Μεταπτυχιακό ή κατατακτήριες;

Rozalia24

Νεοφερμένος

Η Rozalia24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΔΠΘ (Κομοτηνή). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ε λίγο Ναι άμα θες να το τερματίσεις βρες και part time job ????????????
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Υπάρχουν μεταπτυχιακά(ελάχιστα μεν) full time/part Time, για τα οποία μπορείς να επιλέξεις εσύ αν θέλεις πλήρη ή μερική απασχόληση. Απλώς αυξάνεται η διάρκεια του μεταπτυχιακού, κυρίως διπλασιάζεται.. Εχω την εντύπωση πως κάτι αντίστοιχο γίνεται για τις προπτυχιακες σπουδες, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος.. Επίσης, δεν ξέρω τα κριτήρια που μπορεί κανείς να φοιτήσει ως part Time, πιθανώς να είναι για τους εργαζόμενους φοιτητές.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το μόνο "παράνομο" είναι η παράλληλη φοίτηση σε δύο προπτυχιακά προγράμματα. Όλοι οι υπόλοιποι συνδιασμοί είναι επιτρεπτοί. Η αλήθεια είναι ότι δεν γνωρίζω τι παίζει αν περάσεις με κατατακτηριες σε δύο διαφορετικά προπτυχιακά, μπορώ να υποθέσω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Επίσης, δεν γνωρίζω αν μπορείς να παρακολουθείς πρώτο πτυχίο σε ένα πανεπιστήμιο και προπτυχιακό παράλληλα στο ΕΑΠ. Από περιέργεια αν γνωρίζει κάποιος ας με διαφωτίσει.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Το ΕΑΠ νομίζω ότι δεν έρχεται σε σύγκρουση με οτιδήποτε.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ΕΑΠ νομίζω ότι δεν έρχεται σε σύγκρουση με οτιδήποτε.
Επειδή είχα την περιέργεια, το γκούγκλαρα και βρήκα μια γνωμοδότηση του νσκ που ερμηνεύει τον 1771/88, επειδή το ΕΑΠ είναι ΑΕΙ όπως και τα άλλα, δεν επιτρέπεται η παράλληλη φοίτηση. Και έτσι απαντώντας σε αυτήν την ερώτηση, μου γεννάται το ερώτημα αν επιτρέπεται η παράλληλη φοίτηση με ανοικτό πανεπιστήμιο του εξωτερικού, όπως το ΑΠΚΥ ή του Open της Αγγλίας.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επειδή είχα την περιέργεια, το γκούγκλαρα και βρήκα μια γνωμοδότηση του νσκ που ερμηνεύει τον 1771/88, επειδή το ΕΑΠ είναι ΑΕΙ όπως και τα άλλα, δεν επιτρέπεται η παράλληλη φοίτηση. Και έτσι απαντώντας σε αυτήν την ερώτηση, μου γεννάται το ερώτημα αν επιτρέπεται η παράλληλη φοίτηση με ανοικτό πανεπιστήμιο του εξωτερικού, όπως το ΑΠΚΥ ή του Open της Αγγλίας.


Μήπως αυτή είναι μια ερμηνεία;
Γιατί έχω δύο παραδείγματα (και βάσει αυτών απάντησα) που φοιτούσαν παράλληλα. Μπορεί όμως να μου διαφεύγει κάποια λεπτομέρεια.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως αυτή είναι μια ερμηνεία;
Γιατί έχω δύο παραδείγματα (και βάσει αυτών απάντησα) που φοιτούσαν παράλληλα. Μπορεί όμως να μου διαφεύγει κάποια λεπτομέρεια.
https://www.nsk.gr/web/nsk/anazitisi...ries_WAR_nskplatformportlet_consultId=2702382

Δεν επιτρέπεται η παράλληλη φοίτηση σε προπτυχιακό επίπεδο σε περίπτωση εισαγωγής με το σύστημα των γενικών εξετάσεων και όχι επί κατάταξης πτυχιούχων άλλων Σχολών ή Τμημάτων. Ειδικότερα ζητήματα σε σχέση με ιστορικό το οποίο ανάγεται σε χρόνο πριν την ισχύ του άρθρου 2 παρ. 9 του ν. 1771/1988.


Η απαγόρευση παράλληλης φοίτησης αφορά και φοίτηση σε προπτυχιακό πρόγραμμα του ΕΑΠ.

Η γνωμοδότηση αφορά παράδειγμα φοιτητή που πέρασε με Πανελλήνιες και παράλληλα ακολούθησε προπτυχιακό στο ΕΑΠ. Δεν νομίζω ότι η διαπιστωτική διαδικασία είναι ενδελεχής, οπότε πιθανό είναι να υπάρχουν παραδείγματα "παρανομίας".
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μπορεί, τί να πω, αλλά όπως και να έχει μπορεί να έχω καταλάβει και εγώ λάθος οπότε συγγνώμη για την παραπληροφόρηση!! :upside:
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ε λίγο Ναι άμα θες να το τερματίσεις βρες και part time job ????????????

Καντο Full Time καλύτερα :devil:

Και τα είπαμε και γελάσαμε με την σκέψη και όλα καλά, αλλά με το άκρως μαζοχιστικό πνεύμα που με διακατέχει, υπάρχει μια μικρή περίπτωση το άλλο εξάμηνο να συνυπάρχουν μεταπτυχιακό, 2ο προπτυχιακό, και full-time job. Θα σας ενημερώσω για τις πιθανότητες επιβίωσης :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Και τα είπαμε και γελάσαμε με την σκέψη και όλα καλά, αλλά με το άκρως μαζοχιστικό πνεύμα που με διακατέχει, υπάρχει μια μικρή περίπτωση το άλλο εξάμηνο να συνπάρχουν μεταπτυχιακό, 2ο προπτυχιακό, και full-time job. Θα σας ενημερώσω για τις πιθανότητες επιβίωσης :P
Πες μας λεπτομέρειες να σε καμαρώσουμε!
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πες μας λεπτομέρειες να σε καμαρώσουμε!
Είναι μία σκέψη βασικά και δεν ξέρω αν θα υλοποιηθεί όπως την σκέφτομαι. :P
Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για αυτό το τμήμα, ούτως ή άλλως έχω επιστρέψει Θεσσαλονίκη οπότε δεν έχω να υπολογίσω και τον παράγοντα απόσταση, και από την ίδρυσή του και μετά μου άρεσε, οπότε φέτος είπα why not? Και αν δώσω και μπω, θα ξεκινήσω από το β' εξάμηνο, δλδ μετά τον Φλεβάρη.
Μετά έχουμε το μεταπτυχιακό 2ο χρόνο, το εαρινό εξάμηνο κατά βάση θα είναι η διπλωματική εργασία αλλά έχει και 2 σεμινάρια από Φλεβάρη και έπειτα με φυσική παρουσία.
Και η δουλειά...ε η δουλειά είναι δουλειά, νοσοκομείο άλλαξα, τα άλλα μένουν ίδια :P

Γι αυτό σας λέω, είναι σκέψεις όλα αυτά ακόμα, σε κανένα εξάμηνο μπορούμε να συζητήσουμε πιθανότητες επιβίωσης με το τρίπτυχο :P


Πάντως πέρα από την πλάκα, γιατί εγώ το 2ο προπτυχιακό θα το δω σούπερ χαλαρά αν όλα πάνε όπως τα σκέφτομαι, δεν νομίζω ότι άνθρωπος που ξεκινάει 2ο προπτυχιακό γιατί αυτό γούσταρε ανέκαθεν ή γιατί το είχε απωθημένο και θέλει να τα δώσει όλα, έχει παράλληλα και μεταπτυχιακό να τρέχει και την δουλειά του κανονικά, μπορεί να την παλέψει :no:
 

Rozalia24

Νεοφερμένος

Η Rozalia24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Κοινωνικής Εργασίας ΔΠΘ (Κομοτηνή). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σκληροπυρηνική σε βρίσκω Καλή τύχη Καλή δύναμη
Είναι μία σκέψη βασικά και δεν ξέρω αν θα υλοποιηθεί όπως την σκέφτομαι. :P
Σκέφτομαι να δώσω κατατακτήριες για αυτό το τμήμα, ούτως ή άλλως έχω επιστρέψει Θεσσαλονίκη οπότε δεν έχω να υπολογίσω και τον παράγοντα απόσταση, και από την ίδρυσή του και μετά μου άρεσε, οπότε φέτος είπα why not? Και αν δώσω και μπω, θα ξεκινήσω από το β' εξάμηνο, δλδ μετά τον Φλεβάρη.
Μετά έχουμε το μεταπτυχιακό 2ο χρόνο, το εαρινό εξάμηνο κατά βάση θα είναι η διπλωματική εργασία αλλά έχει και 2 σεμινάρια από Φλεβάρη και έπειτα με φυσική παρουσία.
Και η δουλειά...ε η δουλειά είναι δουλειά, νοσοκομείο άλλαξα, τα άλλα μένουν ίδια :P

Γι αυτό σας λέω, είναι σκέψεις όλα αυτά ακόμα, σε κανένα εξάμηνο μπορούμε να συζητήσουμε πιθανότητες επιβίωσης με το τρίπτυχο :P


Πάντως πέρα από την πλάκα, γιατί εγώ το 2ο προπτυχιακό θα το δω σούπερ χαλαρά αν όλα πάνε όπως τα σκέφτομαι, δεν νομίζω ότι άνθρωπος που ξεκινάει 2ο προπτυχιακό γιατί αυτό γούσταρε ανέκαθεν ή γιατί το είχε απωθημένο και θέλει να τα δώσει όλα, έχει παράλληλα και μεταπτυχιακό να τρέχει και την δουλειά του κανονικά, μπορεί να την παλέψει :no:
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Σκληροπυρηνική σε βρίσκω Καλή τύχη Καλή δύναμη
Η αλήθεια είναι ότι η απόφαση για τις κατατακτήριες ήρθε και ωρίμασε μετά από μια μεγάλη περίοδο ανάπαυλας (κοντεύουν 2,5 μήνες), και από φυσικού μου δεν είμαι άνθρωπος που κάθεται και βολεύεται πολύ σε μια κατάσταση. Όταν ξεκινήσω ξανά δουλειά μπορεί να αναθεωρήσω, ίσως τώρα παραέχω ελεύθερο χρόνο δεν ξέρω :P
Ευχαριστώ όμως!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top