Μεταπτυχιακό στη Φορολογική Λογιστική

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Στράτο, για τί μεταπτυχιακό στοχεύεις, αλλά και επαγγελματικά ; Πάντως, αυτό που έχω να πω, καθώς το έχω ψάξει αρκετά ο μόνος κλάδος που δουλεύει και κυρίως στο μέλλον να δουλέψει είναι χρηματοοικονομικα και κυρίως τραπεζικής κατεύθυνδης σε συνδυασμό πάντα με το HRM διοίκησης ανθρώπινων πόρων. Ο συνδυασμός αυτών των δύο είναι οδοστρωτήρας. Αλλά, δεν μας αρέσουν ούτε κατά τι τα χρηματοοικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TNS

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Προσωπικά θα ξεκινήσω το Σεπτέμβριο Mεταπτυχιακό στην Οικονομική Θεωρία με απώτερο στόχο ένα Διδακτορικό στα Χρηματοοικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Ομολογώ είμαι πάρα πολύ μπερδεμένος στο τί να κάνω. Βλέπεις από τη μια εγώ και η κοπέλα μου σκεφτόμαστε το LSE και από την άλλη το τεράστιο και αφόρητο κόστος του. Από την άλλη μεριά, υπάρχει και η σκέψη να μπούμε κατευθείαν σε μια ελεγκτική ή σε κάποιο λογιστήριο ή οπουδήποτε αλλού να δουλέψουμε κάποια χρόνια, μαζεύοντας παράλληλα κάποια χρήματα και από εκεί και πέρα κάνουμε το μεταπτυχιακό. Έχω πάντως αρκετό χρόνο στο στρατό από νοέμβρη να το σκεφτλω καλύτερα. Πάντως, έχω την αίσθηση τσάμπα έκανα το GMAT τόσο νωρίς και κυριότερο τσάμπα ο κόπος μου, γιατί για να πετύχω αυτό το σκόρ συν το IELTS "έθαψα" κάποια-αρκετά μαθήματα στο πανεπιστήμιο, και αν δεν τα έιχα κάνει θα έιχα βγάλει σίγουρα άριστα. Λάθη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TNS

Νεοφερμένος

Ο Στράτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Πιστεύω ότι θα βρεις την άκρη γιατί φαίνεται ότι ξέρεις τι θέλεις τόσο εσύ όσο και η κοπελιά σου. Μη ξεχνάς ότι τα λάθη τα κάνουμε για να μάθουμε να μη τα ξανακάνουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους,
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος/α γνωρίζει να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για το τμήμα M.Sc Law & Accounting του LSE, με ενδιαφέρει πάρα πολύ.
η Λογιστική δεν είναι Χρηματοοικονομικά και έχει να κάνει καθαρά με Ελληνικούς Νόμους, Φορολογία, κτλ κτλ... (εάν κάποιος εξαιρέσει τα Δ.Λ.Π.).

Κάνεις αναφορά στα νομικά. Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις για αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Κάνεις αναφορά στα νομικά. Τι ακριβώς θέλεις να μάθεις για αυτά;
Βασικά, το εν λόγω μεταπτυχιακό ανήκει-κατ'εξαίρεση- στο τμήμα των νομικών σπουδών του LSE. Για τα νομικά που ρώτησες τίποτα συγκεκριμένο, απλώς ρώτησα γενικά εάν κάποιος έχει πληροφορίες για το συγκεκριμένο εν λόγω τμήμα και τις (πρακτικές και όχι τυπικές, στα "χαρτιά" που αναφέρει το τμήμα) προυποθέσεις του, αλλά και γενικά για την όλη ζωή στο LSE. Άν ξέρεις τίποτα από τα προαναφερθέντα να μου πεις ευπρόσδεκτο, αλλά για το τι σπουδές παρέχει το μεταπτυχιακό ξέρω. Απλώς με ενδιαφέρει όπως λέει και ο τίτλος εξειδίκευση στα φορολογική λογιστική και η απορία-ερώτηση μου έγκειται στο γεγονός αν αυτή η εξειδίκευση θα πρέπει να λάβει χώρα εντός ή εκτός Ελλάδος με την εκπόνηση ενός ανάλογου μεταπτυχιακού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Βασικά, το εν λόγω μεταπτυχιακό ανήκει-κατ'εξαίρεση- στο τμήμα των νομικών σπουδών του LSE.
Απλώς με ενδιαφέρει όπως λέει και ο τίτλος εξειδίκευση στα φορολογική λογιστική και η απορία-ερώτηση μου έγκειται στο γεγονός αν αυτή η εξειδίκευση θα πρέπει να λάβει χώρα εντός ή εκτός Ελλάδος με την εκπόνηση ενός ανάλογου μεταπτυχιακού.

Προφανώς το LSE έχει άριστο όνομα και οι απόφοιτοι του είναι περιζήτητοι. Είδα τα προσόντα σας, λογικά δε θα έχετε πρόβλημα να γίνετε δεκτοί. Πέραν τούτου ουδέν, καθώς δεν έχω υπάρξει φοιτητής του.
Όντως το οικονομικό είναι θέμα, όμως ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Σχετικά με το θέμα του στρατού, κάνε τώρα τη θητεία σου, καθώς θα αυξηθεί. Το θετικό είναι ότι αν βρείτε δουλεία, δεν θα σας δεσμεύει το θέμα στρατός. Όσο θα υπηρετείς, η κοπέλα σου μπορεί να εργαστεί και να μαζέψει κάποιο ποσό. Νομίζω τα τεστ που δώσατε έχουν μία χρονική ισχύ, οπότε προλαβαίνετε αν το αναβάλλετε προσωρινά.

Γενικά τα φορολογικά είναι στο φλου. Σε αυτό συντελεί και η συνεχής αλλαγή της νομοθεσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Μπορώ να σου πω ότι η πρώτη στη λίστα των καθηγητών είναι φίλη μου! :) :)
Άρα κάνε μου μια λίστα με ερωτήσεις, να μάθεις από την πηγή!

Φύλτατη, έχεις τελειώσει και εσύ LSE ή απλώς γνωριζόσασταν με την εν λόγω καθηγήτρια από τις προπτυχιακές σας σπουδές ; Γιατί άν είσαι απόφοιτος του, θα ήθελα να σε ρωτήσω και ορισμένα άλλα θέματα σχετικά με τη ζωή, το κόστος, την ανεργία στο βρετανία κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Φύλτατη, έχεις τελειώσει και εσύ LSE ή απλώς γνωριζόσασταν με την εν λόγω καθηγήτρια από τις προπτυχιακές σας σπουδές ; Γιατί άν είσαι απόφοιτος του, θα ήθελα να σε ρωτήσω και ορισμένα άλλα θέματα σχετικά με τη ζωή, το κόστος, την ανεργία στο βρετανία κτλ..

Ναι ναι, έχω κάνει μεταπτυχιακό εκεί αλλά New Media και IS. Η καθηγήτρια αυτή είναι όμως φίλη μου από πριν! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Και πως είναι ο καιρός εκεί, τόσο τραγικός όσο λένε και ακούγεται ή τρώγεται ; Επίσης, οι άνθρωποι, ξέρω θα μου πεις οι άγγλοι είναι ότι και να κάνουμε άγγλοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ, πέτυχα πάρα πολύ καλό καιρό, αλλά γενικά είναι μουντός με συχνές εναλλαγές...Δηλαδή, από στενό σε στενό μπορεί να σου αλλάζει..
Οι Άγγλοι είναι γύφτοι, βρωμιάρηδες, μεθύστακες και ψωνάρες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Κοίταξε για να μπορώ, μιλάω πάντα προσωπικά, να αποδώσω το μέγιστο δηλαδή να διαβάσω σερί 12-14 ώρες θέλω δυο πράγματα να βρέχει και να έχεις ένα μερακλίδικο καφέ όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν... Σαν ζωή, ενδείκνυται για να κάνεις εκεί τα πρώτα σου βήματα, δηλαδή με την κοπέλα μου σκεφτόμαστε να δουλέψουμε εκεί αρχικά, τουλάχιστον για κάποια χρόνια και επίσης το γεγονός να κάνουμε και εκεί οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κοίταξε για να μπορώ, μιλάω πάντα προσωπικά, να αποδώσω το μέγιστο δηλαδή να διαβάσω σερί 12-14 ώρες θέλω δυο πράγματα να βρέχει και να έχεις ένα μερακλίδικο καφέ όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν... Σαν ζωή, ενδείκνυται για να κάνεις εκεί τα πρώτα σου βήματα, δηλαδή με την κοπέλα μου σκεφτόμαστε να δουλέψουμε εκεί αρχικά, τουλάχιστον για κάποια χρόνια και επίσης το γεγονός να κάνουμε και εκεί οικογένεια.

Μερακλίδικο καφέ στην Αγγλία, δύσκολο...Μόνο αν τον φτιάχνεις στον σπίτι...
Εμένα δεν μου πήγε το Λονδίνο, δεν θα σου πω ψέματα. Αλλά όταν πας με τον άνθρωπό σου, είναι διαφορετικά τα πράγματα, δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Μερακλίδικο καφέ στην Αγγλία, δύσκολο...Μόνο αν τον φτιάχνεις στον σπίτι...
Εμένα δεν μου πήγε το Λονδίνο, δεν θα σου πω ψέματα. Αλλά όταν πας με τον άνθρωπό σου, είναι διαφορετικά τα πράγματα, δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά.
Εννοείτε μερακλίδικος ελληνικός καφές μόνο από τα χέρια Έλληνα.(BTW υπάρχουν μπορείς να βρείς ελληνικούς καφέδες στην αγγλία ή πολλά ζητάω;) Κοίτα αν τελικά πάμε LSE και πρώτα ο Θεός αποφοιτήσουμε δεν θα γυρίσουμε αμέσως στην πατρίδα λέμε να κάτσουμε μια 5 ετία και αν βρούμε δουλειές ικανοποιητικές και κυρίως με προοπτικές επαγγελματικής ανέλιξης τότε μάλλον θα μείνουμε εκεί και θα κάνουμε οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Στα Λονδίνα υπάρχει ελληνική συνοικία και Έλληνες υπάρχουν παντού, δεν θα σου λείψουν. Και το ίδιο το LSE είναι γεμάτο!!!! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Πώς είναι τις πρώτες μέρες στα μαθήματα ; Δηλαδή, καταλαβαίνεις ή βάζεις τα κλάματα ; Γενικά, πόσο καιρό θέλεις για να προσαρμοστείς πλήρως στην αγγλική γλώσσα ;(εννοώ καθαρά ως προς την επιστήμη σου, να γράφεις, να μιλάς fluently) q
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Καλά, οι πρώτες μέρες ειδικά στο LSE είναι χάσιμο...Θα περάσετε τόσο γαμάτα....! :) :)
(Ωραίες στιγμές!!!! Αυτή η βιβλιοθήκη είναι απλά καταπληκτική...και φυσικά 24/7 ανοιχτή...)
Σας άκουσμα προσαρμόζεσαι αμέσως, στο δεύτερο μάθημα. Αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι στο essay που το αγαπάνε πολύ στην Αγγλία αλλά εμείς δεν ξέρουμε να το γράφουμε...Θα σας κάνουν σεμινάρια, να μην χάσετε κανένα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Καλά, οι πρώτες μέρες ειδικά στο LSE είναι χάσιμο...Θα περάσετε τόσο γαμάτα....! :) :)
(Ωραίες στιγμές!!!! Αυτή η βιβλιοθήκη είναι απλά καταπληκτική...και φυσικά 24/7 ανοιχτή...)
Σας άκουσμα προσαρμόζεσαι αμέσως, στο δεύτερο μάθημα. Αλλά το μεγάλο πρόβλημα είναι στο essay που το αγαπάνε πολύ στην Αγγλία αλλά εμείς δεν ξέρουμε να το γράφουμε...Θα σας κάνουν σεμινάρια, να μην χάσετε κανένα..
H βιβλιοθήκη είναι 24/7;;; Έλεος καλά εντάξει κανένα σχόλιο για τις δικές μας που κλείνουν από παρασκευή..... Τα μαθήματα αυτά που λές θα μας υποχρεώσει το τμήμα για όσους δεν έχουν μητρική γλώσσα τα αγγλικά ή ισχύει για όλους τους μεταπτυχιακούς ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
H βιβλιοθήκη είναι 24/7;;; Έλεος καλά εντάξει κανένα σχόλιο για τις δικές μας που κλείνουν από παρασκευή..... Τα μαθήματα αυτά που λές θα μας υποχρεώσει το τμήμα για όσους δεν έχουν μητρική γλώσσα τα αγγλικά ή ισχύει για όλους τους μεταπτυχιακούς ;

Σε περίοδο εξετάσεων, γίνεται πανικός στην βιβλιοθήκη...

Στην αρχή γράφετε ένα essay "δοκιμαστικό" και στα σχόλια που σας κάνουν (μετά από κάθε εργασία, παίρνετε ένα χαρτί με αναλυτικά το βαθμό και τα σχόλια) σας λένε αν κρίνουν ότι χρειάζεστε βοήθεια στα αγγλικά. Θα σας το πει και ο tutor όμως. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εquilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibrium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Σε περίοδο εξετάσεων, γίνεται πανικός στην βιβλιοθήκη...

Στην αρχή γράφετε ένα essay "δοκιμαστικό" και στα σχόλια που σας κάνουν (μετά από κάθε εργασία, παίρνετε ένα χαρτί με αναλυτικά το βαθμό και τα σχόλια) σας λένε αν κρίνουν ότι χρειάζεστε βοήθεια στα αγγλικά. Θα σας το πει και ο tutor όμως. :)

Υπάρχει δυνατότητα, ακόμη και αν με εξετάσουν και βρούν ότι είμαι εντάξει, μπορώ να ζητήσω από το τμήμα ή τον επόπτη, όπως είπες, να κάνω ένα χ χρονικό διάστημα εξκτρα μαθήματα στην αγγλική γλώσσα για να προσαρμοστώ πιο γρήγορα ; Ή μήπως πρέπει και αυτά να τα πληρώσεις ;:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top