Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

marie. k

Νεοφερμένος

Η marie. k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
γεια σας, έχω μια ερώτηση. Έχοντας πτυχείο στα ΜΜΕ σε τι μπορώ να κάνω master, κάτι που να μην έχει άμεση σχέση με τα μμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
γεια σας, έχω μια ερώτηση. Έχοντας πτυχείο στα ΜΜΕ σε τι μπορώ να κάνω master, κάτι που να μην έχει άμεση σχέση με τα μμε?

Καλημέρα!

Μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα, αν θες πες μας λίγο τι θα ήθελες εσύ να κάνεις...Νομίζω μπορώ να βοηθήσω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marie. k

Νεοφερμένος

Η marie. k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
δεν εχω ιδεα, αυτό είναι το θέμα. Σκεφτόμουν κάτι σε σχέση με τη νομική ή οικονομικά ή και κάτι εντελώς άσχετο. Βασικά αναρωτιόμουν μήπως μπορεί κάποιος να μου πει σε γενικές γραμμές τι μπορεί να γίνει. Δεν θέλω να ασχοληθω αποκλειστικά και μόνο με τα ΜΜΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το καλό με τα ΜΜΕ είναι ότι σου ανοίγουν δρόμο για πολλά. Μπορείς να κάνεις και νομική, μπορείς να κάνεις και μάρκετινγκ, μπορείς να κάνεις οτιδήποτε έχει να κάνει με επικοινωνία, μπορείς να κάνεις κάτι στον τομέα μου, όπως politics, ηλεκτρονική διακυβέρνηση, μπορείς να κάνεις ανθρώπινο δυναμικό, μπορείς να κάνεις ψυχολογία, μπορείς να κάνεις δημόσιες σχέσεις...

Πρέπει να βρεις τουλάχιστον τον τομέα που θες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marie. k

Νεοφερμένος

Η marie. k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
το βλέπω περισσότερο για νομική, τι ακριβώς μπορώ να κάνω σ'αυτόν τον τομέα αν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τι σχολή έχεις τελειώσει;
Μπορείς να κάνεις ότι έχει να κάνει με πνευματικά δικαιώματα, με δίκαιο της επικοινωνίας και ΜΜΕ.

Θεωρητικά, μπορείς να πας σε πολλά και άκυρα μεταξύ τους αλλά και με το πτυχίο σου. Αυτό που πρέπει να κάνεις, είναι να ψάξεις. Θα βρεις ένα μεταπτυχιακό που σου αρέσει, και θα δεις τι ζητάει. Αν περιλαμβάνει και το πτυχίο σου μέσα, είσαι ΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marie. k

Νεοφερμένος

Η marie. k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς πως υπολογίζουμε το grade point average, παρακαλώ πολύ, (εννοείται για το δικό μας το σύστημα). Βρήκα κάτι στο internet αλλά είναι για το αμερικάνικο νομίζω και με μπέρδεψε λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς πως υπολογίζουμε το grade point average, παρακαλώ πολύ, (εννοείται για το δικό μας το σύστημα). Βρήκα κάτι στο internet αλλά είναι για το αμερικάνικο νομίζω και με μπέρδεψε λίγο.
Για αιτήσεις στο εξωτερικό; Δες την αίτηση ΠΟΛΥ προσεκτικά. Σε πολλές αιτήσεις μπορεί να δεις να λέει:

  • Μην υπολογίσεις το GPA στο 4.0 system αν δεν έχει το παν/μιο σου τέτοιο σύστημα και μην κάνεις κάποια μετατροπή.
  • Ή μπορεί να σου έχει ειδικό πεδίο για να βάλεις την δικιά σου κλίμακα και τον GPA σου.
Σε κάθε περίπτωση, θα υπολογίσεις τον GPA με το δικό μας σύστημα, δηλαδή στα 10. Το ΠΩΣ υπολογίζεται, θα πρέπει να το δεις από το παν/μιο σου. Σε άλλα απλώς παίρνεις τον μέσο όρο όλων των μαθημάτων, σε άλλα υπάρχουν διδακτικές μονάδες, κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marie. k

Νεοφερμένος

Η marie. k αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ναι για το εξωτερικό εννοούσα και με μπερδεψες ακόμα περισσότερο. Απλά ήθελα να ξέρω την αντιστοιχεία για να ξέρω αν πληρώ τα κρητήριά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spitfire

Νεοφερμένος

Ο spitfire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπέρα παιδιά, σκεφτομαι απο του χρόνου να ξεκινήσω μεταπτυχιακο στα οικονομικά αλλα δεν γνωριζω ολους τους τομεις και δεν μπορω να αποφασισω σε τι συγκεκριμένα να ασχοληθώ...μηπως ξερετε καπιοο site το οποιο να τα εχει αναλυτικα?? ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν μας λες ούτε χώρα, ούτε τι έχεις τελειώσει...Δεν βοηθάς και πολύ..
Για να δεις κάποια αντικείμενα, μπες σε ένα πανεπιστήμιο στην Αγγλία για παράδειγμα όπως το LSE ή το Warrick, να δεις τι προσφέρουν να πάρεις κάποιες ιδέες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriva88

Νεοφερμένος

Ο asteriva88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Το 5 είναι σχετικό...:) Όλα είναι σχετικά στην Ελλάδα.
Γνωρίζουν στο εξωτερικό ότι στις σοβαρές σχολές των θετικών επιστημών στην Ελλάδα, οι βαθμοί μπαίνουν με το σταγονόμετρο, ότι υπάρχει αρνητική* βαθμολόγηση, ότι υπάρχουν βαθμολογικά πλαφόν, ότι το επίπεδο "γνώσεων" για undergraduate επίπεδο είναι πολύ υψηλό (ισοδύναμο με μεταπτυχιακό επίπεδο σε πολλές περιπτώσεις), οι προσφερόμενες "κατευθύνσεις" είναι πολύ προχωρημένες και σύγχρονες,...κ.α. Οι "χαμηλοί" βαθμοί μπορούν να αντισταθμιστούν με "σοβαρά" και "δύσκολα" μαθήματα επιλογής που δεν τα επιλέγει η μπάζα φοιτητών η οποία ενδιαφέρεται για πτυχίο της κακιάς ώρας..
.
Βασικά αυτά τα διαδίδουν οι ίδιοι οι καθηγητές που δουλεύουν στα Πανεπιστήμια και το πιο σημαντικό ΔΕΝ ισχύουν.
Σε ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικου δεν γίνεσαι δεκτός π.χ με 6,5 και ας έχεις περάσει σουπερ μαθήματα επιλογής.Τα κοιτάνε αλλά ο Μ.Ο έχει μεγαλύτερη βαρύτητα. Και επειδή μας έχουν πάρει χαμπάρι πόσο *&#$@ είμαστε μην τρομάξεις αν σου πω ότι φίλος μου για να γίνει δεκτός στο Cambridge του ζήτησαν από >8,5 (δηλ. άριστα). Φυσικά οι αριστούχοι σε σχολές θετικών επιστημών είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Βασικά αυτά τα διαδίδουν οι ίδιοι οι καθηγητές που δουλεύουν στα Πανεπιστήμια και το πιο σημαντικό ΔΕΝ ισχύουν.
Σε ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικου δεν γίνεσαι δεκτός π.χ με 6,5 και ας έχεις περάσει σουπερ μαθήματα επιλογής.Τα κοιτάνε αλλά ο Μ.Ο έχει μεγαλύτερη βαρύτητα. Και επειδή μας έχουν πάρει χαμπάρι πόσο *&#$@ είμαστε μην τρομάξεις αν σου πω ότι φίλος μου για να γίνει δεκτός στο Cambridge του ζήτησαν από >8,5 (δηλ. άριστα). Φυσικά οι αριστούχοι σε σχολές θετικών επιστημών είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού.;)

Πρώτον είσαι αδαής. Δεύτερον στο παραδειγματάκι που ανέφερες είσαι βαθιά νυχτωμένος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
Βασικά αυτά τα διαδίδουν οι ίδιοι οι καθηγητές που δουλεύουν στα Πανεπιστήμια και το πιο σημαντικό ΔΕΝ ισχύουν.
Σε ένα καλό πανεπιστήμιο του εξωτερικου δεν γίνεσαι δεκτός π.χ με 6,5 και ας έχεις περάσει σουπερ μαθήματα επιλογής.Τα κοιτάνε αλλά ο Μ.Ο έχει μεγαλύτερη βαρύτητα. Και επειδή μας έχουν πάρει χαμπάρι πόσο *&#$@ είμαστε μην τρομάξεις αν σου πω ότι φίλος μου για να γίνει δεκτός στο Cambridge του ζήτησαν από >8,5 (δηλ. άριστα). Φυσικά οι αριστούχοι σε σχολές θετικών επιστημών είναι μετρημένοι στα δάκτυλα του ενός χεριού.;)

Κάνε ένα update γενικότερα σε απόψεις περί Πανεπιστημίων. Δείχνεις ότι:
α). είσαι εκτός πραγματικότητας
β). έχεις εμπάθειες για το Ελληνικό Πανεπιστήμιο
γ). έχεις απωθυμένα πολλών αιτιών
δ).
ε).
...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriva88

Νεοφερμένος

Ο asteriva88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Κάνε ένα update γενικότερα σε απόψεις περί Πανεπιστημίων. Δείχνεις ότι:
α). είσαι εκτός πραγματικότητας
β). έχεις εμπάθειες για το Ελληνικό Πανεπιστήμιο
γ). έχεις απωθυμένα πολλών αιτιών
δ).
ε).
...
Και με συνθήματα και προσωπικούς χαρακτηρισμούς (τους οποίους και σου τους επιστρέφω) πιστεύεις ότι έχεις δίκιο;
Αν μάθεις να απαντάς με επιχειρήματα εδώ είμαστε που χλωμό το βλέπω. ;)
Και με τέτοια μυαλά δεν θα βελτιωθούν ποτέ τα ελληνικά πανεπιστήμια αν δεν μάθετε να αναγνωρίζετε τα προβλήματα.

Υ.Γ Και αν κρίνω από τα διαδοχικά μηνύματα nPb και venividivici43946 (τυχαίο ; ) που ταυτίζονται, όλη τη ζωή σου την περνάς μέσα σε ένα φορουμ με διπλούς ή παραπάνω λογαριασμούς γράφοντας χιλιάδες μηνύματα, ποιος ξέρει σε πόσα φορουμ ακόμη... Οπότε άλλοι έχουν προβλήματα και εδώ δεν είναι μέρος να τα λύσουν:
https://www.edugate.gr/epikairotita/kentraapeksartisis-apo-internet
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχεις τελειώσει και ελληνικό και ξένο πανεπιστήμιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Το είδα που το ρώτησες και αλλού. Κοίτα, συνήθως ζητάνε πάνω από 7 αλλά διαφέρει πολύ από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο. Επίσης, σημασία έχει και η ζήτηση του μεταπτυχιακού, γιατί μπορεί να θέλει πάνω από 7 αλλά αν έχουν κάνει αίτηση 100 με βαθμό πτυχίου 8, δεν υπάρχει ελπίδα για το 7.1 (εκτός πλέον και αν έχεις καταπληκτικό βιογραφικό...)
Αν δεν φτάνει ούτε το 7 σωθήκαμε...μου φαίνεται πρέπει να βάλω μπροστά ρήτρες του 8 γιατί αλλιώς τα νούμερα δεν βγαίνουν:hmm:.Τι άλλο μπορεί να κάνει ένα βιογραφικό καταπληκτικό?Η εργασιακή εμπειρία?πόση να χεις πια στα 23 σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς τι περίπου κοιτάνε και ποιές είναι οι προυποθέσεις για να μπορέσει κανείς να γίνει δεκτός στα μεγαλύτερα πανεπιστήμια του εξωτερικού για μεταπτυχιακά προγράμματα; Πχ σε Harvard, LSE κλπ. Αναφέρομαι σε σπουδές οικονομικού περιεχομένου.

Δηλαδή αν εγώ σπουδάζω Οικονομική Επιστήμη στην ΑΣΟΕΕ τι εφόδια χρειάζομαι για να έχω σοβαρές ελπίδες να γίνω δεκτός σε τέτοιου βεληνεκούς πανεπιστήμια;

Συγκεκριμένα για το LSE έχω βρεί κάτι στο site του που λέει ότι πρέπει να έχεις τουλάχιστον Μέσο Όρο 7 αλλά ενδιαφέρομαι περισσότερο για αμερικάνικα πανεπιστήμια. Για το harvard δεν έχω βρεί κάτι. Επίσης ενδιαφέρομαι να μάθω ποιός είναι ο πραγματικός μέσος όρος που χρειάζεσαι για να έχεις σοβαρότατες πιθανότητες να μπεις, καθώς το ελάχιστο (7) μου ακούγεται ότι θα είναι σχετικά δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
1)λεφτα
2)αριστο βαθμο πτυχιου
3)Συστατικες επιστολες
4)Να 'κατεχεις' και να αγαπας αυτο που σπουδασες
5)τυχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μπάμπης ο Άλλος

Δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ο Άλλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Προγράμματα που βοηθούν να πληρώσεις τις σπουδές σου (δάνεια απο εξωτερικό) υπάρχουν; Έχω ακούσει συγκεκριμένα ότι υπάρχουν δάνεια που και καλά τα ξεπληρώνεις αφού τελειώσεις και πιάσεις δουλειά.. Άριστος βαθμός, δηλαδή 8,51+ ;

Συστατικές Επιστολές πώς παίρνουμε; Σημαίνει ότι πρέπει να έχουμε γράψει απαραιτήτως 10 στο συγκεκριμένο μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top