Μεταπτυχιακό σε Αγγλία ή Κύπρο;

tru22

Νεοφερμένος

Η tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους κ όλες. Είμαι απόφοιτη οικονομικών επιστημών και μέχρι πρόσφατα σκεφτόμουν να πάω για μεταπτυχιακό στην Αγγλία. Μία φίλη μου όμως μου πρότεινε να πάω Κύπρο. Μου είπε πως τα πανεπιστήμια είναι καλά και δε θα έχω το πρόβλημα της γλώσσας. Προβληματίζομαι όμως για το αν όντως είναι καλά τα πανεπιστήμια... Αξίζουν τα λεφτά ή να προτιμήσω Αγγλία? Και κάτι ακόμη...Μετά τις σπουδές θα μπορέσω εύκολα να βρώ δουλειά εκεί ή είναι η κατάσταση δύσκολη? Γενικά θα ήθελα πολύ να ακούσω τις γνώμες σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Εγώ θα προτιμούσα την Αγγλία που έχει εγγυημένα πολύ καλά πανεπιστήμια.Τώρα αν έχεις μεγάλο πρόβλημα με τη γλώσσα ναι η κύπρος(απ'ότι έχω ακούσει τουλάχιστον)είναι μια καλή εναλλακτική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ειδικα για οικονομικες σχολες, αν και δν ενδιαφερθηκα ποτε νομιζω αγγλια ειναι πολυ καλο εφοσον βεβαια εχεις τη δυνατοτητα...

η αγγλια γενικα εχει τα καλυτερα πανεπιστημια του κοσμου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tru22

Νεοφερμένος

Η tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καταρχήν ευχαριστώ για ΄τις απαντήσεις σας. Πρόβλημα με τη γλώσσα δε πιστεύω να έχω. Έχω το Proficiency το Michigan και από ότι μου έχουν πει αν μείνεις και κανα δυο βδομάδες Αγγλία αρχίζεις να συνηθίζεις και τη προφορά τους... Βέβαια σε επίπεδο μεταπτυχιακού θα έχει και πολύ ορολογία η γλώσσα αλλά σε όποια χώρα κι αν κάνεις μεταπτυχιακό σίγουρα θα έχεις να μελετήσεις και στα Αγγλικά. Από δουλειά όμως τι γίνεται??? Είναι ευκολότερο να βρεις δουλειά στην Κύπρο ή στην Αγγλία? Φοβάμαι μήπως στη Κύπρο υπάρχει η ανεργία που υπάρχει κι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Γιατί δεν το κάνεις ΕΔΩ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τα αγγλικά που μαθαίνουμε στα φροντιστήρια δεν έχουν καμία σχέση με τα αγγλικά που μιλάνε στα πανεπιστήμια και γενικά στην Αγγλία...
Πάντως η Κύπρος αρχίζει και έχει πρόβλημα στην αγορά εργασίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tru22

Νεοφερμένος

Η tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γιατί δεν το κάνεις ΕΔΩ??

Να σου πω Ιωάννα. Όσο ήμουν φοιτήτρια έλεγα πως θα το έκανα στη Ελλάδα. Άλλωστε το έψαξα και θεωρώ πως υπάρχουν εξίσου καλά προγράμματα στα πανεπιστήμια της χώρας μας. Αλλά τους τελευταίους 6 μήνες που άρχισα να ψάχνω για δουλειά κατάλαβα πως ένα μεταπτυχιακό στην Ελλάδα δε σε βοηθάει να βρεις δουλειά. Δηλαδή είναι τζάμπα τα λεφτά, τουλάχιστον τη περίοδο που διανύουμε... Βέβαια υπάρχουν δουλειές που θέλουν το χαρτί αλλά και είναι ελάχιστες. Θεωρώ πως στο εξωτερικό υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες μετά για δουλειά. Άλλωστε το μεταπτυχιακό που με ενδιαφέρει ΄γίνεται μόνο στην Αθήνα ενώ εγώ μένω Θεσσαλονίκη. Έτσι θα έπρεπε και πάλι να πάω αλλού, να πιάσω σπίτι κλπ δηλαδή πάλι νομίζω θα μου κόστιζε οικονομικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν είναι να ξενιτευτείς κάνε κάτι πραγματικά καλό. Μην πας έξω για ένα μέτριο μεταπτυχιακό που έχει και η κουτσή Μαρία. Αλλιώς μείνε εδώ, που θα δώσεις και λιγότερα χρήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tru22

Νεοφερμένος

Η tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Αν είναι να ξενιτευτείς κάνε κάτι πραγματικά καλό. Μην πας έξω για ένα μέτριο μεταπτυχιακό που έχει και η κουτσή Μαρία. Αλλιώς μείνε εδώ, που θα δώσεις και λιγότερα χρήματα...
Βασικά σκεφτόμουν κάτι σχετικό με διοίκηση ανθρωπίνων πόρων που από μια έρευνα που έκανα είδα ότι είναι αναπτυσσόμενος κλάδος. Πάντως είναι όπως τα λες, μία σοβαρή απόφαση και θέλει αρκετή σκέψη. Και αφού θα δώσω κ τόσα λεφτά θα το ψάξω για κάτι καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,807 μηνύματα.
Η διοίκηση ανθρώπινων πόρων είναι αρκετά αναπτυσσόμενος κλάδος της επιχειρησιακής έρευνας. Στο ίδιο μήκος κύματος, καλή ιδέα θα ήταν κάτι πάνω σε διοίκηση (ή διαχείρηση) περιβαλλοντικών ή ανανεώσιμων πόρων. Η διοίκηση ανθρώπινων πόρων ή ανθρώπινου δυναμικού δίνει έμφαση στο επάγγελμα του προσωπάρχη σε μια εταιρεία, βιομηχανία,...κτλ αλλά και σε εκπαίδευση πάνω στα logistics.

Επειδή με ενδιαφέρουν και μένα τα μεταπτυχιακά, με ανοιχτούς διαύλους για εξωτερικό (π.χ. Αγγλία, Ολλανδία ή Ελβετία) πάνω σε τι επιστημονικούς κλάδους προτιμούν να επενδύουν οι πτυχιούχοι μαθηματικοί; Θεωρώ κάτι τετριμμένο την πληροφορική (στην οποία δεν είμαι καλός) ή την γενικόλογη οικονομία. Πληροφορική και οικονομία κάνουν αρκετοί δεδομένων και όσων προέρχονται με βασικό πτυχίο από τέτοια Τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω για τους μαθηματικούς αλλά είναι μια συμβουλή που δίνω σε όλους.
Όταν επιλέξετε το μεταπτυχιακό σας, να τα δείτε όλα. Τι όνομα έχει, ποιοι διδάσκουν, σε τι έρευνες συμμετέχει. Οι λίστες που βγάζουν κάθε χρόνο είναι για τα μπάζα, τα ονόματα που παίζουν στην αγορά είναι διαφορετικά, αυτά που έχουν κύρος.
Λυπάμαι που το λέω, αλλά ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσετε το όνομα, για να κάνετε τη διαφορά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tru22

Νεοφερμένος

Η tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω για τους μαθηματικούς αλλά είναι μια συμβουλή που δίνω σε όλους.
Όταν επιλέξετε το μεταπτυχιακό σας, να τα δείτε όλα. Τι όνομα έχει, ποιοι διδάσκουν, σε τι έρευνες συμμετέχει. Οι λίστες που βγάζουν κάθε χρόνο είναι για τα μπάζα, τα ονόματα που παίζουν στην αγορά είναι διαφορετικά, αυτά που έχουν κύρος.
Λυπάμαι που το λέω, αλλά ΠΡΕΠΕΙ να πληρώσετε το όνομα, για να κάνετε τη διαφορά!

Δηλαδή να μη δίνουμε κ πολύ σημασία στις λίστες με τη κατάταξη των πανεπιστημίων κ των τμημάτων... Η αλήθεια είναι πως δεν είχα σκεφτεί να ψάξω τόσο πολύ το ποιοι διδάσκουν και σε τι ερευνές συμμετέχουν. Καλά που είσαι κι εσύ και μας ενημερώνεις. Απο δω και πέρα θα τα λάβω κι αυτά σοβαρά υπόψη μου στην έρευνα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,807 μηνύματα.
Nαι! Δίκιο έχει η Ρεβέκκα. Μπορεί το Πανεπιστήμιο Imperial να είναι καλό Πανεπιστήμιο παγκοσμίως και να "χτυπάει" εργασιακά σαν όνομα, αλλά να μην έχει καλή φήμη για το Τμήμα Χημείας του (λέω τώρα ένα υποθετικό παράδειγμα). Πολλές φορές μεμονωμένα Τμήματα Πανεπιστημίων μπορεί να έχουν καλύτερη φήμη από το ίδιο το Πανεπιστήμιο στο οποίο ανήκουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tru22

Νεοφερμένος

Η tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Η διοίκηση ανθρώπινων πόρων είναι αρκετά αναπτυσσόμενος κλάδος της επιχειρησιακής έρευνας. Στο ίδιο μήκος κύματος, καλή ιδέα θα ήταν κάτι πάνω σε διοίκηση (ή διαχείρηση) περιβαλλοντικών ή ανανεώσιμων πόρων. Η διοίκηση ανθρώπινων πόρων ή ανθρώπινου δυναμικού δίνει έμφαση στο επάγγελμα του προσωπάρχη σε μια εταιρεία, βιομηχανία,...κτλ αλλά και σε εκπαίδευση πάνω στα logistics.

Επειδή με ενδιαφέρουν και μένα τα μεταπτυχιακά, με ανοιχτούς διαύλους για εξωτερικό (π.χ. Αγγλία, Ολλανδία ή Ελβετία) πάνω σε τι επιστημονικούς κλάδους προτιμούν να επενδύουν οι πτυχιούχοι μαθηματικοί; Θεωρώ κάτι τετριμμένο την πληροφορική (στην οποία δεν είμαι καλός) ή την γενικόλογη οικονομία. Πληροφορική και οικονομία κάνουν αρκετοί δεδομένων και όσων προέρχονται με βασικό πτυχίο από τέτοια Τμήματα.

Δε ξέρω καθόλου να σου πω για τους μαθηματικούς. Πάντως θα σου πρότεινα να αρχίσεις να ψάχνεις σε διάφορα πανεπιστήμια και εδώ κ έξω να δεις τι μεταπτυχιακά προσφέρουν. Είμαι σίγουρη πως θα υπάρχουν κι άλλες επιλογές πέρα από τη πληροφορική που όπως λες επιλέγουν πολλοί. Κι εγώ όταν τελείωσα νόμιζα πως οι επιλογές μου είναι είτε λογιστική ( που δε μου αρέσει καθόλου) είτε διοίκηση επιχειρήσεων είτε marketing. Αυτά τα τρία. Για τη διοίκηση ανθρωπίνων πόρων δεν είχα ιδέα και όμως το βρήκα ψάχνοντας σε σελίδες πανεπιστημίων το βρήκα είδα τι ακριβώς είναι και μου άρεσε. Οπότε άρχισε κι εσύ να το ψάχνεις έτσι. Αλλιώς μπορείς να συμβουλευτείς τους καθηγητές σου από τη σχολή. Υπάρχουν όρισμένοι που είναι πρόθυμοι να βοηθήσουν και να σου συστήσουν μεταπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δηλαδή να μη δίνουμε κ πολύ σημασία στις λίστες με τη κατάταξη των πανεπιστημίων κ των τμημάτων... Η αλήθεια είναι πως δεν είχα σκεφτεί να ψάξω τόσο πολύ το ποιοι διδάσκουν και σε τι ερευνές συμμετέχουν. Καλά που είσαι κι εσύ και μας ενημερώνεις. Απο δω και πέρα θα τα λάβω κι αυτά σοβαρά υπόψη μου στην έρευνα μου.

Δεν θέλω να το παίξω ξερόλας (:spasiklas:) αλλά για το δικό μου μεταπτυχιακό, έψαξα ολομόναχη 1,5 χρόνο, και τα ξετίναξα όλα! Το έψαξα πολύ, γιατί τα χρήματα που ήμουν έτοιμη να δώσω βγήκαν με κόπο και αποταμιεύονταν γι'αυτό το σκοπό πολλά χρόνια.

Ας πούμε, οι γενικές κατατάξεις των πανεπιστημίων βγαίνουν από όλα τα τμήματα. Αν λοιπόν, ένα πανεπιστήμιο έχει ένα βαρβάτο τμήμα, ανεβαίνει κατακόρυφα και τα άλλα μπορεί να είναι του κώλου (γλώσσα ακαδημαϊκού....χαχαχαχα)! Ή ένα πανεπιστήμιο να ειδικεύεται σε έναν τομέα και να πέφτει στην κατάταξη γιατί έχει να συγκριθεί με άλλα που πιάνουν πολλούς περισσότερους. Το παράδειγμα που αναφέρει ο Νίκος είναι χαρακτηριστικό.

Πανεπιστήμια όπως το Ιmperial, το LSE, το UCL, το Gambridge κ.α. πολλές φορές πέφτουν σε αυτές τις παγίδες. Αλλά ακόμα και κηπουρική στο Oxford να έχεις βγάλει, δεν παύεις να έχεις βγάλει το Oxford...If you know what I mean.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tru22

Νεοφερμένος

Η tru22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ουφ, τελικά είναι πολύ δύσκολο να βρεις το κατάλληλο μεταπτυχιακό. Ευτυχώς κι εγώ δε το βιάζομαι. Θέλω να έχω κάνει σωστή δουλειά στο ψάξιμο και να είμαι σίγουρη για την απόφαση μου κι ας πάω κι ένα χρόνο πιο μετά. Άλλωστε θέλω κι εγώ να μαζέψω κάποια λεφτά πριν πάω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top