Μεταπτυχιακά ΗΜΜΥ

_^Gi0rG0s^_

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Ειδα ενα μεταπτυχιακο στους ημμυ στο μετσοβιο που λεγετε δομοστατικος σχεδιασμος και αναλυση κατασκευων!μπορει να μου αναλυσει καποιοσ αυτο το μεταπτυχιακο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apostolos1986

Νεοφερμένος

Ο Αποστολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
δν ξέρω αν το εχεις βρει ...αλλά εχει και site

https://www.postgrad.structural.civil.ntua.gr/

το μεταπτυχιακό από τον τίτλο του φαίνεται να προορίζεται κυρίως για τους πολιτικους

η Σχολή ΗΜΜΥ απλά λογικά συμμετέχει κάποια μαθήματα που σχετίζονται με κάποια πληροφοριακά συστήματα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ειδα ενα μεταπτυχιακο στους ημμυ στο μετσοβιο που λεγετε δομοστατικος σχεδιασμος και αναλυση κατασκευων!μπορει να μου αναλυσει καποιοσ αυτο το μεταπτυχιακο???

Είναι το μεταπτυχιακό που θα με ενδιέφερε να κάνω. Το μεταπτυχιακό αυτό απευθύνεται στους πολιτικούς μηχανικούς. Περιλαμβάνει σύγχρονες μεθόδους σχειασμού κατασκευών και θέματα εξειδικευμένων κατασκευών καθώς και ανώτερες θεωρίες ανάλυσης των κατασκευών. Βέβαια δεν κολλάει με τον τίτλο του thread. Η σχολή ΗΜΜΥ ΕΜΠ προσφέρει ένα κατ' επιλογήν γενικό μάθημα στο μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Bρε Γιώργο δεν περιμένεις να μπεις στη σχολή και μετά να κοιτάξεις για μεταπτυχιακό? Δε λέω καλό είναι να έχουμε στόχο από νωρίς, αλλά πολλά αλλάζουν στη διάρκεια των σπουδών σου. Δύσκολο να ξέρεις πριν ασχοληθείς με σιγουριά ότι θα σου αρέσει αυτό μόνο το αντικείμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_^Gi0rG0s^_

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
απλα το ειδα και επειδη θελω πολ. μηχ αμα δεν την πιασω τοθλαχιστον να μπορεσω να το συνδιασω.δηλαδη αν ενας ημμυ κανει αυτο το μεταπτυχιακο τι δυνατοτητες εχει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
απλα το ειδα και επειδη θελω πολ. μηχ αμα δεν την πιασω τοθλαχιστον να μπορεσω να το συνδιασω.δηλαδη αν ενας ημμυ κανει αυτο το μεταπτυχιακο τι δυνατοτητες εχει??

Πόσο έβγαλες? Ντε και καλά Αθήνα θές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristos91

Νεοφερμένος

Ο xristos91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
μπορεις να σπουδασεισ ημμυ πχ στην πατρα και να κανεις μεταπτυχιακο στο εμπ?με τι κριτηρια γινεται επιλογη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Ναι φυσικά μπορείς και το ιδανικό θα'ταν να μπορούσαμε να ξεκολλούσαμε εύκολα από τους κόλπους του ιδρύματος που κάνουμε προπτυχιακό, γιατί μόνο έτσι ξεκολλάει το μυαλό μας και βλέπουμε καινούργια πράγματα και νέες αντιλήψεις. Συνήθως στέλνεις το πτυχίο σου, με κάποια στατιστικά αν είσαι τόσο καλός ώστε να πεις π.χ. ότι ήμουν στο 5% των αποφοίτων με τον μεγαλύτερο Μ.Ο., συστατικές από καθηγητές που μπορούν να πουν κάποιον καλό λόγο για σένα κλπ. Κάθε μεταπτυχιακό εν καιρώ βγάζει ανακοίνωση που λέει τι θέλει. Σε κάποια η συνέντευξη είναι απαραίτητη και αν δεν τους πείσεις από κοντά δε σε παίρνουν, ενώ σε κάποια άλλα αρκεί να είσαι καλός στα χαρτιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
απλα το ειδα και επειδη θελω πολ. μηχ αμα δεν την πιασω τοθλαχιστον να μπορεσω να το συνδιασω.δηλαδη αν ενας ημμυ κανει αυτο το μεταπτυχιακο τι δυνατοτητες εχει??

Τις ίδιες που θα είχε και χωρίς το μεταπτυχιακό αυτό:P. Είναι σαν να μου λες να παρακολουθήσει κάποιος πολιτικός μηχανικός μεταπτυχιακό στα συστήματα διανομής ηλεκτρικής ενέργειας. Δεν γίνεται εκ των πραγμάτων. Δεν θα έχεις το γνωστικό υπόβαθρο να το παρακολουθήσεις το μεταπτυχιακό από ΗΜΜΥ και μόνο του θα σε πετάξει έξω, θα αναγκαστείς να το σταματήσεις. Το μεταπτυχιακό είναι εξειδίκευση σε κάποιον τομέα που έχεις καλύψει προπτυχιακά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_^Gi0rG0s^_

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Πόσο έβγαλες? Ντε και καλά Αθήνα θές?
18146 δεν μιλαω για αθηνα...μονο ξανθη και αμα πιασω....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arximidis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο arximidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
18146 δεν μιλαω για αθηνα...μονο ξανθη και αμα πιασω....:'(

Εγώ θα σου έλεγα αν το θες πολύ να ξαναδώσεις, αξίζει πιστεύω και δεν είναι χάσιμο μιας χρονιάς!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_^Gi0rG0s^_

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Εγώ θα σου έλεγα αν το θες πολύ να ξαναδώσεις, αξίζει πιστεύω και δεν είναι χάσιμο μιας χρονιάς!:no1:
μπα δεν εχω κουραγιο να ξαναδωσω...θα δω τι θα κανω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nulispa

Νεοφερμένος

Ο nulispa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
επειδη διαβασα το προβλημα σου . εγω σου λεω να μπει σε μια σχολη σχετικη με πολιτικους μηχανικους(π.χ. τοπογραφους) και μετα με κατατακτηριες να μπεισ στο 5ο εξαμηνο. στο τελος θα βρεθεις και με δυο πτυχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_^Gi0rG0s^_

Νεοφερμένος

Ο giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
επειδη διαβασα το προβλημα σου . εγω σου λεω να μπει σε μια σχολη σχετικη με πολιτικους μηχανικους(π.χ. τοπογραφους) και μετα με κατατακτηριες να μπεισ στο 5ο εξαμηνο. στο τελος θα βρεθεις και με δυο πτυχια.
ναι αυτο σκεφτηκα και εγω αλλα να παω μηχανολογων και οχι τοπογραφων...ειναι νωρις ακομα βεβαια για να λεω για κατατακτηριες...αλλα μυαλα θα εχω σε 5-6 χρονια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ξερω οτι ειναι λιγο νωρις αλλα...μηπως υπαρχει καποιος που να γνωριζει τι ακριβως χρειαζεται για να κανεις μεταπτυχιακο στη σχολη ΗΜΜΥ ΕΜΠ? Ρωτησα στη γραμματεια της σχολης μου και ειπαν οτι για μεταπτυχιακο σε ελληνικο πανεπιστημιο χρειαζεται μονο να εχεις πτυχιο με βαθμο μεγαλυτερο απο 6,5 .Δε χρειαζεται κατι αλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Ξερω οτι ειναι λιγο νωρις αλλα...μηπως υπαρχει καποιος που να γνωριζει τι ακριβως χρειαζεται για να κανεις μεταπτυχιακο στη σχολη ΗΜΜΥ ΕΜΠ? Ρωτησα στη γραμματεια της σχολης μου και ειπαν οτι για μεταπτυχιακο σε ελληνικο πανεπιστημιο χρειαζεται μονο να εχεις πτυχιο με βαθμο μεγαλυτερο απο 6,5 .Δε χρειαζεται κατι αλλο?

Δε νομίζω οτι σε μεταπτυχιακό ελληνικού πανεπιστημίου αποκλείονται όσοι έχουν κάτω από 6.5 .Υπάρχουν περιπτώσεις που μπήκαν με 6 και κατι,εξαρτάται από το μεταπτυχιακό,και τα αλλά προσόντα που έχει ο υποψήφιος. Επίσης,άλλο ειναι οι στοιχειώδεις προϋποθέσεις,άλλο τι χρειάζεται για να σε πάρουν.

Μιας και το θέμα ειναι "μεταπτυχιακα ΗΜΜΥ" θελω να ρωτήσω το εξής: Είδα οτι ζητάνε έκθεση ενδιαφερόντων αλλά δεν είδα πληροφορίες σχετικές. Πχ πόσο μεγάλη; Τι ακριβώς θέλουνε να γράψουμε; Γιατί μας ενδιαφέρει το μεταπτυχιακό; Συγκεκριμένα,αναφέρομαι στα τεχνοοικονομικα συστήματα. Υπάρχει κάποιος γνώστης να μας πει ποιές οι πιθανότητες να πάρουν έναν απόφοιτο οικονομικών χωρίς προϋπηρεσία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ξερω οτι ειναι λιγο νωρις αλλα...μηπως υπαρχει καποιος που να γνωριζει τι ακριβως χρειαζεται για να κανεις μεταπτυχιακο στη σχολη ΗΜΜΥ ΕΜΠ? Ρωτησα στη γραμματεια της σχολης μου και ειπαν οτι για μεταπτυχιακο σε ελληνικο πανεπιστημιο χρειαζεται μονο να εχεις πτυχιο με βαθμο μεγαλυτερο απο 6,5 .Δε χρειαζεται κατι αλλο?

Όλα είναι θέμα ανταγωνισμού. Αν υπάρχει υψηλή ζήτηση και οι υποψήφιοι έχουν υψηλές βαθμολογίες τότε το 6,5 είναι λίγο. Αν όμως δεν έχει ζήτηση τότε δεν αποκλείεται να επιλεγεί υποψήφιος με 6,5 ή και μικρότερο βαθμό πτυχίου.

Μπορεί να υφίσταται ως τυπικός όρος ο βαθμός πτυχίου να είναι τουλάχιστον 6,5, αλλά συνήθως τους όρους τους διαμορφώνει ο ανταγωνισμός (όπως συμβαίνει στην αγορά εργασίας). Δυστυχώς τους διαμορφώνει και ο μπάρμπας στην Κορώνη για όσους έχουν μπάρμπα στην Κορώνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top