Μεταπτυχιακό έξω ή εδώ;

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Καλησπέρα..

Είναι το πρώτο θέμα που ανοίγω! Και νομίζω ότι η βοήθεια σας θα είναι σημαντική..

Θα εκτιμούσα όποια πληροφορία έχετε από προσωπική σας εμπειρία σε σχέση με μεταπτυχιακά στο εξωτερικό.. Αξίζει τον κόπο? Κοστίζει πολύ? Και τι παραπάνω έχει να προσφέρει από ένα μεταπτυχιακό πχ στο Μετσόβιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
λαλα μου χωρις να ξέρω πολλά... και από ότι ψιλο έψαξα για εμενα στο γαλλικό ινστιτουτο για ψυχολογία, διαπίστωσα πως τα μεταπτυχιακά που σου προσφέρει η γαλλία είναι πάρα πολλά σε σχεση με την ελλάδα. εκεί έχεις απεριόριστες επιλογές.

όμως πρέπει να σκεφτείς το οικονομικό... που σε κάποιες χώρες είναι υψηλό, όχι μόνο για το ίδιο το μεταπτυχιακο αλλά και για το σπίτι φαι και μεταφορικά.
επισης θα πρέπει να γνωρίζεις καλά την γλώσσα

καλύτερα να περιμένεις να απαντησουν άτομα που έχουν κάνει μεταπτυχιακό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ισως και να αναρωτηθείς γιατί θέλεις να κάνεις αυτό το μεταπτυχιακό.

Εγώ περιμένω να μπεί η ΧΡΖ που τα λέει ωραία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ.. Πράγματι το θέμα των εξόδων είναι ένα θέμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τσεκαρε και για υποτροφια. ξελασπωνουν πολυ ειναι η αληθεια.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Επίσης καλό είναι να αναφέρεις αν θες και ειδικότητα-κατεύθυνση ;) μπας και μπορέσουμε να βοηθήσουμε περισσότερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όντως, πες μας για ποιον τομέα μιλάμε... Πχ εγώ είμαι αρχιτέκτων...
Έκανα το μεταπτυχιακό μου στην Ελβετία. Και ήταν πολύ πιο φτηνά, απ' ό,τι αν το έκανα Αγγλία, όπου είναι γενικά πανάκριβα.
Υπάρχουν και οι υποτροφίες, άρα το οικονομικό κάπως θα το σώσεις...

Τι γλώσσες μιλάς; Υπάρχουν βέβεια μη-αγγλόφωνα πανεπιστήμια, που προσφέρουν αγγλόφωνα μάστερ. Το θέλεις αυτό;

Από άποψη ποιότητας... εμείς του ΕΜΠ και των άλλων Πολυτεχνείων, βέβαια, έχουμε σίγουρα ιστορίες να πούμε...
Άρα όσο πιο συγκεκριμένη γίνεις, τόσο πιο πολύ μπορούμε να σε βοηθήσουμε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Με πτυχίο πολιτικού μηχανικού.. και γνώσεις αγγλικών και γαλλικών! Η αλήθεια είναι ότι η Αγγλία δε με ενθουσιάζει σαν ιδέα.. έχω ακούσει καλά λόγια για ETH και Delft και μάλιστα στο δεύτερο είναι μιά φιλή που μόλις πήγε..

Αλλά θέλω να ακούσω the inside story.. Δηλαδή αξίζουν αυτά τα πανεπιστήμια και τα μεταπτυχιακά που προσφέρουν? Και το κόστος ζωής? Η ποιότητα ζωής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
αν ξέρεις γαλλικα
πηγαινε στο γαλλικο ινστιτουτο και ρωτα πληροφορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Το ΕΤΗ το προτείνω. Έχεις βρει κάποιο συγκεκριμένο πρόγραμμα;
Μπορείς να μπεις στις σελίδες τους, να δεις τα προγράμματα, και να παραγγείλεις και τον οδηγό μεταπτυχιακών σπουδών, με όλα τα προσφερόμενα μεταπτυχιακά....

Το κόστος ζωής είναι ψηλό, αλλά συγκρίσιμο χαλαρά με Αθήνα... ! Κι όμως ναι!

Σε εμάς είχε μεταπτυχιακά τόσο με παρακολουθήσεις, όσο ερευνητικά...

Το Πανεπιστήμιο και την πόλη στα υπογράφω, δε μόνο τα προγράμματα, αν σε ενδιαφέορυν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αλλά αν μιλάς γαλλικά και σκέφτεσαι την Ελβετία, δες και το Πολυτεχνείο της Λωζάννης, που έχει το ίδιο επίπεδο με το ΕΤΗ...

https://www.epfl.ch/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Εγω πάλι όταν ακούω "εξω", επειδή το έξω είναι πολύ μεγάλο μέρος, υποθέτω ότι αυτός που το λέει έχει διασαφηνίσει:

1) Τι τομέα του αντικειμένου θέλει να ακολουθήσει
2) Που προσφέρεται αυτό και από ποιούς καθηγηταράδες
3) Τη δυνατότητα υποτροφίας/παροχημάτων από εδώ/έξω

Αλλιώς απλά μιλάει για το "έξω" σε στυλ "μαζί με τις διακοπές, να μου δώσουν και κάνα degree βρε αδερφέ", μια κωμική κατάσταση που χαρακτηρίζει την κοινωνία μας :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lala

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άσπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Την κατεύθυνση προφανώς και την έχω σκεφτεί...
Δεν αποφάσια σε μια μέρα ότι θέλω να φύγω έξω!!!

Απλά οι προσωπικές εμπειρίες είναι πάντα πιο ουσιαστικές από το site του πανεπιστημίου που θα βρείς στο διαδίκτυο..

Anyway!!

Γίδι ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες...Λωζάνη λες ε?
Θα το κοιτάξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Πάντα η τελική επιλογή στο δίλημμα "Ελλάδα ή έξω" είναι το τι θες να σπουδάσεις και ποιες είναι τα όνειρά σου για επαγγελματική αποκατάσταση. Ανάλογα με την χώρα που θες να πας, υπάρχουν και υποτροφίες και ευκολίες. Προσωπικά επέλεξα να συνεχίσω εξωτερικό γιατί απλά η ειδικότητά μου δεν υπάρχει στην Ελλάδα, και γιατί ξέρω ότι η Ψυχολογία δεν είναι στα up της στην Ελλάδα. Εδώ που είμαι τώρα έχουν άριστα εργαστήρια, πλήρως εξοπλισμένα με την τελευταία λέξη της τεχνολογίας, το πρόγραμμα είναι σφαιρικό δίνοντας έμφαση τόσο στην θεωρία, όσο και στην πρακτική άσκηση του επαγγέλματος, το πανεπιστήμιο μετέχει σε πάρα πολλά διεθνή προγράμματα, δίνοντας την ευκαιρία για γνωριμίες για το μέλλον κ.α.

Αλλά εγώ μιλάω για τον εαυτό μου και την ειδικότητά μου. Δεν υπάρχει μια στανταρ απάντηση για το αν αξίζει το εξωτερικό. Ζυγίζεις κ βλέπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι στην ειδικότητά σου, για μένα το έξω είναι χαλαρά καλύτερο από εντός Ελλάδας (αν πας σε 1 προηγμένη χώρα). Μεγαλύτερη οργάνωση, πιο σύγχρονες εγκαταστάσεις, καθηγητές που κατανοούν ότι κάνουν την δουλειά τους στην οποία είναι υποχρέωσή τους να μας βοηθάνε κι όχι να το παίζουν κάποιοι όπως στην Ελλάδα. Επίσης, οι διαδικασίες επιλογής είναι πιο αξιοκρατικές στο εξωτερικό.

Όσο για το οικονομικό, επειδή είναι όντως πρόβλημα, να σου πω μόνο για Σκωτία που ήμουν, ότι υπάρχει η SAAS, που χορηγεί υποτροφίες στα περισσότερα μεταπτυχιακά (σου πληρώνουν όλα τα δίδακτρα εκτός πτυχιακής) και έτσι σου βγάζει μεγάλο μέρος εξόδων. Δυστυχώς το δικό μου δεν είχε συνεργασία, αλλά ξέρω πολλούς Έλληνες που μέσω αυτής της οργάνωσης ξελάσπωσαν. Προσοχή, μόνο για Σκωτία, όχι για Αγγλία και υπόλοιπα βρετανικά πανεπιστήμια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
για πες περισσοτερα για saas!.... κρατικος φορεας ειναι? εσυ πηρες υποτροφια απο εκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Η SAAS είναι αλλιώς Student Awards Agency for Scotland και ουσιαστικά αυτό που κάνει σε μεταπτυχιακά είναι να πληρώνει τα δίδακτρα σε ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ αριθμό φοιτητών που σπουδάζουν Σκωτία, πλην πτυχιακής. Σε Σκωτσέζους πληρώνει και διαμονή. Εμένα το μεταπτυχιακό μου δεν υποστηριζόταν, αλλά ξέρω πολλούς που την έβγαλαν σχεδόν τζαμπέ. Για πληροφορίες δες το site τους https://www.student-support-saas.gov.uk/index.htm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ισως και να αναρωτηθείς γιατί θέλεις να κάνεις αυτό το μεταπτυχιακό.

Εγώ περιμένω να μπεί η ΧΡΖ που τα λέει ωραία
Όπως μου 'χει πει, ένας που αποφοίτησε από το ΕΜΠ και είχε 8 στο πτυχίο - και μπορούσε άνετα να πάει έξω, έκατσε ΕΜΠ.


Τώρα βλαστημά την ώρα που αποφάσισε να κάτσει εδώ. :D


Οι λόγοι για τους οποίους δεν πρέπει να μείνεις Ελλάδα είναι πολλοί. Οι βασικότεροι:
  1. Δεν υπάρχουν λεφτά και πολλοί μεταπτυχιακοί μένουν απλήρωτοι για μήνες - η XRZ θα τα πει καλύτερα.
  2. Κυνήγι μεταπτυχιακών: η αγαπημένη ασχολία των ΕΑΑΚ σε περιόδους κατάληψης.
(Δεν θέλω να γυρίσει η κουβέντα στα πολιτικά, αλλά αυτό είναι ένα γεγονός: οι καταλήψεις που σε πάνε πίσω.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Να πω πως αν ενδιαφέρεσαι για υποτροφία στη Γερμανία ρίξε μια ματιά στο DAAD. Είναι κάτι αντίστοιχο του SAAS που ανέφερε η underwater :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά, για IKY ξέρει κανεις λεπτομερείς? ΤΙ εξετάσεις είναι, ποτε πρέπει να πάρει κανεις υποτροφία...?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top