Μεταπτυχιακό Ειδικής Αγωγής σε Κολέγιο και ΑΣΕΠ

alximd1

Νεοφερμένος

Ο alximd1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη αν οι απαντήσεις υπάρχουν σε κάποιο άλλο νήμα. Έχω μπερδευτεί αρκετά με το τι ισχύει με τα μετατπυχιακά ειδικής αγωγής των κολεγίων που αναγνωρίζονται μέσω ΑΤΕΕΝ. Εγώ έχω πτυχίο Κοινωνιολογίας και μεταπτυχιακό στις Πολιτικές Επιστημες από δημόσιο πανεπιστήμιο, κανένα από τα δύο δεν μου δίνει παιδαγωγική επάρκεια. Ολοκληρώνοντας ένα μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής σε κολέγιο (από αυτά που περιλαμβάνονταν στο παράρτημα της 3ΕΑ/2022) και αναγνωριζοντάς το μέσω ΑΤΕΕΝ (ως επαγγελματικά αλλά όχι ακαδημαϊκάισότιμο), τι από τα παρακάτω θα συμβεί και τι όχι:

1. Θα ενταχθώ στους κύριους πίνακες της Ειδικής Αγωγής, σωστά;
2. Θα λαμβανω όμως μόρια σαν να έχω 2 μεταπτυχιακούς τίτλους (δηλαδή 20+8);

3. Και το σημαντικότερα θα μου εξασφαλίσει παράλληλα και παιδαγωγική-διδακτική επάρκεια (που θα μπορώ να χρησιμοποιήσω και για τους πίνακες της γενικής); Edit: Διαβάζω στο ΦΕΚ πως "Η αναγνώριση επαγγελματικής ισοδυναμίας μεταπτυχιακού τίτλου ή διδακτορικού διπλώματος συναφούς αντικειμένου με εκπαιδευτικό κλάδο δεν καλύπτει το ζήτημα της κατοχύρωσης παιδαγωγικής και διδακτικής επάρκειας."

Παρακαλώ θερμά όποιος έχει σχετική εμπειρία και συμμετείχε στην εν λόγω προκύρηξη να μου γράψει σχετικά με το 1ο και το 2ο ερώτημα.

Σας ευχαριστώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,135 μηνύματα.
Πολύ λεπτό ζήτημα θίγεις.

Από όσο θυμάμαι (τότε που μας έκαναν κάτι σεμινάρια στο πανεπιστήμιο) το μόνο 100% σίγουρο μεταπτυχιακό για κατοχύρωση επάρκειας είναι της ΑΣΠΑΙΤΕ.
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Γιατί δεν κοιτάς το μεταπτυχιακό "Επιστήμες της αγωγής" του ΕΑΠ; Είναι πιο οικονομικό σε σχέση με κάποιο κολέγιο (3250 ευρώ σε σχέση με 5000+ που κοστίζουν στα κολέγια) και θα έχεις κατευθείαν τόσο αναγνώριση του τίτλου όσο και την παιδαγωγική επάρκεια.
 

alximd1

Νεοφερμένος

Ο alximd1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γιατί δεν κοιτάς το μεταπτυχιακό "Επιστήμες της αγωγής" του ΕΑΠ; Είναι πιο οικονομικό σε σχέση με κάποιο κολέγιο (3250 ευρώ σε σχέση με 5000+ που κοστίζουν στα κολέγια) και θα έχεις κατευθείαν τόσο αναγνώριση του τίτλου όσο και την παιδαγωγική επάρκεια.
Είναι μια επιλογή και αυτό αλλά ξεκινάει λογικά κάθε Σεπτέμβρη στα περισσότερα Κολέγια ξεκινούν και Φεβρούαριο και ενδιαφέρομαι για άμεσα. Όσο αναφορά την ένταξη στους κύριους πίνακες και τα μόρια από δύο μεταπτυχικά που γράφω ισχύουν; Ξέρεις;
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Είναι μια επιλογή και αυτό αλλά ξεκινάει λογικά κάθε Σεπτέμβρη στα περισσότερα Κολέγια ξεκινούν και Φεβρούαριο και ενδιαφέρομαι για άμεσα. Όσο αναφορά την ένταξη στους κύριους πίνακες και τα μόρια από δύο μεταπτυχικά που γράφω ισχύουν; Ξέρεις;

Στο ΕΑΠ πάντως, μπορείς και τώρα να κάνεις αίτηση. Οι αιτήσεις είναι μέχρι τις 4 Γενάρη με έναρξη σπουδών τον Μάρτιο του 2023.
Στον κύριο πίνακα, θα λάβεις όντως μόρια απο τα 2 μεταπτυχιακά. Στον πίνακα ειδικής, θα λάβεις μόρια από το ένα μεταπτυχιακό μόνο, μιας και το 2ο της ειδικής αγωγής είναι προαπαιτούμενο για να μπεις στον πίνακα, απ' όσο γνωρίζω.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top