Μεταπτυχιακό στην αστροφυσική με πτυχίο από Τμήμα Επιστημών της θάλασσας;

Χρύσα

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα!! :)
Είμαι καινούργια και θα ήθελα να ρωτήσω εαν είναι εφικτό να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην αστροφυσική αν το τμήμα το οποίο τελείωσες (τμήμα ωκεανογραφίας και θαλασσίων βιοεπιστημών) δεν έχει κάποια σχέση με το αντικείμενο. Επίσης αν η πτυχιακή μου είχε θέμα την Φυσική, οι βαθμοί μου σε φυσικη και μαθηματικά ηταν καλοι και έπερνα και κάποια μαθήματα επιλογής σχετικά με την Φυσική που γίνονται στο τμήμα μου, δεν δεν θα βοηθούσε κάπως την κατάσταση;
Δεκτή κάθε απάντηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,735 μηνύματα.
Καλησπέρα!! :)
Είμαι καινούργια και θα ήθελα να ρωτήσω εαν είναι εφικτό να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην αστροφυσική αν το τμήμα το οποίο τελείωσες (τμήμα ωκεανογραφίας και θαλασσίων βιοεπιστημών) δεν έχει κάποια σχέση με το αντικείμενο. Επίσης αν η πτυχιακή μου είχε θέμα την Φυσική, οι βαθμοί μου σε φυσικη και μαθηματικά ηταν καλοι και έπερνα και κάποια μαθήματα επιλογής σχετικά με την Φυσική που γίνονται στο τμήμα μου, δεν δεν θα βοηθούσε κάπως την κατάσταση;
Δεκτή κάθε απάντηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλημέρα Χρύσα και καλωσήρθες!
Νομίζω πως δεν μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό εκεί από επιστήμες της θάλλασας..γιατί η αστροφυσική είναι τομέας της φυσικής και πρέπει να τελειώσεις φυσική για κάνεις εκεί μεταπτυχιακό. Δηλαδή να έχεις κάνει κατά κύριο λόγο φυσικά μαθήματα όπως στο φυσικό.. είναι σαν να έχεις τελειώσει πολιτικές επιστήμες και να θες μεταπτυχιακό στην κλινική ψυχολογία :P στο παράδειγμά μου, όχι μόνο δεν θα σε δεχθούν στο μεταπτυχιακό, αλλά και να σε δέχονταν, δεν μπορείς να το βγάλεις γιατί δεν έχεις τις απαραίτητες γνώσεις από ψυχολογία, γιατί η ψυχολογία στις πολιτικές επιστήμες πχ είναι πολύ λίγα τα μαθήματα, ίσως να μην υπάρχουν καν..

Ίσως κάπως έτσι να είναι και στην δική σου περίπτωση.. έκανα μια έρευνα όταν είδα το θέμα σου και η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα κάτι όσον αφορά αυτό το είδος διεπιστημονικότητας. Δεν σου λέω εννοείται ότι δεν γίνεται γιατί πολύ πιθανό να κάνω και τελείως λάθος, δεν είμαι ειδικός, αλλά από αυτά που ξέρω και που έψαξα, δεν βρήκα κάτι συγκεκριμένο :)

Καλή συνέχεια πάντως σε ο,τι επιλέξεις και μακάρι να μπορείς να περάσεις εκεί αφού σου αρέσει τόσο!! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Καλησπέρα!! :)
Είμαι καινούργια και θα ήθελα να ρωτήσω εαν είναι εφικτό να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην αστροφυσική αν το τμήμα το οποίο τελείωσες (τμήμα ωκεανογραφίας και θαλασσίων βιοεπιστημών) δεν έχει κάποια σχέση με το αντικείμενο. Επίσης αν η πτυχιακή μου είχε θέμα την Φυσική, οι βαθμοί μου σε φυσικη και μαθηματικά ηταν καλοι και έπερνα και κάποια μαθήματα επιλογής σχετικά με την Φυσική που γίνονται στο τμήμα μου, δεν δεν θα βοηθούσε κάπως την κατάσταση;
Δεκτή κάθε απάντηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

H Aστροφυσική επίσης απαιτεί πολύ υψηλό επίπεδο μαθηματικών ενώ απαιτεί και προγραμματισμό (αριθμητικές μεθόδους) ή/και στατιστική σε κάποιο κώδικα για την ανάλυση δεδομένων από παρατηρήσεις αστρονομικών φαινομένων. Η απαιτούμενη Φυσική δε, διόλου σχέση έχει "τι ονομάζουμε κρουστικό κύμα" όσο με διάφορες πυκνές μαθηματικές λεπτομέρειες. Η επιστήμη της Αστροφυσικής είναι αρκετά μαθηματικογενής.

Καλή είναι η σκέψη περί διεπιστημονικότητας, το προσωπικό ενδιαφέρον κλπ, αλλά πολλές φορές πρέπει να εξετάζεται η εφικτή λογική. Ακόμη, και αν σου χρεώσει το τμήμα (με ομόφωνη απόφαση της ΓΣ του μεταπτυχιακού) 8 προπτυχιακά μαθήματα για να καλύψεις τα πιθανά κενά, θα είσαι θέση παράλληλα με τα μεταπτυχιακά μαθήματα και τις απαιτήσεις τους, στο πρώτο έτος να ανταπεξέλθεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Καλησπέρα!! :)
Είμαι καινούργια και θα ήθελα να ρωτήσω εαν είναι εφικτό να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην αστροφυσική αν το τμήμα το οποίο τελείωσες (τμήμα ωκεανογραφίας και θαλασσίων βιοεπιστημών) δεν έχει κάποια σχέση με το αντικείμενο. Επίσης αν η πτυχιακή μου είχε θέμα την Φυσική, οι βαθμοί μου σε φυσικη και μαθηματικά ηταν καλοι και έπερνα και κάποια μαθήματα επιλογής σχετικά με την Φυσική που γίνονται στο τμήμα μου, δεν δεν θα βοηθούσε κάπως την κατάσταση;
Δεκτή κάθε απάντηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Απο αποψη μαθηματικων μπορεις κουτσα-στραβα να φτασεις σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο. Αυτο τα λεω αποκλειστικα κρινοντας τις περιγραφες των μαθηματικων στο προγραμμα σπουδων και μη ξεροντας σε τι επιπεδο γινονται τα μαθηματα. Αλλα απο φυσικη δυστυχως τα πραγματα απεχουν παρα πολυ απο το επιπεδο που θα χρειαστει σε ενα μεταπτυχιακο αστροφυσικης, ειτε αυτο ειναι σε παρατηρησιακη αστροφυσικη ειτε σε θεωρητικη. Δεν εντοπισα καποιο μαθημα κλασσικης μηχανικης, καποιο μαθημα ηλεκτρομαγνητισμου, ουτε και καποιο που να αποτελει εισαγωγικο για την αστροφυσικη.
Μαλλον φαινεται αδυνατο ενα τετοιο αλμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κι εγώ πιστεύω ότι είναι δύσκολο να ασχοληθείς άμεσα με την αστροφυσική, αλλά θα μπορούσες να κοιτάξεις ένα μεταπτυχιακό σε φυσική περιβάλλοντος/ατμοσφαιρική φυσική/ωκεανογραφία, που κατά πάσα πιθανότητα θα σε πάρουν χωρίς πρόβλημα, και έπειτα να στραφείς σε εξωπλανήτες για παράδειγμα.

Edit: Θα ήταν καλό αν μας έλεγες και συγκεκριμένα τι μαθήματα εννοείς και τι πτυχιακή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα!! :)
Είμαι καινούργια και θα ήθελα να ρωτήσω εαν είναι εφικτό να κάνεις ένα μεταπτυχιακό στην αστροφυσική αν το τμήμα το οποίο τελείωσες (τμήμα ωκεανογραφίας και θαλασσίων βιοεπιστημών) δεν έχει κάποια σχέση με το αντικείμενο. Επίσης αν η πτυχιακή μου είχε θέμα την Φυσική, οι βαθμοί μου σε φυσικη και μαθηματικά ηταν καλοι και έπερνα και κάποια μαθήματα επιλογής σχετικά με την Φυσική που γίνονται στο τμήμα μου, δεν δεν θα βοηθούσε κάπως την κατάσταση;
Δεκτή κάθε απάντηση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Με μια γρηγορη ματια στο προγραμμα σπουδων ισως να μην ειναι εντελως αδυνατο :) .
Εαν φροντισεις να παρεις ολα τα μαθηματα επιλογης που εχουν να κανουν με μαθηματικα οπως :

-->Διαφορικες Εξισωσεις
-->Αριθμητικη Αναλυση
-->Μαθηματικη Φυσικη

Διαβασεις μονη σου,και αποκτησεις ενα καλο επιπεδο σε(μερικα εξ'αυτων ηδη τα βλεπεις στο προγραμμα σου οποτε απλα θα εμβαθυνεις λιγο) :

Μηχανικη Ι,ΙΙ
Κυματικη
Ηλεκτρομαγνητισμο
Θερμοδυναμικη
Κβαντικη Φυσικη(προαιρετικο)

Ισως σου χρεωσουν και καποια εξτρα μαθηματα που θα κρινουν απολυτως απαραιτητα,και τελικα να τα καταφερεις.
Σιγουρα πολυ δυσκολο αλλα οχι αδυνατο. Σε καθε περιπτωση εχεις αρκετη δουλεια μπροστα σου,εαν εισαι διατεθιμενη να το πραγματοποιησεις :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρύσα

Νεοφερμένος

Η Χρύσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα!!
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας και το χρόνο που ξοδέψατε για να ψάξετε το θέμα μου. :)
Αν και όχι πολύ αισιόδοξες χαίρομαι που πήρα σοβαρές και μετρημένες απαντήσεις, γιατί δεν θέλω να πετάω στα σύννεφα.
Επειδή εχθές το σκεφτόμουν όλο το βράδυ, κατέληξα αρχικά να επικεντρωθώ σε αυτό που κάνω τώρα, έτσι ώστε να βγάλω ένα καλό πτυχίο και όπως είπε και ο Samael να πάρω μαθήματα που γέρνουν προς τα μαθηματικά, γιατί στην τελική ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Επίσης σκεφτομαι πολύ σοβαρά και την άποψη του thanos713, δηλαδή να κάνω ένα μεταπτυχιακό σε φυσική περιβάλλοντος/ατμοσφαιρική φυσική/ωκεανογραφία. Η αλήθεια είναι ότι και εμένα με προβληματίζει αρκετά για το αν θα καταφέρω να αντεπεξέλθω σε ένα τέτοιο μεταπτυχιακό, οπότε προς το παρόν θα διαβάσω μόνη μου για να δω λίγο και τις δυνατότητες μου και θα το συζητήσω και με την καθηγήτρια φυσικής του τμήματος μου, να μου και εκείνη μια άποψη.
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top