Μεταπτυχιακό Χρηματοοικονομικά στην Αγγλία

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εγώ για τα οικονομικά προπτυχιακά δεν μπορώ να σε βοηθήσω, απλά ότι και αν επιλέξεις φρόντισε να τα πας καλά αν θες και ένα πολύ καλό μεταπτυχιακό!Δεν παίζει πάντως πολύ μεγάλο ρόλο από ποιο είναι, αν έχεις βαρβάτο πτυχίο.

για αυτό προσπαθώ να βρω ποια σχολή θα μου δώσει αυτο το βαρβάτο πτυχίο, ώστε να με βοηθήσει μετέπειτα.

Για το LSE, πολλά από τα παιδιά που είδα εγώ ήταν από ΟΠΑ (γενικά έχουν καλή επικοινωνία τα δύο πανεπιστήμια).

αυτο το έχω ξανακούσει και είναι ένας λόγος που θα βάλω μάλλον το λοχρη της ασοεε 1η επιλογη.
ενω απο Πειραια δεν ειναι πολλα?

Δεν νομίζω ότι θα έχεις θέμα με τον ΜΟ που μου λες, είναι πολύ καλός για το τμήμα σου (από ότι έχω καταλάβει...).

καλυτερα ενα 6 απο το λοχρη της ασοεε ή ένα 8 απο τη στατιστικη ασοεε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ δεν γνώρισα κανένα από ΠΑΠΕΙ αλλά σίγουρα θα υπάρχουν, μην τρελαθούμε!

Με 6, δεν μπαίνουν στην διαδικασία να δουν την αίτησή σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εγώ δεν γνώρισα κανένα από ΠΑΠΕΙ αλλά σίγουρα θα υπάρχουν, μην τρελαθούμε!

Με 6, δεν μπαίνουν στην διαδικασία να δουν την αίτησή σου..

Οπότε πρέπει τώρα να μπω στη διαδικασία να δω ποια είναι πιο εύκολη σχολή για να πάρεις βαθμό. Του παπει ή της ασοεε. Τα χρηματοοικονομικά εννοώ. Στατιστική δεν μου αρεσει πολυ σαν σχολή.
Απο ΟΔΕ ΑΣΟΕΕ εχεις ακουσει καλα πραγματα?
Θα βάλω το λοχρη 1η επιλογη και 2η μαλλον το οδε και 3η ο πειραιας, και 4η των οικονομικων επιστημων της ασοεε.

εσυ με ποσο τελειωσες αν επιτρέπεται? ή τελοσπαντων με πόσο τελείωσαν παιδιά απο ΟΠΑ που φοίτησαν εκεί?
δεν έχω κολλημα να παω εκει, αλλά νομίζω πως αν πληρώ τις προδιαγραφές για εκεί, θα γίνω εύκολα δεκτός σε άλλα επίσης καλά πανεπιστημια στην Αγγλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ τελειώσα με 8.5 αλλά και τα άλλα παιδιά που ήταν εκεί (και γενικά σε όλο το LSE) κοιτάνε να είσαι πάνω από 7.5 εκτός αν έχεις εξαιρετική προϋπηρεσία.

Να διαλέξεις τη σχολή που σου αρέσει πιο πολύ. Αν σου αρέσει και γουστάρεις και δουλέψεις, θα βγάλεις καλό βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Εγώ τελειώσα με 8.5 αλλά και τα άλλα παιδιά που ήταν εκεί (και γενικά σε όλο το LSE) κοιτάνε να είσαι πάνω από 7.5 εκτός αν έχεις εξαιρετική προϋπηρεσία.

Να διαλέξεις τη σχολή που σου αρέσει πιο πολύ. Αν σου αρέσει και γουστάρεις και δουλέψεις, θα βγάλεις καλό βαθμό.

προϋπηρεσία φαντάζομαι σχετικη με το αντικειμενο σπουδων σου. ελπιζω να βρω μεσα απο το πανεπιστημιο.

οσο για το τι μου αρεσει περισσοτερο, μπορω να πω πως δεν μου αρεσει πολυ των οικονομικων επιστημων ή της στατιστικής, αλλά δεν μπορώ να διακρίνω διαφορές ανάμεσα στα χρηματοοικονομικά της ασοεε, του παπει και της οδε της ασοεε (στη χρηματοοικονομικη κατευθυνση).

τα τελευταία 3 μου αρέσουν εξίσου και μου φαίνονται τα ιδια..
δεν ξερω με ποια σειρα να τα βάλω.
υποψην πως μένω και δίπλα στην ασοεε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για τα προπτυχιακά προγράμματα, να σε βοηθήσει κάποιος που ξέρει καλύτερα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
οκ σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

εσυ παλι απο ποια σχολη τελειωσες εδω και εφυγες μετα για αγγλια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Από ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ, αλλά δεν έκανα media στο LSE, έκανα New media και IS. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
ειναι και διαφορετικα απο τα χρηματοοικονομικα αυτα.. οκ σε ευχαριστω και παλι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτά που σου λέω για τους βαθμούς, είναι αφενός ίδια σε όλο το LSE, αφετέρου μια φίλη μου κοιτάει τις αιτήσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
καλυτερα ενα 6 απο το λοχρη της ασοεε ή ένα 8 απο τη στατιστικη ασοεε?


αυτο που λες δεν παιζει! 6 στο λοχρη τελιωνεις αμα δεν διαβαζεις τιποτα, και 8 τελιωνεις απο στατιστικη αμα διαβαζεις μεσα στ εξαμηνο!
γενικα μην το ψαχνεις τοσο γιατι το καις! αραξε χαλαρα, οπου και να μπεις καλα θα ειναι! και το μεταπτυχιακο το βλεπεις μετα, δεν χρειαζεται να κανεις και οτι καλυτερο υπαρχει, σιγααααααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ορίστε.. :)
For entry in 2011, the tuition fees are £3,732 for home/EU students and £14,700 per annum for international students.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

justin pieper

Νεοφερμένος

Ο justin pieper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.

5 χιλιαρια ευρω δηλαδη.Εχεις δικαιο αλλα οταν πηγα fees δεν το βρηκα πουθενα.Περιεργο.Ρεβεκκα φθηνο δεν ειναι για το machester?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
και μιας που εγραψα να ρωτησω:

για το lse π.χ. αλλα και για τα αλλα πανεπιστημια στη βρετανια, πολυ χονδρικα ποσο ειναι τα διδακτρα ανα ετος?
και ποσα ετη ειναι το μεταπτυχιακο (μεταπτυχιακο=master ?), και επισης ποσα ετη το διδακτορικο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τα δίδακτρα για το LSE (δείτε εδώ) είναι ακριβά. Πρέπει να μαζέψεις τα λεφτά από τώρα, εγώ έτσι έκανα! :)

Το μεταπτυχιακό είναι ένας χρόνος full-time και δύο χρόνια part-time. Το διδακτορικό είναι 3 χρόνια συνήθως fixed. (Ακόμα δεν πέρασες και ονειρεύεσαι διδακτορικά;;; :D )

Τα υπόλοιπα πανεπιστήμια κυμαίνονται. Έχει και εξίσου ακριβά, έχει και φτηνότερα.

@Justin Είναι καλή τιμή, μην ξεχνάς ότι δεν είναι και Λονδίνο, που ανεβάζει τις τιμές. Αυτό επίσης, δεν θα είναι και κάποιο πάρα πολύ ανταγωνιστικό μεταπτυχιακό (για εισαγωγή..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο john1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Τα δίδακτρα για το LSE (δείτε εδώ) είναι ακριβά. Πρέπει να μαζέψεις τα λεφτά από τώρα, εγώ έτσι έκανα! :)
Το μεταπτυχιακό είναι ένας χρόνος full-time και δύο χρόνια part-time. Το διδακτορικό είναι 3 χρόνια συνήθως fixed. (Ακόμα δεν πέρασες και ονειρεύεσαι διδακτορικά;;; :D )

εχει πολλα προγραμματα! λιγο που τα ειδα επεσε το ματι μου πανω στο MSc Accounting and Finance που νομιζω εχει σχεση με τα χρηματοοικονομικα και γενικα με το μελλοντικο αντικειμενο μου.

και τωρα λεει αυτο:
κοστίζει full time (τι ειναι αυτο?) £21,312 (=26570 ευρώ) και part time £10,656(=13280 ευρω)
αυτες οι τιμες αναφερονται ανα ετος?
δηλαδη συνολικα εμενα θα μου κοστισει
ενας χρονος full και 2 part time άρα 53000 ευρώ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν το κάνεις Full time (δηλαδή το πρόγραμμα κανονικά σε ΕΝΑ χρόνο, με έντονο πρόγραμμα) τα λεφτά είναι 21312 λίρες (αυτό μην το δένεις σε ευρώ, αλλάζει η ισοτιμία, αλλάζει και η τιμή γενικότερα). Αν το κάνεις part time (δύο χρόνια, πιο χαλαρό πρόγραμμα) τότε είναι 21312 διά του δύο, άρα 10656 το χρόνο. Απλά τα δίνεις σε δύο χρόνια τα χρήματα. Διαλέγεις ή το full ή το part time.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas09

Νεοφερμένος

Ο kostas09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Καλησπέρα!
Ειμαι 2 ετος στο λ/χ του μακεδονιας. Παιζει σαν αποφοιτος απο εκει να εχω ελπιδες για ενα μεταπτυχιακο στην Αγγλια? Στο LSE ας πουμε? Απλως ακουω για ασσοε και παπει κι επειδη ηδη το μετανιωνω που δηλωσα το τμημα αυτο, αναρωτιεμαι αν ειναι τοσο χαλια το ονομα του παμακ στο εξωτερικο που ουτε ενα καλο μεταπτυχιακο να μπορω να κανω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Κώστα,ρε φιλε αυτα τα εχω ακουσει και εγω για το παμακ αλλα για μενα ειναι φήμες,δεν γνωρίζω καποιον προσωπικά που τελειωσε παμακ και δεν τον δεχτηκαν.Τελειωσε το πτυχιο σου που ειναι μια χαρά και μετά βλέπεις.Μην απογοητευεσαι τσάμπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top