Μεταπτυχιακό στο εξωτερικό

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δες στη σελιδα 50-51 για το Imperial.

To Dundee ουτε εγω μπορω να το βρω (το συγκεκριμενο τμημα δηλαδη) αλλα οι κατηγοριες που εχει εκει φαινεται να μην αντιστοιχουν ακριβως στις κατηγοριες του πανεπιστημιου, οποτε ισως να μπορουσες να τους παρεις ενα τηλεφωνο να ρωτησεις...

To University of Lincoln ειναι το ιδιο με το University of Lincolnshire and Humberside (δες εδω) και ειναι στη σελιδα 30.
Σε ευχαριστώ πολύ πολύ! :D

Έχεις όντως δίκιο για το Lincoln ;)
Όσον αφορά το Imperial College London, στην wiki διάβασα το εξής:
Formerly a constituent college of the University of London, Imperial became independent of the university on 8 July 2007, the 100th anniversary of its founding.
Που απ' ότι κατάλαβα διαχωρίστηκε από το University of London πριν 10 μήνες. Λες να ισχύει κανονικά η αναγνώριση;:worry:

Όπως και να έχει θα πάρω πάντως τηλέφωνο να μάθω. Ευχαριστώ!! :D

Ωστόσο, τι πρόβλημα είναι αυτό ρε παιδιά με τους καθηγητές και τις συστατικές; Είναι κάμποσος καιρός που έπαψα να είμαι ενεργός φοτιτητής στο πανεπιστήμιο και έχω χάσει οποιαδήποτε επαφή και να είχα με αυτούς. Έτσι κι αλλιώς όμως δεν είχαμε και τις τρελές επαφές. Τους είναι τόσο δύσκολο να γράψουν συστατική σε κάποιον που έχει πάει καλά στο μάθημα τους; :worry::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Οι συστατικές είναι τόσο ανούσιες τις περισσότερες φορές! Γράφουν τα ίδια για τους περισσότερους. Δεν κατάλαβα πάντως βρε, τους ζήτησες συστατική και δεν έδωσαν? Τις περισσότερες φορές δίνουν, εκτός κι αν είναι ψώνια. Προσωπικά, είχα πάρει 1 από 1 καθηγητή στον οποίο είχα περάσει με καλό βαθμό 2-3 μαθήματα (δεν πήγα σε καθηγητές που είχα περάσει 1 μάθημα κι ας είχα 9-10 σε αυτό). Την 2η την πήρα από την εργοδότριά μου και ήταν πιο ενδιαφέρουσα επειδή φαινόταν πως ήταν γραμμένη για μένα. Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι όλες από καθηγητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Οι συστατικές είναι τόσο ανούσιες τις περισσότερες φορές! Γράφουν τα ίδια για τους περισσότερους. Δεν κατάλαβα πάντως βρε, τους ζήτησες συστατική και δεν έδωσαν? Τις περισσότερες φορές δίνουν, εκτός κι αν είναι ψώνια. Προσωπικά, είχα πάρει 1 από 1 καθηγητή στον οποίο είχα περάσει με καλό βαθμό 2-3 μαθήματα (δεν πήγα σε καθηγητές που είχα περάσει 1 μάθημα κι ας είχα 9-10 σε αυτό). Την 2η την πήρα από την εργοδότριά μου και ήταν πιο ενδιαφέρουσα επειδή φαινόταν πως ήταν γραμμένη για μένα. Δεν είναι υποχρεωτικό να είναι όλες από καθηγητή.
Βασικά στη σχολή μου σπάνια θα βρεις καθηγητή με τον οποίο θα έχεις έστω και 2 μαθήματα δικά του.
Είχα την ατυχία ο καθηγητής με τον οποίο πήρα πτυχιακή και με τον οποίο είχα μια κάποια οικειότητα, να έχει φύγει Αμερική και να είναι άφαντος, χωρίς στοιχεία επικοινωνίας (πάνε 2 χρόνια από τότε που μιλήσαμε τελευταία φορά). Από αυτούς που έστειλα ένας όπως όλα δείχνουν δέχτηκε, ένας με απέρριψε γιατί είναι Παρίσι και έτσι κι αλλιώς δεν δίνει λέει συστατικές και ένας πάλι με απέρριψε γιατί παρόλο που είχα δύο μαθήματα του με 7 και 8 (πριν βιαστείτε να κρίνετε, να πω ότι είναι πολύ καλοί βαθμοί και για τα μαθήματα του αλλά και για τη σχολή γενικότερα), δεν του φάνηκαν αρκετά καλοί βαθμοί για συστατική σε εξωτερικό :confused:. Οι υπόλοιποι απλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εκτός από καθηγητές έχεις κάποιον άλλο που να μπορεί να σου δώσει? Άτομο που είχατε συνεργαστεί σε επαγγελματικό επίπεδο, υπεύθυνο κάποιας οργάνωσης που είχες συμμετάσχει? Είναι σημαντικό να έχεις 1 ακαδημαϊκή, αλλά για να μην ψάχνεις και 2η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Προσωπική επαφή. Γραφείο κτλ. Και δείξε τους ότι είσαι σοβαρός φοιτητής. Μη το θεωρείς γλύψιμο. Με mail είναι δύσκολο να δεχτούν μερικοί πιστεύω αν κρίνω από την δική μου σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Εκτός από καθηγητές έχεις κάποιον άλλο που να μπορεί να σου δώσει? Άτομο που είχατε συνεργαστεί σε επαγγελματικό επίπεδο, υπεύθυνο κάποιας οργάνωσης που είχες συμμετάσχει? Είναι σημαντικό να έχεις 1 ακαδημαϊκή, αλλά για να μην ψάχνεις και 2η.
Ναι θα μπορούσα να έχω. Είναι κάποιες σχολές που λένε ότι "αν είναι καιρός που ήσασταν φοιτητής και έχετε χάσει την επαφή με τον χώρο του πανεπιστημίου, μπορείτε να μας στείλετε από κάποιον για τον οποίο δουλέψατε", αλλά κάποιες άλλες όχι...:/:
Προσωπική επαφή. Γραφείο κτλ. Και δείξε τους ότι είσαι σοβαρός φοιτητής. Μη το θεωρείς γλύψιμο. Με mail είναι δύσκολο να δεχτούν μερικοί πιστεύω αν κρίνω από την δική μου σχολή...
Είναι ένα θέμα αυτό, στη δική μου σχολή ισχύουν 3 πράγματα:
  • Είναι σπάνιο να τους βρεις στο γραφείο τους, χωρίς συνεννόηση
  • Συνήθως εκνευρίζονται όταν έρχεσαι χωρίς συνεννόηση. :worry:
  • Τα πάντα γίνονται μέσω email, εκτός ειδικών περιπτώσεων
Anyway, θα δω τι θα κάνω, απλά ήθελα κάπου να πω, πόσο απαράδεκτοι είναι οι καθηγητές που δεν ασχολούνται με ένα τέτοιο θέμα. Αν κανείς δεν δίνει, ουσιαστικά αποκλείεις τους φοιτητές σου να κάνουν κάτι περισσότερο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάντως εγώ θα ξανάστελνα Mail αν πέρναγε καιρός χωρίς απάντηση. Ζητώντας πχ. ένα ραντεβού για να σε δει, για να δείτε αν μπορεί να σου δώσει συστατική or s'th. Και θα σε συμβούλευα να έχεις μαζί σου κι ένα short cv και μια αναλυτική
[εγώ είχα πάντα μαζί μου όταν έψαχνα συστατικές και έτσι "τσίμπησα" μια πολύ καλή συστατική από τον αντιπρύτανη, άσχετα αν για προσωπικούς λόγους δεν την χρησιμοποιήσα τελικά]
Γενικα,
κυνήγα τους... Ό,τι κι αν είναι (αδιάφοροι κοκ) δυστυχώς είσαι στην ανάγκη τους :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αν και δεν ειναι για μεταπτυχιακο αλλα για διδακτορικο, νομιζω το ιδιο κανει! Μου ζηταει σε μια Online αιτηση να δηλωσω δυο Referees, και στα στοιχεια τους αναφερει το Affiliation τους. Γνωριζει κανεις τι εννοουν; Affiliation σε σχεση με τι; Με το αντικειμενο του διδακτορικου (δηλαδη ποιος ειναι ο τομεας ερευνας τους ) ; Ποια η σχεση τους με εμενα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Μαντευω οτι εννοει σε σχεση με σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Στις επίσημες έτοιμες φόρμες των paper πάντως όταν λέει "affiliation" συμπληρώνουμε τα στοιχεία του φορέα στον οποίο ανήκει (πχ. School of ταδε, ταδε University, διεύθυνση, e-mail). Tώρα δεν ξέρω αν είναι το ίδιο μην σε πάρω και στο λαιμό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Δεν εχουν οι αιτησεις βοηθητικο υλικο που να εξηγει τι θελει να γραψεις? Η μηπως στο ιντερνετ?...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αν και δεν ειναι για μεταπτυχιακο αλλα για διδακτορικο, νομιζω το ιδιο κανει! Μου ζηταει σε μια Online αιτηση να δηλωσω δυο Referees, και στα στοιχεια τους αναφερει το Affiliation τους. Γνωριζει κανεις τι εννοουν; Affiliation σε σχεση με τι; Με το αντικειμενο του διδακτορικου (δηλαδη ποιος ειναι ο τομεας ερευνας τους ) ; Ποια η σχεση τους με εμενα;

Όχι, πρέπει να γράψεις τι τίτλο έχουν (πχ Assistant Professor, στο τάδε εργαστήριο ή τομέα, κι ακόμα καλύτερα αν αναφέρεις και τι έρευνα κάνουν, ή κάποιο project).
Αλλά γιατί Referees στην αίτηση ΓΙΑ το διδακτορικό; Ή εννοεί τους Supervisors; Σε ποιο σημείο της αίτησης το αναφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Affiliation σε σχεση με τι;

Σχολή, τμήμα, αντικείμενο...

Ρε συ έλεος πάντως, εδώ θα πας έξω και κολλάς στο πως θα συμπληρώσεις μια αίτηση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ira Divinus

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Θα ήθελα να ρωτήσω, μήπως ξέρει κάποιος/α να με πληροφορήσει σχετικά με μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, Α.στη Διαχείριση Ανθρώπινου Δυναμικού και Β. στις Δημόσιες σχέσεις?

Θα ήθελα Πανεπιστήμια σε Αγγλία, Σουηδία και Ελβετία όποιος/α γνωρίζει..
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τι είδους πληροφορίες ζητάς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ira Divinus

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
sites Παν/μίων, τρόπους επικοινωνίας, κόστος κλπ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γερμανικά μιλάς; Πληροφορίες για τα μεταπτυχιακά του πανεπιστημίου της Ζυρίχης θα βρεις εδώ.
Επίσης εδώ για το πολυτεχνείο της Ζυρίχης.
Η Λωζάννη έχει το πανεπιστήμιο , όπου κάτι θα βρεις, αλλά και το πολυτεχνείο, που όμως δεν ξέρω αν σου κάνει.
Δες και στη Γενεύη.

Γενικά ένα googling στο όνομα του Πανεπιστημίου ή της πόλης θα σου βγάλει την επίσημη σελίδα. Εκεί κοιτάς για post-graduate studies. Συνήθως ως master προγράμματα ονομάζονται τα εξάμηνα του δεύτερου κύκλου του διπλώματος, δηλαδή τα δύο τελευταία χρόνια ή ο τέταρτος χρόνος.

Μη διστάσεις να γράψεις e-mail στον υπεύθυνο για να σου στείλουν φυλλάδιο με ό,τι πληροφορίες χρειάζεται ένας ενδιαφερόμενος, στην Ελβετία το κάνουν άμεσα και χωρίς καμία χρέωση.

Το κόστος ζωής στην Ελβετία είναι κατά μέσο όρο 21000 φράγκα το χρόνο.

Δες τις σελίδες και ρώτα ό,τι θες για τη χώρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ira Divinus

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γέρακας (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάααααρα πάρα πολύ!!!:)
Να σε αγγαρέψω άλλο λίγο?
Μπορείς να μού δώσεις καμιά πληροφορία και για την Αγγλία?
Σόρρυ, μα επί ώρες κάνω έρευνα και δεν έχω βγάλει άκρη ακόμη..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Για Αγγλία και ειδικά για τον τομέα σου δεν έχω ιδέα.
Μένω Ελβετία και γι' αυτό σου είπα ότι ξέρω. Γενικά μπορείς να εμπιστεύεσαι τα ελβετικά Πανεπιστήμια, δες και στο Φριβούργο, τη Βέρνη, κλπ. Απλά οι πόλεις που σου παρέθεσα είναι οι πιο φοιτητικές και τα πανεπιστήμια κορυφαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top