Μεταχειρισμένα σχολικά βιβλία;

Συμφωνείτε με την επιστροφή και επαναχρησιμοποίηση των σχολικών βιβλίων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 70)
  • ΝΑΙ

    Ψήφοι: 31 44.3%
  • ΟΧΙ

    Ψήφοι: 39 55.7%

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Δε το βρίσκω κακό.
Ίσα ίσα εξοικονομείται χαρτί με αυτόν τον τρόπο.
Και αν είσαι κ τυχερός, βρίσκεις και τυχόν σημειώσεις από το παιδί που είχε το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Όλοι εσείς που είσαστε υπέρ της επιστροφής και επαναχρησιμοποίησης των βιβλίων, θα θέλατε να πάρετε ένα μεταχειρισμένο βιβλίο? Ένα βιβλίο σε "καλή" κατάσταση, αλλά με σημειωμένες τις ασκήσεις που έλυσε ο προηγούμενος, με απαντημένες τις πολλαπλής - Σ/Λ - αντιστοίχησης - κενού, με υπογραμμίσεις ή σημειώσεις που δεν σας εκφράζουν, με καρδούλες ή ποδοσφαιρική ομάδα ή μαλακίες του προκατόχου? Και μάλιστα αν ο διπλανός σας έπαιρνε ολοκαίνουργιο?. (Αν ναι, σκεφτείτε και την περίπτωση να φοράτε και ρούχα μεταχειρισμένα). Αν μου έδιναν μεταχειρισμένο βιβλίο, θα τους το πέταγα στα μούτρα και θα απαιτούσα καινούργιο. Σύμφωνα με το νόμο που ισχύει, είναι υποχρεωμένοι. Αν αλλάξουν το νόμο, θα προτιμούσα να αγοράσω καινούργιο. Το σχολικό ΜΟΥ βιβλίο, είναι για μένα πολύ σημαντικό, γιατί από αυτό διαβάζω, σ΄αυτό συμπληρώνω, υπογραμμίζω, σχολιάζω, απαντώ σε ερωτήσεις. Έτσι θέλω να διαβάζω. Θέλω το ΔΙΚΟ ΜΟΥ βιβλίο. Δεν μπορώ να διαβάζω με ένα κοινό με άλλους βιβλίο. Επίσης, αρνούμε να επιστρέψω το ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΥ, είναι η δουλειά μου, ο κόπος μου. Δεν μπορούν με τον σημερινό νόμο να με υποχρεώσουν, αν αλλάξει ο νόμος ας με χρεώσουν. Θέλω να κρατήσω το βιβλίο μου, το θεωρώ απόλυτη ιδιοκτησία μου, υλική και πνευματική (για τις σημειώσεις μου). Το βιβλίο μου θέλω να παραμείνει στη βιβλιοθήκη μου. Ίσως μου χρειαστεί κάποτε (μπορεί να γίνω και καθηγητής, ποιος ξέρει?), έχει συναισθηματική αξία για μένα, το θέλω για ενθύμιο. (Έχω φυλαγμένα όλα μου τα βιβλία από την Α δημοτικού και μετά). Ακόμα και για τα μαθήματα που δεν με ενδιαφέρουν (π.χ. θρησκευτικά) θέλω το βιβλίο μου να υπάρχει. Το θεωρώ δικαίωμα μου. Αν κάποιος βλέπει τα βιβλία του σαν κομπόστα, ας τα δώσει εθελοντικά για ανακύκλωση και όχι για επαναχρησιμοποίηση. Επίσης, οι πολύ φανατικοί με την πιπεριά της Αννούλας, να ζητήσουν για αυτούς μεταχειρισμένα βιβλία για να βοηθήσουν την οικονομία της χώρας. Βάζω και μια σελίδα από το βιβλίο ΜΟΥ της φυσικής:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
πολυ σωστος dias!και γω ουτε που θελω να σκεφτομαι οτι μπορει να παρω χρησιμοποιημενο βιβλιο..ΔΕΝ ΘΕΛΩ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

watson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο watson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 151 μηνύματα.
βασικα , με αυτο το τροπο ειναι σαν να καταργουν διακριτικα τα δωρεαν βιβλια..Ποιος θα θελει ενα βιβλιο γεματο σημειωσεις , καρδουλες , "maria + ? = love for ever" ??επισης ποιος θα θελει να εχει ενα βιβλιο θρησκευτικων στο οποιο οι αγιοι απεικονιζονται με μουσι, γυαλια ηλιου και χιτλερικα μουστακια?? Ολοι οσοι ενοχλουνται απο αυτα θα αγοραζουν τα βιβλια απο τα βιβλιοπολεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
Όλοι εσείς που είσαστε υπέρ της επιστροφής και επαναχρησιμοποίησης των βιβλίων, θα θέλατε να πάρετε ένα μεταχειρισμένο βιβλίο? Ένα βιβλίο σε "καλή" κατάσταση, αλλά με σημειωμένες τις ασκήσεις που έλυσε ο προηγούμενος, με απαντημένες τις πολλαπλής - Σ/Λ - αντιστοίχησης - κενού, με υπογραμμίσεις ή σημειώσεις που δεν σας εκφράζουν, με καρδούλες ή ποδοσφαιρική ομάδα ή μαλακίες του προκατόχου? Και μάλιστα αν ο διπλανός σας έπαιρνε ολοκαίνουργιο?. (Αν ναι, σκεφτείτε και την περίπτωση να φοράτε και ρούχα μεταχειρισμένα). Αν μου έδιναν μεταχειρισμένο βιβλίο, θα τους το πέταγα στα μούτρα και θα απαιτούσα καινούργιο. Σύμφωνα με το νόμο που ισχύει, είναι υποχρεωμένοι. Αν αλλάξουν το νόμο, θα προτιμούσα να αγοράσω καινούργιο. Το σχολικό ΜΟΥ βιβλίο, είναι για μένα πολύ σημαντικό, γιατί από αυτό διαβάζω, σ΄αυτό συμπληρώνω, υπογραμμίζω, σχολιάζω, απαντώ σε ερωτήσεις. Έτσι θέλω να διαβάζω. Θέλω το ΔΙΚΟ ΜΟΥ βιβλίο. Δεν μπορώ να διαβάζω με ένα κοινό με άλλους βιβλίο. Επίσης, αρνούμε να επιστρέψω το ΒΙΒΛΙΟ ΜΟΥ, είναι η δουλειά μου, ο κόπος μου. Δεν μπορούν με τον σημερινό νόμο να με υποχρεώσουν, αν αλλάξει ο νόμος ας με χρεώσουν. Θέλω να κρατήσω το βιβλίο μου, το θεωρώ απόλυτη ιδιοκτησία μου, υλική και πνευματική (για τις σημειώσεις μου). Το βιβλίο μου θέλω να παραμείνει στη βιβλιοθήκη μου. Ίσως μου χρειαστεί κάποτε (μπορεί να γίνω και καθηγητής, ποιος ξέρει?), έχει συναισθηματική αξία για μένα, το θέλω για ενθύμιο. (Έχω φυλαγμένα όλα μου τα βιβλία από την Α δημοτικού και μετά). Ακόμα και για τα μαθήματα που δεν με ενδιαφέρουν (π.χ. θρησκευτικά) θέλω το βιβλίο μου να υπάρχει. Το θεωρώ δικαίωμα μου. Αν κάποιος βλέπει τα βιβλία του σαν κομπόστα, ας τα δώσει εθελοντικά για ανακύκλωση και όχι για επαναχρησιμοποίηση. Επίσης, οι πολύ φανατικοί με την πιπεριά της Αννούλας, να ζητήσουν για αυτούς μεταχειρισμένα βιβλία για να βοηθήσουν την οικονομία της χώρας. Βάζω και μια σελίδα από το βιβλίο ΜΟΥ της φυσικής:


ναι αν ηξερα οτι υπαρχει εστω και μια περιπτωση να μην παρω βιβλιο δεν θα ειχα προβλημα να παρω ενα μεταχειρισμένο!
ναι συμφωνω ολοι μας θελουμε να σημειωνουμε να υπογραμμιζουμε να να να να αλλα οταν βλεπω οτι η κατασταση στην παιδεια παει κατα διαολου και υπαρχει περιπτωση τα παιδια που θα πανε σχολειο το Σεπτεμβριο να μην εχουν βιβλιο τοτε θα το επιστρεψω.....το βιβλιο της φυσικης μου ειναι πανω κατω σαν το δικο σου...οποτε τα βιβλια που φετος χρησιμοποίησα παρα πολυ και δεν ξαναχρησιμοποιηουνται θα τα κρατησω αλλα τα υπολοιπα προτιμω να τα παω πισω....

οποιον δεν τον ενδιαφερει ουτε το περιβαλλον αλλα ουτε και η οικονομια της χωρας .... τοτε ας σκεφτει οτι σιγουρα αυτος θα θελε τον Σεπτεμβιο που θα παει σχολειο να παρει βιβλιο...και να μην περιμενει μηνες για να τα παρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η λύση είναι απλή.

  • Όλοι παίρνουν τα βιβλία τους δωρεάν.
  • Στο τέλος της χρονιάς, όσοι θέλουν και τα έχουν σε καλή κατάσταση μπορούν να τα επιστρέψουν.
  • Όσοι δεν θέλουν ή έχουν σημειώσει στα βιβλία τους, ας δώσουν το 1€ (ή λίγο παραπάνω) που είναι - κατά τον ΟΕΔΒ - το κόστος του βιβλίου.
Έτσι λοιπόν:

  • Υπάρχει οικονομικό (γιατί μόνο έτσι καταλαβαίνει ο νεοέλληνας) κίνητρο για την επιστροφή βιβλίων.
  • Μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο κίνημα για επιστροφή βιβλίων.
  • Μπορεί να εξοικονομηθεί χαρτί και χρήματα από αυτήν την διαδικασία.
  • Και το σημαντικότερο: οι μαθητές θα παίρνουν βιβλία καθαρά, γιατί πολύ απλά θα θεσπιστεί σαν όρος επιστροφής.

Όποιος δεν θέλει, δεν το επιστρέφει, αλλά ας δώσει 1€ μιας και θα το κρατήσει. Γιατί να το δώσει; Για να έχει το κίνητρο να το επιστρέψει. Γιατί με τα χάλια της οικονομίας μας, παίζει να μην δίνονται καν βιβλία στο τέλος.

Προσωπικά θα επέστρεφα άνετα τα περισσότερα βιβλία μου. Μόνο τα της κατεύθυνσης θα κράταγα για συναισθηματικούς λόγους κι ας πλήρωνα 5-10€ στο σύνολο. Κατά τα άλλα κάτι Θρησκευτικά, Κοινωνιολογίες και δεν συμμαζεύευται... δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Δια, ας μην μεγαλοποιουμε τα πραγματα....
παραδεχομενοι το γεγονος οτι δεν ειναι λιγα τα καινουρια βιβλια που καθε χρονο ανακυκλωνονται,
η ακομα χειροτερα πετιουνται στα σκουπιδια
πιστευω οτι ειναι σωστο οι μαθητες που πετανε τα εν λογω βιβλια, να τα παραδωσουν πισω στο σχολειο!!
Εγω το εκανα παντα αυτο οποτε ειχα αθικτα βιβλια οπως εργαστηριακους οδηγους, λυσεις ασκησεων, τετραδια εργασιων,(φετος δεν ειχα απο αυτα)
δεν βρισκω κατι το κακο!
και μενα μου αρεσει να κραταω τα βιβλια μου, αλλα αυτα που εχω χρησιμοποιησει,
το βιβλιο γινεται κτημα σου οταν το εχεις δουλεψει ωστε να το κατανοησεις...
θα εδινα ευχαριστως πισω τα μαθηματικα κατευθυνσης και την γλωσσα,
αλλα ποτε την φυσικη ή τα μαθηματικα γενικης η τα μαθηματα ειδικοτητας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Προστέθηκε δημοσκόπηση.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
εντελως γυφτια ομως!σε τελικη αναλυση ας πληρωνουμε αυτο το ενα ευρακι! δεν ειναι τοσο τραγικο πια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στα βιβλιοπωλεια η χημεια κατευθυνσης κανει 7 ευρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
μηπως τα θέλουν πίσω για να ανακυκλώσουν το χαρτί στα νέα βιβλία?
αν είναι έτσι, έιναι καλή ιδέα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στα βιβλιοπωλεια η χημεια κατευθυνσης κανει 7 ευρω...
Από τη σελίδα του ΟΕΔΒ ( https://www.oedb.gr:8080/portal ):
το μέσο κόστος ανά αντίτυπο είναι μικρότερο του 1 €
Τα παράπονα σου στον βιβλιοπώλη...

μηπως τα θέλουν πίσω για να ανακυκλώσουν το χαρτί στα νέα βιβλία? αν είναι έτσι, έιναι καλή ιδέα..
Δεν είναι έτσι. Αυτό (για όσους φυσικά θέλουν) θα ήταν σωστό. Διάβασε το μήνυμα της Αννούλας:
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/epistolh_ypoyrgoy_sxolika_biblia_110530.pdf
Θέλουν με τη γυφτιά να καταργήσουν ουσιαστικά τα δωρεάν βιβλία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στους βιβλιοπώλες(Είναι πολλοί).Αν και δε νομίζω ότι αποκλειστικά θέμα αυτονών.Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι ο ΟΕΔΒ δε θα βγάζει κάτι ή ότι όλα είναι τόσο απλά όσο νομίζετε;

Για το θέμα είμαι υπέρ στο να επιστρέφονται τα βιβλία με δεδομένο ότι έτσι και αλλιώς ο κάθε μαθητής θα έχει από πίσω του ένα background από πληροφορίες και υλικό για μελλοντικές του ανάγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στα βιβλιοπωλεια η χημεια κατευθυνσης κανει 7 ευρω...
Και πώς κάνεις έτσι σαν να σου ζητάνε να δώσεις κάνα χιλιάρικο; Δύο φορές να βγεις την εβδομάδα για καφέ, θα δώσεις 8-10€. Αν σου λείπουν τα 7€, μην βγεις μια εβδομάδα για καφέ.

Πραγματικά τέτοια περιστατικά (δεν αναφέρομαι σε σένα φίλε Econ προσωπικά, απλώς παίρνω αφορμή :)) είναι για μένα η υποκρισία προσωποποιημένη. Αγοράζετε Burbery, αρώματα, laptops, κινητά, iPod ή βγαίνετε για καφέ ή ποτό όπου δίνετε 4-5€ στην ψύχρα ... και όταν χρειαστεί να βάλετε το χέρι στην τσέπη για ένα βιβλίο που δεν κάνει ούτε 10€ ξαφνικά επαναστατείτε και θέλετε να είναι δωρεάν!

Εάν πράγματι σας έλειπαν, αυτήν την στιγμή δεν θα γράφατε καν σ' αυτό το forum γιατί δεν θα είχατε λεφτά για Internet. Τι Internet, ούτε καν Η/Υ δεν θα είχατε...

Η Ελλάδα είναι η μοναδική χώρα που έχει φτωχούς με Η/Υ και iPods.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν έχεις καθόλου άδικο σε αυτό που λες.Το θέμα δεν είναι τα 7 ευρώ σα ποσό.Το θέμα είναι ότι αυτά που δίνεις είναι δυσανάλογα από αυτά που παίρνεις(κυρίως για τα ελληνικά βιβλία τα οποία τα πληρώνουμε ΟΛΟΙ μεσω της φορολογίας φυσικά).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,094 μηνύματα.
Άποψη "Να δώσουν netbook αντί για βιβλία". Εκτός πραγματικότητας αυτή η άποψη. Σίγουρα τα νετμπουκ είναι μια πάρα πολύ καλή λύση, αλλά ρε παιδιά εδώ λέμε ότι υπάρχει κίνδυνος χρεοκοπίας της χώρας, είναι δυνατόν να ζητάμε netbook; Πιο άκαιρη άποψη δεν έχω ακούσει. Ας λάβουμε λίγο υπόψιν και το γενικότερο κλίμα. Ετοιμάζονται να χαθούν 150.000 δημόσιες θέσεις εργασίας (ας μην συζητήσουμε αν αυτό θα είναι καλό ή κακό γιατί θα βγούμε οφ τοπικ), και εμείς θέλουμε netbook;

Έτσι σκέφτοναι οι περισσότεροι στην Ελλάδα για αυτό....

Αναφέρθηκα σε ipad ή ebook reader (που πλέον βρίσκεις σε πολύ καλές τιμές) τα οποία έχουν σχεδιαστεί για διάβασμα. Aν αυτά δίνονταν στα πρωτάκια τότε θα είχαμε φοβερή οικονομία σε όλα.


Θα προστατεύαμε το περιβάλλον (όχι χαμένο χαρτί, όχι σπατάλη μελανιού).
Όχι κόστη μεταφοράς (με φορτηγά, πλοία κ.ο.κ. ).
Άμεση διαθεσιμότητα βιβλίων (και συχνές ανανεώσεις).
Τα παιδιά θα είχαν λιγότερα προβλήματα με την σπονδυλική τους στήλη δε θα χρειάζονται παιδάκια δημοτικού και γυμνασίου που είναι στην ανάπτυξη να κουβαλάνε αυτό το βάρος.

Επειδή είμαι φοιτητής ιατρικής και πριν νοσηλευτικής τα βιβλία που πληρώνει το κράτος για μένα είναι πανάκριβα (μπορεί να φτάσουν και 400 ευρώ το βιβλίο). Οι αντίστοιχες εκδόσεις για ipad πέρα που ανανεώνονται κάθε λίγο είναι λίγο παραπάνω μισή τιμή (Αφού δεν υπάρχουν κόστη μεταφοράς, βιβλιοπωλείου(βιτρίνας), χαρτιού κ.ο.κ.


Πολλές ιατρικές σχολές στον κόσμο π.χ. της Οξφόρδη βάζουν ως όρος για τους φοιτητές να πάρουν ipad και τα βιβλία δίνονται ηλεκτρονικά. Στην Ελλάδα έχουμε το Εύδοξος τα βιβλία έρχονται τελευταίο μήνα και πληρώνουμε μεταφορά, εκδοτικό οίκο, βιβλιοπωλείο(βιτρίνα) και το κόστος κάθε βιβλίου είναι πολλαπλάσιο του κανονικού.

“Ένα iPad σε κάθε φοιτητή” αποφάσισε το Πανεπιστήμιο Seton Hill του Greensburg, στην Pennsylvania και έτσι απλά κατάφερε να συγκεντρώσει τα βλέμματα (και τη ζήλια) της παγκόσμιας προσοχής. Τα δωρεάν iPad θα δοθούν σε όλους τους full time φοιτητές που θα εγγραφούν φέτος σε αυτό. Cool!
https://www.techinsider.gr/gadgets/ayto-einai-panepistimio-ena-ipad-se-kathe-foititi/

Each class was given the opportunity to use the iPad how they wished, but focus was always on specific measurable outcomes. These included expense impact, viability as an e-reader and overall enhancement to a student’s academic experience. After the trial, it was recommended that the university consider full deployment of iPads for all students.
https://www.tipb.com/2011/05/04/oklahoma-state-university-ipad-positive-impact-academic-environment/

Mια τέτοια κίνηση α αύξανε κατακόρυφα τους πόρους και παράλληλα θα έλυνε ένα σωρό προβλήματα και στα σχολεία αλλά κυρίως στα πανεπιστήμια. To ότι μια τέτοια μέθοδος (με φτηνούς υπολογιστές εφαρμόστηκε στην Αφρική που οι πόροι είναι ελάχιστοι σημαίνει ότι αυτή η κίνηση είναι και οικονομική και αποδοτική)


Σίγουρα είναι λίγο δύσκολο να γίνει αυτό στα σχολεία αλλά τουλάχιστον πανεπιστήμια έπρεπε να έχει γίνει ήδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris_Kon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris_Kon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Χαχαχχα! Η απόλυτη βλακεία!! Ό,τι να 'ναι ρε παιδιά! ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
εμας παντως δεν μας ειπαν τιποτα στο σχολειο για αυτο το θεμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
ουτε εμας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
αποκλιεται να γινει αυτο...
και οταν πηγαινα 1η γυμνασιου μας το ειχαν πει αλλα τελικα δεν εγινε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top