Μεταπτυχιακά στα ιδιωτικά πανεπιστήμια Κύπρου

Έλενα Παπαμακαριου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Παπαμακαριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά καλησπέρα και καλή βραδιά 🤣
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τι γίνεται με τα μεταπτυχιακά στα ιδιωτικά πανεπιστήμια Κύπρου Είναι καλά; Τα δίδακτρα πόσο παίζουν περίπου;
Αν κάποιος έχει κάνει, ας ρίξει τα φώτα του
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά καλησπέρα και καλή βραδιά 🤣
Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω τι γίνεται με τα μεταπτυχιακά στα ιδιωτικά πανεπιστήμια Κύπρου Είναι καλά; Τα δίδακτρα πόσο παίζουν περίπου;
Αν κάποιος έχει κάνει, ας ρίξει τα φώτα του
Για να ρωτάς για μεταπτυχιακό στην Κύπρο θα σε καίει η αναγνώρισή του.

Για τα κυπριακά πρέπει να τρέχεις με ΔΟΑΤΑΠ κλπ. κλπ. για να βγει ένα παράρτημα συν να δώσεις πολλά λεφτά σε δίδακτρα.

Καλύτερα πάνε σε ένα κοντινό πανεπιστήμιό σου όπου με λίγη τύχη θα είναι και τσάμπα.
 

Έλενα Παπαμακαριου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Παπαμακαριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Μμ κατάλαβα τι εννοείς, θα το ψάξω αυτό με το ΔΟΑΤΑΠ. Θέλω να πάω Κύπρο (επειδή είμαι μισή Κύπρια ) θα ήθελα να ζήσω την εμπειρία της Κύπρου. (Έχω γεννηθεί και μεγαλώσει Ελλάδα και έχω πάει λίγες φορές στην Κύπρο)Για λεφτά δεν έχω θέμα εργάζομαι και έχω κάνει καλό κομποδεμα 🤣
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Υπολογισε 6500 ευρω.ειναι αναγνωρισμενα, σχετικα ευκολα βγαινουν.Τωρα υπαρχει και την Παφο με 4000 ευρω περιπου.Μια χαρα ειναι σαν μαστερ απλα θελει αρκετα χρηματα.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλημέρα,

Τα δίδακτρα του University of Nicosia https://www.unic.ac.cy/el/kritiria-eisdochis/oikonomikes-plirofories/didaktra-kai-chreoseis/

Τα δίδακτρα του European University of Cyprus https://euc.ac.cy/en/admissions/tuition-fees/

Τα δίδακτρα του Frederick University https://www.frederick.ac.cy/en/tuition-and-other-fees

Τα προγράμματα των ιδιωτικών πανεπιστημίων της Κύπρου αναγνωρίζονται στην Ελλάδα δίχως πρόβλημα, εξαίρεση ίσως αποτελούν τα προγράμματα που είναι εξ αποστάσεως μόνο. Στα υπόλοιπα με φυσική παρουσία δεν έχεις θέμα.

Μπορείς να κανεις αίτηση σε μεταπτυχιακο σε δημόσιο πανεπιστήμιο στην Κύπρο, όπου το ύψος των διδάκτρων είναι ασφαλώς χαμηλότερο.

Στην Ελλάδα ίδια αντιμετώπιση έχουν όλα τα πανεπιστήμια της Κύπρου. Στην Κύπρο το ΠΚ>ΤΕΠΑΚ>Λευκωσίας>Ευρωπαϊκό>Φρέντερικ
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Τα προγράμματα των ιδιωτικών πανεπιστημίων της Κύπρου αναγνωρίζονται στην Ελλάδα δίχως πρόβλημα
Δεν το θέτεις σωστά.

Το ότι παίρνουν σφραγίδα από τον ΔΟΑΤΑΠ δεν σημαίνει ότι αναγνωρίζονται αυτούσια.

Η διαδικασία είναι πας παίρνεις το πτυχίο και καταθέτεις στον ΔΟΑΤΑΠ τα χαρτιά για έκδοση εγκριτικής απόφασης. Όταν αυτό και αν βγει, τότε μόνο αναγνωρίζονται.
 

Έλενα Παπαμακαριου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Παπαμακαριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Είναι τσιμπημενες γενικά οι τιμές θα μπορούσα να το πω αντικειμενικά αλλά εγώ βρήκα το Neapolis University of Pafos που τα δίδακτρα είναι γύρω στις 4500-5000 ευρώ και χάρηκα.
Το μόνο που θα ήθελα να μάθω αν έχει καλό επίπεδο σπουδών. Έχει πάει κανείς εκεί;
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Είναι τσιμπημενες γενικά οι τιμές θα μπορούσα να το πω αντικειμενικά αλλά εγώ βρήκα το Neapolis University of Pafos που τα δίδακτρα είναι γύρω στις 4500-5000 ευρώ και χάρηκα.
Το μόνο που θα ήθελα να μάθω αν έχει καλό επίπεδο σπουδών. Έχει πάει κανείς εκεί;
Πληρώνεις για πτυχίο ρε φιλενάδα, τι σε νοιάζει;:lol:

Τα καλά μεταπτυχιακά είναι των κεντρικών πανεπιστημίων που μπαίνεις μέσω κατατακτήριων και έχεις έναν Α ανταγωνισμό. Όλα τα άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
 

Έλενα Παπαμακαριου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Παπαμακαριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Μια ερώτηση κάναμε ρε φίλε 🤣🤣
Σε καταλαβαίνω αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω την εμπειρία της Κύπρου βρε γλυκούλη, μιας και έχω προτάσεις για δουλειά, μιας και το γκομενετο είναι βέρος Κύπριος και είναι από την Πάφο και επρόκειτο να συζησουμε..
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Μια ερώτηση κάναμε ρε φίλε 🤣🤣
Σε καταλαβαίνω αλλά θα ήθελα να δοκιμάσω την εμπειρία της Κύπρου βρε γλυκούλη, μιας και έχω προτάσεις για δουλειά, μιας και το γκομενετο είναι βέρος Κύπριος και είναι από την Πάφο και επρόκειτο να συζησουμε..
Αααα χαχχαχα δεν τα είπες αυτά:ok:

Ακόμη μεγαλύτερο κίνητρο να μην σε νοιάζει η ποιότητα σπουδών:loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth:

Να σου απαντήσω και σοβαρά γιατί και εγώ τυπικά είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής (το λέω γιατί μάλλον θα αλλάξω κλάδο): το πιο χαζό πτυχίο είναι. Περνάς μαθήματα δύο εξαμήνων και το τρίτο εξάμηνο είναι η εκπόνηση μεταπτυχιακής διατριβής. Τυπικά αυτό είναι και το πιο απαιτητικό αλλά οι περισσότερες σχολές απλά αρκούνται να συνοψίσεις με ακαδημαϊκό τρόπο (footnotes, βιβλιογραφία σε ΑΡΑ και λοιπά) την υπάρχουσα λογοτεχνία επί του θέματος.

Οπότε μην περιμένεις ότι θα εκτιναχθείς γενικότερα. Ούτε θεωρώ υπάρχει ουσιώδης διαφορά μεταξύ οποιωνδήποτε προγραμμάτων. Για αυτό και κάθε κωλότρυπα στον κόσμο έχει στανταρ μεταπτυχιακά προγράμματα. Απαιτούν ελάχιστο ΔΕΠ (<5 καθηγητές fulltime), περνάνε για πλάκα στα μαθήματα και σφραγίζουν την διατριβή του πελάτη τους. Κλάιν μάιν δλδ.
 

anastasia papa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η anastasia papa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Αααα χαχχαχα δεν τα είπες αυτά:ok:

Ακόμη μεγαλύτερο κίνητρο να μην σε νοιάζει η ποιότητα σπουδών:loltooth::loltooth::loltooth::loltooth::loltooth:

Να σου απαντήσω και σοβαρά γιατί και εγώ τυπικά είμαι μεταπτυχιακός φοιτητής (το λέω γιατί μάλλον θα αλλάξω κλάδο): το πιο χαζό πτυχίο είναι. Περνάς μαθήματα δύο εξαμήνων και το τρίτο εξάμηνο είναι η εκπόνηση μεταπτυχιακής διατριβής. Τυπικά αυτό είναι και το πιο απαιτητικό αλλά οι περισσότερες σχολές απλά αρκούνται να συνοψίσεις με ακαδημαϊκό τρόπο (footnotes, βιβλιογραφία σε ΑΡΑ και λοιπά) την υπάρχουσα λογοτεχνία επί του θέματος.

Οπότε μην περιμένεις ότι θα εκτιναχθείς γενικότερα. Ούτε θεωρώ υπάρχει ουσιώδης διαφορά μεταξύ οποιωνδήποτε προγραμμάτων. Για αυτό και κάθε κωλότρυπα στον κόσμο έχει στανταρ μεταπτυχιακά προγράμματα. Απαιτούν ελάχιστο ΔΕΠ (<5 καθηγητές fulltime), περνάνε για πλάκα στα μαθήματα και σφραγίζουν την διατριβή του πελάτη τους. Κλάιν μάιν δλδ.
σε ποιο πανεπιστημιο εκανες μαστερ?
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.

Έλενα Παπαμακαριου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Παπαμακαριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Και τώρα μιας και βρήκα λύση (τυπικά) για το που θα κάνω μεταπτυχιακό στο μυαλό μου σκέφτομαι τρία μεταπτυχιακά

1) μάστερ στην διοίκηση επιχειρήσεων
2) μάστερ στην διοίκηση τουριστικών επιχειρήσεων
3) μάστερ στην δημόσια διοίκηση

Ποιο πιστεύετε ότι είναι πιο καλό; Πιο αποτελεσματικό για να κάνω; Γιατί τα έχω μπερδέψει λίγο στο μυαλό μου μέχρι να κάνω εγγραφή σε κάποιο μεταπτυχιακό
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Και τώρα μιας και βρήκα λύση (τυπικά) για το που θα κάνω μεταπτυχιακό στο μυαλό μου σκέφτομαι τρία μεταπτυχιακά

1) μάστερ στην διοίκηση επιχειρήσεων
2) μάστερ στην διοίκηση τουριστικών επιχειρήσεων
3) μάστερ στην δημόσια διοίκηση

Ποιο πιστεύετε ότι είναι πιο καλό; Πιο αποτελεσματικό για να κάνω; Γιατί τα έχω μπερδέψει λίγο στο μυαλό μου μέχρι να κάνω εγγραφή σε κάποιο μεταπτυχιακό
βλέπω είσαι νηπιαγωγός (τουλάχιστον κατά δήλωσή σου).

Σε ενδιαφέρει να διοριστείς; Για αυτό κάνεις μεταπτυχιακό; Για μόρια; Πες μας να ξέρουμε γιατί αυτό αλλάζει πολλά.
 

Έλενα Παπαμακαριου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Παπαμακαριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Λοιπόν...
Τελείωσα το παιδαγωγικό νηπιαγωγών πέρσι και εργάζομαι σε ιδιωτικό Νηπιαγωγείο. Αυτό αληθεύει.
αλλά θέλω να κάνω μεταπτυχιακό γιατί θέλω να ανοίξω σε λίγα χρόνια δική μου επιχείρηση και κάπως να επεκτείνω τις γνώσεις μου σε κάποιο άλλο αντικείμενο.
Ελπίζω να με πιάνεις
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.
Λοιπόν...
Τελείωσα το παιδαγωγικό νηπιαγωγών πέρσι και εργάζομαι σε ιδιωτικό Νηπιαγωγείο. Αυτό αληθεύει.
αλλά θέλω να κάνω μεταπτυχιακό γιατί θέλω να ανοίξω σε λίγα χρόνια δική μου επιχείρηση και κάπως να επεκτείνω τις γνώσεις μου σε κάποιο άλλο αντικείμενο.
Ελπίζω να με πιάνεις
Οπότε έφυγες για διοίκηση επιχειρήσεων!

Και εαν είσαι τυχερή και έχεις καλό επιβλέποντα θα σου επιτρέψει να γράψεις διατριβή πάνω στο είδος ακριβώς της επιχείρησης που σε ενδιαφέρει να ανοίξεις. Σε αυτή τη περίπτωση θα άξιζε πολύ το μεταπτυχιακό.
 

Έλενα Παπαμακαριου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Παπαμακαριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Βασικά θα ήθελα να ανοίξω δικό μου νηπιαγωγείο ή δικιά μου , ας το πούμε , δομή φιλοξενίας ασυνόδευτων παιδιών (δεν ξέρω αν είναι εφικτό,) σε ευχαριστώ πάντως για την γνώμη σου.
 

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,103 μηνύματα.

Έλενα Παπαμακαριου

Νεοφερμένος

Η Έλενα Παπαμακαριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ 👍👍
Κατάλαβα με όλα αυτά που ακούγονται 😢😢😢 η πρώτη μου επιλογή πάντως είναι αυτή που επιθυμώ πιο πολύ
 
Top