Μεταπτυχιακό στην Οικονομική Επιστήμη (ΠΑΜΑΚ vs ΑΠΘ)

blackmamba

Νεοφερμένος

Ο blackmamba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα την γνώμη σας όσον αφορά το Master.Είμαι απόφοιτος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Θα ήθελα να κάνω μεταπτυχιακό στο Master in Economics. Στο ΠΑΜΑΚ εχει 2.000Ευρώ ενώ στο Αριστοτέλειο είναι δωρεάν. Γνωρίζει κανείς ποιο από τα δυο αξίζει περισσότερο; (Προφανώς στο ΠΑΜΑΚ θα διδάσκουν όλοι οι πρώην καθηγητές μου με τους οποίους έχω εξαιρετική σχέση αλλά από την άλλη είναι και τα χρήματα ένα εμπόδιο).
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Συνήθως τα άτομα που τελειώνουν τμήμα οικονομικών επιστημών κάνουν μεταπτυχιακό στα οικονομικά εφόσον θέλουν να συνεχίσουν σε διδακτορικό επίπεδο. Τουλάχιστον αυτή ήταν η πρακτική στο τμήμα μου (Οικονομικό ΕΚΠΑ) και γι'αυτό ήταν δωρεάν, με αποτέλεσμα να είναι και πιο αυστηρά τα κριτήρια επιλογής των υποψηφίων (π.χ. ερευνητική δραστηριότητα, ερευνητικά ενδιαφέροντα κ.α.). Οπότε ενδεχομένως αυτή να είναι η βασική διαφορά τους.

Όμως, εσύ που τελείωσες οικονομικά, γιατί να κάνεις κάτι ακριβώς το ίδιο σε μεταπτυχιακό; οι γνώσεις που θα αποκομίσεις θα είναι ελάχιστα διαφοροποιημένες, με μαθήματα παρόμοια με του προπτυχιακού. Αν είναι καθαρά για το χαρτί ή αν θες διδακτορικό μετά, οκ. Αλλά αν είναι για τις γνώσεις, θα πρότεινα άλλο μεταπτυχιακό δεδομένων των προπτυχιακών σου σπουδών και όχι να επιλέξεις μια επανάληψη του προπτυχιακού σε μια πιο "συμπυκνωμένη" μορφή.
 

blackmamba

Νεοφερμένος

Ο blackmamba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Συνήθως τα άτομα που τελειώνουν τμήμα οικονομικών επιστημών κάνουν μεταπτυχιακό στα οικονομικά εφόσον θέλουν να συνεχίσουν σε διδακτορικό επίπεδο. Τουλάχιστον αυτή ήταν η πρακτική στο τμήμα μου (Οικονομικό ΕΚΠΑ) και γι'αυτό ήταν δωρεάν, με αποτέλεσμα να είναι και πιο αυστηρά τα κριτήρια επιλογής των υποψηφίων (π.χ. ερευνητική δραστηριότητα, ερευνητικά ενδιαφέροντα κ.α.). Οπότε ενδεχομένως αυτή να είναι η βασική διαφορά τους.

Όμως, εσύ που τελείωσες οικονομικά, γιατί να κάνεις κάτι ακριβώς το ίδιο σε μεταπτυχιακό; οι γνώσεις που θα αποκομίσεις θα είναι ελάχιστα διαφοροποιημένες, με μαθήματα παρόμοια με του προπτυχιακού. Αν είναι καθαρά για το χαρτί ή αν θες διδακτορικό μετά, οκ. Αλλά αν είναι για τις γνώσεις, θα πρότεινα άλλο μεταπτυχιακό δεδομένων των προπτυχιακών σου σπουδών και όχι να επιλέξεις μια επανάληψη του προπτυχιακού σε μια πιο "συμπυκνωμένη" μορφή.
Προσβλέπω σε Διδακτορικό
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Προσβλέπω σε Διδακτορικό
Τότε θα σου έλεγα να πας στο ΠΑΜΑΚ με κλειστά μάτια εφόσον γνωρίζεις τους καθηγητές, παρόλο που έχει δίδακτρα (τα οποία ναι μεν είναι ένα σεβαστό ποσό, ωστόσο είναι πολύ χαμηλότερα από την συντριπτική πλειοψηφία των μεταπτυχιακών στην Ελλάδα). Αν πας σε αυτό που ξέρεις τους καθηγητές, θα μπορέσεις να συζητήσεις μαζί τους και για το ότι σε ενδιαφέρει να κάνεις διδακτορικό και γενικά να υπάρχει μια πρώτη επαφή πριν την διατριβή σου και την εύρεση θέματος.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
(Προφανώς στο ΠΑΜΑΚ θα διδάσκουν όλοι οι πρώην καθηγητές μου με τους οποίους έχω εξαιρετική σχέση αλλά από την άλλη είναι και τα χρήματα ένα εμπόδιο).
Εφόσον ισχυεί αυτό θα πας στο ΠΑΜΑΚ με κλειστά τα μάτια (θα σε βοηθήσει στο διδακτορικό πάρα πολύ αυτό)
+οτι το ποσό είναι σχετικά πιο affordable από άλλα μάστερ
 

blackmamba

Νεοφερμένος

Ο blackmamba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι με προσέγγισε ο ίδιος ο διευθυντής του μεταπτυχιακού και μου μίλησε για αυτό. Με παρακινεί για διδακτορικό από τις αρχές του 4ου Έτους. Τώρα μπορεί να πούνε πολλοί ότι είναι ο διευθυντής και ψάχνει πελάτες αλλά δεν μου έδωσε αυτή την εντύπωση Μόνος του με προσέγγισε για συστατικές και μου είπε ότι το τμήμα αυτό είναι για σένα. Τα 2000 είναι μικρό ποσό σε σχέση με τα άλλα.Βέβαια στο ΑΠΘ είναι 0.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,140 μηνύματα.
Καλύτερα στο τζάμπα.

Γενικά καλό είναι σαν άρχη να έχετε στη ζωή σας ότι η μόρφωση πρέπει να είναι και να απολαμβάνεται δωρεάν.
 

aggorf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aggorf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Θράκης. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
Γενικά καλό είναι σαν άρχη να έχετε στη ζωή σας ότι η μόρφωση πρέπει να είναι και να απολαμβάνεται δωρεάν.
Συμφωνώ 100% αλλά αν έχει την οικονομική δυνατότητα και το άλλο είναι καλύτερο γι' αυτόν είναι ηλίθιο να μην πάει για ιδεολογικούς λόγους
 

geordimi10

Νεοφερμένος

Ο geordimi10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Άποψη μου είναι να συνεχίσεις στο ΠαΜακ, επειδή σου είναι ήδη οικείο το περιβάλλον του, θα κάνεις με τους καθηγητές που είχες στο προπτυχιακό τα μαθήματα του μεταπτυχιακού. Επίσης, το ΠαΜακ είναι καθ'αυτού οικονομικό πανεπιστήμιο ενώ το ΑΠΘ δεν είναι το οποίο όσο να 'ναι μετράει. Ωστόσο, θα κάνεις φυσικά ότι σε βολεύει οικονομικά.
 

geordimi10

Νεοφερμένος

Ο geordimi10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Επίσης, θεωρώ ότι το ΠαΜακ είναι ότι καλύτερο υπάρχει στην Ελλάδα αμέσως μετά την ΑΣΟΕΕ, πάνω σε όλο το φάσμα των οικονομικών.
 

blackmamba

Νεοφερμένος

Ο blackmamba αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Να είστε όλοι καλά. Πρώτα ο θεός θα αρχίσω τον Οκτώβρη στο MSC In Economics του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.Σας ευχαριστώ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top