Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Προγράμματα που βοηθούν να πληρώσεις τις σπουδές σου (δάνεια απο εξωτερικό) υπάρχουν; Έχω ακούσει συγκεκριμένα ότι υπάρχουν δάνεια που και καλά τα ξεπληρώνεις αφού τελειώσεις και πιάσεις δουλειά.. Άριστος βαθμός, δηλαδή 8,51+ ;

Συστατικές Επιστολές πώς πέρνουμε; Σημαίνει ότι πρέπει να έχουμε γράψει απαραιτήτως 10 στο συγκεκριμένο μάθημα;

Aπο οσο ξερω μην βαρατε,για συστατικη επιστολη πρεπει να εισαι γαμαουα αριστος και να ξεχωριζεις στην σχολη και να εισαι και το πουτανακι του καθηγητη!
Καποιος που γνωριζει ας απαντησει θα ηθελα να μαθω και εγω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Αφού πάρεις το πτυχίο σου θα πας να βρεις καθηγητές του τμήματος σου και ειδικά αυτούς με τους οποίους συνεργάστηκες (εργαστήρια, εργασίες κλπ.). Θα τους προσκομίσεις ένα φωτοαντίγραφο της αναλυτικής κατάστασης βαθμολογίας σου και θα τους ζητήσεις συστατικές επιστολές για το τάδε μεταπτυχιακό του τάδε πανεπιστημίου για το τάδε ακαδημαϊκό έτος. Η συστατική επιστολή παραδίδεται σε κλειστό σφραγισμένο φάκελο και το περιεχόμενό της θεωρείται εμπιστευτικό. Αν την ανοίξεις, ακυρώνεται η ισχύς της και δεν γίνεται δεκτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Aπό βαθμούς τι ξέρετε; Από 9 και πάνω αρκεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Να συμπληρώσω για τις συστατικές, ότι θα πεις από ένα παραπάνω αντίτυπο, για να ανοίξεις τη μία και να δεις τι σου έχουν γράψει. Οι καθηγητές που θα σου δώσουν, πρέπει να είναι σχετικοί και να έχουν κάνει σχετικά μαθήματα με το μεταπτυχιακό. Δεν είναι απαραίτητο αυτό αλλά βοηθά πολύ.

Δεν είναι ανάγκη να είσαι πάντως τσιράκι για να πάρεις καλή συστατική. Απλά να έχεις καλούς βαθμούς στα μαθήματα και αν έχεις κάνει και εργασία ακόμα καλύτερα. Δεν μιλάω για ερευνητικά προγράμματα, εργαστήρια κλπ. Αυτά ακόμα καλύτερα, απλά έπιασα την απλή περίπτωση.

Για τα οικονομικά στο LSE. Θες ΠΟΛΥ καλό βαθμό. Να προσθέσω ότι είναι διαγωνισμός. Δηλαδή, παίρνουν 100 άτομα. Θα πάρουν τα 100 με τα καλύτερα προσόντα. Αν ο καλύτερος βαθμός ας πούμε είναι το 9, μπορεί να μπεις και με 7. Αν όμως είναι το 9,8 μπορεί να μην το δεις ούτε από μακριά. Αν σου πετύχουν όλοι οι καλοί, είσαι άτυχος...όσο και αν φαίνεται περίεργο, παίζει και ο παράγοντας τύχη, ειδικά στα οικονομικά στο LSE που είναι τα κορυφαία του μεταπτυχιακά (γι'αυτό είναι και πολύ ακριβά-ανταγωνιστικά-δύσκολα).

Υπάρχουν και αυτά τα δάνεια που αναφέρθηκαν. Εγώ προσωπικά δεν θα έμπλεκα με το αγγλικό κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Αυτό που απασχολεί τα καλά πανεπιστήμια είναι να πειστούν ότι σε ενδιαφέρει πραγματικά το αντικείμενο.Αυτό σημαίνει καλούς βαθμούς ειδικά στα σχετικά μαθήματα,εργασίες-διπλωματικές,πρακτικές πάνω στο αντικείμενο και καλές συστατικές επιστολές.Και πάλι όμως ίσως δεν αρκούν,διότι πολλά σε παιρνάνε απο κόσκινο με συνεντεύξεις,διάφορα τέστ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τα δίδακτρα στην Αγγλία είναι πλέον απαγορευτικά για πολλούς

Από του χρόνου από 3000 πάνε 9000ευρώ τα προπτυχιακά τα μεταπτυχιακά λογικαν θα τσούζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στο LSE τσούζουν ανέκαθεν τα μεταπτυχιακά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Θα τους προσκομίσεις ένα φωτοαντίγραφο της αναλυτικής κατάστασης βαθμολογίας σου και θα τους ζητήσεις συστατικές επιστολές για το τάδε μεταπτυχιακό του τάδε πανεπιστημίου για το τάδε ακαδημαϊκό έτος. Η συστατική επιστολή παραδίδεται σε κλειστό σφραγισμένο φάκελο και το περιεχόμενό της θεωρείται εμπιστευτικό. Αν την ανοίξεις, ακυρώνεται η ισχύς της και δεν γίνεται δεκτή.
Βασικά, αυτά πλέον με τους φακέλους γίνονται κυρίως στην Ελλάδα, καθώς έχουμε μείνει στον μεσαίωνα. Στα περισσότερα Παν/μια του εξωτερικού οι φόρμες είναι ηλεκτρονικές. Κοινώς δίνεις το e-mail των καθηγητών σου και στέλνουν την συστατική από μία φόρμα που θα τους αποσταλεί. Απαραίτητη προϋπόθεση, σαφώς, είναι το e-mail αυτό να είναι της Σχολής. Όχι τύπου @gmail, @hotmail, @yahoo, etc.

Τουλάχιστον σε όσες αιτήσεις έκανα εγώ, πουθενά δεν χρειάστηκε να πάρω hardcopy συστατική. Παντού ήθελαν ηλεκτρονική.

Να έχετε υπ' όψιν ότι ο βαθμός πτυχίου είναι ίσως για το πρώτο ξεσκαρτάρισμα. Από εκεί και πέρα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο οι συστατικές και ειδικά ποιος σας τις δίνει. Είναι εμφανές ότι αν το άτομο που σας τις δίνει έχει κάνει PhD στο εξωτερικό - και ειδικά στο Παν/μιο που ενδιαφέρεστε - τότε έχετε λίγο αυξημένες πιθανότητες. Αν έχετε επίσης δημοσιεύσεις, τότε αυξάνονται πολύ οι πιθανότητές σας.

Γενικά μην πιάνεστε μόνο από τον βαθμό πτυχίου. Δεν είναι ΑΣΕΠ για να πάρουν τος 42 καλύτερους. Συνήθως κοιτάνε όλο το "πακέτο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βασικά, αυτά πλέον με τους φακέλους γίνονται κυρίως στην Ελλάδα, καθώς έχουμε μείνει στον μεσαίωνα. Στα περισσότερα Παν/μια του εξωτερικού οι φόρμες είναι ηλεκτρονικές. Κοινώς δίνεις το e-mail των καθηγητών σου και στέλνουν την συστατική από μία φόρμα που θα τους αποσταλεί. Απαραίτητη προϋπόθεση, σαφώς, είναι το e-mail αυτό να είναι της Σχολής. Όχι τύπου @gmail, @hotmail, @yahoo, etc.

Τουλάχιστον σε όσες αιτήσεις έκανα εγώ, πουθενά δεν χρειάστηκε να πάρω hardcopy συστατική. Παντού ήθελαν ηλεκτρονική.

Σωστό!!Εγώ έχω μείνει στα δικά μου που τα έστειλα ταχυδρομικώς!!!:D

Να έχετε υπ' όψιν ότι ο βαθμός πτυχίου είναι ίσως για το πρώτο ξεσκαρτάρισμα. Από εκεί και πέρα παίζουν πολύ μεγάλο ρόλο οι συστατικές και ειδικά ποιος σας τις δίνει. Είναι εμφανές ότι αν το άτομο που σας τις δίνει έχει κάνει PhD στο εξωτερικό - και ειδικά στο Παν/μιο που ενδιαφέρεστε - τότε έχετε λίγο αυξημένες πιθανότητες. Αν έχετε επίσης δημοσιεύσεις, τότε αυξάνονται πολύ οι πιθανότητές σας.

Γενικά μην πιάνεστε μόνο από τον βαθμό πτυχίου. Δεν είναι ΑΣΕΠ για να πάρουν τος 42 καλύτερους. Συνήθως κοιτάνε όλο το "πακέτο".

Πρέπει να πιάνονται ΚΑΙ από το βαθμό πτυχίου, καθώς αν δεν έχουν αυτό, δεν θα πάνε καν στο επόμενο στάδιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Από $$$ κανένα παράδειγμα έχετε? Μου είχε πει η Revekka για το LSE αλλά και για τα άλλα αμερικάνικα και βρετανικά πανεπιστήμια πόσο είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Άριστος βαθμός, δηλαδή 8,51+ ;

Συστατικές Επιστολές πώς παίρνουμε; Σημαίνει ότι πρέπει να έχουμε γράψει απαραιτήτως 10 στο συγκεκριμένο μάθημα;
Ναι.
Όχι απαραίτητα. Εξαρτάται από τον εκάστοτε διδάσκοντα.

Aπό βαθμούς τι ξέρετε; Από 9 και πάνω αρκεί;
Με τέτοιους βαθμούς, είσαι μέσα.

Aπο οσο ξερω μην βαρατε,για συστατικη επιστολη πρεπει να εισαι γαμαουα αριστος και να ξεχωριζεις στην σχολη και να εισαι και το πουτανακι του καθηγητη!
Καποιος που γνωριζει ας απαντησει θα ηθελα να μαθω και εγω!
Μήπως και να του κάτσουμε; Αν δε ξέρουμε, δε μιλάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
το πουτανακι εννοω να εχεις καποια συνεργασια με τον εν λογω καθηγητη...Αν δεν σε γνωριζει καλα μονο απο τις επιδοσεις σου θα σου δωσει νομιζεις συστατικη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
OK εσυ ξερεις:) μακαρι κιολας!!ΤΟ ειπα μην βαρατε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Σε μας αν δεν σε ξέρει ο καθηγητής, ακόμη και 9 να του έχεις γράψει..συστατική δεν έχει. Ξέρω καθηγητή που είχε δώσει συστατική σε ένα παιδί με βαθμούς 8 και 9 σε δυο μαθήματά του, με σχόλιο: «τον/ην συστήνω με πολλή επιφύλαξη».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Με πολυ επιφιλαξη?0αχχα0αχ0χα0 σε τι τμημα?
ΝΑ ρωτησω κατι ασχετο τις πτυχιακες τις κανεις συνεργασια με καθηγητε΅ς?δηλαδη την επιβλεπουν σου κανουν προτασεις για βελτιωσεις κι ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Μαθηματικών

Μια άλλη καθηγήτρια είχε πει σε άλλο παιδί: «Τι το θες εσύ το μεταπτυχιακό; Αφού παρ' όλο που έγραψες καλά στα μαθήματά μου, σε είδα ότι τα έχεις δώσει με πολλές προσπάθειες, ενώ δεν είχες έρθει ούτε μια φορά στο μάθημά μου. Νομίζω ότι δεν κάνεις για μεταπτυχιακό».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μαθηματικών

Μια άλλη καθηγήτρια είχε πει σε άλλο παιδί: «Τι το θες εσύ το μεταπτυχιακό; Αφού παρ' όλο που έγραψες καλά στα μαθήματά μου, σε είδα ότι τα έχεις δώσει με πολλές προσπάθειες, ενώ δεν είχες έρθει ούτε μια φορά στο μάθημά μου. Νομίζω ότι δεν κάνεις για μεταπτυχιακό».

Αυτά είναι...!!!:clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
το πουτανακι εννοω να εχεις καποια συνεργασια με τον εν λογω καθηγητη...Αν δεν σε γνωριζει καλα μονο απο τις επιδοσεις σου θα σου δωσει νομιζεις συστατικη?
Σόρρυ, αλλά γιατί η συνεργασία σε projects και δημοσιεύσεις να είναι κατακριτέα; Μήπως όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια;

ΝΑ ρωτησω κατι ασχετο τις πτυχιακες τις κανεις συνεργασια με καθηγητε΅ς?δηλαδη την επιβλεπουν σου κανουν προτασεις για βελτιωσεις κι ετσι?
Ανάλογα. Συνήθως σε ρίχνουν σε κάναν διδακτορικό τους, οπότε και αυτός ουσιαστικά σε επιβλέπει. Εγώ βέβαια την έκανα απευθείας με τον καθηγητή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza1993

Δραστήριο μέλος

Ο pizza1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 409 μηνύματα.
Οχι ρε καλοπροερετα το ειπα,φυσικα και η συνεργασια σε προτζεκτσ και ετσι ειναι οτι καλυτερο μπορεις να κανεις σαν φοιτητης.ΑπΑπλα σε κατι τετοιους εχω την εντυπωση πως 'κολανε' οι καθηγητες και τους κανουν βοηθους τους για αυτο ειπα πουτανακι.!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top