αθηνα απο Χιο..!! Δεν 3ερω αλλα φοβαμαι την Διαμαντοπουλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Αν είναι δυνατόν...Πέρασα στο ΤΜΗΜΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ & ΓΕΩΡΓΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ..
Δεν είμαι πολύτεκτος αλλά έχουμε χαμηλό είσοδημα κάτω από τα 34.000 την 3ετία όπως ανεφέρει η εγκύκλιος...Δηδαδή τώρα για να γυρίσω στον τόπο μου Χαλκιδική (δηλαδή κοντινότερη περιοχή Θεσ/νίκη) όπου νομίζω είναι το όμοιο τμήμα (γεωπονία) θα πρέπει να κάνω τα χαρτιά μου,να καθήσω να περάσω όλα τα μαθήματα και μετά αν μου την δώσουν να την πάρω??Μου λέτε πως θα τα βγάλουν οι δικοί μου πέρα που τα οικονομικά μας δεν είναι τα καλύτερα?Θα με αναγκάσουν δηλαδή αν δεν μπώ στην εστία να μην πάω καθόλου στην σχολή??Τι θα κάνω??? :mad::mad::(:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Βρε παιδιά, υπάρχει κάπου κάτι που να εξηγεί την διαδικασία μεταγγραφής απο μια σχολή σε άλλη, στα σίγουρα, για το 2010-2011; Τις προθεσμίες, τα δικαιολογητικά, τη διαδικασία. Τα νύχια μας πρέπει να μυρίζουμε;;;
Παρεπιμπτόντως,εγώ μπήκα στο ΤΕΙ Πάτρας, Νοσηλευτική, και θέλω να πάω Αθήνα, λόγω 3τεκνίας.
Τα δικαιολογητικά θα τα βρεις εδώ και τα γενικά και τα κατά περίπτωση: https://www.ypepth.gr/docs/egkyklios_meteggrafwn_2009_2010_090706.doc
Ρε παιδιά έχω σπίτι στην αθήνα αλλά η αδερφή μου είναι 27 κλεισμένα και ο αδερφός μου 25 κλεισμένα δεν έχω δικαίωμα μετεγγραφής για αθήνα?? Πείτε κάποιος σιγουρα..
(Το 26 έτος γιατί το βάζουν σαν όριο?? μήπως ισχύει μόνο για τους γονείς??)
Εάν ο αδερφός σου που λες ότι είναι 27, έγινε φέτος 27, δηλαδή εντός του 2010, τότε θεωρείται 27 από το 2011, άρα θεωρείσαι ακόμη τρίτεκνη και παίρνεις μετεγγραφή.
γεια σασ...περασα γερμανικη φιλολογια αθηνας...ηθελα θεσσαλονικης και ημουν σχεδον 3000 πανω απο την περσινη βαση αλλα ποιος περιμενε οτι θα ανεβει 3400 περιπου???ειμαστε πολυτεκνοι(το πρωτο παιδι κλεινει τα 26 στισ 6 νοεμβριου) οποτε λογικα ειμαστε στην κατηγορια πολυτεκνων και οχι τριτεκνων,σωστα???θα μπορεσω να παρω μετεγγραφη για εδω θεσσαλονικη ως πολυτεκνη η τριτεκνη???δεν μπορω να παω αθηνα...ελπιζω να μην αλλαξουν τα πραγματα σ αυτο το θεμα...αν ξερετε κατι,πειτε μου...ευχαριστωωω...!!!
Δες την απάντησή μου στον Donald.

Παιδια μια ερωτηση θελω να κανω και οποιος γνωριζει σιγουρα ας μου απαντησει. Λοιπόν, ισχύει οτι αν ενας φοιτητης περασει ολα τα μαθηματα του πρωτου έτους μπορει να παρει μεταγραφη σε ιδια σχολη αλλα σε πολη της αρεσκειας του? Για παραδειγμα αν περασω ολα τα μαθηματα του πρωτου ετους της πληροφορικης στη θεσσαλονικη μπορω να παρω μεταγραφη και να εγγραφω στο 2ο ετος του αντοιστιχου τμηματος στην Αθήνα?
Αν έχεις και χαμηλό εισόδημα (μέσος όρος των τριών τελευταίων οικονομικών ετών κάτω από 35000 μέχρι πέρυσι, 45000 από φέτος από ό,τι ακούω) και το τμήμα που θέλεις να πας είναι ένα από τα δύο κοντινότερα στον τόπο μόνιμης κατοικίας σου, τότε μπορείς να κάνεις αίτηση ΜΕ ποσοτικό περιορισμό. Δεν είναι σε καμία περίπτωση σίγουρη η μετεγγραφή σου.
Αν είναι δυνατόν...Πέρασα στο ΤΜΗΜΑ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗΣ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ & ΓΕΩΡΓΙΚΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ..
Δεν είμαι πολύτεκτος αλλά έχουμε χαμηλό είσοδημα κάτω από τα 34.000 την 3ετία όπως ανεφέρει η εγκύκλιος...Δηδαδή τώρα για να γυρίσω στον τόπο μου Χαλκιδική (δηλαδή κοντινότερη περιοχή Θεσ/νίκη) όπου νομίζω είναι το όμοιο τμήμα (γεωπονία) θα πρέπει να κάνω τα χαρτιά μου,να καθήσω να περάσω όλα τα μαθήματα και μετά αν μου την δώσουν να την πάρω??Μου λέτε πως θα τα βγάλουν οι δικοί μου πέρα που τα οικονομικά μας δεν είναι τα καλύτερα?Θα με αναγκάσουν δηλαδή αν δεν μπώ στην εστία να μην πάω καθόλου στην σχολή??Τι θα κάνω??? :mad::mad::(:(:(:(
Δες την απάντησή μου σε tasosatha.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
'Αρα για να το πώ κόσμια..την βάψαμε..Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρω μεταγραφή...Αν έχω σπίτι στην πόλη που θέλω να πάρω μεταγραφή ισχύει τίποτα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Donald

Νεοφερμένος

Ο Δονάτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Γεννήθηκε το 1982, δηλαδή το χάνω για 1 χρόνο έλεος τι να πεις, και έχω σπίτι στην αθήνα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top