Μεταπτυχιακό - Ελλάδα VS Εξωτερικό

KTr!

Νεοφερμένος

Ο KTr! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ένα μεταπτυχιακό του εξωτερικού, όχι σε top πανεπιστήμιο (π.χ. της Κοπεγχάγης), έχει μεγαλύτερη αξία από ότι έχει ένα ελληνικού (π.χ. του Παντείου ή του ΕΚΠΑ);
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχει διαφορά στην εμπειρία, καθώς βλέπεις και κάποια άλλα πράγματα. Στο θέμα του περιεχομένου, μπορεί να είναι και καλύτερο το ελληνικό.
 

EmperorPalpatine

Νεοφερμένος

Ο EmperorPalpatine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Είναι αρνητικό να κάνεις και προπτυχιακό και μεταπτυχιακό στο ίδιο πανεπιστήμιο (ως προς την αλλαγή παραστάσεων, τις επαφές και τις εμπειρίες);
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ένα μεταπτυχιακό του εξωτερικού, όχι σε top πανεπιστήμιο (π.χ. της Κοπεγχάγης), έχει μεγαλύτερη αξία από ότι έχει ένα ελληνικού (π.χ. του Παντείου ή του ΕΚΠΑ);
σε θέμα περιεχομένου μπορεί το ελληνικό πανεπιστήμιο να παρέχει υψηλότερο επίπεδο σπουδών...
Αλλά από όσα έχω ακούσει το εξωτερικό ειναι μοναδική εμπειρία!!
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι αρνητικό να κάνεις και προπτυχιακό και μεταπτυχιακό στο ίδιο πανεπιστήμιο (ως προς την αλλαγή παραστάσεων, τις επαφές και τις εμπειρίες);
Αρνητικό δεν είναι, τίποτα δεν είναι αρνητικό σε ένα μεταπτυχιακό. Έτσι και αλλιώς, ακόμα και στο ίδιο πανεπιστήμιο ανανεώνεις τον κύκλο σου, τον τρόπο που λειτουργείς, τη σχέση σου με τους καθηγητές κοκ.
 

KTr!

Νεοφερμένος

Ο KTr! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
τίποτα δεν είναι αρνητικό σε ένα μεταπτυχιακό
Έχω ακούσει ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να κάνεις τον πρώτο και τον δεύτερο κύκλο σπουδών στο ίδιο πανεπιστήμιο, πόσο μάλλον στο ίδιο τμήμα
Δεν είναι καλό να επεκτείνεσαι και σε άλλα γνωστικά αντικείμενα; (υποερώτημα)
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν συμφωνώ απόλυτα, εξαρτάται τι θες να κάνεις. Τα μεταπτυχιακά ενός τμήματος έχουν την ίδια βάση (πχ. επικοινωνία) αλλά εξειδικεύονται, άρα δεν είναι ότι μένεις στάσιμος.

Εγώ προσωπικά δεν είμαι υπέρ της ολκληρωτικής αλλαγής γνωστικού αντικειμένου. Υπάρχουν κάποιες γνώσεις που λαμβάνονται μόνο στο προπτυχιακό και το μεταπτυχιακό τις θεωρεί δεδομένες. Άρα αν πας σε κάτι άσχετο έχεις κενά, όπως και να το κάνεις.
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα Ελληνικά Πανεπιστημια μπορεί να μην είναι τα καλύτερα στο κόσμο, αλλά δεν έχουν τίποτα να ζηλέψουν από τα περισσότερα Πανεπιστήμια της Ευρώπης. Απλά υστερούν σε θέματα υποδομών, και networking.

Κατα τα άλλα, υπάρχουν Πανεπιστήμια στο Εξωτερικό, και ειδικά στην Ολλανδία, που είναι αξιόπιστα και σε καλύτερα δίδακτρα από τα οικονομικά, έχοντας και Πανεπιστήμια με καλύτερο ranking από τα Ελληνικά. πχ το Erasmus university of Rotterdam.

Αυτό με το προπτυχιακο και το μεταπτυχιακο απο το ίδιο Πανεπιστήμιο, η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Προσωπικά δεν είμαι αυτή της λογικής να κάνω το ίδιο προπτυιχακο και μαστερ απο το ιδιο πανεπιστημιο. Δηλαδη εγω εκανα το προπτυχιακο μου στο ΕΚΠΑ και το μαστερ στο Οικονομικο Πανεπιστήμιο.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εγώ προσωπικά δεν είμαι υπέρ της ολκληρωτικής αλλαγής γνωστικού αντικειμένου. Υπάρχουν κάποιες γνώσεις που λαμβάνονται μόνο στο προπτυχιακό και το μεταπτυχιακό τις θεωρεί δεδομένες. Άρα αν πας σε κάτι άσχετο έχεις κενά, όπως και να το κάνεις.
Ναι αλλα υπαρχουν καποια αντικειμενα στην αγορά που μπορούν να συνδυαστούν. Σίγουρα το να τελειώσει κάποιος οικονομολόγος και να κάνει μεταπτυχιακό σε κάποιο Δίκαιο ή στη ψυχολογία ή στην ιατρική ( ασε που δεν θα τον πάρουν κιόλας), δεν εχει νόημα, αλλά αν κάνει ένα ΜΒΑ, ή πχ ένα μάστερ στη δημοσιογραφία ( να γίνει οικονομικός δημοσιογράφος) ή στα ναυτιλιακά οικονομικά, εκεί είναι διαφορετικά.

Τώρα κάτι μεταπτυχιακά που βγαίνουν στην ΕΛλάδα διατμηματικού τύπου που συνδυάζουν βιολογια με οικονομικα και τα ονομαζουν βιο-οικονομια, ή κάτι άλλα τέτοια παράλογα, δεν τα έχω σε εκτίμηση
 

EmperorPalpatine

Νεοφερμένος

Ο EmperorPalpatine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Για παράδειγμα ένας φοιτητής τμήματος δημοσιογραφίας και Επικοινωνίας, μπορεί (σύνδεση αντικειμένων) να κάνει μεταπτυχιακό σε πολιτικές επιστήμες, Οικονομία ή ευρωπαϊκές σπουδές;
Υπάρχει κάτι άλλο που σκέφτεσται;
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για παράδειγμα ένας φοιτητής τμήματος δημοσιογραφίας και Επικοινωνίας, μπορεί (σύνδεση αντικειμένων) να κάνει μεταπτυχιακό σε πολιτικές επιστήμες, Οικονομία ή ευρωπαϊκές σπουδές;
Υπάρχει κάτι άλλο που σκέφτεσται;
να σου ειμαι ειλικρινης το αντιθετο ειναι πιο λογικο. Πχ ενας πτυχιουχος νομικης να κανει μαστερ στη δημοσιογραφια, να κανει νομικο ρεπορταζ. Τωρα το αντιθετο δεν θα ελεγα οτι ειναι πολυ λογικο. Να μου ελεγες ενα μαστερ στη πολιτικη επικοινωνια να σου ελεγα ναι.

Δυστυχως το επαγγελμα της δημοσιογραφιας ειναι υποτιμημενο στη χωρα μας. Ειδικα αν μαθει τι μισθους παιρνουν στα καναλια ( με εξαιρεση τα ονοματα)
 

EmperorPalpatine

Νεοφερμένος

Ο EmperorPalpatine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Άρα σε τι άλλα αντικείμενα;
(και μεταπτυχιακό πάνω στην πολιτική επιστήμη δεν θα είχε κάποια σύνδεση;)
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

EmperorPalpatine

Νεοφερμένος

Ο EmperorPalpatine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
να σου ειμαι ειλικρινης το αντιθετο ειναι πιο λογικο. Πχ ενας πτυχιουχος νομικης να κανει μαστερ στη δημοσιογραφια, να κανει νομικο ρεπορταζ. Τωρα το αντιθετο δεν θα ελεγα οτι ειναι πολυ λογικο. Να μου ελεγες ενα μαστερ στη πολιτικη επικοινωνια να σου ελεγα ναι.

Δυστυχως το επαγγελμα της δημοσιογραφιας ειναι υποτιμημενο στη χωρα μας. Ειδικα αν μαθει τι μισθους παιρνουν στα καναλια ( με εξαιρεση τα ονοματα)
Για νομικό ρεπορτάζ δεν νμζ να υπάρχει σαν αντικείμενο...
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα σε τι άλλα αντικείμενα;
(και μεταπτυχιακό πάνω στην πολιτική επιστήμη δεν θα είχε κάποια σύνδεση;)
βρε οτι θες μπορεις να κανεις. Το θεμα ειναι αυτο που θες να κανεις να σου αποφερει ενα κερδος μελλοντικα στην εργασια σου
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για νομικό ρεπορτάζ δεν νμζ να υπάρχει σαν αντικείμενο...
Αυτο και αν υπαρχει. Δεν βλεπεις τι γινεται καθε μερα. ολα των ειδων τα ρεπορταζ υπαρχουν. Νομικο, Οικονομικο, Ιατρικο, καλλιτεχνικο, Ελευθερο, Αθλητικο, Διεθνες
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

EmperorPalpatine

Νεοφερμένος

Ο EmperorPalpatine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Άρα μετά από προπτυχιακό σε αυτό τον τομέα, έχεις τι θα προτείνατε ως προς επαγγελματική αποκατάσταση;
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα μετά από προπτυχιακό σε αυτό τον τομέα, έχεις τι θα προτείνατε ως προς επαγγελματική αποκατάσταση;
ΠΟΥ ΡΕ στη δημοσιογραφια. δημοσιογραια για κανενα λογο σε προπτυχιακο. αν το κανεις σε προπτυχιακο, μεταπτυχιακο στη πολιτικη επικοινωνια ή κατι ωραια μαστερ που εχει στο LSE
 

EmperorPalpatine

Νεοφερμένος

Ο EmperorPalpatine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ποια άλλη σχολή από την Ανθρωπιστικών πιστεύεις ότι έχει potential?
 

Guest 201209

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Top