Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Σουπερ Μαρκετ πτυχίων τι είναι αυτά που λες;; Αυτό ισχύει για τη σαβούρα των ξένων πανεπιστημίων καθώς υπάρχουν πολλές δεκάδες ίσω και εκαντοντάδες αξιόλογων πανεπιστημίων τα οποία είναι πάρα πολύ καλύτερα από τα ελληνικά και αξίζει να προτιμηθούν, εαν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα.


Aναφέρομαι στα "συνήθη" Πανεπιστήμια που πηγαίνει η πλειοψηφία και όχι στα "ελίτ" όπως ΜΙΤ, Κέμπριτζ, Οχφορντ.. που είναι για συγκεκριμένες κατηγορίες φοιτητών ή πτυχιούχων. :) Τα συνήθη Πανεπιστήμια του κόσμου δεν νομίζω στο θέμα της γνώσης να υπερτερούν σε μεταπτυχιακό επίπεδο, από τη στιγμή που η πηγή της γνώσης είναι η ίδια (η διεθνής βιβλιογραφία και το διαδίκτυο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aναφέρομαι στα "συνήθη" Πανεπιστήμια που πηγαίνει η πλειοψηφία και όχι στα "ελίτ" όπως ΜΙΤ, Κέμπριτζ, Οχφορντ.. που είναι για συγκεκριμένες κατηγορίες φοιτητών ή πτυχιούχων. :) Τα συνήθη Πανεπιστήμια του κόσμου δεν νομίζω στο θέμα της γνώσης να υπερτερούν σε μεταπτυχιακό επίπεδο, από τη στιγμή που η πηγή της γνώσης είναι η ίδια (η διεθνής βιβλιογραφία και το διαδίκτυο).
Ποιος μίλησε για πανεπιστημιακούς κολοσσούς; Υπάρχουν πολλές δεκάδες και πιθανόν εκαντοντάδες πανεπιστήμια πάρα πολύ καλύτερα από τα ελληνικά. Νομίζω πως σε ένα πανεπιστήμιο μετράνε πολύ περισσότερα πράγματα από την βιβλιογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Όπως; Οι καλές μοκέτες; Τα αναπαυτικά καθίσματα των μεταπτυχιακών φοιτητών...τα οποία δόξα τω θεώ έχουμε και στην Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όπως; Οι καλές μοκέτες; Τα αναπαυτικά καθίσματα των μεταπτυχιακών φοιτητών...τα οποία δόξα τω θεώ έχουμε και στην Ελλάδα;
Είσαι με τα καλά σου; Το πανεπιστήμιο σου προσφέρει μόνο βιβλία; Έτσι κρίνεις ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα, απο τη βιβλιογραφία; wtf:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Για ανέφερε τότε στοιχεία που πιστεύεις κατά τη γνώμη σου ότι μετράνε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Για ανέφερε τότε στοιχεία που πιστεύεις κατά τη γνώμη σου ότι μετράνε..

καθηγητές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Nαι. Δεν αντιλέγω ότι μετράει η ποιότητα και η επιστημονική κατάρτιση του Διδακτικού προσωπικού σε ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα. Όμως ειδικά στο Πανεπιστήμιο που σπουδάζεις νομίζω ότι έχεις μια καλή εικόνα. Μπορεί κάποιοι να αμαυρώνουν το αποτέλεσμα, όμως αυτό υπάρχει παντού. Πουθενά δεν υπάρχουν τέλειοι καθηγητές Πανεπιστημίων. Πάντα ο καθένας θα έχει τις ιδιοτροπίες του γιατί είναι ένας διαφορετικός άνθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Δηλαδή μας λέτε ότι το 58 % και άντε να βάλω άλλο ένα 2 % ελάχιστο από το 7.5-7.99 που δίνει η στατιστική έρευνα δηλαδή το 60 % των αποφοίτων της ΑΣΟΕΕ του τμήματος οικονομικής επιστήμης σε περίπτωση που έκαναν αίτηση θα ακυρωνόταν ε ; Καμία σχέση πραγματικά. Παίζουν ρόλο πολλά και ο βαθμός πτυχίου δεν είναι το μόνο. Δηλαδή μπορεί να έχουμε ένα πανεπιστήμιο που βάζει βαθμάρες και ένα άλλο που είναι τελείως αυστηρό και χαντακώνει φοιτητές στο πρώτο με τα λεγόμενα των παραπάνω η αίτηση πρέπει να γίνει δεκτή, ενώ αντίθετα στο δεύτερο θα πρέπει <<"να μην μπουν ούτε από την πίσω πόρτα">> όπως χαρακτηριστικά αναφέρει.

Και όμως Γιώργο, υπάρχει διαφορά στην βαθμολογική φιλοσοφία που ακολουθεί ένα Τμήμα. Το βαθμολογικό προφίλ των φοιτητών ενός Τμήματος με τα δεδομένα Ελλάδας, δεν είναι 100% συνάρτηση του διαβάσματός τους. Πρέπει να λάβουμε αναλυτικά όλες τις παραμέτρους που διαμορφώνουν τον τελικό Μ.Ο. στο πτυχίο. Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο λόγω της μη διασύνδεσής του με την αγορά εργασίας και λόγω της δημοσιοκεντρικής Ελληνικής αγοράς δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ για το επαγγελματικό προφίλ των πτυχιούχων που παρήγαγε. Ως γνωστό στο δημόσιο τόσα χρόνια δεν έπαιζε ιδιαίτερο ρόλο ούτε το αντικείμενο σπουδών αλλά και ούτε οι βαθμοί. Οι βαθμοί ακόμη δεν έχω καταλάβει (εκτός μεταπτυχιακού) που αλλού χρησιμεύουν. Αναφέρομαι στην περίπτωση καλών βαθμών με 100% τιμιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeRtr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GeorgeRtr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Και όμως Γιώργο, υπάρχει διαφορά στην βαθμολογική φιλοσοφία που ακολουθεί ένα Τμήμα. Το βαθμολογικό προφίλ των φοιτητών ενός Τμήματος με τα δεδομένα Ελλάδας, δεν είναι 100% συνάρτηση του διαβάσματός τους. Πρέπει να λάβουμε αναλυτικά όλες τις παραμέτρους που διαμορφώνουν τον τελικό Μ.Ο. στο πτυχίο. Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο λόγω της μη διασύνδεσής του με την αγορά εργασίας και λόγω της δημοσιοκεντρικής Ελληνικής αγοράς δεν ενδιαφέρθηκε ποτέ για το επαγγελματικό προφίλ των πτυχιούχων που παρήγαγε. Ως γνωστό στο δημόσιο τόσα χρόνια δεν έπαιζε ιδιαίτερο ρόλο ούτε το αντικείμενο σπουδών αλλά και ούτε οι βαθμοί. Οι βαθμοί ακόμη δεν έχω καταλάβει (εκτός μεταπτυχιακού) που αλλού χρησιμεύουν. Αναφέρομαι στην περίπτωση καλών βαθμών με 100% τιμιότητα.

Ευτυχώς που θυμήθηκες να απαντήσεις έγκαιρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emia

Νεοφερμένος

Ο Emia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα σε όλους,
Ενδιαφέρομαι να πραγματοποιήσω ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Ολλανδία και συγκεκριμένα στο Leiden. Έχω αρχίσει ήδη τη διαδικασία της αίτησης. Απλώς θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιου είδους οικονομική βοήθεια για μεταπτυχιακούς φοιτητές; Έχω διαβάσει σε ανάλογο topic κάτι σχετικό για φοιτητικό δάνειο. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο; Επίσης, στην περίπτωση λήψης δανείου, αυτό καλύπτει μόνο το κόστος των διδάκτρων; Οποιαδήποτε πληροφορία, θα είναι πολύ χρήσιμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Νομίζω πως σε ένα πανεπιστήμιο μετράνε πολύ περισσότερα πράγματα από την βιβλιογραφία.
Σαφέστατα. Υπάρχουν άλλοι δείκτες ποιότητας πολύ πιο σημαντικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
γεια σας παιδια επειδη ενας γνωστος μου ενδιαφερεται για μεταπτυχιακο computer sciences στη ζυριχη στο ETH με βαθμο 7.58 πτυχιου εχει πιθανοτητες να γινει δεκτoς?? γνωριζετε αν απαιτειται gre??? επειδη μαλλον δεν προλαβαινει να το δωσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Νομίζω ότι χρειάζεται GRE.Παρόλα αυτά θα πρότεινα να κάνει τα χαρτιά του γιατί ποτέ δεν ξέρεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως ξέρει κάποιος τι δικαιολογητικά χρειάζονται για να να ανοίξει λογαριασμό σε αγγλική τράπεζα ένας full time μεταπτυχιακός φοιτητής ? Πόσος χρόνος απαιτείται για την ολοκλήρωση της διαδικασίας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εχει κανει εδω κανεις μεταπτυχιακο στη κλινικη ψυχολογια σε καποια γερμανοφωνη χωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miloudini

Νεοφερμένος

Η miloudini αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Καλησπέρα!! εγώ θέλω να ρωτήσω σχετικά με τα προγράμματα μεταπτυχιακών που αφορούν το μάρκετινγκ και τα ψηφιακά μέσα...έχω δει κάποια που προσφέρει η ΑΣΟΕΕ αλλά επειδή γίνεται πολύ μεγάλη συζήτηση σχετικά με το εξωτερικό, μήπως θα μπορούσε κάποιος να με κατευθύνει σχετικά με τα μεταπτυχιακά προγράμματα μάρκετινγκ που προσφέρουν τα ξένα πανεπιστήμια? η σχολή μου αφορά τα ΜΜΕ αλλά επειδή σκέφτομαι κάτι πιο πρακτικό για μετά, το μάρκετινγκ είναι μέσα στις ενδεχόμενες επιλογές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Καλησπέρα
Θέλω να δηλώσω ώς 1η επιλογή την Οργάνωση & Διοίκηση Επιχειρήσεων ΠΑΜΑΚ.
Αυτό που με προβληματίζει είναι στό άν θα έχω μειωμένες πιθανότητες προσβασιμότητας σε μεταπτυχιακό στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, σε σχέση με έναν απόφοιτο ΟΔΕ από το ΟΠΑ.
Κατανοώ ως βασική προυπόθεση την ανάγκη καλής βαθμολογίας έτσι και αλλιώς, ίσως και της πρακτικής άσκησης και απλά με προβληματίζει άν θα έχω μειονέκτημα στο ΠΑΜΑΚ σε σχέση με το ΟΠΑ.
ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΎΣΑ ΠΟΛΎ ΜΊΑ ΑΠΆΝΤΗΣΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μην περιμένεις να ακούσεις αντικειμενικές απόψεις εδώ μέσα.
Εγώ θα σου πω ότι δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα για μεταπτυχιακό αλλά θεωρώ ότι απόφοιτος ΟΠΑ που έχει τον ίδιο μέσο όρο αυτού με το ΠΑΜΑΚ έχει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.

Εγώ το ΟΔΕ ΟΠΑ το είχα πρώτη επιλογή και μάλλον αποφοιτώ Σεπτέμβρη με άριστα, δεν το μετάνιωσα στιγμή.
Το καλό με το ΠΑ.ΜΑΚ είναι η Θεσσαλονίκη την οποία αγαπώ <3

The choice is yours!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Μην περιμένεις να ακούσεις αντικειμενικές απόψεις εδώ μέσα.
Εγώ θα σου πω ότι δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα για μεταπτυχιακό αλλά θεωρώ ότι απόφοιτος ΟΠΑ που έχει τον ίδιο μέσο όρο αυτού με το ΠΑΜΑΚ έχει ανταγωνιστικό πλεονέκτημα.

Εγώ το ΟΔΕ ΟΠΑ το είχα πρώτη επιλογή και μάλλον αποφοιτώ Σεπτέμβρη με άριστα, δεν το μετάνιωσα στιγμή.
Το καλό με το ΠΑ.ΜΑΚ είναι η Θεσσαλονίκη την οποία αγαπώ <3

The choice is yours!

Chris ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Συγχαρητήρια κιόλας για το άριστα.
Εσύ σκέφτεσαι να κάνεις μεταπτυχιακό ή έχεις άλλες προτεραιότητες?

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό. Εκτιμάς ότι στο τμήμα που είσαι ,η βαθμολόγηση που βάζουν είναι αρκετά αυστηρή? Ετσι ακούγεται,αλλά δεν ξέρω άν ισχύει.
Με ενδιαφέρει γιατί θέλω να βγάλω καλό βαθμό(για μεταπτυχιακό) όπότε θα παίξει κάποιο ρόλο για την επιλογή μου.
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

GordonGekko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GordonGekko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Chris ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Συγχαρητήρια κιόλας για το άριστα.
Εσύ σκέφτεσαι να κάνεις μεταπτυχιακό ή έχεις άλλες προτεραιότητες?

Επίσης κάτι πολύ σημαντικό. Εκτιμάς ότι στο τμήμα που είσαι ,η βαθμολόγηση που βάζουν είναι αρκετά αυστηρή? Ετσι ακούγεται,αλλά δεν ξέρω άν ισχύει.
Με ενδιαφέρει γιατί θέλω να βγάλω καλό βαθμό(για μεταπτυχιακό) όπότε θα παίξει κάποιο ρόλο για την επιλογή μου.
Ευχαριστώ

καταρχας Chris συγχαρητηρια ! αληθεια μεταπτυχιακο τι σκεφτεσαι? ielts, gmat εχεις κανει?

@xraxra ισχυει ότι σου ειπε ο chris.. απο τη στιγμη που εχεις οικονομικη ανεση να φυγεις απο θεσσαλονικη (υποθετω πως εισαι απο εκει) και εφοσον εχεις στοχο για μεταπτυχιακο το οπα θα σου ανοιξει περισσοτερες πορτες απο την αποψη οτι θα σε βοηθησουν πολυ οι ιδιοι οι καθηγητες καθως και οι διαφορες αλληλεπιδρασεις που θα έχεις ζώντας στην αθηνα. με την προυποθεση βεβαια οτι θα τελειωνες με τον ιδιο βαθμο ειτε στο οπα ειτε στο παμακ γιατι εννοειται πως ενα 8 στο παμακ ειναι 1000 φορες καλυτερο απο ενα 7 στο οπα.
επισης θα επωφεληθεις απο τα εξειδικευμενα κεντρα μεταπτυχιακων σπουδων που υπαρχουν στην αθηνα.. πανω δεν ξερω τι παιζει.
ολα τα παραπανω εφοσον εχεις βεβαια την οικονομιικη ανεση. ειναι κατι που πρεπει να προσεξεις πολυ. καλυτερα να μεινεις παμακ να κανεις οικονομια να μαζεψεις χρηματα και να πας σε ενα χ μεταπτυχιακο παρα να μετακομισεις αθηνα να στεγνωσεις οικονομικα και τελικα να μην πας πουθενα. ψαξε λιγο τιμες στα mba που νομιζω ειναι απο τα ακριβοτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top