Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

chainsaw

Νεοφερμένος

Ο chainsaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σητεία (Λασιθίου). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Τελικά τι ακριβώς ήθελαν; Λύθηκε το θέμα;
Ναι! Δεν ηθελαν κατι αλλο, απλα ειχε κολλησει το συστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Καλησπέρα στη παρέα,
Φέτος τελείωσα τη σχολή μου(Τ.Ε.Φ.Α.Α. Θεσσαλονίκης), με βαθμό 7,2. Τώρα σκέφτομαι να κάνω ένα Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, αλλά νιώθω πελαγωμένος. Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω, δε ξέρω ακόμα ακριβώς τι θέλω να κάνω κτλ.. Τώρα τον Σεπτέμβριο θα μπω στρατό, οπότε έχω καιρό ακόμα.. Ωστόσο τα Αγγλικά μου δεν είναι σε τέλειο επίπεδο, και αν τυχόν χρειαστεί ΙΕLTS θα χρειαστώ κάποιο διάστημα μαθημάτων. Αξίζει άραγε το κόπο ένας απόφοιτος Τ.Ε.Φ.Α.Α. να βγει έξω; Το προηγούμενο έτος είχα πάει Erasmus στην Αγγλία, μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά τα Μεταπτυχιακά εκεί είναι πολύ ακριβά, και δε νομίζω να τα βγάλω πέρα στα χρήματα.. Εγώ έτσι πως τα έχω στο μυαλό μου είναι δυο τα σενάρια: 1) Κάθομαι τώρα το καλοκαίρι, ψάχνω να βρω ένα Μεταπτυχιακό εδώ στην Ελλάδα, και μετά το στρατό το ξεκινάω ή 2) Ψάχνομαι για εξωτερικό, γυρνάω από στρατό του χρόνου τέτοια εποχή, μένω εδώ 1 χρόνο για να κάνω τα Αγγλικά, και φεύγω εξωτερικό του παραχρόνου... Πως το βλέπετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Καλησπέρα στη παρέα,
Φέτος τελείωσα τη σχολή μου(Τ.Ε.Φ.Α.Α. Θεσσαλονίκης), με βαθμό 7,2. Τώρα σκέφτομαι να κάνω ένα Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, αλλά νιώθω πελαγωμένος. Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω, δε ξέρω ακόμα ακριβώς τι θέλω να κάνω κτλ.. Τώρα τον Σεπτέμβριο θα μπω στρατό, οπότε έχω καιρό ακόμα.. Ωστόσο τα Αγγλικά μου δεν είναι σε τέλειο επίπεδο, και αν τυχόν χρειαστεί ΙΕLTS θα χρειαστώ κάποιο διάστημα μαθημάτων. Αξίζει άραγε το κόπο ένας απόφοιτος Τ.Ε.Φ.Α.Α. να βγει έξω; Το προηγούμενο έτος είχα πάει Erasmus στην Αγγλία, μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά τα Μεταπτυχιακά εκεί είναι πολύ ακριβά, και δε νομίζω να τα βγάλω πέρα στα χρήματα.. Εγώ έτσι πως τα έχω στο μυαλό μου είναι δυο τα σενάρια: 1) Κάθομαι τώρα το καλοκαίρι, ψάχνω να βρω ένα Μεταπτυχιακό εδώ στην Ελλάδα, και μετά το στρατό το ξεκινάω ή 2) Ψάχνομαι για εξωτερικό, γυρνάω από στρατό του χρόνου τέτοια εποχή, μένω εδώ 1 χρόνο για να κάνω τα Αγγλικά, και φεύγω εξωτερικό του παραχρόνου... Πως το βλέπετε;

Εάν ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα έχει εξετάσεις τώρα το Σεπτέμβρη, τι θα κάνεις; Θα πας πίσω το φανταρικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Καλησπέρα στη παρέα,
Φέτος τελείωσα τη σχολή μου(Τ.Ε.Φ.Α.Α. Θεσσαλονίκης), με βαθμό 7,2. Τώρα σκέφτομαι να κάνω ένα Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, αλλά νιώθω πελαγωμένος. Δεν ξέρω από που να ξεκινήσω, δε ξέρω ακόμα ακριβώς τι θέλω να κάνω κτλ.. Τώρα τον Σεπτέμβριο θα μπω στρατό, οπότε έχω καιρό ακόμα.. Ωστόσο τα Αγγλικά μου δεν είναι σε τέλειο επίπεδο, και αν τυχόν χρειαστεί ΙΕLTS θα χρειαστώ κάποιο διάστημα μαθημάτων. Αξίζει άραγε το κόπο ένας απόφοιτος Τ.Ε.Φ.Α.Α. να βγει έξω; Το προηγούμενο έτος είχα πάει Erasmus στην Αγγλία, μου άρεσε πάρα πολύ, αλλά τα Μεταπτυχιακά εκεί είναι πολύ ακριβά, και δε νομίζω να τα βγάλω πέρα στα χρήματα.. Εγώ έτσι πως τα έχω στο μυαλό μου είναι δυο τα σενάρια: 1) Κάθομαι τώρα το καλοκαίρι, ψάχνω να βρω ένα Μεταπτυχιακό εδώ στην Ελλάδα, και μετά το στρατό το ξεκινάω ή 2) Ψάχνομαι για εξωτερικό, γυρνάω από στρατό του χρόνου τέτοια εποχή, μένω εδώ 1 χρόνο για να κάνω τα Αγγλικά, και φεύγω εξωτερικό του παραχρόνου... Πως το βλέπετε;
Ένα θετικό στοιχείο του στρατού είναι πως έχεις άπειρο χρόνο για σκέψεις και εσωτερικές αναζητήσεις (κάπως πρέπει να βγει η σκοπιά!). Δε ξέρω τι προοπτικές έχουν τα τεφαα έξω, αλλά φαντάζομαι στις περισσότερες θέσεις θα χρειάζεσαι την τοπική γλώσσα. Για Αγγλία που λες, αυτό δε θα είναι πρόβλημα, όσο για τα δίδακτρα/κόστος ζωής, από φέτος δίνεται κάποιο δάνειο και στους μεταπτυχιακούς, αν κ δε ξέρω λεπτομέρειες. Kαι τα δύο σου σενάρια είναι εξίσου εφικτά και λογικά, αλλά αφού δεν έχεις κατασταλάξει καν στο αντικείμενο, περιπλέκεις τα πράγματα.
Επειδή πέρυσι πάντως ήμουν σε παρόμοια φάση (αλλά ήξερα τι ήθελα) θα σου πω το δικό μου σκεπτικό. Καταρχήν, το να σπουδάσεις σε διαφορετική πόλη από τον τόπο διαμονής σου, δεν έχει τρελή οικονομική διαφορά από το έξω, με ό,τι πλεονεκτήματα συνεπάγεται αυτό (στη δικιά μου περίπτωση το έξω, αντίθετα με το μέσα, έχει άριστες προοπτικές και γενικότερα έχω τάσεις φυγής). Οπότε είχα τις επιλογές, είτε ενδιαφέρον μεταπτυχιακό στη Λάρισα, είτε (πιο) ενδιαφέρον μεταπτυχιακό έξω,ουσιαστικά με μοναδικό κριτήριο το οικονομικό. Τελειώνοντας στρατό τον προηγούμενο Σεπτέμβριο, έκανα τα χαρτιά για εδώ (2015-2016) αλλά έφαγα άκυρο, οπότε λίγους μήνες μετά έκανα για Σουηδία (για 2016-2017), αφήνοντας ένα χρόνο κενό για να μαζευτούν τα φράγκα, ενώ παράλληλα ξεκίνησα τη γλώσσα. Τώρα κάνω υπομονή 1,5 μήνα για να φύγω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Δημήτρη το μεταπτυχιακό στην Ελλάδα δεν έχει κάτι να σου προσφέρει επαγγελματικά. Τελείωσε το στρατό και παράλληλα ψάξε για τα φοιτητικά δάνεια που δίνουν στην Αγγλία με πολύ συμφέροντες όρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Εγω λεω να πας στρατο, μολις απολυθεις ξεκινας προετοιμασια για το ielts και παραλληλα δουλευεις για να μαζεψεις λεφτα, κανεις αιτησεις και φευγεις εξω...Δεν γνωριζω τι προοπτικες υπαρχουν εξω στον κλαδο σου αλλα μαλλον θα ειναι καλυτερα απο εδω περα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Για μεταπτυχιακα στην Αγγλια (μονο Αγγλια, οχι ΗΒ γενικα) υπάρχουν από φέτος δάνεια ως 10.000 λίρες. Δεν ξερω τώρα με το Brexit για ποσο θα δινονται σε πολιτες της ΕΕ. Ισως αξίζει να βγεις αμεσως μετά το στρατό, γιατί σε ένα χρόνο δουλειάς δύσκολα μαζεύονται 8.000-9.000 λιρες που ειναι τα περισσοτερα μαστερ και κινδυνευεις να χασεις και το δάνειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Εάν ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα έχει εξετάσεις τώρα το Σεπτέμβρη, τι θα κάνεις; Θα πας πίσω το φανταρικό;

Όχι όχι το στρατό δε τον αφήνω.. Θα πάω σίγουρα το Σεπτέμβριο να τελειώνω. Έχω ψάξει τα Μεταπτυχιακά στην Θεσσαλονίκη που μένω, υπάρχουν αρκετά, και όχι δεν έχουν εξετάσεις! Οπότε για Ελλάδα είμαι καλυμμένος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Όχι όχι το στρατό δε τον αφήνω.. Θα πάω σίγουρα το Σεπτέμβριο να τελειώνω. Έχω ψάξει τα Μεταπτυχιακά στην Θεσσαλονίκη που μένω, υπάρχουν αρκετά, και όχι δεν έχουν εξετάσεις! Οπότε για Ελλάδα είμαι καλυμμένος ;)

Μεταπτυχιακά χωρίς εξετάσεις και στο διάστημα που τα θες; Τυχερός είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας... Δε με φοβίζει να βγω στο εξωτερικό, και ήδη έχω την εμπειρία, καθώς ήμουν στην Αγγλία για Erasmus.. Το θέμα είναι το οικονομικό. Γιατί στην Αγγλία θέλει λεφτά, και τώρα με το Brexit δε ξέρω τι άλλες συνέπειες θα υπάρχουν.. Έχω δει και στην Ολλανδία κάποια Μεταπτυχιακά που είναι πολύ οικονομικά, ωστόσο δε ξέρω αν θα έχουν πέραση, καθώς η Αγγλία έχει το μεγαλύτερος κύρος. Θεωρώ πως ο στρατός θα μου κάνει καλό, καθώς θα μπορέσω να σκεφτώ τι ακριβώς θέλω, διότι ακόμα είμαι σε μια φάση που δε ξέρω που πατάω και που βρίσκομαι!

Μεταπτυχιακά χωρίς εξετάσεις και στο διάστημα που τα θες; Τυχερός είσαι.

Ναι.. Απλώς είναι στην Ελλάδα. Και φοβάμαι μην τα κάνω τζάμπα.. 2 χρόνια διαρκούν.. Τα θετικά είναι ότι μπαίνεις εύκολα, είναι πολύ φτηνά(1.000 ευρώ για 2 χρόνια), και θα είμαι και στο σπίτι μου.. Δηλαδή ουσιαστικά μηδενικά έξοδα.. Από την άλλη όμως μετά τι; Δε νομίζω πως μετά το τέλος του Μεταπτυχιακού θα κάνω κάτι.. Γιαυτό αμφιταλαντεύομαι για το εξωτερικό.. Εκτός πχ αν μετά τα 2 χρόνια εδώ, και αφού δω ότι δε βρίσκω κάτι, βγω τότε εξωτερικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας... Δε με φοβίζει να βγω στο εξωτερικό, και ήδη έχω την εμπειρία, καθώς ήμουν στην Αγγλία για Erasmus.. Το θέμα είναι το οικονομικό. Γιατί στην Αγγλία θέλει λεφτά, και τώρα με το Brexit δε ξέρω τι άλλες συνέπειες θα υπάρχουν.. Έχω δει και στην Ολλανδία κάποια Μεταπτυχιακά που είναι πολύ οικονομικά, ωστόσο δε ξέρω αν θα έχουν πέραση, καθώς η Αγγλία έχει το μεγαλύτερος κύρος. Θεωρώ πως ο στρατός θα μου κάνει καλό, καθώς θα μπορέσω να σκεφτώ τι ακριβώς θέλω, διότι ακόμα είμαι σε μια φάση που δε ξέρω που πατάω και που βρίσκομαι

για ολλανδια εξαρταται σε ποια πανεπιστημια έχεις κοιτάξει.. Κατα τα αλλα τα πανεπιστημια εδω έχουν παρα πολύ καλό επίπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Τάσο σε αγγλόφωνο είσαι ή σε ολλανδικό;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τάσο σε αγγλόφωνο είσαι ή σε ολλανδικό;;
σε αγγλοφωνο προπτυχιακο. αλλα υπαρχουν παρα πολλα αγγλοφωνα μεταπτυχιακα επισης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Μαθαίνεις και Ολλανδικά παράλληλα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Απο ότι έχω καταλάβει οπου και να πάς για σπουδές στο εξωτερικό είτε Αγγλία με δίδακτρα και ακριβή ζωή είτε αλλου χωρίς δίδακτρα θές χρήματα.Απο 10χιλ μινιμουμ μέχρι 30χιλ και παραπάνω.Και υποτροφία να πάρεις πάλι δεν στα καλύπτει όλα άσε και το ποτε θα την πάρεις τι διαδικασίες έχει κτλ.Τσάμπα και εξωτερικό δεν παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Έγινα δεκτός σε Πανεπιστήμιο του εξωτερικό και το πρόγραμμα οδηγεί σε DI (Diplom Ingenieur). Aυτοί λένε ότι ισοδυναμεί με Master of Science (MSc) αλλά είναι όντως έτσι; Θα ήθελα μια σοβαρή απάντηση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Έγινα δεκτός σε Πανεπιστήμιο του εξωτερικό και το πρόγραμμα οδηγεί σε DI (Diplom Ingenieur). Aυτοί λένε ότι ισοδυναμεί με Master of Science (MSc) αλλά είναι όντως έτσι; Θα ήθελα μια σοβαρή απάντηση. :)

npb τσεκαρε αυτο....https://en.wikipedia.org/wiki/Diplôme_d'Ingénieur

στην αμερικη ειναι ισοδυναμο με master of science in engineering. στην ευρωπη (συμφωνα με τη συνθηκη της μπολονια) σε οποιον παιρνει diplome ingenieur δινουν και master (το αντιθετο δεν ισχυει).

Απο ότι έχω καταλάβει οπου και να πάς για σπουδές στο εξωτερικό είτε Αγγλία με δίδακτρα και ακριβή ζωή είτε αλλου χωρίς δίδακτρα θές χρήματα.Απο 10χιλ μινιμουμ μέχρι 30χιλ και παραπάνω.Και υποτροφία να πάρεις πάλι δεν στα καλύπτει όλα άσε και το ποτε θα την πάρεις τι διαδικασίες έχει κτλ.Τσάμπα και εξωτερικό δεν παίζει.

δεν ειναι αληθεια.....η τουλαχιστον δεν ειναι ολη η αληθεια. εξαρτατατι τη χωρα και το πανεπιστημιο. για παραδειγμα αν γινεις δεκτος σε σοβαρο πανεπιστημιο της αμερικης για μεταπτυχιακες σπουδες phd (στην αμερικη δεν κανεις αιτηση για master's, κανεις κατευθειαν για phd που περιλαμβανει και το master's) σε πληρωνουν.και δεν μιλαμε για τιποτενιους μισθους. θα αναφερω μονο ως παραδειγμα οτι για phd στη φυσικη στο caltech οι μισθοι κυμαινονται στα 34000 το χρονο. με απλη αναγωγη αυτο φτανει τα 2850$ το μηνα.διολου λιγα.
επισης σε πολλα πανεπιστημια της ευρωπης, οπως πχ στη γερμανια δεν υπαρχουν διδακτρα στα μεταπτυχιακα.επομενως δε βλεπω οικονομικη διαφορα απο το να πας να σπουδασεις σε αλλη ελληνικη πολη η σε ενα τετοιο πανεπιστημιο.χρειαζεσαι μονο τα εξοδα διαβιωσης.

τα ποσα που αναφερεις ειναι μεγαλα.στην αγγλια στα καλυτερα πανεπιστημια (που ειναι τα πιο ακριβα πανεπιστημια μετα των ηνωμενων πολιτειων της αμερικης ) τα διδακτρα για ευρωπαιους πολιτες ισως να μη φτανουν ουτε τα 10000$. για παραδειγμα στο imperial εινια 9000$.παρολα αυτα εχεις δικιο οτι αυτα τα χρηματα +τα εξοδα διαμονης ειναι απαγορευτικα για το μεσο ελληνα(και οχι μονο για το μεσο.....ουτε μονο για τον ελληνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
npb τσεκαρε αυτο....https://en.wikipedia.org/wiki/Diplôme_d'Ingénieur

στην αμερικη ειναι ισοδυναμο με master of science in engineering. στην ευρωπη (συμφωνα με τη συνθηκη της μπολονια) σε οποιον παιρνει diplome ingenieur δινουν και master (το αντιθετο δεν ισχυει).

Άρα είναι ισοδύναμα. :hmm: Ποιοτικά σε τι διαφέρει, αν σταθούμε στην ονομασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
δεν ειναι αληθεια.....η τουλαχιστον δεν ειναι ολη η αληθεια. εξαρτατατι τη χωρα και το πανεπιστημιο. για παραδειγμα αν γινεις δεκτος σε σοβαρο πανεπιστημιο της αμερικης για μεταπτυχιακες σπουδες phd (στην αμερικη δεν κανεις αιτηση για master's, κανεις κατευθειαν για phd που περιλαμβανει και το master's) σε πληρωνουν.και δεν μιλαμε για τιποτενιους μισθους. θα αναφερω μονο ως παραδειγμα οτι για phd στη φυσικη στο caltech οι μισθοι κυμαινονται στα 34000 το χρονο. με απλη αναγωγη αυτο φτανει τα 2850$ το μηνα.διολου λιγα.

Δεν είναι πολλά ειδικά αν φορολογούνται. Μην κρίνεις απο τα Ελληνικά στανταρ που 34.000 χρόνο σημαινουν άνεση. Στις ΗΠΑ λόγω φορολογίας και λόγω άλλων παραγόντων τα 34.000 σημαίνουν ζόρια. Βέβαια είναι συν το οτι σε πληρώνουν δε διαφωνώ απλώς λογικά θα χρειάζεται να βάλλεις καποια (ισως και ελαχιστα) χρήματα απο την τσέπη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
npb τσεκαρε αυτο....https://en.wikipedia.org/wiki/Diplôme_d'Ingénieur

στην αμερικη ειναι ισοδυναμο με master of science in engineering. στην ευρωπη (συμφωνα με τη συνθηκη της μπολονια) σε οποιον παιρνει diplome ingenieur δινουν και master (το αντιθετο δεν ισχυει).



δεν ειναι αληθεια.....η τουλαχιστον δεν ειναι ολη η αληθεια. εξαρτατατι τη χωρα και το πανεπιστημιο. για παραδειγμα αν γινεις δεκτος σε σοβαρο πανεπιστημιο της αμερικης για μεταπτυχιακες σπουδες phd (στην αμερικη δεν κανεις αιτηση για master's, κανεις κατευθειαν για phd που περιλαμβανει και το master's) σε πληρωνουν.και δεν μιλαμε για τιποτενιους μισθους. θα αναφερω μονο ως παραδειγμα οτι για phd στη φυσικη στο caltech οι μισθοι κυμαινονται στα 34000 το χρονο. με απλη αναγωγη αυτο φτανει τα 2850$ το μηνα.διολου λιγα.
επισης σε πολλα πανεπιστημια της ευρωπης, οπως πχ στη γερμανια δεν υπαρχουν διδακτρα στα μεταπτυχιακα.επομενως δε βλεπω οικονομικη διαφορα απο το να πας να σπουδασεις σε αλλη ελληνικη πολη η σε ενα τετοιο πανεπιστημιο.χρειαζεσαι μονο τα εξοδα διαβιωσης.

τα ποσα που αναφερεις ειναι μεγαλα.στην αγγλια στα καλυτερα πανεπιστημια (που ειναι τα πιο ακριβα πανεπιστημια μετα των ηνωμενων πολιτειων της αμερικης ) τα διδακτρα για ευρωπαιους πολιτες ισως να μη φτανουν ουτε τα 10000$. για παραδειγμα στο imperial εινια 9000$.παρολα αυτα εχεις δικιο οτι αυτα τα χρηματα +τα εξοδα διαμονης ειναι απαγορευτικα για το μεσο ελληνα(και οχι μονο για το μεσο.....ουτε μονο για τον ελληνα).

Στην Αγγλια φιλε ολα ειναι πανακριβα..Οι 9000 λιρες που λες αν βαλεις και τα εξοδα διαβιωσης γινονται 17-20000 λιρες δηλαδη πανω απο 20000 ευρω.. Ποιο μαστερ χρεωνει το imperial μονο 9000?Γιατι εγω για finance νομιζω εβλεπα κατι 30000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top