Μεταπτυχιακό στην ειδική αγωγή

Efstathia

Νεοφερμένος

Η Efstathia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Κοινωνικής & Εκπαιδευτικής Πολιτικής Πελοποννήσου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Καλησπέρα!Έχω πτυχίο Κοινωνικής και εκπαιδευτικής Πολιτικής από το Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου !Θα ήθελα να κάνω ένα μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως (καθώς έχω δυο παιδιά μικρά )!Μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποιο που να δίνει παιδαγωγική επάρκεια ;;;
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Απ' όσο γνωρίζω τα μεταπτυχιακά ειδικής του ΕΑΠ και κάποια της Κύπρου είναι τα στανταράκια. Το Λευκωσίας είναι σε συνεργασία με ελληνικό ΑΕΙ και δεν χρειάζεται ΔΟΑΤΑΠ. Το frederick χρειάζεται. Πρέπει να χει κανα 2 ακόμα στη Κύπρο που κάνουν εξ αποστάσεως (και επισης θελουν ΔΟΑΤΑΠ), αλλά δεν τα γνωρίζω. Αυτά μέχρι πρόσφατα και σε ενεστώτα χρόνο. Να ξες πως "ανοιξε το παραθυρακι" που επιτρεπει στα ελληνικά ΑΕΙ να κάνουν αποκλειστικά εξ αποστάσεως μαθήματα στα μεταπτυχιακά, όπως το ΕΑΠ. Κάποιο/α μεταπτυχιακά που έχουν ανοιχτές αιτήσεις αυτό το καιρό το αναφέρουν κιόλας. Και το καλοκαίρι-φθινόπωρο που θα ανοίξουν ακόμη περισσότερες αιτήσεις, θα είναι ακόμη περισσότερα. Επίσης, τα μεταπτυχιακά που σε βάζουν στους πινακες ειδικής, έχουν και υποχρεωτική πρακτική.

Φαντάζομαι γνωρίζεις πως τα επαγγελματικά δικαιώματα τα δίνουν τα βασικά πτυχία, όχι τα μεταπτυχιακά. Το λέω γιατί ξέρω πως με τη σχολή/τμήμα σου είχατε(?)-έχετε(?) θέμα. Το μεταπτυχιακό δεν θα σε βάλει στον κλάδο ειδικής της πρωτοβάθμιας. Για την δευτεροβάθμια και γενικότερα δεν ξέρω, αναλόγως του τι σου δίνει το προπτυχιακό σου.
 

Efstathia

Νεοφερμένος

Η Efstathia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Κοινωνικής & Εκπαιδευτικής Πολιτικής Πελοποννήσου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση !Ναι είχαμε θέματα ,και δεν γνωρίζω πλέον τι ισχύει !Θα το κοιταξω όμως ,καθώς δεν θέλω να κάνω ένα μεταπτυχιακό τζάμπα!
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
To frederick δε χρειαζεται ΔΟΑΤΑΠ.Παιδαγωγικη επαρκεια δινουν οσα στον τιτλο τους λενε Αγωγη της Εκπαιδευσης.Μπορεις να κανεις το Αγωγη της Εκπαιδευσης -Ειδικη Αγωγη στο φρεντερικ.Το μονο κακο ειναι τα χρηματα που δε τα λες και λιγα.Κατα τ αλλα μια χαρα μεταπτυχιακο ειναι.
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Παρακαλώ. Να το ψάξεις καλά το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων, σε ποια κατηγορία ΠΕ ανήκεις και τι διεξόδους θα σου δώσει το μεταπτυχιακό. Και εννοείται πως αν και εφόσον, το ψάχνεις και περισσότερο.

@anastasia papa μέχρι και πρόσφατα ήθελε. Μόνο φέτος αν άλλαξε κατι. Και ναι, τα χρήματα είναι πολλά 4.500 για το Λευκωσίας(χωρίς βιβλία και άρα θα βγει παραπάνω) και 5.000 για το frederick. Μεταξύ ΕΑΠ-Λευκωσίας-Frederick από οικονομικής άποψης συμφέρει το 1ο, γενικότερα θα διάλεγα το τελευταίο
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Παρακαλώ. Να το ψάξεις καλά το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων, σε ποια κατηγορία ΠΕ ανήκεις και τι διεξόδους θα σου δώσει το μεταπτυχιακό. Και εννοείται πως αν και εφόσον, το ψάχνεις και περισσότερο.

@anastasia papa μέχρι και πρόσφατα ήθελε. Μόνο φέτος αν άλλαξε κατι. Και ναι, τα χρήματα είναι πολλά 4.500 για το Λευκωσίας(χωρίς βιβλία και άρα θα βγει παραπάνω) και 5.000 για το frederick. Μεταξύ ΕΑΠ-Λευκωσίας-Frederick από οικονομικής άποψης συμφέρει το 1ο, γενικότερα θα διάλεγα το τελευταίο
Κι εγω φρεντερικ θα διαλεγα, με τιποτα δε θα εμπλεκα με το εαπ.Το εχω ψαξει ειναι αναγνωρισμενο το φρεντερικ.Μου μενει να βρω τα λεφτα τωρα και ξεκιναω!! :give_rose:
 

Efstathia

Νεοφερμένος

Η Efstathia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Κοινωνικής & Εκπαιδευτικής Πολιτικής Πελοποννήσου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παρακαλώ. Να το ψάξεις καλά το θέμα των επαγγελματικών δικαιωμάτων, σε ποια κατηγορία ΠΕ ανήκεις και τι διεξόδους θα σου δώσει το μεταπτυχιακό. Και εννοείται πως αν και εφόσον, το ψάχνεις και περισσότερο.

@anastasia papa μέχρι και πρόσφατα ήθελε. Μόνο φέτος αν άλλαξε κατι. Και ναι, τα χρήματα είναι πολλά 4.500 για το Λευκωσίας(χωρίς βιβλία και άρα θα βγει παραπάνω) και 5.000 για το frederick. Μεταξύ ΕΑΠ-Λευκωσίας-Frederick από οικονομικής άποψης συμφέρει το 1ο, γενικότερα θα διάλεγα το τελευταίο
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα !Δεν ξέρω που να απευθυνθώ για τα επαγγελματικά δικαιώματα !Μεσω του μεταπτυχιακού προσβλέπω σε μια δίεξοδο από το πτυχίο μου που δεν μου προσφέρει τίποτα !
 

hirasawayui

Νεοφερμένος

Ο hirasawayui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
@Efstathia Ξέρω με σιγουριά ότι, μέχρι και πριν λίγα χρόνια, το τμήμα αυτό δεν έδινε συγκεκριμένα επαγγελματικά δικαιώματα. Δυστυχώς. Δεν μπορούσες να εργαστείς πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια. Ούτε να συμμετέχεις στις προκηρύξεις ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών. Το μεταπτυχιακό σίγουρα δεν θα σου ανοίξει αυτή την πόρτα, αν δεν την ανοίγει το προπτυχιακό. Δεν ξέρω στον ευρύτερο δημόσιο τομέα σε διοικητικές θέσεις. Και τα πράγματα, μάλλον, δεν έχουν αλλάξει. Με μια γρήγορη ματιά εδώ https://dsep.uop.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=352&Itemid=152&lang=el δεν βλέπω κάτι ξεκάθαρο. Μόνο μπλα μπλα και ιστορίες με αγρίους. Από καμιά ομαδική στο φβ αν έχετε με τις συμφοιτήτριες και τους συμφοιτητές σου, αν ξέρουν τίποτα παραπάνω, γραμματεία και στον οδηγό σπουδών δες το για επιβεβαίωση. Καλή τύχη, αλλά δύσκολα τα πράγματα.

@anastasia papa Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις. Από αυτά είναι το πιο φιλικό για εργαζόμενους, βατό και οι φοιτητές/τριες έχουν καλύτερη συνεννόηση με καθηγητές και γραμματεία.
 

Efstathia

Νεοφερμένος

Η Efstathia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Κοινωνικής & Εκπαιδευτικής Πολιτικής Πελοποννήσου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
@Efstathia Ξέρω με σιγουριά ότι, μέχρι και πριν λίγα χρόνια, το τμήμα αυτό δεν έδινε συγκεκριμένα επαγγελματικά δικαιώματα. Δυστυχώς. Δεν μπορούσες να εργαστείς πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια. Ούτε να συμμετέχεις στις προκηρύξεις ΑΣΕΠ των εκπαιδευτικών. Το μεταπτυχιακό σίγουρα δεν θα σου ανοίξει αυτή την πόρτα, αν δεν την ανοίγει το προπτυχιακό. Δεν ξέρω στον ευρύτερο δημόσιο τομέα σε διοικητικές θέσεις. Και τα πράγματα, μάλλον, δεν έχουν αλλάξει. Με μια γρήγορη ματιά εδώ https://dsep.uop.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=352&Itemid=152&lang=el δεν βλέπω κάτι ξεκάθαρο. Μόνο μπλα μπλα και ιστορίες με αγρίους. Από καμιά ομαδική στο φβ αν έχετε με τις συμφοιτήτριες και τους συμφοιτητές σου, αν ξέρουν τίποτα παραπάνω, γραμματεία και στον οδηγό σπουδών δες το για επιβεβαίωση. Καλή τύχη, αλλά δύσκολα τα πράγματα.

@anastasia papa Την καλύτερη δουλειά θα κάνεις. Από αυτά είναι το πιο φιλικό για εργαζόμενους, βατό και οι φοιτητές/τριες έχουν καλύτερη συνεννόηση με καθηγητές και γραμματεία.
Τι θα μου πρότεινες να κάνω ;;;Ξέρω πως όντως τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι στον αέρα ,με βάση πάντα το πτυχίο μου!Πως θα μπορούσα να αποκτήσω εξειδίκευση σε κάποιον τομέα προκειμένου να μπορώ να εργαστώ ;;;
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Τι θα μου πρότεινες να κάνω ;;;Ξέρω πως όντως τα επαγγελματικά δικαιώματα είναι στον αέρα ,με βάση πάντα το πτυχίο μου!Πως θα μπορούσα να αποκτήσω εξειδίκευση σε κάποιον τομέα προκειμένου να μπορώ να εργαστω
Κι εγω παιζει να ειναι το μονο πτυχιο που δε ξερω που μπορουν να εργαστουν οι αποφοιτοι του.Εσυ που εχεις πτυχιο στη σχολη τι σας λεγαν, τι γνωσεις πειρατε?στο προγραμμα σπουδων τι ελεγε που μπορειτε να εργαστειτε?
 

Efstathia

Νεοφερμένος

Η Efstathia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Κοινωνικής & Εκπαιδευτικής Πολιτικής Πελοποννήσου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κι εγω παιζει να ειναι το μονο πτυχιο που δε ξερω που μπορουν να εργαστουν οι αποφοιτοι του.Εσυ που εχεις πτυχιο στη σχολη τι σας λεγαν, τι γνωσεις πειρατε?στο προγραμμα σπουδων τι ελεγε που μπορειτε να εργαστειτε?
Υποτίθεται σε όλα τα παρακάτω !Ενδειξτικά σου παραθέτω απόςπασμα από τον οδηγό σπουδών !Στην πραγματικότητα κανενας απόφοιτος δεν έχει απασχοληθεί σε αυτους τους τομείς!Οι ελάχιστοι που έχουν καταφέρει να βρουν δουλειά είναι αυτοί που έκαναν δυο τρία μεταπτυχιακά κοινωνικησ Εργασίας !

<<Βρίσκεται σε εξέλιξη η διαδικασία ένταξης των πτυχιούχων Κοινωνικής Πολιτικής στην κατηγορία ΠΕ 10 Κοινωνιολόγων, ώστε να μπορούν να απορροφηθούν στην τυπική εκπαίδευση.
Β. ΕΥΡΥΤΕΡΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟΣ ΤΟΜΕΑΣ
Με βάση τη μέχρι τώρα εμπειρία οι πτυχιούχοι κοινωνικής πολιτικής συμπεριλαμβάνονται στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ για πρόσληψη στον ευρύτερο δημόσιο τομέα:
 Ως στελέχη ΠΕ Διοικητικού-Οικονομικού και
 Ως στελέχη ΠΕ Διοικητικού
1

Βρίσκεται σε τελική η φάση, με ενέργειες του Τμήματος, η διαδικασία συμπερίληψης των πτυχιούχων κοινωνικής πολιτικής στις κατηγορίες:
 ΠΕ Κοινωνικών Επιστημόνων
 ΠΕ Κοινωνιολόγων
 *Σε εξέλιξη βρίσκεται η δημιουργία ΠΕ Κοινωνικής Πολιτικής
Ενταγμένοι στις παραπάνω κατηγορίες προσωπικού οι πτυχιούχοι της κοινωνικής πολιτικής μπορούν να εργαστούν ως επιστημονικά και διοικητικά στελέχη σε Υπουργεία και Εποπτευόμενους Οργανισμούς ή Νομικά Πρόσωπα του Δημοσίου στους τομείς
 Της Πολιτικής Απασχόλησης (ενδεικτικά Γενική Διεύθυνση Εργασίας και Ένταξης στην Απασχόληση, Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας, ΟΑΕΔ, ΕΙΕΑΔ, ΓΣΕΕ, ΣΕΒ, ΑΔΕΔΥ, ΓΣΕΒΕΕ, ΕΣΕΕ)
 Της Κοινωνικής Ασφάλισης: (ενδεικτικά Γενική Γραμματεία Κοινωνικών Ασφαλίσεων, ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, ΟΑΕΕ, ΟΓΑ, ΝΑΤ, ΕΤΑΑ, ΤΑΥΤΕΚΟ, ΕΤΑΜ-ΜΜΕ, ΕΤΕΑ, ΤΕΑΠΑΣΑ, ΤΠΔΥ, ΤΑΠΙΤ)
 Της Πολιτικής Υγείας: (ενδεικτικά Γενική Γραμματεία Δημόσιας Υγείας, Εθνικό Συμβούλιο Δημόσιας Υγείας, Εθνική Σχολή Δημόσιας Υγείας, Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων, ΚΕΕΛΠΝΟ, ΚΕΘΕΑ, ΟΚΑΝΑ, Ελληνικό Κέντρο Ψυχικής Υγιεινής και Ερευνών, Ελληνικό Ινστιτούτο Παστέρ, Κεντρικό Εργαστήριο Δημόσιας Υγείας, Ινστιτούτο Υγείας του Παιδιού, ΕΦΕΤ, Δημόσια Νοσοκομεία)
 Της Κοινωνικής Πρόνοιας: (ενδεικτικά Γενική Γραμματεία Κοινωνικής Αλληλεγγύης, ΕΚΚΑ, Κέντρο Αποκατάστασης Τυφλών, Εθνικό Ίδρυμα Κωφών)
 Της Μεταναστευτικής Πολιτικής (ενδεικτικά Γενική Διεύθυνση Μεταναστευτικής Πολιτικής, Υπηρεσία Ασύλου, Υπηρεσία Πρώτης Υποδοχής)
 Της Πολιτικής Φύλου (ενδεικτικά Γενική Γραμματεία Ισότητας Φύλου, ΚΕΘΙ, Συνήγορος του Πολίτη)
2

 Της Αντεγκληματικής Πολιτικής (ενδεικτικά Γενική Διεύθυνση Αντεγκληματικής και Σωφρονιστικής Πολιτικής, Διεύθυνση Πρόληψης της Εγκληματικότητας και Σωφρονιστικής Αγωγής Ανηλίκων, Τμήμα Πρόληψης Εγκληματικότητας και Κοινωνικής Ένταξης Νέων, Τμήμα Συνθηκών Κράτησης, Εκπαίδευσης και Ειδικής Αγωγής Νέων, Διεύθυνση Σωφρονιστικής Αγωγής Ενηλίκων, ΚΕΘΕΑ, ΟΚΑΝΑ).
Γ. ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΗ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗ
Επιστημονικά και διοικητικά στελέχη σε φορείς των Περιφερειών και των Δήμων στους τομείς:
 της Πολιτικής Υγείας (ενδεικτικά Περιφερειακές Διευθύνσεις Δημόσιας Υγείας, Κέντρα Υγείας Δήμων)
 της Κοινωνικής Πρόνοιας (ενδεικτικά Κέντρα Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφερειών, Κέντρα Κοινότητας, Κοινωνικές Υπηρεσίες Δήμων, ΚΥΑΔΑ, ΚΟΔΕΠ, Κοινωνικοί Ξενώνες Δήμων, Κέντρα Ημέρας Αστέγων)
 της Μεταναστευτικής Πολιτικής (ενδεικτικά Περιφερειακές Διευθύνσεις Αλλοδαπών και Μετανάστευσης, Περιφερειακά Συμβούλια Ένταξης Μεταναστών, Κοινωνικές Υπηρεσίες Δήμων)
 Της Πολιτικής Φύλου (ενδεικτικά Γραφεία Ισότητας Φύλων των Δήμων)
 Της Αντεγκληματικής Πολιτικής (ενδεικτικά Τοπικά Συμβούλια Πρόληψης της
Εγκληματικότητας)
Δ. ΦΟΡΕΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΠΟΛΙΤΩΝ (ΜΚΟ, ΣΩΜΑΤΕΙΑ, ΙΔΡΥΜΑΤΑ κλπ.)
 Επιστημονικά και διοικητικά στελέχη σε φορείς της κοινωνίας των πολιτών που δραστηριοποιούνται σε επιμέρους τομείς της κοινωνικής πολιτικής, (ενδεικτικά Praksis, ΑΡΣΙΣ, Αθηνά, Αντιγόνη, Γιατροί του Κόσμου, Γιατροί Χωρίς Σύνορα, ΈΔΡΑ, Κλίμακα, Μετάδραση, Αποστολή, Ελληνική Ένωση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου, Save the Children, Χαμόγελο του Παιδιού, Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος, Ίδρυμα Λάτση, Διεθνής Αμνηστία, Ελληνικό Συμβούλιο για τους Πρόσφυγες, Ελληνικό Φόρουμ Μεταναστών,
3

Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός, Κάριτας Αθήνας, ΔΙΟΤΙΜΑ, Κιβωτός του Κόσμου, Επάνοδος, Δίκτυο Στήριξης Φυλακισμένων και Αποφυλακισμένων Γυναικών, Ονήσιμος).
Ε. ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΙ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΙ
Επιστημονικά και διοικητικά στελέχη σε διεθνείς και ευρωπαϊκούς οργανισμούς που
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Αν σας εξησωσουν το πτυχιο με τους κοινωνικους λειτουργους ειναι παρα πολυ καλο γιατι αποροφονται ολοι τους αμεσως.Επισης ψαξτο μηπως ειδη μπορεις να κανεις τα χαρτια σου σαν κοινωνικη λειτουργος.
 

Efstathia

Νεοφερμένος

Η Efstathia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Κοινωνικής & Εκπαιδευτικής Πολιτικής Πελοποννήσου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν σας εξησωσουν το πτυχιο με τους κοινωνικους λειτουργους ειναι παρα πολυ καλο γιατι αποροφονται ολοι τους αμεσως.Επισης ψαξτο μηπως ειδη μπορεις να κανεις τα χαρτια σου σαν κοινωνικη λειτουργος.
Αυτό περιμέναμε αλλά δεν το βλέπω !!!Όχι δεν μπορώ να κάνω τα χαρτιά μου σαν κοινωνική λειτουργός !Τουλαχιστον αυτό γνωρίζω!!!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top