Μεταπτυχιακό με πτυχίο καλώς

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!
Κοντεύω στο να πάρω πτυχίο ( μου λείπουν 5 μαθήματα ) και ο βαθμός μου δεν είναι αυτός που ήθελα ( θα πάρω πτυχίο με βαθμό 6,2-6,4 στην καλύτερη )
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο εύκολο θα μου είναι να κάνω ένα καλό σχετικά μεταπτυχιακό στην στατιστική - οικονομικά με αυτό το βαθμό πτυχίου από μαθηματικό. Δεν ξέρω αν μετράνε και άλλα αλλά έχω και 2 γλώσσες και θέμα οικονομικό δεν υπάρχει
βοηθάει όντως η εξέταση gre ?
ή είμαι χαμένος από χέρι ?:console:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Φίλε μη σε παίρνει από κάτω. Η καριέρα δεν είναι μόνο gre. Δες εναλλακτικές. Για καλύτερο κόστος απέφυγε Αγγλία.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,438 μηνύματα.
Ο βαθμός του πτυχίου συνήθως έχει ένα πολύ μικρό ποσοστό στην τελική σου αξιολόγηση για το αν θα σε πάρουν. Πολλές φορές το μεγαλύτερο ποσοστό το έχει κάποια γραπτή/προφορική εξέταση ή συνέντευξη που πιθανόν να χρειαστεί να δώσεις. Φυσικά κάθε μεταπτυχιακό έχει διαφορετικά κριτήρια αλλά όπως και να έχει ο βαθμός δεν νομίζω να πιάνει πάνω από 25%. Ξένες γλώσσες, σχετικά μαθήματα του προπτυχιακού κτλ μετράνε επίσης. Ψάξε να δεις στις προκηρύξεις των μεταπτυχιακών τα κριτήρια τους και πόσο τις % πιάνει το καθένα.
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
μετανιώνω απλά τα πρώτα 2 έτη που πέρναγα έτσι μαθήματα και μαζεύτηκαν 5αρια .. κοιτα npb δεν είχα Αγγλία έτσι και αλλιώς ...όταν λέω δεν έχω θέμα εννοώ 10κ έχω στην άκρη
δεν ξέρω βέβαια και πόσο μετράει ότι έχω πάρει και συγκεκριμένα μαθήματα όπου εκεί ο βαθμός είναι περίπου 7 ( λίγο πάνω)
Αλλά νομίζω υπάρχει κόσμος και με το 5 μπροστά απο το βαθμό και να έχουν κάνει μεταπτυχιακό
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
μετανιώνω απλά τα πρώτα 2 έτη που πέρναγα έτσι μαθήματα και μαζεύτηκαν 5αρια .. κοιτα npb δεν είχα Αγγλία έτσι και αλλιώς ...όταν λέω δεν έχω θέμα εννοώ 10κ έχω στην άκρη
δεν ξέρω βέβαια και πόσο μετράει ότι έχω πάρει και συγκεκριμένα μαθήματα όπου εκεί ο βαθμός είναι περίπου 7 ( λίγο πάνω)
Αλλά νομίζω υπάρχει κόσμος και με το 5 μπροστά απο το βαθμό και να έχουν κάνει μεταπτυχιακό

Η ΕΕ έχει προγράμματα χωρίς δίδακτρα για φοιτητές εντός ΕΕ. Οπότε το κόστος περιορίζεται στα πάγια / διατροφή. Ο βαθμός πτυχίου μετράει αλλά δεν είναι το απόλυτο κριτήριο. Υπάρχει κόσμος και ειδικά από φυσικομαθητικές σχολές όπου οι βαθμοί δεν μπαίνουν εύκολα. Θα στα πει και η Λένω. Μην κοιτάς το παρελθόν, πάει πέθανε. Κοίτα τώρα τι μπορείς να κάνεις.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!
Κοντεύω στο να πάρω πτυχίο ( μου λείπουν 5 μαθήματα ) και ο βαθμός μου δεν είναι αυτός που ήθελα ( θα πάρω πτυχίο με βαθμό 6,2-6,4 στην καλύτερη )
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο εύκολο θα μου είναι να κάνω ένα καλό σχετικά μεταπτυχιακό στην στατιστική - οικονομικά με αυτό το βαθμό πτυχίου από μαθηματικό. Δεν ξέρω αν μετράνε και άλλα αλλά έχω και 2 γλώσσες και θέμα οικονομικό δεν υπάρχει
βοηθάει όντως η εξέταση gre ?
ή είμαι χαμένος από χέρι ?:console:


Καλησπέρα, johnie! =)

Μη σε παίρνει από κάτω για το βαθμό σου! Γενικά στο μαθηματικό Ιωαννίνων, από όσο ξέρω, οι καθηγητές είναι κάπως "στριφνοί" με τους βαθμούς.
Γενικά, τα πανεπιστήμια του εξωτερικού, προκειμένου να διασφαλίσουν, ότι οι βαθμοί των φοιτητών δεν έχουν κάποιο μεγάλο bias, κοιτάνε όχι μόνο τον βαθμό του πτυχίου σου, αλλά και το % σου στην κατάταξη συγκριτικά με τους συναδέλφους στο τμήμα σου. Ένας βαθμός κοντά στο 7,5 πχ μπορεί να μην λέει τίποτα αν είσαι στο 40% της σχολής, αλλά να είναι πολύ πολύ καλός αν είσαι στο 9%. ;-)

Όπως και να έχει, συγκέντρωσε τις προσπάθειές σου στο να κάνεις μία καλή και ενδελεχή έρευνα για μεταπτυχιακά προγράμματα που σε ενδιαφέρουν πραγματικά. Ψάξε πανεπιστήμια, τα μαθήματα που προσφέρουν, την απασχόληση των φοιτητών που έχουν τελειώσει το πρόγραμμα κ.ο.κ.

Τώρα, για το GRE θα σου έλεγα ότι αν καταφέρεις να έχεις ένα πολύ καλό σκορ, μπορεί να σου ανοίξει ΠΑΡΑ πολλές πόρτες. Αν είσαι διατεθειμένος να το λιώσεις κάποιο καιρό στην προετοιμασία και πιστεύεις ότι μπορείς να τα πας καλά, γιατί όχι;

Καλή επιτυχία ^^
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!
Κοντεύω στο να πάρω πτυχίο ( μου λείπουν 5 μαθήματα ) και ο βαθμός μου δεν είναι αυτός που ήθελα ( θα πάρω πτυχίο με βαθμό 6,2-6,4 στην καλύτερη )
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι πόσο εύκολο θα μου είναι να κάνω ένα καλό σχετικά μεταπτυχιακό στην στατιστική - οικονομικά με αυτό το βαθμό πτυχίου από μαθηματικό. Δεν ξέρω αν μετράνε και άλλα αλλά έχω και 2 γλώσσες και θέμα οικονομικό δεν υπάρχει
βοηθάει όντως η εξέταση gre ?
ή είμαι χαμένος από χέρι ?:console:
Να κοιτάξεις τις προκηρύξεις, πχ σε κάποιες ορίζεται ρητά ο βαθμός πτυχίου να είναι από 7 και πάνω, ή τουλάχιστον "λίαν καλώς" κλπ, αλλά νομίζω ότι είναι η μειοψηφία. Γενικά στα επί πληρωμή μεταπτυχιακά* δεν είναι και ιδιαίτερα δύσκολο να εισαχθείς γιατί έχουν μικρότερο ανταγωνισμό από τα δωρεάν, και άλλωστε όπως σου είπαν ο βαθμός πτυχίου είναι απλώς ένα κομμάτι της όλης αξιολόγησης. Τώρα οκ αν κάποιος έχει βαθμό πτυχίου 5 και το μόνο που έχει κάνει στα 4-5 χρόνια της σχολής είναι απλά να την βγάλει (εννοώ όχι παράπλευρες δραστηριότητες, ξένες γλώσσες κλπ, κοινώς σχεδόν άδειο CV), τα πράγματα δυσκολεύουν. Όμως δεν είσαι σε αυτή την κατηγορία, οπότε μην αγχώνεσαι :)

*[μιλάω για Ελλάδα, δεν γνωρίζω για εξωτερικό, θα σε διαφωτίσουν άλλοι χρήστες σχετικά]
 

Guest 336742

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην διανοηθείς να δώσεις GRE (αν και δε διευκρύνισες αν λες subject GRE ή general GRE) για Ευρώπη. Εδώ εμείς που θέλαμε Αμερική κάναμε τα πάντα για να το αποφύγουμε που είναι υποχρεωτικό, εσύ θα το δώσεις ενώ δεν είναι; :P

Τελειώνεις στα 4 ακριβώς, 4μιση, πόσο;
Γενικά οι υπόλοιποι φοιτητές πώς τα πάνε;
Στα μαθήματα που έχεις περάσει σχετικά με το μεταπτυχιακό που θες, τι βαθμούς έχεις;
Εράσμους/πρακτική;
 

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
κατα κυριο λογο υπαρχουν ατομα κοντα σε μενα τωρα ακριβως τι βαθμους δεν γνωριζω
στα μαθηματα τις κατευθυνσης εχω γυρω στο 7 και εχω κανει πρακτικη πανω σε στατιστικες αναλυσεις ( αν τοο πω πιο γενικα)
δεν ξερω δεν το εχω ψαξει πολυ αλλα το gre αν με βοηθησει λεω να το δω
τωρα για το ποτε παιρνω πτυχιο υπολογιζω το αργοτερο ιουνη λογω της θητειας μου
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μη τρελαίνεσαι με το βαθμό καθόλου. Μετράει ένα ποσοστό , αλλά πολύ ελάχιστο. Το θέμα είναι να μπορείς να πετύχεις αυτό που θες και να κάνεις αυτό που αγαπάς. Σε καμία δουλειά και σε κανένα μάστερ δεν μετράει ο βαθμός πτυχίου ( μόνο ελάχιστα). Κοίτα μπροστά, κυνήγα αυτό που θες και μη σε παίρνει από κάτω ΤΙΠΟΤΑ.
 

Iri2001

Νεοφερμένος

Η Iri2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Είμαι ακόμα στο Ε εξάμηνο στο ιστορικό και ο μέσος όρος μου είναι κάπου στο 6,89. Σκέφτομαι για μεταπτυχιακό να κάνω σε κάποιο πανεπιστήμιο της Αθήνας, μιας και είμαι απο κει. Θεωρείται ότι αποτελεί πρόβλημα και να κάνω τα αδύνατα δυνατά να τον ανεβάσω. Γιατί και τα χρωστούμενα που μου έχουν απομείνει είναι λίγο δύσκολα να τα πάρω με καλό βαθμό εκτός, εάν γίνει κάποιο θαύμα. Τι πιστεύετε;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,867 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Είμαι ακόμα στο Ε εξάμηνο στο ιστορικό και ο μέσος όρος μου είναι κάπου στο 6,89. Σκέφτομαι για μεταπτυχιακό να κάνω σε κάποιο πανεπιστήμιο της Αθήνας, μιας και είμαι απο κει. Θεωρείται ότι αποτελεί πρόβλημα και να κάνω τα αδύνατα δυνατά να τον ανεβάσω. Γιατί και τα χρωστούμενα που μου έχουν απομείνει είναι λίγο δύσκολα να τα πάρω με καλό βαθμό εκτός, εάν γίνει κάποιο θαύμα. Τι πιστεύετε
Στο ΕΚΠΑ πάντως στα περισσότερα ζητάνε από 7-7.5 και πάνω.... οπότε δε ξέρω τι μπορώ να σου πω....κοίτα και στην επαρχία μήπως και
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Είμαι ακόμα στο Ε εξάμηνο στο ιστορικό και ο μέσος όρος μου είναι κάπου στο 6,89. Σκέφτομαι για μεταπτυχιακό να κάνω σε κάποιο πανεπιστήμιο της Αθήνας, μιας και είμαι απο κει. Θεωρείται ότι αποτελεί πρόβλημα και να κάνω τα αδύνατα δυνατά να τον ανεβάσω. Γιατί και τα χρωστούμενα που μου έχουν απομείνει είναι λίγο δύσκολα να τα πάρω με καλό βαθμό εκτός, εάν γίνει κάποιο θαύμα. Τι πιστεύετε;
Υπάρχουν μεταπτυχιακά που είναι με εξετάσεις και δεν έχουν (αυτή τη στιγμή) κάποιον περιορισμό στον μ.ο αν και συνυπολογίζεται και αυτός. Αν γράψεις καλά στις εξετάσεις και τα πας καλά και στη συνέντευξη, πιστεύω πως θα σε δεχόντουσαν. Υπάρχουν πάντως και εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά (όλο και περισσότερα πλέον) που είναι επί πληρωμή και κάποια δέχονται αρκετά εύκολα άτομα, οριακά παρακαλάνε. Το θέμα είναι εσύ με τι θέλεις να ασχοληθείς γιατί ο μ.ο. δεν σε περιορίζει μόνο στην επιλογή μεταπτυχιακού, με το τωρινό σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών για παράδειγμα, ένας κακός μέσος όρος θα σου κόστιζε πάρα πολύ, όπως και σε άλλες θέσεις στον δημόσιο τομέα που είναι με τέτοιου είδους προκήρυξη. Έτσι κι αλλιώς εφόσον τώρα μπαίνεις στο τρίτο έτος, είσαι κάπου στα μισά. Έχεις μια χαρά περιθώριο να βελτιώσεις τον μέσο όρο σου.
 

Iri2001

Νεοφερμένος

Η Iri2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Αν εννοείται τα πανεπιστήμια της Κύπρου για μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως, που ακούγονται πολύ, δεν θα τα προτιμήσω. Εχω ακούσει πολλά για αυτά και δεν μου γεμίζουν το μάτι. Αλλά για κάποιο εντός Ελλάδας ή εξωτερικό εξ αποστάσεως ( σε κάποιο όνειρο αυτό) τότε ναι. Θα προσπαθήσω να τον ανεβάσω στο 7 για να είμαι και από κοντά αλλά και στο μέρος μου. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας και τους δυο!

Υπάρχουν μεταπτυχιακά που είναι με εξετάσεις και δεν έχουν (αυτή τη στιγμή) κάποιον περιορισμό στον μ.ο αν και συνυπολογίζεται και αυτός. Αν γράψεις καλά στις εξετάσεις και τα πας καλά και στη συνέντευξη, πιστεύω πως θα σε δεχόντουσαν. Υπάρχουν πάντως και εξ αποστάσεως μεταπτυχιακά (όλο και περισσότερα πλέον) που είναι επί πληρωμή και κάποια δέχονται αρκετά εύκολα άτομα, οριακά παρακαλάνε. Το θέμα είναι εσύ με τι θέλεις να ασχοληθείς γιατί ο μ.ο. δεν σε περιορίζει μόνο στην επιλογή μεταπτυχιακού, με το τωρινό σύστημα πρόσληψης αναπληρωτών για παράδειγμα, ένας κακός μέσος όρος θα σου κόστιζε πάρα πολύ, όπως και σε άλλες θέσεις στον δημόσιο τομέα που είναι με τέτοιου είδους προκήρυξη. Έτσι κι αλλιώς εφόσον τώρα μπαίνεις στο τρίτο έτος, είσαι κάπου στα μισά. Έχεις μια χαρά περιθώριο να βελτιώσεις τον μέσο όρο σου.
Στο ΕΚΠΑ πάντως στα περισσότερα ζητάνε από 7-7.5 και πάνω.... οπότε δε ξέρω τι μπορώ να σου πω....κοίτα και στην επαρχία μήπως και
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αν εννοείται τα πανεπιστήμια της Κύπρου για μεταπτυχιακό εξ αποστάσεως, που ακούγονται πολύ, δεν θα τα προτιμήσω. Εχω ακούσει πολλά για αυτά και δεν μου γεμίζουν το μάτι. Αλλά για κάποιο εντός Ελλάδας ή εξωτερικό εξ αποστάσεως ( σε κάποιο όνειρο αυτό) τότε ναι. Θα προσπαθήσω να τον ανεβάσω στο 7 για να είμαι και από κοντά αλλά και στο μέρος μου. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σας και τους δυο!
Όχι, δεν εννοούσα της Κύπρου απαραίτητα. Σε Ελλάδα υπάρχει και το ΕΑΠ, το Διεθνές (στα αγγλικά) και έχω ακούσει ακόμα και από ΕΚΠΑ για κάποια (τμήμα φιλολογίας). Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα πανεπιστήμια/τμήματα που κάνουν τα μεταπτυχιακά τους εξ αποστάσεως(ή έστω και εξ αποστάσεως). Ξεκίνησε με την πανδημία και το κράτησαν. Δεν το γράφουν όλα στις πληροφορίες του μεταπτυχιακού, σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να ρωτήσεις τη γραμματεία για το πως γίνονται τα μαθήματα.
Έχεις κάποια ιδέα για το τι μεταπτυχιακό σε ενδιαφέρει;
 

Lifelong Learner

Νεοφερμένος

Ο Lifelong Learner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλησπέρα.Αυτό που πρέπει να δεις ,είναι κατ'αρχάς ποια είναι τα κριτήρια των μεταπτυχιακών που σε ενδιαφέρουν.Συνήθως,σε όλες τις ιστοσελίδες των σοβαρών μεταπτυχιακών υπάρχουν πληροφορίες που αναφέρουν ποιοι πτυχιούχοι γίνονται δεκτοί και ποια η βαρύτητα του κάθε χαρακτηριστικού του φακέλου που υποβάλλει ο υποψήφιος.Συνήθως,υπάρχει ένας αλγόριθμος που μοριοδοτεί το κάθε στοιχείο με συγκκριμένα μορια .Στο τέλος βγαίνει η λίστα με τους υποψηφίους και ανάλογα με την κατάταξη του κάθε ενος και τους πόσσους δεχεται το αντιστοιχο μεταπτυχιακό,βλέπει ο κάθε ένας αν είναι ανάμεσα στους επιτυχόντες.Αυτό είναι μία γενική νορμα,το κάθε προγραμμα μπορεί να διαφοροποιείται απο λίγο εως πολύ.Σε ότι αφορά τη βαθμολογία που θες να επιτύχεις και για το αν σε καθιστά επιλέξιμο για κάποιο μαστερ,αυτό έχει να κάνει και με τη φύση του πτυχίου σου.Ένα 6,5 ,π.χ. για έναν φυσικό ή μαθηματικό,με μία μικρή καθυστέρηση ,μπορεί να τον οδηγήσει μέχρι τη βαθμίδα του ερευνητή ,την ίδια στιγμή που αυτός ο βαθμός να θεωρείται αποτυχία για άλλη σχολή,κατά τα λεγόμενα μιας καθηγήτριας της σχολής μου. Ακόμη ,πολλά παιζονται και απο τη συνέντευξη που θα περάσεις στη διαδικασία επιλογής του μεταπτυχιακού.Επίσης ,εαν ενδιαφέρεσαι για ένα αντικείμενο που διαφοροποιείται σε κάποιο βαθμό απο το πρώτο πτυχίο σου ,καλό θα είναι να εξετάσεις το ενδεχόμενο να κάνεις και μία σχετική διπλωματική ,πάνω στο αντικείμενο του μαστερ.Σε κάθε περίπτωση ,θα σε συμβούλευα να ,αφού καταλήξεις στο πρόγραμμα ή στα προγράμματα που στοχεύεις ,να μιλήσεις και με τον κάποιον καθηγητή που συμμετέχει σε αυτό ή κάποιον υπεύθυνο επιλογής.
Καλή συνέχεια.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,091 μηνύματα.
(Πρώην) μεταπτυχιακός μαθηματικού σε μεγάλο κρατικό πανεπιστήμιο εδώ.

  • Αν για το μεταπτυχιακό πληρώνεις δίδακτρα, πρακτικά δεν τους νοιάζει ο βαθμός πτυχίου σου αλλά το πόσο γρήγορα πληρώνεις.
  • Αν για το μεταπτυχιακό δίνεις εξετάσεις (όπως έκανα εγώ γιατί ήταν άνευ διδάκτρων), ο βαθμός πτυχίου παίζει μόνο τυπικό ρόλο και αν είναι ιδιαιτέρως χαμηλός απλά θα σε ρωτήσουν στη συνέντευξη what φαση (πχ σε εμένα, με πτυχίο μαθηματικών 5,5/10, με ρώτησαν γιατί ήταν τόσο χαμηλοί οι βαθμοί μου και τους απάντησα ειλικρινά πως ούτε διάβαζα πολύ ούτε μού άρεσε ιδιαίτερα το κλίμα της σχολής).
  • Για θετικές σχολές ειδικά, παίζει περισσότερο ρόλο πόσο γρήγορα πήρες το πτυχίο (αν το πήρες στην ώρα σου, στα 5 έτη, στα 6 έτη κ.ο.κ.).
  • Παίζει ρόλο και το πανεπιστήμιο. Πχ στο Ιωαννίνων που ήμουν εγώ, όποιος κάνει αίτηση για μεταπτυχιακό γίνεται δεκτός 100% γιατί πάντα έχουν κενές θέσεις επειδή δεν πάει κανένας.
 

Iri2001

Νεοφερμένος

Η Iri2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Όχι, δεν εννοούσα της Κύπρου απαραίτητα. Σε Ελλάδα υπάρχει και το ΕΑΠ, το Διεθνές (στα αγγλικά) και έχω ακούσει ακόμα και από ΕΚΠΑ για κάποια (τμήμα φιλολογίας). Σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα πανεπιστήμια/τμήματα που κάνουν τα μεταπτυχιακά τους εξ αποστάσεως(ή έστω και εξ αποστάσεως). Ξεκίνησε με την πανδημία και το κράτησαν. Δεν το γράφουν όλα στις πληροφορίες του μεταπτυχιακού, σε κάποιες περιπτώσεις πρέπει να ρωτήσεις τη γραμματεία για το πως γίνονται τα μαθήματα.
Έχεις κάποια ιδέα για το τι μεταπτυχιακό σε ενδιαφέρει;
Η αλήθεια είναι πως όχι....δεν είμαι σίγουρη ότι θέλω να διδάσκω για να κάνω κάτι σχετικά με αυτο. Εσείς τι μου προτείνετε;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα που βλέπω και τα υπόλοιπα μηνύματα, το έχω ακούσει και εγώ ότι μια θετική σχολή μπορεί να έχει βγάλει 6 και να θεωρείτε ότι είσαι αξιόλογος. Πιστεύω πως γενικώς υπάρχει η ιδέα πως οι θεωρητικές σχολές είναι πιο εύκολος και για αυτό ζητούν και μεγάλο μέσο όρο κάποιες φορές
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,997 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως όχι....δεν είμαι σίγουρη ότι θέλω να διδάσκω για να κάνω κάτι σχετικά με αυτο. Εσείς τι μου προτείνετε;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Τώρα που βλέπω και τα υπόλοιπα μηνύματα, το έχω ακούσει και εγώ ότι μια θετική σχολή μπορεί να έχει βγάλει 6 και να θεωρείτε ότι είσαι αξιόλογος. Πιστεύω πως γενικώς υπάρχει η ιδέα πως οι θεωρητικές σχολές είναι πιο εύκολος και για αυτό ζητούν και μεγάλο μέσο όρο κάποιες φορές
Ο βαθμός απο μόνος του δεν λέει πάρα πολλά.
Μπορεί να είναι παραπλανητικά υψηλός αλλά και παραπλανητικά χαμηλός.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Αχχ...αυτό το θέμα ακόμη πονάει κόσμο. :lol:

Ποτέ δεν κατάλαβα σε τι ακριβώς παίζει ρόλο ο βαθμός πτυχίου εκτός από σοβιετικού τύπου συστήματα επιλογής υποψηφίων από τη στιγμή, που η γνώση την οποία και πιστοποιεί ένα πτυχίο ή πιστοποιητικό αρχίζει και θεωρείται απαρχαιωμένη μετά τον 1-2 χρόνο αποφοίτησης. Κανένας δεν θυμάται ακριβώς τι εξετάστηκε κάποιος πριν 1 χρόνο στο τάδε μάθημα, όπως επίσης τα γλυκόλογα που ακούγονται στην ώρα της ορκωμοσίας για εκείνον που διαβάζει τον όρκο λόγω του μεγαλύτερου ΜΟ πτυχίου, δεν έχω δει ακριβώς πώς εξαργυρώνονται στην πράξη της δουλειάς ή της καριέρας γενικότερα. Ο μύθος των βαθμών πτυχίων επηρεάζει κυρίως μόνο τη μοριοδότηση του ΑΣΕΠ (δημόσιο) και κάποια προαπαιτούμενα μόρια πολλαπλασιαστή για ένα μεταπτυχιακό σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο (αν υπάρχουν αρκετοί υποψήφιοι, αν δεν παίξουν άλλα μέσα με βύσματα κτλ). Επί της ουσίας κανείς δεν δίνει αποκλειστική βάση σε έναν γενικό ΜΟ από τη στιγμή που απλά δείχνει μια γενική εικόνα και όχι την ακριβή εικόνα για έναν πτυχιούχο! Δηλαδή αν κάποιος έχει γενικό ΜΟ 6.49 που είναι ΚΑΛΩΣ έχει ποιοτική διαφορά με έναν που έχει γενικό ΜΟ 6.51 (ΛΙΑΝ ΚΑΛΩΣ); Ξέρω παιδιά με ΜΟ 5.46 ΚΑΛΩΣ που σαφώς μπορεί να έφαγαν πόρτα από Ελληνικά Μεταπτυχιακά (λόγω κόμπλεξ) ενώ έγιναν δεκτοί σε αρκετά καλά Πανεπιστήμια του εξωτερικού για μεταπτυχιακές σπουδές και φυσικά, συνεχίζουν την καριέρα τους χωρίς να στέκονται ...στην παλαιά ιστορία του χαμηλού τους ΜΟ. Κανείς δεν τους ξαναρώτησε.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top