Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
[FONT=&quot]Καλησπέρα σε όλους! Ονομάζομαι T[/FONT][FONT=&quot]orbjorn[/FONT][FONT=&quot] και έιμαι νέο μέλος του φόρουμ! Γράφοντας λοιπόν το "παρθενικό" μου ποστ, θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής:[/FONT]

[FONT=&quot]Σπουδάζω οικονομικά στην ΑΣΟΕΕ, μόλις τελείωσα το 4ο έτος και καλώς εχόντων των πραγμάτων, του χρόνου παίρνω πτυχίο. Ψάχνω λοιπόν για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, κάτι το οποίο με έχει προβληματίσει αρκετά τον τελευταίο καιρό. Δυστυχώς έχω πελαγώσει, οι πληροφορίες είναι πάρα πολλές, δεν ξέρω που να ψάξω ενώ ακόμα και κανά δυο [/FONT][FONT=&quot]sites[/FONT][FONT=&quot] Πανεπιστημίων που κοίταξα, είναι τόσο συμπυκνωμένα που δυσχεραίνουν το χρήστη. [/FONT]

[FONT=&quot]1) Αρχικά πρέπει να διαλέξω τομέα. Κλίνω προς το [/FONT][FONT=&quot]finance[/FONT][FONT=&quot], χωρίς όμως να αποκλείω άλλους τομείς όπως το [/FONT][FONT=&quot]business[/FONT][FONT=&quot] administration[/FONT][FONT=&quot](είχα πχ κοιτάξει το "[/FONT][FONT=&quot]business[/FONT][FONT=&quot] analytics[/FONT][FONT=&quot]" το οποίο παρότι σαν ιδέα με ιντριγκάρει, χρειάζεται απ'ότι κατάλαβα καλή γνώση πληροφορικής...) ,ενώ υπάρχουν ταυτόχρονα και πολλοί υπο-τομείς. Έχετε μήπως καμιά ιδέα που μπορώ να κοιτάξω για ειδικότητες, όπου θα επεξηγείται λεπτομερώς το εκάστοτε αντικείμενο?[/FONT]

[FONT=&quot]2) Αφού τελειώσω με την επιλογή εξειδίκευσης, θα πρέπει να δω κατά πόσον μπορώ να λάβω υποτροφίες μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι οπότε δεν περισσεύουν χρήματα. Προς το παρόν έχω πολύ καλό Μ.Ο με τα φόντα να φτάσει ακόμα και το άριστα, καθώς θα τελειώνω τις προπτυχιακές σπουδές μου(δύσκολο μεν αλλά εφικτό). Γνωρίζετε αν θα μπορώ να λάβω κάποιες υποτροφίες? Και αν ναι, ποια ιδρύματα έχετε κατά νου και τί ύψους θα είναι τα ποσά?

[/FONT] [FONT=&quot]Σημειωτέον, θα με ενδιέφερε η κάλυψη σίτισης και στέγασης από το Πανεπιστήμιο, αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Γνωρίζετε αν κοστίζει πολύ κάτι τέτοιο εν γένει?

[/FONT] [FONT=&quot]Επίσης, άκουσα από κάποια άτομα το εξής περίεργο: Υποτροφία γίνεται να πάρεις μόνο αν σε δεχτεί κάποιο Πανεπιστήμιο, ενώ το ίδιο το Πανεπιστήμιο σε δέχεται μόνο αν πρώτα πληρώσεις τα δίδακτρα, με αποτέλεσμα να μη μπορείς καν να πας για σπουδές έξω! Ισχύει όντως κάτι τέτοιο?

[/FONT] [FONT=&quot]Απ'όσον γνωρίζω, για να γίνω δεκτός σε ξένο πανεπιστήμιο θα πρέπει να δώσω και [/FONT][FONT=&quot]GMAT[/FONT][FONT=&quot]/[/FONT][FONT=&quot]GRE[/FONT][FONT=&quot] - [/FONT][FONT=&quot]IELTS[/FONT][FONT=&quot]/[/FONT][FONT=&quot]TOEFL[/FONT][FONT=&quot]. Τα δίδακτρα (σε φροντιστήριο) και τα εξέταστρα μου πέφτουν πολύ υψηλά και το μόνο που έχω σκεφτεί είναι μήπως διαθέσω μέρος της όποιας (και αν) υποτροφίας λάβω για να δώσω τις εξετάσεις αυτές, κρατώντας τα υπόλοιπα για τις σπουδές. Έχετε μήπως υπόψη καμιά άλλη εναλλακτική?

[/FONT] [FONT=&quot]Σημειώστε, ότι για προσωπικούς λόγους θα προτιμούσα Πανεπιστήμιο στο [/FONT][FONT=&quot]Los[/FONT][FONT=&quot]Angeles[/FONT][FONT=&quot] ή τη Νέα Υόρκη. Αν φυσικά κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, προφανώς και δε θα'λεγα όχι σε μια ευκαιρία εντός Ευρώπης.[/FONT]

3) Τέλος, θα πρέπει προφανώς να διαλέξω Πανεπιστήμιο. Το έβαλα τελευταίο στη λίστα διότι φαντάζομαι πως πρέπει πρώτα να έχω επιλέξει εξειδίκευση και να γνωρίζω το ποσό της όποιας πιθανής υποτροφίας.

Οπότε συνοψίζοντας αυτά που ψάχνω είναι: 1) Πληροφορίες για ειδικότητες.
2) Πληροφορίες για πιθανές υποτροφίες.
3) Πανεπιστήμια που θα ικανοποιούν το 1) και 2)

Κλείνοντας, ελπίζω να μη φαίνεται πως τα περιμένω όλα στο πιάτο. Ειλικρινά προσπάθησα να ψάξω σοβαρά σχετικά με το θέμα, αλλά όπως προείπα, πελάγωσα :(


Ευχαριστώ πολύ που με διαβάσατε και συγγνώμη αν σας κούρασα! Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας!


ΥΓ: Σε περίπτωση που ξεπεραστούν τα παραπάνω προβλήματα και πάω όντως για σπουδές στο εξωτερικό, τί γίνεται σε περίπτωση που για τον x λόγο αδυνατώ να ολοκληρώσω τις σπουδές μου? Θα μου ζητηθεί πίσω μέρος των διδάκτρων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
[FONT=&quot]Καλησπέρα σε όλους! Ονομάζομαι T[/FONT][FONT=&quot]orbjorn[/FONT][FONT=&quot] και έιμαι νέο μέλος του φόρουμ! Γράφοντας λοιπόν το "παρθενικό" μου ποστ, θα ήθελα τη βοήθειά σας στο εξής:[/FONT]

[FONT=&quot]Σπουδάζω οικονομικά στην ΑΣΟΕΕ, μόλις τελείωσα το 4ο έτος και καλώς εχόντων των πραγμάτων, του χρόνου παίρνω πτυχίο. Ψάχνω λοιπόν για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό, κάτι το οποίο με έχει προβληματίσει αρκετά τον τελευταίο καιρό. Δυστυχώς έχω πελαγώσει, οι πληροφορίες είναι πάρα πολλές, δεν ξέρω που να ψάξω ενώ ακόμα και κανά δυο [/FONT][FONT=&quot]sites[/FONT][FONT=&quot] Πανεπιστημίων που κοίταξα, είναι τόσο συμπυκνωμένα που δυσχεραίνουν το χρήστη. [/FONT]

[FONT=&quot]1) Αρχικά πρέπει να διαλέξω τομέα. Κλίνω προς το [/FONT][FONT=&quot]finance[/FONT][FONT=&quot], χωρίς όμως να αποκλείω άλλους τομείς όπως το [/FONT][FONT=&quot]business[/FONT][FONT=&quot] administration[/FONT][FONT=&quot](είχα πχ κοιτάξει το "[/FONT][FONT=&quot]business[/FONT][FONT=&quot] analytics[/FONT][FONT=&quot]" το οποίο παρότι σαν ιδέα με ιντριγκάρει, χρειάζεται απ'ότι κατάλαβα καλή γνώση πληροφορικής...) ,ενώ υπάρχουν ταυτόχρονα και πολλοί υπο-τομείς. Έχετε μήπως καμιά ιδέα που μπορώ να κοιτάξω για ειδικότητες, όπου θα επεξηγείται λεπτομερώς το εκάστοτε αντικείμενο?[/FONT]

[FONT=&quot]2) Αφού τελειώσω με την επιλογή εξειδίκευσης, θα πρέπει να δω κατά πόσον μπορώ να λάβω υποτροφίες μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι οπότε δεν περισσεύουν χρήματα. Προς το παρόν έχω πολύ καλό Μ.Ο με τα φόντα να φτάσει ακόμα και το άριστα, καθώς θα τελειώνω τις προπτυχιακές σπουδές μου(δύσκολο μεν αλλά εφικτό). Γνωρίζετε αν θα μπορώ να λάβω κάποιες υποτροφίες? Και αν ναι, ποια ιδρύματα έχετε κατά νου και τί ύψους θα είναι τα ποσά?

[/FONT] [FONT=&quot]Σημειωτέον, θα με ενδιέφερε η κάλυψη σίτισης και στέγασης από το Πανεπιστήμιο, αν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Γνωρίζετε αν κοστίζει πολύ κάτι τέτοιο εν γένει?

[/FONT] [FONT=&quot]Επίσης, άκουσα από κάποια άτομα το εξής περίεργο: Υποτροφία γίνεται να πάρεις μόνο αν σε δεχτεί κάποιο Πανεπιστήμιο, ενώ το ίδιο το Πανεπιστήμιο σε δέχεται μόνο αν πρώτα πληρώσεις τα δίδακτρα, με αποτέλεσμα να μη μπορείς καν να πας για σπουδές έξω! Ισχύει όντως κάτι τέτοιο?

[/FONT] [FONT=&quot]Απ'όσον γνωρίζω, για να γίνω δεκτός σε ξένο πανεπιστήμιο θα πρέπει να δώσω και [/FONT][FONT=&quot]GMAT[/FONT][FONT=&quot]/[/FONT][FONT=&quot]GRE[/FONT][FONT=&quot] - [/FONT][FONT=&quot]IELTS[/FONT][FONT=&quot]/[/FONT][FONT=&quot]TOEFL[/FONT][FONT=&quot]. Τα δίδακτρα (σε φροντιστήριο) και τα εξέταστρα μου πέφτουν πολύ υψηλά και το μόνο που έχω σκεφτεί είναι μήπως διαθέσω μέρος της όποιας (και αν) υποτροφίας λάβω για να δώσω τις εξετάσεις αυτές, κρατώντας τα υπόλοιπα για τις σπουδές. Έχετε μήπως υπόψη καμιά άλλη εναλλακτική?

[/FONT] [FONT=&quot]Σημειώστε, ότι για προσωπικούς λόγους θα προτιμούσα Πανεπιστήμιο στο [/FONT][FONT=&quot]Los[/FONT][FONT=&quot]Angeles[/FONT][FONT=&quot] ή τη Νέα Υόρκη. Αν φυσικά κάτι τέτοιο δεν είναι εφικτό, προφανώς και δε θα'λεγα όχι σε μια ευκαιρία εντός Ευρώπης.[/FONT]

3) Τέλος, θα πρέπει προφανώς να διαλέξω Πανεπιστήμιο. Το έβαλα τελευταίο στη λίστα διότι φαντάζομαι πως πρέπει πρώτα να έχω επιλέξει εξειδίκευση και να γνωρίζω το ποσό της όποιας πιθανής υποτροφίας.

Οπότε συνοψίζοντας αυτά που ψάχνω είναι: 1) Πληροφορίες για ειδικότητες.
2) Πληροφορίες για πιθανές υποτροφίες.
3) Πανεπιστήμια που θα ικανοποιούν το 1) και 2)

Κλείνοντας, ελπίζω να μη φαίνεται πως τα περιμένω όλα στο πιάτο. Ειλικρινά προσπάθησα να ψάξω σοβαρά σχετικά με το θέμα, αλλά όπως προείπα, πελάγωσα :(


Ευχαριστώ πολύ που με διαβάσατε και συγγνώμη αν σας κούρασα! Περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας!


ΥΓ: Σε περίπτωση που ξεπεραστούν τα παραπάνω προβλήματα και πάω όντως για σπουδές στο εξωτερικό, τί γίνεται σε περίπτωση που για τον x λόγο αδυνατώ να ολοκληρώσω τις σπουδές μου? Θα μου ζητηθεί πίσω μέρος των διδάκτρων?


γενικα για μεταπτυχιακο στα οικονομικα στην ευρωπη χρειαζονται 3+2 πραγματα:

1) καλος μο πτυχιου
2) gmat
3) ielts για πιστοποιηση γλωσσας
και
4) συστατικες επιστολες
5) βιογραφικο και γενικα το προφιλ του υποψηφιου (πρακτικη ασκηση κλπ.)

στις ερωτησεις σου:
1) https://www.topuniversities.com/courses/finance/grad/guide
2) τι μο εχεις αν επιτρεπεται και ποσα σου μενουν για πτυχιο? και σε ποιο τμημα εισαι βασικα?
κοιταξε, για να πας για υποτροφια πρεπει πρωτα να εχεις κανει τα πρωτα 5 πραγματα που ανεφερα στην αρχη, να κανεις τις αιτησεις σου οπου ενδιαφερεσαι, να παρεις το χαρτι οτι εγινες απο καπου δεκτος, και εφοσον γινεις δεκτος τοτε αρχιζεις και αναζητας χρηματοδοτηση. οσο καλυτερο το προγραμμα απο το οποιο εγινες δεκτος τοσο μεγαλυτερες ελπιδες για καλυτερη υποτροφια θα εχεις. υπαρχει πληθωρα υποτροφιων με διαφορετικα ποσα και πολλες διαφορετικες προυποθεσεις και ορους. ωστοσο ολα αυτα ειναι κατι που πρεπει να σε απασχολησουν αφου παρεις το χαρτι οτι εγινες δεκτος απο το ταδε πανεπιστημιο.
αυτο το περιεργο που ειπες οντως ισχυει σε μερικα πανεπιστημια. συνηθως σου δινουν μια προθεσμια απο τη στιγμη που σου λενε οτι εγινες δεκτος μεχρι να πληρωσεις οποτε και σου λενε σου δινω 30 ημερες να βρεις χρηματοδοτηση. ειτε θα ειναι απο δικα σου χρηματα ειτε απο υποτροφια ειτε απο φοιτητικα δανεια κλπ...
α μιας που το ειπα ψαξε για φοιτητικα δανεια εδώ ή στο εξωτερικό.
3) ναι θα χρειαστεις οπωσδηποτε ielts και αν στοχευεις ψηλα, σιγουρα και gmat. οπως σου ειπα υποτροφια παιρνεις στο τελος της ολης διαδικασιας, μετα απο ολα αυτα οποτε αυτο που σκεφτηκες δεν παιζει. βεβαια ολα σχετικα ειναι. θελω να πω πως αν εισαι ο ενας και μοναδικος που τελειωνει με μ.ο. 9,88 τοτε μπορει κατ εξαιρεση να βρεις προωρα χρηματοδοτηση.
θελω να πω πως δεν υπαρχουν συγκεκριμενοι κανονες που διεπουν τις συμβασεις υποτροφιας καθολικα.. απλα ειναι μια συμβαση μεταξυ του υποψηφιου και του χρηματοδοτη και ολα ειναι σχετικα.. ολα ρυθμιζονται στις αναγκες των δυο.
βεβαια να σου πω επειδη μου λες πως τα 200 ευρω της προετοιμασιας για ielts ειναι πολλα, πως αν αποφασισεις να πας για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο ειναι μια διαδικασια που εχει πολλα εξοδα απο πολλες πλευρες. και υποτροφια να βρεις αυτη δεν θα καλυπτει παρα το ημισι των διδακτρων σου μονο.. στεγαση κ σιτιση εξαρταται απο το πανεπιστημιο..
4) α καλα τωρα το δα.. αν ειναι για ΗΠΑ καταρχας θες gre και toefl αντι για gmat κ ielts.. τα αλλα που σου εχω πει ειναι ιδια πανω κατω με διαφορα οτι τα εξοδα πολλαπλασιαζονται απο ολες τις πλευρες.. να σου αναφερω μονο οτι θα πρεπει να στειλεις 5 αιτησεις σε διαφορετικης ταξης πανεπιστημια και το κοστος να δουν την αιτηση σου ειναι περι τα 300$ ανα πανεπιστημιο.. δηλαδη 1500$ με το καλημερα .. στην ευρωπη το κοστος αυτο ειναι περι τα 100$ απο οσο ξερω
αν οπως μου λες σκεφτεσαι και τα χρηματα αποχαιρετα ηπα, αγγλια, και κοιτα προς σκανδιναβια + ολλανδια

ελπιζω να ελυσα καμια απορια γιατι μου ακουστηκες πολυ μπερδεμενος.. με την υποτροφια μην σε απασχολει.. ειναι το τελευταιο που πρεπει να σε απαχολει.

υ.γ. να σου ζητηθει πισω μερος των διδακτρων?? τι εννοεις? απλα θα χασεις τα διδακρα που θα εχεις ηδη πληρωσει χωρις να παρεις πτυχιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση!

1)Είδα μια στα γρήγορα το λινκ, φαίνεται πολύ ενδιαφέρον! Δε μπορώ ακόμα να το κοιτάξω διεξοδικά, αλλά με την πρώη ευκαιρία θα το δω!

2) Είμαι στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών Σπουδών, έχω 8,44 προς το παρόν (με άριστα το 8,51 και πάνω) και: Περιμένω ακόμα ένα μάθημα να βγει απ'την τελευταία εξεταστική, ενώ θα έχω για του χρόνου 3 μαθήματα + διπλωματική (πιάνει για 2 μαθήματα) + άλλα 2 μαθήματα επιλογής που θα προσπαθήσω να γράψω πολύ καλά για να τα κανω swap με ένα 7άρι και ένα 8άρι (επιλογής και αυτά)... Αν καταφέρω να πιάσω το άριστα, λογικά θα είμαι στο τοπ 4-5 του έτους μου (ίσως και τοπ 2 - μόνο εικασίες μπορώ να κάνω από αυτα που ακούω από συμφοιτητές.)

Απ'ότι κατάλαβα θα μου είναι απίστευτα δύσκολο να σπουδάσω έξω :(
Τα ποσά για τις αιτήσεις, μου φαίνονται αστρονομικά χωρίς υποτροφία εξ αρχής, τουλάχιστον όταν μιλάμε για ΗΠΑ. Επίσης δε θα μπορώ καν να δώσω GMAT-IELTS αφού δε θα χω τα χρήματα. Ίσως μόνο το IELTS, και αυτό μόνο αν ξεσκιστώ στο διάβσσμα σπίτι για να μη χρειαστώ φροντιστήριο. Τα 780+ ευρώ του GMAT (φροντ.) είναι απλά απαγορευτικά.

Διαβλέπεις μήπως καμιά... άλλη λύση στον ορίζοντα?:D

Σε Σκανδιναβία - Ολλανδία ζητάνε και κει GMAT? Εκεί για τί ποσά διδάκτρων μιλάμε?

Τη σίτιση-στέγαση την ανέφερα γιατί φαντάζομαι θα ερχόταν πιο φτηνά να πληρώνω το Πανεπιστήμιο (μέσω πιθανής υποτροφίας), απ'το να νοικιάσω σπίτι.

Τέλος το ΥΓ το έγραψα κάπως λάθος. Εννοούσα: Αν πληρώσω τα δίδακτρα και δεν ολοκληρώσω τις σπουδές, θα μου ζητά μετά το ίδρυμα που μου δωσε την υποτροφία, τα λεφτά του πίσω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
1)Κοιτα, λιγο πολυ το προγραμματα θα ειναι σαν στην ασοεε η συνδυασμος τους, πχ financial economics κτλ. Μεταπτυχιακο σε busness analytics πρωτη φορα ακουω, αλλα θα ειναι fancy name for finance + IT. Πιο αναλυτικα για το καθε προγραμμα πρεπει να μπεις στην ιστοσελιαδα του πανεπιστημιου
2)Τα ιδια τα πανεπιστημια μπορει να σου δωσουν καποια υποτροφια η να κοψουν διδακτρα, Πχ το warwick και το bocconi εαν εχεις πολυ καλο gmat. Πολυ καλα λεφτα δινει το ιδρυμα καρελια και τα ελληνικα πετρελαια, γυρω στις 20000 και 1000 το μηνα. Τα υπολοιπα ιδρυματα δινουν περιπου 9000 και συνηθως και καποια λεφτα για εξοδα διαμονης. Να ξερεις ομως οτι δεν μπορεις να παρεις υποτροφια απο δυο πηγες. Τωρα, μπορει να βρεις υποτροφια σε κατι εξειδικευμενο και να βρεις ιδρυμα που να δινει καλα λεφτα αποκλειστικα για αυτο, εγω ξερω κυριος για χρηματοοικονομικα. Αναλυτικη λιστα δεν ξερω αν υπαρχει, αλλα πρεπει να ψαξεις και να ψαξεις πολυ.
Το πανεπιστημιο μπορει να σου δωσει δωματιο στην εστια, που θα ειναι αρκετα φθινοτερο απο το να μεινεις πχ στο Λονδινο, αλλα θα πρεπει να πληρωσεις
Για να παρεις το τελικο οκ για την υποτροφια πρεπει να δειξεις το επισημο χαρτι που θα σου στειλει το πανεπιστημιο, αλλα αιτηση μπορει να κανεις κανονικα ακομα και αν δεν σε εχουν δεχτει. Το αλλο με τα διδακτρα δεν ισχυει, απλως μπορει να σου ζητησουν να δωσεις καποια προκαταβολη, αλλα οχι ολο το ποσο
Φροντιστηριο για gmat και ielts ειναι πεταμενα λεφτα, εγω διαβασα μονος και πηρα 750 και 8.5, δεν ειναι δυσκολο αλλα θελει ΠΟΛΥ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πειθαρχεια να διαβασεις μονος σπιτι. Βρες τα βιβλια στο ιντερνετ ή αγορασε καποια και διαβασε μονος σου.
Πανεπιστημιο που να ξιζει σε ΝΥ ειναι το Columbia, αλλα δεν ξερω
3)Κοιτα, οσο αφορα το κοστος, εγω εκανα το εξης: εστειλα σε 2-3 πανεπιστημια σε αγγλια με τα μεγαλα διακτρα για τη περιπτωση που μου κατσουν οι υποτροφιες και μπορεσω να παω, αλλα και στα καλα της ευρωπης που δεν χρεωνουν τιποτα, αν δεν παρω τιποτα.
Αν δεν εχεις και πολλα λεφτα μπορεις να πας πχ rotterdam school of management η stockholm school of economics. Μπορεις να βρεις λιστα με τα καλυτερα για finance στους financial times
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση!

2) Είμαι στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών Σπουδών, έχω 8,44 προς το παρόν (με άριστα το 8,51 και πάνω) και: Περιμένω ακόμα ένα μάθημα να βγει απ'την τελευταία εξεταστική, ενώ θα έχω για του χρόνου 3 μαθήματα + διπλωματική (πιάνει για 2 μαθήματα) + άλλα 2 μαθήματα επιλογής που θα προσπαθήσω να γράψω πολύ καλά για να τα κανω swap με ένα 7άρι και ένα 8άρι (επιλογής και αυτά)... Αν καταφέρω να πιάσω το άριστα, λογικά θα είμαι στο τοπ 4-5 του έτους μου (ίσως και τοπ 2 - μόνο εικασίες μπορώ να κάνω από αυτα που ακούω από συμφοιτητές.)

Απ'ότι κατάλαβα θα μου είναι απίστευτα δύσκολο να σπουδάσω έξω :(
Τα ποσά για τις αιτήσεις, μου φαίνονται αστρονομικά χωρίς υποτροφία εξ αρχής, τουλάχιστον όταν μιλάμε για ΗΠΑ. Επίσης δε θα μπορώ καν να δώσω GMAT-IELTS αφού δε θα χω τα χρήματα. Ίσως μόνο το IELTS, και αυτό μόνο αν ξεσκιστώ στο διάβσσμα σπίτι για να μη χρειαστώ φροντιστήριο. Τα 780+ ευρώ του GMAT (φροντ.) είναι απλά απαγορευτικά.

Διαβλέπεις μήπως καμιά... άλλη λύση στον ορίζοντα?:D

Σε Σκανδιναβία - Ολλανδία ζητάνε και κει GMAT? Εκεί για τί ποσά διδάκτρων μιλάμε?

Τη σίτιση-στέγαση την ανέφερα γιατί φαντάζομαι θα ερχόταν πιο φτηνά να πληρώνω το Πανεπιστήμιο (μέσω πιθανής υποτροφίας), απ'το να νοικιάσω σπίτι.

Τέλος το ΥΓ το έγραψα κάπως λάθος. Εννοούσα: Αν πληρώσω τα δίδακτρα και δεν ολοκληρώσω τις σπουδές, θα μου ζητά μετά το ίδρυμα που μου δωσε την υποτροφία, τα λεφτά του πίσω?

το ielts θα το χρειαστεις οπωσδηποτε ακομα και μεταπτυχιακο στην ασοεε να κανεις. πρεπει να το δωσεις ακόμα και με δικο σου πειθαρχημενο διαβασμα οπως λεει ο Dreamweaver.
το Gmat δεν ειναι τοσο υποχρεωτικο. σιγουρα αυτοι που το εχουν, εχουν πλεονεκτημα εναντι των αλλων αλλά δεν ειναι απολυτο αυτο.
άσε Αμερικη κ Λονδινο που ειναι πανακριβα και ψαξου προς τις χωρες που σου ειπα. εκει το GMAT δεν ειναι και τοσο αναγκαιο.
τα rotterdam school of management κ stockholm school of economics ειναι απλα κορυφαια. τσεκαρε λιστες απο qs κ financial times. επισης το bocconi ξερω εχει πολυ χαμηλα διδακτρα αν θυμαμαι καλα. ειναι κ αυτο πολυ καλο.

ο βαθμος σου ειναι πολυ καλος. να πιασεις το αριστα γιατι με το αριστα μπορεις να κανεις αιτησεις σε περισσοτερες υποτροφιες και εχεις και περισσοτερες ελπιδες. αλλαζουν αρδην οι πιθανοτητες σου απο το 8,49 στο 8,51.
οταν τελειωσεις με το καλο κανε ielts και γραψε πανω απο 7.
έπειτα κανε αιτησεις σε οσες δυνατον περισσοτερες υποτροφιες γινεται.
κανε αιτησεις και σε 5-10 σχολες διατηρωντας μια ποικιλια στις επιλογες.
θελω να πω στις 10 αιτησεις που θα κανεις θα υπαρχουν και οι καλυτερες σχολες, θα υπαρχουν και καποιες οχι τοσο καλες που θα λειτουργησουν σαν καβαντζες.
έπειτα βλεπεις που γινεσαι δεκτος, βλεπεις και τι χρημαδοτηση εχεις και αποφασιζεις τι θα κανεις. αλλα πρεπει να φτασεις ως εδω. δεν μπορεις να το προβλεψεις αυτο απο τωρα. ειναι και θεμα τυχης σε εναν βαθμο.

Για το ΥΓ σου, ναι θα στα ζητησει.

Φροντιστηριο για gmat και ielts ειναι πεταμενα λεφτα, εγω διαβασα μονος και πηρα 750 και 8.5, δεν ειναι δυσκολο αλλα θελει ΠΟΛΥ, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ πειθαρχεια να διαβασεις μονος σπιτι. Βρες τα βιβλια στο ιντερνετ ή αγορασε καποια και διαβασε μονος σου.
gmat μονος σου? μα αυτο δεν θελει εξασκηση σε υπολογιστη? πουλανε τετοιες εφαρμογες?
και το 750 ειναι κορυφαιο σκορ.
μπορεις να γραψεις αν σου ειναι ευκολο τα βιβλια που διαβασες.
ielts οκ δεκτο δεν ειναι τοσο δυσκολο γινεται με δικο σου πειθαρχημενο διαβασμα.. αλλα για το 8,5 που λες πρεπει οι βασεις σου να ηταν αριστες.. επιπεδου cpe. όχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε για την απάντηση!

1)Είδα μια στα γρήγορα το λινκ, φαίνεται πολύ ενδιαφέρον! Δε μπορώ ακόμα να το κοιτάξω διεξοδικά, αλλά με την πρώη ευκαιρία θα το δω!

2) Είμαι στο τμήμα Διεθνών και Ευρωπαικών Οικονομικών Σπουδών, έχω 8,44 προς το παρόν (με άριστα το 8,51 και πάνω) και: Περιμένω ακόμα ένα μάθημα να βγει απ'την τελευταία εξεταστική, ενώ θα έχω για του χρόνου 3 μαθήματα + διπλωματική (πιάνει για 2 μαθήματα) + άλλα 2 μαθήματα επιλογής που θα προσπαθήσω να γράψω πολύ καλά για να τα κανω swap με ένα 7άρι και ένα 8άρι (επιλογής και αυτά)... Αν καταφέρω να πιάσω το άριστα, λογικά θα είμαι στο τοπ 4-5 του έτους μου (ίσως και τοπ 2 - μόνο εικασίες μπορώ να κάνω από αυτα που ακούω από συμφοιτητές.)

Απ'ότι κατάλαβα θα μου είναι απίστευτα δύσκολο να σπουδάσω έξω :(
Τα ποσά για τις αιτήσεις, μου φαίνονται αστρονομικά χωρίς υποτροφία εξ αρχής, τουλάχιστον όταν μιλάμε για ΗΠΑ. Επίσης δε θα μπορώ καν να δώσω GMAT-IELTS αφού δε θα χω τα χρήματα. Ίσως μόνο το IELTS, και αυτό μόνο αν ξεσκιστώ στο διάβσσμα σπίτι για να μη χρειαστώ φροντιστήριο. Τα 780+ ευρώ του GMAT (φροντ.) είναι απλά απαγορευτικά.

Διαβλέπεις μήπως καμιά... άλλη λύση στον ορίζοντα?:D

Σε Σκανδιναβία - Ολλανδία ζητάνε και κει GMAT? Εκεί για τί ποσά διδάκτρων μιλάμε?

Τη σίτιση-στέγαση την ανέφερα γιατί φαντάζομαι θα ερχόταν πιο φτηνά να πληρώνω το Πανεπιστήμιο (μέσω πιθανής υποτροφίας), απ'το να νοικιάσω σπίτι.

Τέλος το ΥΓ το έγραψα κάπως λάθος. Εννοούσα: Αν πληρώσω τα δίδακτρα και δεν ολοκληρώσω τις σπουδές, θα μου ζητά μετά το ίδρυμα που μου δωσε την υποτροφία, τα λεφτά του πίσω?

Οταν σου φαινονται απαγορευτικα τα λεφτα για GMAT, μην επιχειρησεις να πας για μεταπτυχιακο εξω. Το μεταπτυχιακο κοστιζει, ειτε αυτο λεγεται διδακτρα ειτε κοστος διαβιωσης.

Εγω στη θεση σου θα εψαχνα για δουλεια στο εξωτερικο ακομα και οχι τοσο παρεμφερη με το πτυχιο μου και θα προσπαθουσα να χρηματοδοτησω ενα Master μονος μου, αργοτερα.

Νομιζω GMAT ζητανε παντου αλλα καλυτερα κοιτα στις σελιδες των πανεπιστημιων που σε ενδιαφερουν για πιο συγκεκριμενες πληροφοριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
το ielts θα το χρειαστεις οπωσδηποτε ακομα και μεταπτυχιακο στην ασοεε να κανεις. πρεπει να το δωσεις ακόμα και με δικο σου πειθαρχημενο διαβασμα οπως λεει ο Dreamweaver.
το Gmat δεν ειναι τοσο υποχρεωτικο. σιγουρα αυτοι που το εχουν, εχουν πλεονεκτημα εναντι των αλλων αλλά δεν ειναι απολυτο αυτο.
άσε Αμερικη κ Λονδινο που ειναι πανακριβα και ψαξου προς τις χωρες που σου ειπα. εκει το GMAT δεν ειναι και τοσο αναγκαιο.
τα rotterdam school of management κ stockholm school of economics ειναι απλα κορυφαια. τσεκαρε λιστες απο qs κ financial times. επισης το bocconi ξερω εχει πολυ χαμηλα διδακτρα αν θυμαμαι καλα. ειναι κ αυτο πολυ καλο.

ο βαθμος σου ειναι πολυ καλος. να πιασεις το αριστα γιατι με το αριστα μπορεις να κανεις αιτησεις σε περισσοτερες υποτροφιες και εχεις και περισσοτερες ελπιδες. αλλαζουν αρδην οι πιθανοτητες σου απο το 8,49 στο 8,51.
οταν τελειωσεις με το καλο κανε ielts και γραψε πανω απο 7.
έπειτα κανε αιτησεις σε οσες δυνατον περισσοτερες υποτροφιες γινεται.
κανε αιτησεις και σε 5-10 σχολες διατηρωντας μια ποικιλια στις επιλογες.
θελω να πω στις 10 αιτησεις που θα κανεις θα υπαρχουν και οι καλυτερες σχολες, θα υπαρχουν και καποιες οχι τοσο καλες που θα λειτουργησουν σαν καβαντζες.
έπειτα βλεπεις που γινεσαι δεκτος, βλεπεις και τι χρημαδοτηση εχεις και αποφασιζεις τι θα κανεις. αλλα πρεπει να φτασεις ως εδω. δεν μπορεις να το προβλεψεις αυτο απο τωρα. ειναι και θεμα τυχης σε εναν βαθμο.

Για το ΥΓ σου, ναι θα στα ζητησει.


gmat μονος σου? μα αυτο δεν θελει εξασκηση σε υπολογιστη? πουλανε τετοιες εφαρμογες?
και το 750 ειναι κορυφαιο σκορ.
μπορεις να γραψεις αν σου ειναι ευκολο τα βιβλια που διαβασες.
ielts οκ δεκτο δεν ειναι τοσο δυσκολο γινεται με δικο σου πειθαρχημενο διαβασμα.. αλλα για το 8,5 που λες πρεπει οι βασεις σου να ηταν αριστες.. επιπεδου cpe. όχι?

GMAT πρεπει να δωσεις ακομα και αν δεν στο ζητανε γιατι σιγουρα καποιος αλλος απο αυτους που κανουν αιτηση τους το εστειλε και συγκριτικα με εσενα το πανεπιστημιο εχει ενα παραπανω κριτηριο για να συγκρινει τους υποψηφιους. Κατι που ξεχασα να πω ειναι πως για economics ζητανε GRE
Το Μποκονι δεν ειναι φτηνο, αλλα ειναι ευκολο να παρεις υποτροφια αν εχεις 700+ γματ. Γενικα το 700 θεωρειται το safe zone για αιτησεις και υποτροφια
Για το gmat χρησημοποιησα το official guide, quantitative review και verbal review και τα βιβλια του manhattan GMAT. Χρησημοποιησα και ενα αλλο για το verbal κομματι που ειχα προβλημα, αλλα δεν το θυμαμαι. Αν αγορασεις βιβλιο του manhattan GMAT, ακομα και μονο ενα, σου δινουν προσβαση τεστ που ειναι πολυ κοντα στο πραγματικο, αν και πιο δυσκολα.
Στα φροντιστηρια κυριολεκτικα σκαναρουν τις σελιδες απο αυτα τα βιβλια
Για το ιελτς, δεν ειχα και πολυ επαφη με τα αγγλικα απο τοτε που πηρα proficiency 2α λυκειου και το εδωσα 4ο ετος. Δεν ειναι καθολου μα καθολου δυσκολο, αλλα μην πατε απροετοιμαστοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας!

@Dreamweaver
1) Είπες ότι δε μπορώ να πάρω να υποτροφία από δύο πηγές. Δηλ δε μπορώ πχ να πάρω και απ'τα Ελληνικά Πετρέλαια και απ'την Καρέλια? Και γιατί όχι?
2) Δεν πολυκατάλαβα. Αφού το GMAT έχει εξέταση σε υπολογιστή, εσύ πως εξασκήθηκες στο συγκεκριμένο κομμάτι?

@DarthFederer
1) Ναι, αλλά πως ακριβώς θα βρώ δουλειά το εξωτερικό? Εδώ καλά καλά δεν έχω τα λεφτά να πάω εκεί:)


Επίσης παιδιά, αν κάποια Πανεπιστήμια θέλουν GMAT-IELTS και άλλα θελουν GRE-TOEFL, τότε τί κάνω? :D

Βtw, την Αμερική την ξεχνάω εντελώς? Kάτι είχατε αναφέρει για φοιτητικά δάνεια...
Και τέλος, τις αιτήσεις για 5-10 Πανεπιστήμια δεν ξέρω κατά πόσο θα τις αντέξω. Πρέπει να βγαίνουν πολλά τα λεφτά...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας!

@Dreamweaver
1) Είπες ότι δε μπορώ να πάρω να υποτροφία από δύο πηγές. Δηλ δε μπορώ πχ να πάρω και απ'τα Ελληνικά Πετρέλαια και απ'την Καρέλια? Και γιατί όχι?
2) Δεν πολυκατάλαβα. Αφού το GMAT έχει εξέταση σε υπολογιστή, εσύ πως εξασκήθηκες στο συγκεκριμένο κομμάτι?

@DarthFederer
1) Ναι, αλλά πως ακριβώς θα βρώ δουλειά το εξωτερικό? Εδώ καλά καλά δεν έχω τα λεφτά να πάω εκεί:)


Επίσης παιδιά, αν κάποια Πανεπιστήμια θέλουν GMAT-IELTS και άλλα θελουν GRE-TOEFL, τότε τί κάνω? :D

Βtw, την Αμερική την ξεχνάω εντελώς? Kάτι είχατε αναφέρει για φοιτητικά δάνεια...
Και τέλος, τις αιτήσεις για 5-10 Πανεπιστήμια δεν ξέρω κατά πόσο θα τις αντέξω. Πρέπει να βγαίνουν πολλά τα λεφτά...:(

1)Οχι, γιατι θεωρητικα τα ιδρυματα ως συνολο προσπαθουν να βοηθησουν οσους πιο πολλους γινεται. Καλο ομως ειναι να ρωτησεις σε περιπτωση που βρεις καποια εξαιρεση η αλλαξε κατι απο τοτε που εκανα εγω αιτησεις
2)Εξασκηθηκα στις ερωτησεις στο βιβλιο και εκανα προσομοιωση ολο το τεστ σε υπολογιστη
Θα ειναι πολυ πιο ευκολο να βρεις δουλεια εξω αν εχεις σπουδασει εκει, ειδικα στην εξειδικευση σου, γιατι θα εχεις τις επαφες και job fares απο το πανεπιστημιο.
Συνηθως τα πανεπιστημια δεχονται και τα δυο, με εξαιρεση τα τμηματα οικονομικης επιστημης που ζητανε gre. Επισης στην αμερικη το gre ειναι πιο συνηθες. ielts-toefl δεν υπαρχει γινικα καποια προτιμηση. Θα προτεινα να δωσεις μονο το ενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας!

@Dreamweaver
1) Είπες ότι δε μπορώ να πάρω να υποτροφία από δύο πηγές. Δηλ δε μπορώ πχ να πάρω και απ'τα Ελληνικά Πετρέλαια και απ'την Καρέλια? Και γιατί όχι?
2) Δεν πολυκατάλαβα. Αφού το GMAT έχει εξέταση σε υπολογιστή, εσύ πως εξασκήθηκες στο συγκεκριμένο κομμάτι?

@DarthFederer
1) Ναι, αλλά πως ακριβώς θα βρώ δουλειά το εξωτερικό? Εδώ καλά καλά δεν έχω τα λεφτά να πάω εκεί:)


Επίσης παιδιά, αν κάποια Πανεπιστήμια θέλουν GMAT-IELTS και άλλα θελουν GRE-TOEFL, τότε τί κάνω? :D

Βtw, την Αμερική την ξεχνάω εντελώς? Kάτι είχατε αναφέρει για φοιτητικά δάνεια...
Και τέλος, τις αιτήσεις για 5-10 Πανεπιστήμια δεν ξέρω κατά πόσο θα τις αντέξω. Πρέπει να βγαίνουν πολλά τα λεφτά...:(

Με βαση οπως περιγραφεις τα οικονομικα σου, το εξωτερικο ειναι ψιλοαδυνατο. Αν δεν μπορεις να διαθεσεις ουτε τα λεφτα για αεροπορικα εισιτηρια εντος Ευρωπης, ειναι δυσκολα τα πραγματα. Φυσικα δεν μιλαω για ΗΠΑ γιατι να βρεις δουλεια εκει χωρις να εχεις σπουδασει ειναι σχεδον αδυνατο.

Επισης τι γλωσσες μιλας περα απο Αγγλικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
@Dreamweaver
Άρα δηλαδή είχες software με ερωτήσεις σωστα? Από που το κατέβασες
Επίσης, μάλλον σε μπέρδεψα. Μιλούσα για δουλειά στο εξωτερικό τώρα, όπως πρότεινε ο Federer.

@DarthFederer
Έχω και Β2 στα Γερμανικά, αλλά δυστυχώς έχω ΠΟΛΥ καιρό να τα μιλήσω. Χωρίς εντατικά μαθήματα, είναι πρακτικά σα να μη ξέρω τη γλώσσα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αν είχα τη δυνατότητα να το συνδυάσω με εργασία στο εξωτερικό, δεν θα έλεγα όχι. Ωστόσο, θεωρώ ότι στη χώρα μας έχουμε πολύ καλά μεταπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα διάφορα τεστ που χρειάζονται στις αιτήσεις κάποιων πανεπιστημίων, όπως IELTS,GMAT κλπ. Από άποψη χρόνου, πόσο περίπου χρειάζεται για μια καλή προετοιμασία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Torbjorn

Νεοφερμένος

Ο Torbjorn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα ερώτηση που επιδέχεται ακόμα πιο ενδιαφέρουσα απάντηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greeklover13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο greeklover13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
το IELTS απο οσο εχω ακουσει ειναι επιπεδου advanced αγγλικων δηλαδη ειναι περιπου επιπεδου lower,advanced το θετικο ειναι οτι το δινεις καθε εβδομαδα εως οτου επιτυχεις το σκορ που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
το IELTS απο οσο εχω ακουσει ειναι επιπεδου advanced αγγλικων δηλαδη ειναι περιπου επιπεδου lower,advanced το θετικο ειναι οτι το δινεις καθε εβδομαδα εως οτου επιτυχεις το σκορ που θες.

δεν ειναι επιπεδου advanced γιατι πολυ απλα ειναι υποκειμενικο το επιπεδο του καθενα.
θελω να πω πως ο καθενας θελει ενα συγκεκριμενο σκορ αναλογα με τους στοχους του.
το σκορ αυτο αντιπροσωπευει ενα επιπεδο.
π.χ. αν καποιος θελει αριστα δηλαδη σκορ 9 στα 9, πρεπει να ξερει περισσοτερα αγγλικα απο αυτον που τα εχει σαν μητρικη του γλωσσα, ειναι σχεδον απιαστο.
αν ψαξεις στο google υπαρχει κλιμακα επιπεδου b2,c1,c2 κλπ. με τα σκορ του ielts.
το advance νομιζω ειναι στο σκορ 6, που ειναι και χαμηλος σαν στοχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asterias1921

Νεοφερμένος

Ο asterias1921 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα. Ενδιαφερομαι για μεταπτυχιακο στη Μεγ. Βρετανια. Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να με πληροφορησει
- αν μπορουν να παρουν φοιτητικο δανειο οι μεταπτυχιακοι φοιτητες
- αν μπορω να στειλω μονο πεντε αιτησεις σε πανεπιστημια ή περισσοτερες.
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ενδιαφερομαι για μεταπτυχιακο στη Μεγ. Βρετανια. Θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να με πληροφορησει
- αν μπορουν να παρουν φοιτητικο δανειο οι μεταπτυχιακοι φοιτητες
- αν μπορω να στειλω μονο πεντε αιτησεις σε πανεπιστημια ή περισσοτερες.
-- Για τη Σκωτία που γνωρίζω, ναι μπορούν οι μεταπτυχιακοί να πάρουν δάνειο. Αυτό είναι άτοκο και η εξόφλησή του αρχίζει όταν πιάσουν δουλειά.
-- Δεν υπάρχει περιορισμός στο πόσες αιτήσεις θα στείλεις. Κάθε πανεπιστήμιο του U.K. είναι ανεξάρτητο από τα άλλα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
@Dias αυτο που λες για τη Σκωτια εισαι 100% σιγουρος?Μπορουν να παρουν ΟΛΟΙ οι μεταπτυχιακοι ή υπαρχουν κριτηρια και οσοι τα πληρουν παιρνουν και το δανειο?
Αν μπορουσες να μου δωσεις περισσοτερες πληροφοριες θα σου ημουν υποχρεος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@Dias αυτο που λες για τη Σκωτια εισαι 100% σιγουρος?Μπορουν να παρουν ΟΛΟΙ οι μεταπτυχιακοι ή υπαρχουν κριτηρια και οσοι τα πληρουν παιρνουν και το δανειο?
Γνωρίζω 2 άτομα (Έλληνες), μεταπτυχιακούς φοιτητές, που το πήραν πριν 2-3 χρόνια. Όχι από την αρχή της χρονιάς, αλλά κάπου το Γενάρη και αφού είχαν πληρώσει την 1η δόση (50%) από τα δίδακτρα. Δεν πήραν χρήματα στο χέρι, αλλά το δάνειο χρησιμοποιήθηκε για την πληρωμή του υπολοίπου των διδάκτρων. Δε νομίζω ότι υπήρχαν κάποια κριτήρια. Προφανώς, δεν μπορώ να ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι από τότε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top