Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το λινκ που μου έδωσες αναφέρεται σε νομοθεσίες περι μεταγγραφών προηγούμενων ετών . Την περίφημη τροπολογία 2010-2011 ζητάω.Υπάρχει εν πάσει περιπτώσει ή ακόμα να βγει;
κυρίως αυτό έψαξα αλλά δεν έχει κατι στο site του υπουργείου πάντως:/:

Θέλεις να τσεκαρεις ο ίδιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Guest 894423

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά θέλω μια υπεύθυνη απάντηση γιατί οι απόψεις διαφέρουν...Πέρασα φέτος σε περιφερειακό ΑΕΙ με το 10%....Είμαι τρίτεκνος....Δικαιούμαι μεταγραφή στη Θεσσαλονίκη???Ισχύουν ή όχι οι μεταγραφές του 10%???Παρακαλώ όποιος ξέρει ας απαντήσει.

Έχω πάρει τηλ 3 φορές στο υπουργείο γι' αυτό το θέμα, μία εκ των οποίων σήμερα και επιμένουν ότι παίρνουμε μετεγγραφή με 10%.
Εγώ βρήκα αυτό: https://users.otenet.gr/~iliakiel/symvoules.html που λέει ότι δεν παίρνουμε. Επίσης είχα στείλει e-mail στον Κάτσικα, που είναι του αντικειμένου και μου είχε απαντήσει ότι δεν παίρνουμε.
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να μάθω. Αν πάω σε καμιά γραμματεία να ρωτήσω λέτε να ξέρουν?
Αν μάθεις τίποτα πες μου κι εμένα :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
παιδια να κανω μια ερωτηση για οποιον γνωριζει..για να παρει καποιος μεταγγραφη απο μια σχολη σε μια αλλη πρεπει να εχουν ακριβως την ιδια ονομασια;
Εχω ακουσει πως αρκει να ειναι απλα σχετικο/ιδιο το αντικειμενο σπουδων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Στο τρίτο spoiler από εδώ μπορείς να δεις ποια έχουν αντίστοιχα τμήματα και ποια όχι. Υποθέτω πως αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα τμήματα και όχι γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
ρε παιδιά ποιες είναι οι πιθανότητες για μια οικογένεια από την αθήνα που έχει εισόδημα κάτω από 45.000 ευρώ τα τελευταία τρία χρόνια και το πρώτο παιδί σπουδάζει μακριά σε κάποιο τμήμα που δεν έχει αντιστοιχία με άλλο στην αθήνα, να πάρει μετεγγραφή για το δεύτερο παιδί που πέρασε σε τμήμα μακριά από την αθήνα και υπάρχει αντίστοιχο στον τόπο κατοικίας της οικογένειάς του ?με τα φετινά δεδομένα βασικά που υπάρχει ο περιορισμός για τις σχολές της αθήνας υπάρχει περίπτωση να δοθούν τέτοιες μετεγγραφές χωρίς να υπάρξει η πιθανότητα να μην πάρει γιατί ισχύει το ότι δίνονται μόνο για το 4% ή 5% του αριθμού των θέσεων εισακτέων ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pride

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Pride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Στο τρίτο spoiler από εδώ μπορείς να δεις ποια έχουν αντίστοιχα τμήματα και ποια όχι. Υποθέτω πως αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα τμήματα και όχι γενικά.


κατι αναλογο ψαχνω αλλα σε τει! εχει μονο αει το λινκ..
σε τει δεν περνεις μεττεγραφες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Παιδες καλησπερα
εγω ανοικω στην κατηγορια ορφανου φοιτητη απο πατερα.
και πληρω το κριτηριο του οικογεννειακου εισοδηματος.
σε αυτη τη περιπτωση τι γινεται?περασα πατρα αλλα επιθυμω αθηνα.
ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas.tsou

Νεοφερμένος

Ο kostas.tsou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδια ισχυει οτι στα τει περνανε ολοι απο α εξαμηνο?αν οχι,θελω να μου πειτε αν η φυσικοθεραπεια αθηνας παιρνει 58 και γω ειμαι 31ος παιρνουν μεταγγραφη για το τει απο αλλες πολεις ετσι ωστε να βρεθω στο α' εξαμηνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

h0cket

Νεοφερμένος

Ο h0cket αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
ερωτηση....ξερει κανεισ αν υπαρχει λογοσ μεταγραφησ το γεγονοσ οτι υπαρχει ειδη δευτερο παιδι το οποιο σπουδαζει εκτοσ τησ πολησ του.???συγγεκριμενα εγο περασα στην σαμο η αδελφη μου ειναι χιο εγω τωρα μπορω να κανω μεταγραφη για ηρακλειο που μενω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
κατι αναλογο ψαχνω αλλα σε τει! εχει μονο αει το λινκ..
σε τει δεν περνεις μεττεγραφες;
https://www.ypepth.gr/el_ec_category5757.htm
Παιδες καλησπερα
εγω ανοικω στην κατηγορια ορφανου φοιτητη απο πατερα.
και πληρω το κριτηριο του οικογεννειακου εισοδηματος.
σε αυτη τη περιπτωση τι γινεται?περασα πατρα αλλα επιθυμω αθηνα.
ευχαριστω εκ των προτερων
Πάς Πάρα για εγγραφή. Παρακολουθείς Αθήνα. Πας Πάτρα για διαγραφή 1-15 Νοεμβρίου και κατά τα τέλη Ιανουαρίου είσαι κανονικός φοιτητής.
Δες και εδώ: https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=2392080#post2392080
παιδια ισχυει οτι στα τει περνανε ολοι απο α εξαμηνο?αν οχι,θελω να μου πειτε αν η φυσικοθεραπεια αθηνας παιρνει 58 και γω ειμαι 31ος παιρνουν μεταγγραφη για το τει απο αλλες πολεις ετσι ωστε να βρεθω στο α' εξαμηνο?
Ναι, ισχύει πράγματι.
Δες εδώ: https://www.esos.gr/index.php?option...7-14&catid=336:2009-12-02-06-42-26&Itemid=674
ερωτηση....ξερει κανεισ αν υπαρχει λογοσ μεταγραφησ το γεγονοσ οτι υπαρχει ειδη δευτερο παιδι το οποιο σπουδαζει εκτοσ τησ πολησ του.???συγγεκριμενα εγο περασα στην σαμο η αδελφη μου ειναι χιο εγω τωρα μπορω να κανω μεταγραφη για ηρακλειο που μενω?
Δεν ξέρω τι ακριβώς ισχύει. Δεν παίρνω την ευθύνη πάνω μου να σου απαντήσω, εφόσον δεν έχει δημοσιευτεί η νέα εγκύκλιος μετεγγραφών. Κάποια παιδιά πιο πανω έχουν κάποια links σε δημοσιογραφικά άρθρα για τις αλλαγές, δες εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meddle

Νεοφερμένος

Ο Meddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης (Ξάνθη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Οι αιτήσεις μετεγγραφής γίνονται κατά την εγγραφή στο τμήματος σπουδών; Τα δικαιολογητικά θα ανακοινωθούν από τις εκάστοτε σχολές ή θα βγει εγκύκλιος από το υπουργείο; Κυκλοφορεί κανένα έμπιστο δελτίο τύπου; Διότι στο minedu δεν βρήκα κάτι. Πέρσυ πότε γίνανε οι μετεγγραφές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koutalideos

Νεοφερμένος

Ο koutalideos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 96 μηνύματα.
παιδια μια φιλη μου περασε λογιστικη κοζανης και μενει χαλκιδα.ειναι τριτεκνη και μπορει να φυγει απο κοζανη.το θεμα ειναι πως το τμημα υπαρχει στην χαλκιδα αλλα η κοπελα θελει α8ηνα...γινεται μεταγραφη?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ρε παιδιά, κάντε τον κόπο και διαβάστε και κανένα προηγούμενο μήνυμα. Τα ίδια και τα ίδια ρωτάνε όλοι.
Φιλικά.
Οι αιτήσεις μετεγγραφής γίνονται κατά την εγγραφή στο τμήματος σπουδών; Τα δικαιολογητικά θα ανακοινωθούν από τις εκάστοτε σχολές ή θα βγει εγκύκλιος από το υπουργείο; Κυκλοφορεί κανένα έμπιστο δελτίο τύπου; Διότι στο minedu δεν βρήκα κάτι. Πέρσυ πότε γίνανε οι μετεγγραφές;
Οι αιτήσεις μετεγγραφών γίνονται 1-15 Νοεμβρίου συνήθως. Τα δικαιολογητικά είναι καθορισμένα από το ΥΠΕΠΘ και αναφέρονται στην σχετική εγκύκλιο με τις μετεγγραφές. Δεν υπάρχει τίποτα έμπιστο, αφού δεν έχει εκδοθεί ακόμη η νέα εγκύκλιος των μετεγγραφών. Μόνο δημοσιεύματα σε εφημερίδες υπάρχουν, τα οποία δεν ξέρω πόσο έμπιστα μπορεί να τα θεωρήσει κανείς.
παιδια μια φιλη μου περασε λογιστικη κοζανης και μενει χαλκιδα.ειναι τριτεκνη και μπορει να φυγει απο κοζανη.το θεμα ειναι πως το τμημα υπαρχει στην χαλκιδα αλλα η κοπελα θελει α8ηνα...γινεται μεταγραφη?????
Με την γεωγραφία δεν τα πάω καλά, πάντως δικαίωμα μετεγγραφής έχεις σε ένα από τα δύο κοντινότερα στον τόπο μόνιμης κατοικίας σου ΑΕΙ/ΤΕΙ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Manolis2510

Νεοφερμένος

Ο Manolis2510 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!Μπορειτε να με βοηθησετε με κατι?Ο κολλητος μου περασε στην Κωζανη αλλα μενει Αθηνα,οι γονεις του ειναι διαζευγμενοι,ο πατερας του εχει 50 τοις εκατο αναπηρια,μενει με την μανα του και το εισοδημα της ειναι περιπου 35000 ευρο.Εχει πολλες πιθανοτητες να παρει μεταγραφη για Αθηνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jay18

Νεοφερμένος

Η jay18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
δεν ειχα χρονο να διαβασω ολη τη συζητηση,οποτε δε γνωριζω αν εχει ηδη διατυπωθει αυτη η ερωτηση

Ο αδερφος μου σπουδαζει στην Τριπολη,αλλα δεν υπαρχει εκει αντιστοιχο τμημα για μενα,αλλα ουτε υπαρχει αντιστοιχο τμημα για τον αδερφο μου στην πολη που εχω περασει εγω.υπαρχει περιπτωση να εγκριθει μετεγγραφη μου στην Πατρα,καθως ειναι διπλα στην Τριπολη και θα μπορω να συγκατοικω με τον αδερφο μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritsinaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θεσσαλίας (Βόλος) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
δεν ειχα χρονο να διαβασω ολη τη συζητηση,οποτε δε γνωριζω αν εχει ηδη διατυπωθει αυτη η ερωτηση

Ο αδερφος μου σπουδαζει στην Τριπολη,αλλα δεν υπαρχει εκει αντιστοιχο τμημα για μενα,αλλα ουτε υπαρχει αντιστοιχο τμημα για τον αδερφο μου στην πολη που εχω περασει εγω.υπαρχει περιπτωση να εγκριθει μετεγγραφη μου στην Πατρα,καθως ειναι διπλα στην Τριπολη και θα μπορω να συγκατοικω με τον αδερφο μου?
Αυτο με τα αδελφια που σπουδαζουν σε διαφορετικες πολεις εχει ψηφισθεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αυτο με τα αδελφια που σπουδαζουν σε διαφορετικες πολεις εχει ψηφισθεί?
Διαβάστε εδώ
- Σε περίπτωση που μία οικογένεια από Αττική ή Θεσσαλονίκη έχει δύο παιδιά να σπουδάζουν σε δύο διαφορετικές πόλεις (με αποτέλεσμα η οικογένεια να πρέπει να συντηρεί τρία σπίτια) τότε το δεύτερο παιδί μπορεί να πάρει μετεγγραφή σε ΑΕΙ της πόλης εφόσον η οικογένεια έχει την τελευταία τριετία μέσο εισόδημα έως 45.000 ευρώ. Βέβαια, για τις περιπτώσεις αυτές το ποσοστό των αιτήσεων που θα γίνουν δεκτές θα είναι έως το 4% του συνόλου των εισακτέων κάθε Τμήματος κεντρικού ΑΕΙ.
- Επιτρέπονται ελεύθερα οι μετεγγραφές από περιφερειακό σε περιφερειακό ΑΕΙ στην περίπτωση που μία οικογένεια έχει δύο παιδιά που σπουδάζουν σε διαφορετικές πόλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sanji05

Νεοφερμένος

Ο sanji05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση και όποιος γνωρίζει κάτι ας μου απαντήσει...Μένω Πάτρα και πέρασα στην Κέρκυρα.Επειδή είμαι τρίτεκνος έχω το δικαίωμα της μεταγραφης..Το πρόβλημά μου είναι οτι θέλω να πάρω μεταγραφή για Γιάννενα και όχι για Αθήνα που είναι πιο κοντά στην Πάτρα...Μήπως ξέρει κανείς αν μπορώ να το κάνω αυτο? Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top