Μετεγγραφές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
τελικα παιδια υπαρχει καποο νεωτερο?
πολλοι επιμενουν οτι επαναφερονται οι μετεγγραφες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriss

Νεοφερμένος

Ο asteriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Δεν εχουν επαφερθει οι μετεγγραφες. Δεν αποκλειεται για του χρονου το καλοκαιρι αλλα χλωμο φαινεται.
Οπου περναμε (εστω και με ειδικη κατηγορια) εκει μενουμε.

Σημείωση συντονιστή: Τα μηνύματα προήλθαν από το θέμα Μετεγγραφές 2011-2012
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
Δεν εχουν επαφερθει οι μετεγγραφες. Δεν αποκλειεται για του χρονου το καλοκαιρι αλλα χλωμο φαινεται.
Οπου περναμε (εστω και με ειδικη κατηγορια) εκει μενουμε.

εισαι σιγουρος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εαν καποιος εχει αδερφο φοιτητη σε αλλη πολη απο τον τοπο διαμονης και περναει αλλου ο υποψηφιος τοτε μπορει να μετεγγραφει ειτε στην πολη που σπουδαζει ο μεγαλυτερος αδερφος ειτε στην πολη διαμονης/?
μηπως απλως κατατασσεται στα κοινωνικα κριτηρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
εαν καποιος εχει αδερφο φοιτητη σε αλλη πολη απο τον τοπο διαμονης και περναει αλλου ο υποψηφιος τοτε μπορει να μετεγγραφει ειτε στην πολη που σπουδαζει ο μεγαλυτερος αδερφος ειτε στην πολη διαμονης/?
μηπως απλως κατατασσεται στα κοινωνικα κριτηρια?
Πλέον κατατάσσεται στην ειδική κατηγορία-κοινωνικά κριτήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πλέον κατατάσσεται στην ειδική κατηγορία-κοινωνικά κριτήρια.

Μα, ακριβώς αυτός είναι ο σκοπός των ειδικών κατηγοριών.
Πλέον οι μετεγγραφές έχουν αντικατασταθεί από τις ειδικές κατηγορίες και έτσι, εξαρχής ο υποψήφιος, διεκδικεί μια θέση στο ανάλογο τμήμα από την ειδική κατηγορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μα, ακριβώς αυτός είναι ο σκοπός των ειδικών κατηγοριών.
Πλέον οι μετεγγραφές έχουν αντικατασταθεί από τις ειδικές κατηγορίες και έτσι, εξαρχής ο υποψήφιος, διεκδικεί μια θέση στο ανάλογο τμήμα από την ειδική κατηγορία.
Ναι, όμως εγώ , ο χ ή ο ψ μπορεί τελικά να μην περάσουμε στην πόλη του/της αδερφού/ής μας για ελάχιστα μόρια, ενω με τις μεταγγραφές φαντάζομαι ήταν λίγο διαφορετικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ναι, όμως εγώ , ο χ ή ο ψ μπορεί τελικά να μην περάσουμε στην πόλη του/της αδερφού/ής μας για ελάχιστα μόρια, ενω με τις μεταγγραφές φαντάζομαι ήταν λίγο διαφορετικά.

Ναι, με τις μετεγγραφές ήταν όντως διαφορετικά. Μόνο όσοι είχαν μέσον έκαναν.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
ναι βασικά δεν νοείται να μην υπάρχουν καθόλου μετεγγραφές. πώς είναι τόσο σίγουροι αυτοί που τα φτιάχνουν τα συστήματα ότι δεν θα προκύψει κάτι στον τάδε φοιτητή και ότι δεν θα μπορέσει να συνεχίσει τις σπουδές του εκεί που πέρασε (με αποτέλεσμα να αναγκαστεί να διακόψει τη φοίτηση), τη στιγμή που στην πόλη του υπάρχει η σχολή του?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ναι, με τις μετεγγραφές ήταν όντως διαφορετικά. Μόνο όσοι είχαν μέσον έκαναν.:whistle:
Αχα, τόσο καλά:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
καταργηθηκαν οι μεταγραφες? εαν καρταγηθηκαν καλα εκαναν γτ ειχαν γινει πολλες αδικιες .για παραδειγμα καποιος ηθελε ηλεκτρολογων μετσοβιο και δν τους επιανε αλλα υπηρχαν και αλλα οι οποιοι ειχαν πχ στην ξανθη και περνανε μεταγραφη στο μετσοβιο επειδη ειχαν αδερφια που σπουδαζαν στην αθηνα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
καταργηθηκαν οι μεταγραφες? εαν καρταγηθηκαν καλα εκαναν γτ ειχαν γινει πολλες αδικιες .για παραδειγμα καποιος ηθελε ηλεκτρολογων μετσοβιο και δν τους επιανε αλλα υπηρχαν και αλλα οι οποιοι ειχαν πχ στην ξανθη και περνανε μεταγραφη στο μετσοβιο επειδη ειχαν αδερφια που σπουδαζαν στην αθηνα

ναι αλλά παραπάνω ανέφερα ένα σοβαρό λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να επαναφερθούν, αλλά με ειδικές προϋποθέσεις να πω. και βασικά, δεν καταλαβαίνω αυτή τη νοοτροπία. στο εξωτερικό μπορείς ανά πάσα στιγμή να μεταφερθείς σε όποια σχολή θες, ακόμα και εν μέσω εξαμήνου.Πάντως, ένα μάθημα που θα μας δώσει η κατάργηση των μετεγγραφών είναι να μάθουμε να εκτιμούμε τις σχολές με βάση την δουλειά τους και όχι με βάση την τοποθεσία τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
δεν ειναι δικαιο δεν μπορεις να το καταλαβεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
δεν ειναι δικαιο δεν μπορεις να το καταλαβεις?

δεν είναι δίκαιο λοιπόν, ενώ έχω περάσει πχ πολιτικός μηχανικός στη πάτρα και κατάγομαι από θεσσαλονίκη, να ζητήσω να έρθω στη θεσσαλονίκη στο γ εξάμηνο ας πούμε, επειδή αρρώστησα και είμαι σε συνθήκες εξαρτώμενης νοσηλείας στη θεσσαλονίκη ε; να παρατήσω τις σπουδές μου δηλαδή ε;

ή μήπως δεν είναι δίκαιο, να ανέβω θεσσαλονίκη, επειδή πχ. η οικογένειά μου χώρισε (όχι με τη νομική έννοια του όρου) και δεν μπορεί να με υποστηρίξει ξαφνικά οικονομικά εκεί πέρα;

το κράτος δλδ δεν πρέπει να προστατεύει τους αδύναμους; να τους αφήνει στο έλεος της μοίρας τους; διώξτε τα κόμπλεξ σας και γίνετε λίγο ανθρωπιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Ναι, καλά.
Ξέρω τι γινόταν με τις μετεγγραφές.
Η αδερφή μου πληρούσε όλα τα κριτήρια για να κάνει μετεγγραφή, και δεν έγινε τίποτα τελικά, και όλα αυτά επειδή δεν έχουμε βύσμα.
Και ο θεσμός των μετεγγραφών ήταν άδικος, και ο θεσμός των κατηγοριών είναι άδικος, γιατί εντάσσεται, π.χ., στα κοινωνικά κριτήρια και ένα παιδί οικογένειας με εισόδημα 30.000 ευρώ και 40.000 κ.ο.κ.
Άλλη ανάγκη έχει να σπουδάσει στην ίδια πόλη με τον αδερφό του ένα παιδί με οικογενειακό εισόδημα 10.000 και 15.000 και άλλη ένας με 30.000 και άνω.
Παρ'όλα αυτά, η πολιτεία τους δίνει τα ίδια «δικαιώματα»/παροχές.

Τι να πει κανείς...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Ναι, καλά.
Ξέρω τι γινόταν με τις μετεγγραφές.
Η αδερφή μου πληρούσε όλα τα κριτήρια για να κάνει μετεγγραφή, και δεν έγινε τίποτα τελικά, και όλα αυτά επειδή δεν έχουμε βύσμα.
Και ο θεσμός των μετεγγραφών ήταν άδικος, και ο θεσμός των κατηγοριών είναι άδικος, γιατί εντάσσεται, π.χ., στα κοινωνικά κριτήρια και ένα παιδί οικογένειας με εισόδημα 30.000 ευρώ και 40.000 κ.ο.κ.
Άλλη ανάγκη έχει να σπουδάσει στην ίδια πόλη με τον αδερφό του ένα παιδί με οικογενειακό εισόδημα 10.000 και 15.000 και άλλη ένας με 30.000 και άνω.
Παρ'όλα αυτά, η πολιτεία τους δίνει τα ίδια «δικαιώματα»/παροχές.

Τι να πει κανείς...;
άλλο τα παραθυράκια που άφησε η πολιτεία για να μπαίνει όποιος θέλει και άλλο όμως το ότι υπάρχουν και άτομα που έχουν πραγματική ανάγκη από αυτό το μέτρο...

δεν είναι ή άσπρα ή μαύρα τα πράγματα. υπάρχει και το γκρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
όντως και οι ειδκες κατηγοριες ειναι αδικες...το πιο σωστο θα ηταν ι καθενας να αναλαμβ΄'ανει την ευθυνη της ζωης του και να κανει τα κουμαντα του χωρις να εχει αναγκη την κρατικη πρόνοια...ολα αυτα ισως να ηταν εφικτα και σε ενα κρατος που σου παρειχε τα μεσα (μανεϊ ) ωστε να αυτοσυντηρείσαι χωρίς εξτρα επιδοματα και προνομια....οχι επειδη ο αλλο εινια πολυτεκνος να περασει ιατρικη με 15 και να μην περασει ο αλλος με το 18700...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
δεν διαφωνώ με αυτό, εγώ λέω για ίδιες σχολές διαφορετικών πόλεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gio92

Νεοφερμένος

Ο gio92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Παιδια καλησπερα!ειμαι εγγεγραμενος στα Τεφαα κομοτηνης απο το 2010 εχω κανει ομως αναστολη σπουδων.

Ενδιαφερομαι για μεταγραφη στην αθηνα γιατι ο πατερας μου ειναι συνταξιουχος με 67% αναπηρια το εισοδημα μας.

Ειναι αρκετα χαμηλο και στην αθηνα εχω στενο συγγενη που μπορει να με φιλοξενησει.



Ξερετε αν υπαρχει κανενα παραθυρακι η καποιος τροπος για να κανω την μεταγραφη;;;;;;;



Υ.Γ. Δεν εχω παρακολουθησει καθολου την σχολη μου.




Ευχαριστω εκ των πρωτερον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
λολ, ζητάς παραθυράκι???? xD

εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι αφού καταργήθηκαν οι μετεγγραφές και αφού μάλλον 10% δεν θα μπορείς να δηλώσεις του χρόνου, μόνο με πανελλήνιες ξανά ή αν είχες εσύ ο ίδιος σοβαρό πρόβλημα θα μπορούσες ίσως να περάσεις (5%). αλλά όχι σαν μετεγγραφή....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top