Μεταχειρισμένα σχολικά βιβλία;

Συμφωνείτε με την επιστροφή και επαναχρησιμοποίηση των σχολικών βιβλίων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 70)
  • ΝΑΙ

    Ψήφοι: 31 44.3%
  • ΟΧΙ

    Ψήφοι: 39 55.7%

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ καλεί τους μαθητές να επιστρέψουν τα σχολικά βιβλία για να επαναχρησιμοποιηθούν
ΠΗΓΗ: ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ καλεί τους μαθητές να επιστρέψουν τα σχολικά βιβλία για να επαναχρησιμοποιηθούν
Εκκληση προς τους μαθητές όλων των σχολείων της χώρας , με τη λήξη του σχολικού έτους, να παραδώσουν τα σχολικά βιβλία , ιδιαίτερα όσα έχουν διατηρηθεί σε καλή κατάσταση για να επαναχρησιμοποιηθούν την επόμενη σχολική χρονιά απηύθυνε το υπ. Παιδείας με εγκύκλιο που εξέδωσε σήμερα, ενώ την Παρασκευή στην πρωινή προευχή οι Διευθυντές θα διαβάσουν και σχετική επιστολή της υπουργού Αννας Διαμαντοπούλου. Σύμφωνα με την εγκύκλιο τα βιβλία αυτά θα φυλαχτούν σε κάθε σχολείο και θα μοιραστούν στους νέους μαθητές το Σεπτέμβριο 2011, εφόσον είναι σε καλή κατάσταση και μπορούν να επαναχρησιμοποιηθούν. Η περίσσεια των βιβλίων που θα δημιουργηθεί, τονίζει στην εγκύκλιο το υπ. Παιδείας, θα ληφθεί υπόψη για τη μείωση των παραγγελιών της επόμενης σχολικής χρονιάς. Το υπ. Παιδείας έχει ορίσει ως ημέρα παράδοσης των βιβλίων την 6η Ιουνίου και ως υπευθύνους τους εκπαιδευτικούς Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και τους Διευθυντές των Σχολείων. Το τελευατίο 10ήμερο του Σεπτεμβρίου θα γίνει η βράβευση των σχολείων με το μεγαλύτερο αριθμό επιστροφών βιβλίων .
Τι να πώ? Γυφτιά ή βλακεία? Σε κάθε περίπτωση: ΕΕΕΕΛΕΟΣ!!!!!!!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Την μια χρόνια.. δίνουν λαπτοπ στους μαθητές την άλλη ζητάνε τα βιβλία πίσω.



Αντί να δώσουν λαπτοπ (αυτά τα νετμπουκ) μπορούσαν να δίνουν και να ξεχαστεί για πάντα το θέμα βιβλίο.

αλλά δυστυχως δεν είναι ο φοκος υπουργός παιδείας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πού είναι το κακό στο να επιστρέφετε τα βιβλία σας; Γιατί είναι γυφτιά; Γύφτος είναι όποιος κάνει οικονομία και βοηθά το περιβάλλον; Ή πείτε μου πως σας καίει όλους πως θα συνεχίσετε στις επόμενες τάξεις χωρίς αυτά. Οι πολύ large χαλαρώστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Γιατι γυφτια? Εμενα μια χαρα μου ακουγεται !! Κατα τη γνωμη μου αυτο θα επρεπε να ειχε αποφασιστει πολυ καιρο πριν να συμβαινει. Δηλαδη εμεις τι ειμαστε, ποιο εξυπνοι απο τους Γερμανους που επι χρονια τα βιβλια επιστρεφονται στο τελος της χρονιας και ξαναχρησιμοποιουνται την επομενη?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να εξηγήσω γιατί θεωρώ απαράδεκτη την επιστροφή και επαναχρησιμοποίηση των σχολικών βιβλίων?
1) Στο βιβλίο σημειώνουμε, υπογραμμίζουμε, συμπληρώνουμε.
2) Το βιβλίο δεν πετιέται, αλλά μένει στη βιβλιοθήκη μήπως κάπου χρειαστεί ή έστω σαν ενθύμιο.
3) Τα σχολικά βιβλία δεν αντέχουν καλά-καλά τη χρήση μιας χρονιάς, θα αντέξουν και δεύτερη?
4) Σιγά την οικονομία, όταν ο ΟΕΔΒ λέει στην 1η σελίδα του μέσο κόστος βιβλίου 1 ευράκι.
5) Αυτός που θα πάρει ένα βιβλίο έστω και λίγο σημειωμένο, δεν θα αισθανθεί μαλάκας?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,095 μηνύματα.
Τα σχολικά βιλβία εκτυπώνονται με πολύ κακής ποιότητα υλικά και η επανέκδοση δεν στοιχίζει πολλά ούτε στις τσέπες του κράτους ούτε βλάπτει το περιβάλλον.
Θα θεωρούσα καλό να δέχονται βιβλία για να γίνει ανακύκλωση σε αυτά όχι να δίνονται εκ νέου στους μαθητές. Θα το δεχόμουνα να γίνει και αυτό αν στα βιβλίο βάλουν υψηλής ποιότητας χαρτί και εξώφυλλο ώστε να μην χαλάνε (γιατί στην Γερμανία τέτοια δίνουν).
Επίσης δε νομίζω να μην υπάρχει παιδί που να μην κάνει σημειώσεις το σχολείο (ή να μην απαντάει τις εύκολες ασκήσεις μέσα στο βιβλίο). Από την στιγμή που ένα βιβλίο έχει τέτοια σημάδια είναι ακατάλληλο..


Μπορούνε να κάνουν φοβερή οικονομία αν δίνουν τα βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή και να δίνεται στο μαθητές ένα pad με e-link.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Ας μην κοροιδευομαστε, τα βιβλια που μας δινουν ειναι κακιστης ποιοτητας, απο το εξωφυλλο μεχρι και το χαρτι που χρησιμοποιουν. Το εξωφυλλο ειναι πολυ ευθραστο, ενω οι σελιδες γιαλιζουν, και δεν μπορεις εχεις φωτιστικο οταν διαβαζεις γιατι δεν φαινονται τα γραμματα!
Προσπαθω να κραταω τα βιβλια μου σε καλη κατασταση, αλλα στο τελος του χρονου να μισα ειναι σαν αχουρια. Επισης εγω γραφω τις σημειωσεις στο βιβλιο μου.
Εαν ζητησουν εγω δεν παιζει να τους τα δωσω. Κριμα να παρουν οι καημενοι του χρονου σαβουρες, ωραια εντυπωση για το λυκειο θα αποκτησουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Να εξηγήσω γιατί θεωρώ απαράδεκτη την επιστροφή και επαναχρησιμοποίηση των σχολικών βιβλίων?
1) Στο βιβλίο σημειώνουμε, υπογραμμίζουμε, συμπληρώνουμε.
2) Το βιβλίο δεν πετιέται, αλλά μένει στη βιβλιοθήκη μήπως κάπου χρειαστεί ή έστω σαν ενθύμιο.
3) Τα σχολικά βιβλία δεν αντέχουν καλά-καλά τη χρήση μιας χρονιάς, θα αντέξουν και δεύτερη?
4) Σιγά την οικονομία, όταν ο ΟΕΔΒ λέει στην 1η σελίδα του μέσο κόστος βιβλίου 1 ευράκι.
5) Αυτός που θα πάρει ένα βιβλίο έστω και λίγο σημειωμένο, δεν θα αισθανθεί μαλάκας?


1) Δεν ειναι κακο να εχει μικρες σημειωσεις στο πλαι του βιβλιου... ανιθετως βοηθαει και τον μαθητη ;) (θα πρεπει να μας γινει συνηθεια να μην γραφουμε ολη την ιστορια της ζωης μας πανω στο βιβλιο, διοτι γι' αυτο υπαρχουν και τα τετραδια)
2) Οι μισοι τα πετανε και οι αλλοι μισοι τα μεταφερουν σε μια αποθηκη ή υπογειο κλπ και δεν ξαναβλεπουν ποτε το φως της ημερας... Επομενως, οποιος θελει να το κρατησει για "ενθυμιο" μπορει να δωσει 1 ευρω στο σχολειο...
3) ΑΝ οχι ολα αρκετα αντεχουν, εκεινα λοιπον μπορουν να ξαναχρησιμοποιηθουν
4) ΟΛΟΙ οι μαθητες δημοτικου, γυμνασιου και λυκειου ποσοι ειναι?? Επι 1 ενα ευρω, το ποσο δεν ειναι και μικρο...
5) Γιατι να αισθανθει μαλακας? Μαλιστα, θα του φανουν ιδιαιτερα χρησιμες οι σημειωσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ή πείτε μου πως σας καίει όλους πως θα συνεχίσετε στις επόμενες τάξεις χωρίς αυτά. Οι πολύ large χαλαρώστε.

Σάντρα εγώ τα θετικά όλου του Λυκείου τα έχω κρατήσει.Με βοηθάνε ακόμη όταν θέλω να γυρίσω σε κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,262 μηνύματα.
Ελπίζω να μην περιμένουμε κανά μήνα στην αρχή της χρονιάς για να έρθουν τα βιβλία.Γιατί για να κάνει τέτοια έκκληση το υπουργείο κάτι τέτοιο μου μυρίζεται :whistle: .

Εγώ δεν το βρίσκω αρνητικό πάντως να επιστρέψουμε τα βιβλία μας.Όμως οι ασκήσεις του σχολικού βιβλίου δε θα είναι σημειωμένες?
Γι΄αυτό, θα πρότεινα να τα πηγαίναμε όλοι για ανακύκλωση (όσοι δεν το κάνουν) και να κρατάμε 2-3 που ίσως μας χρειαστούν στην μετέπειτα πορεία.

Μια ένσταση όμως.
Εμείς του λυκείου γιατί να επιστρέψουμε τα βιβλία?Αφού με το περίφημο "Νέο Λύκειο" δε θα τα αλλάξουν έτσι κι αλλιώς? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
1) Δεν ειναι κακο να εχει μικρες σημειωσεις στο πλαι του βιβλιου... ανιθετως βοηθαει και τον μαθητη ;) (θα πρεπει να μας γινει συνηθεια να μην γραφουμε ολη την ιστορια της ζωης μας πανω στο βιβλιο, διοτι γι' αυτο υπαρχουν και τα τετραδια)
2) Οι μισοι τα πετανε και οι αλλοι μισοι τα μεταφερουν σε μια αποθηκη ή υπογειο κλπ και δεν ξαναβλεπουν ποτε το φως της ημερας... Επομενως, οποιος θελει να το κρατησει για "ενθυμιο" μπορει να δωσει 1 ευρω στο σχολειο...
3) ΑΝ οχι ολα αρκετα αντεχουν, εκεινα λοιπον μπορουν να ξαναχρησιμοποιηθουν
4) ΟΛΟΙ οι μαθητες δημοτικου, γυμνασιου και λυκειου ποσοι ειναι?? Επι 1 ενα ευρω, το ποσο δεν ειναι και μικρο...
5) Γιατι να αισθανθει μαλακας? Μαλιστα, θα του φανουν ιδιαιτερα χρησιμες οι σημειωσεις..
1) Οι σημειώσεις είναι προσωπικές και δεν μπορούν να βοηθήσουν τον άλλον.
2) Να δώσουν πίσω το ευρώ σε όσους τα φέρουν πίσω. Εμείς οι υπόλοιποι δεν φταίμε.
3) Αντέχουν μόνον σε όποιους δεν τα πολυχρησιμοποιούν.
4) Σήμερα μας μοίρασαν μια βλακεία βιβλίο "οι νέοι της Ευρώπης" (ή κάτι τέτοιο) που κανένας ποτέ δεν θα διαβάσει. Χαρτί και εκτύπωση πανάκριβη. Ας κάνουν εκεί (και αλλού) την οικονομία. Επίσης, διάβασε τι λένε τα βιβλία στην τελευταία σελίδα. Νομίζω ότι "χορηγείται δωρεάν" δεν σημαίνει να μου το ξαναδώσεις.
5) Και ο Χάρι Πότερ ωφελήθηκε από το βιβλίο του ημίαιμου πρίγκηπα?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
4) Σήμερα μας μοίρασαν μια βλακεία βιβλίο "οι νέοι της Ευρώπης" (ή κάτι τέτοιο) που κανένας ποτέ δεν θα διαβάσει. Χαρτί και εκτύπωση πανάκριβη. Ας κάνουν εκεί (και αλλού) την οικονομία. Επίσης, διάβασε τι λένε τα βιβλία στην τελευταία σελίδα. Νομίζω ότι "χορηγείται δωρεάν" δεν σημαίνει να μου το ξαναδώσεις.



Ακόμα τη δίνουν αυτή την ανοησία;Μουαχαχαχ δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
1) Οι σημειώσεις είναι προσωπικές και δεν μπορούν να βοηθήσουν τον άλλον.
2) Να δώσουν πίσω το ευρώ σε όσους τα φέρουν πίσω. Εμείς οι υπόλοιποι δεν φταίμε.
3) Αντέχουν μόνον σε όποιους δεν τα πολυχρησιμοποιούν.
4) Σήμερα μας μοίρασαν μια βλακεία βιβλίο "οι νέοι της Ευρώπης" (ή κάτι τέτοιο) που κανένας ποτέ δεν θα διαβάσει. Χαρτί και εκτύπωση πανάκριβη. Ας κάνουν εκεί (και αλλού) την οικονομία. Επίσης, διάβασε τι λένε τα βιβλία στην τελευταία σελίδα. Νομίζω ότι "χορηγείται δωρεάν" δεν σημαίνει να μου το ξαναδώσεις.
5) Και ο Χάρι Πότερ ωφελήθηκε από το βιβλίο του ημίαιμου πρίγκηπα?


Ειναι ωραιο βιβλιο, εγω το εχω διαβασει. Εχει πολλες χρησιμες πληροφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα συγκαλέσω το 15μελές και θα εισηγηθώ να γυρίσουμε σε όλες τις τάξεις και να πούμε
να μην επιστρέψει κανένας βιβλία.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Συγγνώμη από τα βιβλία βρήκαν να κάνουν οικονομία?
Ποτέ δε ξέρεις που μπορεί να σου χρειαστούν στο μέλλον, και το ότι κάποιοι τα πετάνε ή τα σκίζουν δεν είναι η συνολική εικόνα. Πολλοί είναι αυτοί που τα κρατάνε, αν όχι περισσότεροι. Και εξάλλου η ποιότητά τους είναι χάλια, εγώ μόλις τα ανοίγω συνήθως σκίζονται αμέσως στα δυο, εκτός και αν τα ντύσεις. Αλλά και πάλι πόσο θα κρατήσουν? Άντε 2 χρονιές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Πού είναι το κακό στο να επιστρέφετε τα βιβλία σας; Γιατί είναι γυφτιά; Γύφτος είναι όποιος κάνει οικονομία και βοηθά το περιβάλλον; Ή πείτε μου πως σας καίει όλους πως θα συνεχίσετε στις επόμενες τάξεις χωρίς αυτά. Οι πολύ large χαλαρώστε.

Εγω τα γενικης τα εστειλα στην ανακυκλωση.Ας κοιταξουν καλυτερα να μας δινουν μονο τα ουσιαστικα βιβλια που χρησιμοποιουμε και ας αφησουν τα "ευρωπαϊλικια" δινοντας μας κατι τετραδια εργασιων στην κοινωνιολογια\βιολογια\φυσικη/πολυμεσα , κατι οδηγους εργαστηριων στην χημεια/φυσικη(εντωμεταξυ,δεν εχω πατησει ποτε σε εργαστηριο) , κατι βιβλια πολυμεσων(μαθημα επιλογης,κανα 200αρι σελιδες αν θυμαμαι καλα).Ολα αυτα που αναφερα τα εστειλα αχρησιμοποιητα ,καινουργια , στην ανακυκλωση.Και συνολικα ειναι πολυ χαρτι .Γιατι δεν τα κοβουν αυτα λοιπον, αφου ντε και καλα θελουν να κανουν οικονομια απο καπου:whistle::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Προσωπικά το βρίσκω πολλή καλή ιδέα. Κατανοώ ότι ίσως κάποιος να θέλει να κρατήσει ένα δυο βιβλία είτε για ενθύμιο είτε επειδή πιστεύει πως ίσως του χρησιμεύσουν κάπου , όλα τα υπόλοιπα όμως σίγουρα θα καταλήξουν στα σκουπίδια.Ειδικά φέτος για την τρίτη μας έχουν δώσει τα πιο άκυρα βιβλία: κάτι εργαστηριακά που δεν τα έχει αγγίξει ποτέ κανείς, ασκήσεις στην κοινωνιολογία( ; ),θρησκευτικά κτλ. Δεν βρίσκω λοιπόν που είναι το πρόβλημα να επιστρέψουμε τα βιβλία πίσω. Ακόμα και αν κοστίζουν 1 ευρώ το καθένα, αν αναλογιστούμε το αριθμό των μαθητών σίγουρα μαζεύεται ένα αξιοπρέπές ποσό.

Τώρα Δια, αν εσύ θές να τα κρατήσεις όλα για να τα δείχνεις στα εγγόνια σου ή για να τα κάνεις κομπόστα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, αφού πιθανότατα θα είσαι και ο μοναδικός. Τώρα αν καλέσεις συμβούλιο κτλ το πιο πιθανόν είναι να σε κράξουν. Πήγαινε για κανένα μπάνιο καλύτερα.

Τώρα Δια, αν εσύ θες να κρατήσεις όλα τα βιβλία σου για να τα δείχνεις στα εγγόνια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
only for the next school year ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν κάνω πολλαπλή παράθεση.
1. Γιάννη. Λες πως κρατάς παλιά βιβλία. Το ίδιο κι εγώ. Γι'αυτό άλλωστε έγραψα "όλοι" καίγεστε να τα επιστρέψετε; Κατανοώ πως σε κάποιους θα'ναι χρήσιμα
2. Έχουμε μεγάλα οικονομικά ζόρια αν το έχετε καταλάβει. Το πρώτο πράγμα που πλήττεται σε οικονομικά δύσκολους καιρούς είναι η παιδεία και ο πολιτισμός. Δε θα έπρεπε να σας κάνει εντύπωση που θα γίνουν περικοπές στην εκπαίδευση. Μία εύλογη λύση λοιπόν αποτελεί το να υπάρχει εσωτερική ανακύκλωση, ανατροφοδότηση βιβλίων. Συμβαίνει και σε άλλες χώρες, δεν είναι δική μας πατέντα αυτή η "γυφτιά"
3. Όσο κακής ποιότητας και αν είναι τα βιβλία δεν καταλαβαίνω πως προκύπτει πως δεν αποτελούν περιβαλλοντική καταστροφή; Από το να καούν, ξεχαστούν σε υπόγεια, πεταχτούν σε κάδους, δύο είναι οι λύσεις: είτε πραγματική ανακύκλωση χαρτιού, είτε το να τα δώσουμε στους επόμενους
4. Το πόσο προσέχει ο καθένας τα βιβλία του για μένα ήταν πάντα θέμα παιδείας και πολιτισμού, όχι μόνο τώρα. Σιχαίνομαι τα μουντζουρωμένα, φωσφοριζέ, υπογραμμισμένα, τσαλακωμένα φύλλα. Εάν το γνωρίζουμε από την αρχή πως τα βιβλία μας θα επαναχρησιμοποιηθούν νομίζω πως δεν είναι τόσο δύσκολο να φροντίσουμε να τα διατηρήσουμε σε μια καλή κατάσταση.
5. Συμφωνώ πως γίνονται πόσες άσκοπες δαπάνες. Άλλωστε τι λειτουργεί σωστά σε αυτήν τη χώρα. Αν θέλουμε όμως να αλλάξουμε κάτι δε μπορούμε να μασάμε συνέχεια την καραμέλα "αυτό τους πείραξε. Δεν κοιτάνε το τάδε πρόβλημα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Τώρα Δια, ......Πήγαινε για κανένα μπάνιο καλύτερα.
Πολύ θα το ήθελα. Αλλά, με αυτόν τον σκατοκωλόκαιρο, πώς?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top