Μεταχειρισμένα σχολικά βιβλία;

Συμφωνείτε με την επιστροφή και επαναχρησιμοποίηση των σχολικών βιβλίων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 70)
  • ΝΑΙ

    Ψήφοι: 31 44.3%
  • ΟΧΙ

    Ψήφοι: 39 55.7%

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Δεν κάνω πολλαπλή παράθεση.
Έχουμε μεγάλα οικονομικά ζόρια αν το έχετε καταλάβει. Το πρώτο πράγμα που πλήττεται σε οικονομικά δύσκολους καιρούς είναι η παιδεία και ο πολιτισμός. Δε θα έπρεπε να σας κάνει εντύπωση που θα γίνουν περικοπές στην εκπαίδευση. Μία εύλογη λύση λοιπόν αποτελεί το να υπάρχει εσωτερική ανακύκλωση, ανατροφοδότηση βιβλίων. Συμβαίνει και σε άλλες χώρες, δεν είναι δική μας πατέντα αυτή η "γυφτιά"

1. Όπως είπαν και άλλοι, θα μπορούσαν να μη δίνουν καθόλου όλα αυτά τα άχρηστα βιβλία εργαστηριακών ασκήσεων και πειραμάτων (που οι περισσότεροι δεν έχουμε μπει ποτέ σε εργαστήριο), τετράδια για εργασίες στην κοινωνιολογία(ε?), αυτό το βιβλίο πολυμέσων που είναι 300 σελίδες, και ας μη βάλω της β'λυκείου κάτι οιδίπους τύραννος που το είδα μόνο τη μέρα που το πήραμε.

2. Συμβαίνει και σε άλλες χώρες, δε διαφωνώ. Το Σεπτέμβρη ήμουν στην Ολλανδία και ξέρω πως γίνεται μόνο που υπάρχουν κάποιες διαφορές. Τα βιβλία τα παίρνουν από τη βιβλιοθήκη του σχολείου τους, τα ντύνουν με χοντρό εξώφυλλο που ΄μετά βγαίνει εύκολα, και τα προσέχουν σαν τα μάτια τους, γιατί αν τα χαλάσουν πληρώνουν. Στο τέλος της χρονιάς τα επιστρέφουν και όποτε θέλουν μπορούν να έχουν πρόσβαση σε αυτά μέσω βιβλιοθηκών ή διαδικτύου και φυσικά έχουν πολλές επιπλέον σημειώσεις που τους βοηθούν. Αυτό έτσι όπως πρόκειται να γίνει εδώ (ανακοίνωση της τελευταίας στιγμής κλπ) είναι εκ προοιμίου αποτυχημένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
αν θελουμε να λεγομαστε ανθρωποι, το βιβλιο ειναι προσωπικο κτημα του καθε μαθητη και οφειλει να το σεβεται και να το διατηρει.
το οτι οι καταστασεις ερχονται ετσι που μετα το περας της σχολικης χρονιας δεν θελουμε να ξανακουσουμε για βιβλια με αυτη τη σφραγιδα

ειναι αλλο θεμα.

Ανακυκλωση δεν σημαινει πεταω τα πλαστικα στον γκρι καδο τα χαρτια στο μπλε και το γυαλι στον κιτρινο...
Η Ανακυκλωση για μενα ειναι να χρησιμοποιουμε κατι οσο το δυνατον περισσοτερο χρονικο διαστημα, με τις λιγοτερες δυνατες φθορες,
και οταν το απορριπτουμε να φροντιζουμε να μην καταστεψει ουτε ενα τριφυλλι(που λεει ο λογος τριφυλλι, μην πιατειτε απο την λεξη)
αν κρινουμε οτι δεν χρειαζομαστε τις λυσεις της φυσικης, μαθηματικων, και η βιολογια πρεπει να εχει αν δεν κανω λαθος, να τα δωσουμε πισω στο σχολειο...

αυτη η αποψη του Δια για το εκτακτο συμβουλιο ειναι λιγο τραβηγμενη....

Οποιος θελει τα βιβλια του τα κραταει,
οποιος εχει βιβλια που δεν τα χρησιμοποιησε, ειναι καλο (για το περιβαλλον, εκεινον, τα παιδια του...) να τα επιστρεψει ωστε να χρησιμοποιηθουν, ειτε να τα ανακυκλωσει...

Η ενσταση μου ειναι τα πεταμενα στους καδους απορριματων βιβλια και τα καμμενα κυριως...
Αυτο ειναι γυφτια: η καταστροφη του περιβαλλοντος, που επισημαινω: μας φιλοξενενει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
ΤΙ σημασια εχει που το κανουν αλλες χωρες;
Τα βιβλια μας ΔΕΝ ειναι φτιαχμενα για να χρησιμοποιουνται πανω απο 1 χρονο.
Κι οπως ειπαν αλλοι, τα μισα βιβλια ειναι ΑΧΡΙΣΤΑ, δεν τα κανουμε ποτε, δεν σκεφτηκαν οτι μπορουν να κοψουν αυτα τα βιβλια;
Φαντασου να κανεις μαθημα τωρα με ενα μουντζουρομενο και σκησμενο βιβλιο.
@@ διαβασμα θα εκανες, θα αναγκαζοσουν να πας σε βιβλιοπωλειο να αγορασεις δικα σου. Αυτο θελουν να κανουν πλαγιος, να μας αναγκασουν να πληρωνουμε τα βιβλια μας. Ελπιζω να μην περασει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
ΤΙ σημασια εχει που το κανουν αλλες χωρες;

γι αυτο ειμαστε μια ζωη οι ουραγοι, εχω βαρεθει να ακουω αυτη την κουβεντα απο βολεμενους, απο συνδικαλιστες, απο Δημοσιους υπαλληλους, γενικα οσοι δεν πληρωνουν απο την τσεπη τους αυτα που σπαταλανε....

και δυστυχως τωρα το ακουω και απο συνηομηλικους μου....:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Δηλαδη ο,τι κανουν οι αλλοι κι εμεις το ιδιο;
Πρεπει να ακολουθουμε τον τροπο ζωης και τις συνηθειες των μεγαλων δυναμεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Αν αντέχουν γιατί όχι? Τουλάχιστον τα αχρησιμοποίητα.. Σίγουρα όλοι αν σκεφτούμε τους συμμαθητές μας θα βρούμε 5-6 που το βιβλίο τους έχει πιάσει σκόνη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Οντως, σε καθε ταξη θα υπαρχουν 5-10 που δεν εχουν αγγιξει τα βιβλια τους.
Ωστόσο δεν αξιζει ο κοπος να τους ψαχνεις αυτους τους 5-10, ενω ταυτοχρονα το χαρτι μπορει να ανακυκλωθει 10 φορες ανετα, και μετα τη 10η φορα να γινει χαρτονι. Εαν ζητουσαν να δωσουμε βιβλια στο σχολειο για ανακυκλωση θα τους παραδεχομουν, και θα πηγαινα ολα τα βιβλια που δεν με ενδοιαφερουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toi_toi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο toi_toi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,051 μηνύματα.
γυφτια ή βλακεια? :confused:

την παλεύουμε καθόλου?


τεσπα το βρίσκω πάρα πολύ καλή κίνηση αρκεί να γίνει.... έκαναν και κάτι χρήσιμο για αυτό το δύστυχο το περιβάλλον το οποιο καταστρέφουμε καθημερινά και σας πείραξε και αυτο! :worry:
ναι σίγουρα υπάρχουν βιβλία που τα θέλουμε είτε για ενθύμιο είτε γιατί έχουν πληροφορίες που θα μας χρειαστούν στο πανεπιστήμιο
αλλά οχι και όλα ρε παιδιά! δηλαδή ναι εγω ας πούμε θέλω ολα τα βιβλια των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων (καλά οχι και ολα ..το αοδε εχει πεταχτει εδω και καιρο..) αλλα τα βιβλια της γενικης ευχαρίστως θα τα επεστρεφα... μάλιστα αν ήξερα οτι θα γινόταν κατι τετοιο θα φρόντιζα οι σημειώσεις να είναι με μολύβι για να τις σβήσω μετα!
οπως και να χει εγω θα φροντισω στα μαθηματα που θα δωσουμε απο δω και περα οταν θα διαβαζω να προσεχω το βιβλιο ετσι ωστε να το επιστρεψω σε καλή κατάσταση!
ας σκεφτει ο καθενας μονος του οτι μια τετοια μικρη κινηση απο ολους μας η οποια δεν ειναι κ τρομερή θα μπορούσε να χει θετικά αποτελέσματα τοσο στην οικονομία της χωρας οσο και στο περιβάλλον....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
πανε καλα???ετσι και δουν τα δικα μας βιβλια θα τρομαξουν:P
οι μισοι τα σκιζουν αφου γραψουν..τ βλακιες ρε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
toi-toi χαρηκα διαβαζοντας αυτο που εγραψες...
διαβαζοντας τα προηγουμενα μηνυματα ειχα χασει πασα ιδεα....(και ελπιδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chr96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Chr96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.
αχαχα :whistle:
το άκουσα κι αυτό.

πάντως αυτό μου θυμίζει την περίπτωση του Γκρέγκ στο Ημερολόγιο ενός Σπασίκλα!!
όποιος το έχει διαβάσει θα καταλάβει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
Οποιος παρει τα βιβλια μου της κατευθυνσης εκανε την τυχη του!Εχω σημειωσει τα παντα (εννοειται χρησιμα πραγματα) μου ταχουν ζητησει διαφοροι γνωστοι για ταδελφια τους. Εγω θα τα δωσω στην καθηγητρια μου ,που μου τα ζητησε πρωτη. Τα υπολοιπα βιβλια πολυ ευχαριστως να τα επιστρεψω ,ειναι σε αριστη κατασταση. Παντα προσεχα και προσεχω τα βιβλια μου. Ειμαι εναντιον του να τα σκιζουν ή ακομα χειροτερα του να τα καινε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Σε αλλες χωρες παιρνουν βιβλια αριστης ποιοτητας, δεν στριμωχνουν 6-7 σε μια τσαντα καθε μερα(βλ. ντουλαπι) και δεν επιτρεπεται να γραψουν πανω.
Εχω ξαδελφο στο Αμερικα.

Οποιος θελει τα δικα μου (εκτος απο μαθηματικα) τα πουλαω σε αριστη κατασταση, με τις ασκησεις λυμενες και με χιουμοριστικα σκιτσα και στιχακια σχετικα με το μαθημα της ημερας. 10 βιβλια μονο 20 ευρω.
(Εγω και ο Αδωνις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
αχαχα :whistle:
το άκουσα κι αυτό.

πάντως αυτό μου θυμίζει την περίπτωση του Γκρέγκ στο Ημερολόγιο ενός Σπασίκλα!!
όποιος το έχει διαβάσει θα καταλάβει..

μου θυμιζεις λιγο σε παρακαλω...
παει κανας χρονος που το διαβασα οποτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Παιδιά, η κατάσταση στην χώρα είναι πολύ σοβαρή, αν το έχετε αντιληφθεί. Και όχι δεν κοίταξαν "ότι τους έφταιγαν τα βιβλία", τόσα μέτρα έχουν παρθεί τον τελευταίο χρόνο, πάλι αν το έχετε αντιληφθεί. Μην τρελαίνεστε. Είναι ώρα νομίζω, μεταξύ μας, σαν πολίτες αυτής της χώρας, να κοιτάξουμε παντού και όλους, να αναπτύξουμε λίγο και την αλληλεγγύη μας.

Το υπουργείο προφανώς και δυσκολεύεται οικονομικά για την έκδοση των βιβλίων για την επόμενη χρονιά, και άρα, προφανώς, κάτι πρέπει να γίνει. Γίνεται να αφήσουμε την επόμενη τάξη χωρίς βιβλία; Θα μου πείτε, δεν υπάρχει άλλος τρόπος; Και θα σας πω, σε τόσο ζοφερούς καιρούς, όχι, πρέπει ο ένας να στηριχτεί στον άλλον, δεν γίνεται αλλιώς.

Ακούστηκαν κάποιες απόψεις, στις οποίες κρίνω σκόπιμο να απαντήσω.

Άποψη "τα βιβλία δεν αντέχουν πάνω από έναν χρόνο". Εντάξει, κάποια αντέχουν ρε παιδιά και πάνω από έναν χρόνο. Εγώ προσωπικά, έχω στην βιβλιοθήκη μου βιβλία ΑΟΘ, ΑΟΔΕ, Μαθηματικών Γυμνασίου, Άλγεβρα και Γεωμετρία Α' Λυκείου, Μαθηματικών Γενικής Γ' Λυκείου, που τα χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια για την δουλειά μου. Δεν έχει πάθει κανένα βιβλίο τίποτα. Και πιστέψτε με, τα ανοίγω περισσότερες από 5 φορές την εβδομάδα, μιας και σε πολλά μαθήματα έχω/είχα 2 και 3 τμήματα.

Άποψη "Να δώσουν netbook αντί για βιβλία". Εκτός πραγματικότητας αυτή η άποψη. Σίγουρα τα νετμπουκ είναι μια πάρα πολύ καλή λύση, αλλά ρε παιδιά εδώ λέμε ότι υπάρχει κίνδυνος χρεοκοπίας της χώρας, είναι δυνατόν να ζητάμε netbook; Πιο άκαιρη άποψη δεν έχω ακούσει. Ας λάβουμε λίγο υπόψιν και το γενικότερο κλίμα. Ετοιμάζονται να χαθούν 150.000 δημόσιες θέσεις εργασίας (ας μην συζητήσουμε αν αυτό θα είναι καλό ή κακό γιατί θα βγούμε οφ τοπικ), και εμείς θέλουμε netbook;

Άποψη "Τα βιβλία είναι φθηνά, μόλις 1€ το ένα, σιγά το κόστος". Ναι. Πολλαπλασίασε αυτό το 1€ με περίπου 12 βιβλία που υπάρχουν ανά τάξη, άρα ο κάθε μαθητής θέλει 12€ για πάρτη του. Δεν έχουμε όμως έναν μαθητή, έχουμε περίπου 1.500.000 μαθητές. Δηλαδή 18 εκ. ευρώ. Δεν είναι πολλά, αλλά σίγουρα δεν είναι και λίγα.

Συμφωνώ πάντως, ότι το timing είναι το χειρότερο δυνατό και ότι έπρεπε να το ξέρετε από την αρχή της χρονίας, αν μη τι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
sourotiri εχεις δικαιο αλλα αν μη τι αλλο γνωριζεις προσωπικα την απεχθεια των μαθητων εναντι συγκεκριμενων μαθηματων, οποτε τα βιβλια του ΑΟΔΕ για παραδειγμα δεν αντεχουν πανω απο μια χρονια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
sourotiri εχεις δικαιο αλλα αν μη τι αλλο γνωριζεις προσωπικα την απεχθεια των μαθητων εναντι συγκεκριμενων μαθηματων, οποτε τα βιβλια του ΑΟΔΕ για παραδειγμα δεν αντεχουν πανω απο μια χρονια...

Χαχαχαχα δεν έχεις άδικο, όντως γνωρίζω το μένος με το οποίο πολλοί μαθητές αντιμετωπίζουν το βιβλίο των ΑΟΔΕ :) Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πω και μπράβο σε αυτήν την συμπεριφορά. Τα βιβλία του ΑΟΔΕ δεν αντέχουν παραπάνω από μια χρονιά και προφανώς αυτό είναι 100% ευθύνη των μαθητών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Στη χώρα μου τα βιβλία δίνονται δωρεάν στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση (δημοτικό και γυμνάσιο) ενώ στη δευτεροβάθμια (λύκειο) τα αγοράζουν μόνοι τους οι μαθητές. Αυτό γιατί η πρωτοβάθμια εκπαίδευση είναι υποχρεωτική ενώ η δευτεροβάθμια όχι. Από εκεί και πέρα δεν είναι ή όλα ή τίποτα. Π.χ. στη γλώσσα οι μαθητές έχουν ξεχωριστά βιβλίο ανάγνωσης και τετράδιο εργασιών. Σαφώς τα τετράδια εργασιών δεν επιστρέφονται, αλλά τα βιβλία ανάγνωσης είναι 'φτιαγμένα', για να χρησιμοποιηθούν πολλές φορές (είναι από αυτά τα ποιοτικά με το σκληρό εξώφυλλο :P). Το θέμα είναι ο σωστός προγραμματισμός. Δηλαδή, εάν θέλεις να πραγματοποιήσεις κάτι τέτοιο, πρέπει και τα βιβλία (σε όσα μαθήματα φυσικά είναι δυνατόν) να είναι έτσι δομημένα, ώστε να είναι εφικτό. Π.χ. τουλάχιστον έτσι όπως ήταν "Η Γλώσσα Μου" όταν πήγαινα εγώ δημοτικό, ε, δεν είναι και η ιδανικότερη των περιπτώσεων για επιστροφή.

Τώρα, εάν κάποιος πάρει ένα βιβλίο ιστορίας και αισθανθεί μ****** που ο προηγούμενος έχει ξεχάσει να σβήσει 5 σημειώσεις γραμμένες με μολύβι, οφείλεται καθαρά στο ότι του έχουν μάθει να αισθάνεται μ******, εάν δεν πάρει ολοκαίνουριο. Εάν πάλι ο προηγούμενος έχει γεμίσει το βιβλίο με στιχάκια και ζωγραφιές και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, πάλι οφείλεται σε μαθημένη συμπεριφορά· έτσι έχει μάθει να μεταχειρίζεται τα βιβλία - και καλά θα κάνει να ξεμάθει. Αν σου μάθουν από μικρό γενικά να σέβεσαι το βιβλίο, να κάνεις τις σημειώσεις σου με μολύβι και να τις σβήνεις στο τέλος της σχολικής χρονιάς ή ανά τακτά χρονικά διαστήματα, όταν δεν τις χρειάζεσαι πια, ούτε εσένα θα πειράζει ούτε τον επόμενο κάτοχο του βιβλίου. Άλλωστε, κατά πάσα πιθανότητα κι εσύ την επόμενη χρονιά θα πάρεις το βιβλίο κάποιου περσινού μαθητή και θα ήθελες να το βρεις σε εξίσου καλή κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Χαχαχαχα δεν έχεις άδικο, όντως γνωρίζω το μένος με το οποίο πολλοί μαθητές αντιμετωπίζουν το βιβλίο των ΑΟΔΕ :) Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα πω και μπράβο σε αυτήν την συμπεριφορά. Τα βιβλία του ΑΟΔΕ δεν αντέχουν παραπάνω από μια χρονιά και προφανώς αυτό είναι 100% ευθύνη των μαθητών.

δεν ειπα να τους πουμε μπραβο,
Δεν ειναι ομως 100% ευθυνη των μαθητων, οταν υπαρχουν μαθηματα που εναντιωνονται στην ιδια την εκπαιδευτικη διαδικασια
(που σκοπος της θα πρεπει να ειναι η συμφιλιωση με το εκαστοτε αντικειμενο και η μελετη του, και οχι η εχθρα προς αυτο)
υπαρχει καποιο προβλημα, ποσο μαλλον οταν αυτες ειναι καταστασεις γνωστες εδω και μια δεκαετια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη ρε παιδιά να επιστρέψετε όοοολα τα βιβλία σας. Κι εγώ δεν υπάρχει περίπτωση να αποχωριστώ αυτά της κατεύθυνσης, είμαι συναισθηματικά δεμένη μαζί τους (<3). :P Αλλά όλες αυτές οι ανέγγιχτες μαλακίες όπως οι εργαστηριακοί οδηγοί, τα θρησκευτικά, η κοινωνιολογία κτλ, γιατί να μην επιστραφούν; Εγώ τα μαθηματικά γενικής είχα πει στον καθηγητή πως θα του τα φέρω πίσω γιατί είναι κρίμα να τα πετάξω (στην ανακύκλωση πάντα) όταν δεν έχουν χρησιμοποιηθεί ποτέ.


Το μόνο που με ενοχλεί είναι πως ΚΑΙ αυτό το ανακοινώνουν τελευταία στιγμή. Μήπως να περιμένουν λίγο ακόμα; Εγώ τα περισσότερα άκυρα τα έχω ανακυκλώσει από τα μέσα της χρονιάς, γιατί γινόταν χαμός από βιβλία/σημειώσεις σχολείου/φροντιστηρίου για της κατεύθυνσης και εκνευριζόμουν να βλέπω κι άλλα βιβλία. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top