Μεταπτυχιακά και επαγγελματικά δικαιώματα

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Καλησπερα,
θελω να ρωτήσω σχετικά με το μεταπτυχιακό. Παλιά κάποιος μου είχε πει ότι μόνο το προπτυχιακό δίνει δικαιώματα επαγγελματος. Μπορείτε να μου πείτε αν αληθεύει αυτό; Ένας καθηγητής μου είχε σπουδάσει πολιτικών μηχανικών και με μεταπτυχιακό μας διδάσκει φυσική, άρα το μεταπτυχιακό του έδωσε επαγγελματικό δικαίωμα να γίνει καθηγητής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Τελικά τι ισχύει;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα,
θελω να ρωτήσω σχετικά με το μεταπτυχιακό. Παλιά κάποιος μου είχε πει ότι μόνο το προπτυχιακό δίνει δικαιώματα επαγγελματος. Μπορείτε να μου πείτε αν αληθεύει αυτό; Ένας καθηγητής μου είχε σπουδάσει πολιτικών μηχανικών και με μεταπτυχιακό μας διδάσκει φυσική, άρα το μεταπτυχιακό του έδωσε επαγγελματικό δικαίωμα να γίνει καθηγητής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Τελικά τι ισχύει;
Υπάρχει τμήμα στην ΑΣΠΑΙΤΕ για μηχανικούς. Έτσι παίρνουν "διδακτική επάρκεια", άρα να κάνουν αίτηση στις προκηρύξεις.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Είναι αυτό που σου είπε ο @VasK. Μόνο το προπτυχιακό σου κατοχυρώνει εργασιακά δικαιώματα, κατά κανόνα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,197 μηνύματα.
Καλησπερα,
θελω να ρωτήσω σχετικά με το μεταπτυχιακό. Παλιά κάποιος μου είχε πει ότι μόνο το προπτυχιακό δίνει δικαιώματα επαγγελματος. Μπορείτε να μου πείτε αν αληθεύει αυτό; Ένας καθηγητής μου είχε σπουδάσει πολιτικών μηχανικών και με μεταπτυχιακό μας διδάσκει φυσική, άρα το μεταπτυχιακό του έδωσε επαγγελματικό δικαίωμα να γίνει καθηγητής στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Τελικά τι ισχύει;

Nop,απλά είναι αρκετά qualified για να διδάξει επίπεδο λυκείου . Και έχει και σχετικές σπουδές(απο άποψη μηχανικής τουλάχιστον που είναι η ύλη). Βέβαια τώρα ακούω οτι έχει μπει και ο ηλεκτρομαγνητισμός , αλλά ρίχνοντας μια ματιά στην ύλη βλέπω οτι είναι τα στοιχειώδη των στοιχειωδών ,οπότε πιστεύω οτι με λίγο διάβασμα στην χειρότερη δεν θα έχει θέμα.Δεδομένου οτι θα τα είχε καλύψει σε κάποιο βασικό μάθημα βασικής φυσικής που παίρνουν όλοι οι μηχανικοί ούτως η άλλως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top