Μεταπτυχιακά στα ιδιωτικά πανεπιστήμια Κύπρου

geordimi10

Νεοφερμένος

Ο geordimi10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα! Επειδή βλέπω ότι μιλάτε για Κυπριακά Πανεπιστήμια μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με το συγκεκριμένο; https://www.uclancyprus.ac.cy/
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Ιδιωτικό πανεπιστήμιο κι αυτό, αναγνωρίζεται όπως τα υπόλοιπα απλά θεωρείται χαμηλότερων προδιαγραφών ως προς το κύρος του στην αγορά.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Τα πιο γνωστα μαστερ σε φρεντερικ και λευκωσιας σε ποσο καιρο αναγνωριζονται?Και επισης αν καποιος ξερει να μας πει για το βαθμο δυσκολιας.Αλλοι λενε ειναι ευκολα αλλοι λενε οτι δυσκολευτηκαν .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Α, αυτό πρώτη φορά το βλέπω, δεν το γνώριζα
H ειδικη αγωγη δε σε ενδιαφερει ?Υπαρχουν λιγοι νηπιαγωγοι ειδικης και αμεσως θα σε παιρναν αναπληρωτρια.Επισης θα μπορουσες να ανοιξεις κδαπ για αμεα.
 

Έλενα Παπαμακαριου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Παπαμακαριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ενδιαφέρουσα ιδέα αλλά θα το έκανα ίσως πιο μετά. Πολλοί επιλέγουν την ειδική αγωγή..
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Πλέον η διαδικασία του ΔΟΑΤΑΠ εχει γίνει εύκολη και γρήγορη. Όλα ηλεκτρονικά γίνονται και η αναγνώριση έρχεται μέσα σε ένα μήνα.
Τα πανεπιστήμια στην Κύπρο πλέον είναι αξιόλογα και προσφέρουν οργανωμένα προγράμματα σπουδών. Αν τα δίδακτρα δεν είναι το πρόβλημα, go for it !
 

Έλενα Παπαμακαριου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Παπαμακαριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ωραία λοιπόν, ευχαριστώ για τις συμβουλές σας βρε παιδιά.
Ψάχνοντας λοιπόν για τις προϋποθέσεις εισδοχής στο μεταπτυχιακό που με ενδιαφέρει, ζητάει συστατικές επιστολές και μια έκθεση που θέλει να αναφέρουμε μέσα σε 500 λέξεις για ποιο λόγο ενδιαφερόμαστε για το μεταπτυχιακό.
What? Γιατί τα θέλουν αυτά; Τι είναι αυτά;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Οι συστατικές επιστολές είναι από προηγούμενους καθηγητές που είχες. Τα περισσότερα μεταπτυχιακά ζητάνε…

Επίσης, ορισμένα μεταπτυχιακά ζητάνε έκθεση αναφοράς γιατί θέλεις να εισαχθείς στο συγκεκριμένο μαστερ και όχι κάπου άλλου. Τι αποσκοπείς και γιατί είσαι κατάλληλη να ενταχθείς.
 

Έλενα Παπαμακαριου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Παπαμακαριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Συστατικές επιστολές από άλλους καθηγητές; Δηλαδή τους πιάνω και τους ζητάω συστάσεις για το άτομο μου; (Να συντάξουν επιστολή). Δεν ξέρω γιατί μου φαίνεται περίεργο.
Στην έκθεση αναφοράς μου φαίνονται πολλές οι λέξεις όλα αυτά που θα ήθελα θα τα μπορούσα τουλάχιστον να τα γράψω σε δύο παραγράφους
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, δεν ξέρω με αγχώνουν όλα αυτά γιατί δεν τα έχω ξανακάνει.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Συστατικές επιστολές από άλλους καθηγητές; Δηλαδή τους πιάνω και τους ζητάω συστάσεις για το άτομο μου; (Να συντάξουν επιστολή). Δεν ξέρω γιατί μου φαίνεται περίεργο.
Στην έκθεση αναφοράς μου φαίνονται πολλές οι λέξεις όλα αυτά που θα ήθελα θα τα μπορούσα τουλάχιστον να τα γράψω σε δύο παραγράφους
Σε ευχαριστώ για την απάντηση, δεν ξέρω με αγχώνουν όλα αυτά γιατί δεν τα έχω ξανακάνει.
Nαι ακριβως, για το ατομο σου θα τις ζητησεις!!Καθολου περιεργο τους εχουν ζητησει 1000 αδες και το πιο πιθανο τις εχουν κοπιαρισμενες και θα σου την δωσουν.Οσο για τα ιδρυματα της Κυπρου και να μη τους πας σιγα μη σε διωξουν.Χαζοι ειναι να χασουν τα 6 χιλιαρικα?
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,134 μηνύματα.
Ωραία λοιπόν, ευχαριστώ για τις συμβουλές σας βρε παιδιά.
Ψάχνοντας λοιπόν για τις προϋποθέσεις εισδοχής στο μεταπτυχιακό που με ενδιαφέρει, ζητάει συστατικές επιστολές και μια έκθεση που θέλει να αναφέρουμε μέσα σε 500 λέξεις για ποιο λόγο ενδιαφερόμαστε για το μεταπτυχιακό.
What? Γιατί τα θέλουν αυτά; Τι είναι αυτά;
Εντάξει κοίτα αυτό με τις συστατικές έχει νόημα όταν κάνεις τα χαρτιά για δημόσιο πρόγραμμα όπου ο ανταγωνισμός είναι υπαρκτός.

Να ξέρεις δε νομίζω αν δεν τους πας να σου πουν όχι.

Το ίδιο και για την έκθεση προθέσεων. Εντελώς τυπικό.
 

Έλενα Παπαμακαριου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Παπαμακαριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Κατάλαβα γιατί από το άγχος θα τρελαθώ. Με βλέπει και το γκομενετο τώρα που αγχώνομαι και κοντεύω να εκραγω και γελάει ο καμμενος 🤣🤣
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Και να μη πας συστατικές επιστολές δεν υπάρχει πρόβλημα. Τώρα σε αυτή την έκθεση, είναι καθαρά τυπικό. Γράφεις ποια είσαι, τι έχεις κάνει μέχρι στιγμής, γιατί θέλεις αυτό το μεταπτυχιακό, τι σου άρεσε από το πρόγραμμα σπουδών του και τι περιμένεις να μάθεις από αυτό. Το να μπεις στα κυπριακά πανεπιστήμια είναι το μόνο εύκολο, αρκεί να έχεις τα δίδακτρα. Ούτε συστατικές επιστολές θα ζητήσουν, ούτε θα λάβουν σοβαρά υπόψιν τι θα γράψεις στην έκθεση. Το δύσκολο είναι να βγεις, γιατί είναι απαιτητικά. Αυτό ισχύει και για τα περισσότερα πανεπιστήμια στον κόσμο. Δες Αγγλία πχ. Το να μπεις σε ένα μάστερ σε ένα πανεπιστήμιο (δε σου λέω κάποιο κορυφαίο) είναι το μόνο εύκολο πλέον. Πληρώνεις; Μπαίνεις, αλλά δε βγαίνεις τόσο εύκολα αν δε διαβάσεις.
 

kleoniki05

Νεοφερμένος

Η kleoniki05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πάντως εγω εχω τελειώσει σε δημοσιο πανεπιστημιο κυπρου και τωρα κανω μεταπτυχιακο στο ευρωπαϊκό. Εχω να πω οτι δεν βλεπω καποια διαφορά εχουν ακριβως το ιδιο σύστημα με την μονη διαφορα να πληρώνεις. Εντωμεταξυ είναι πιο απαιτητικα από τα ελληνικα γιατι έχουν πολλές εργασίες και προθεσμίες.
 
Top