Μετακίνηση στο κέντρο της Αθήνας

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Μην βαλεις καλα ρουχα ομως γιατι θα ακολουθησει γλεντι και ολο το κεντρο θα "βρωμαει" τσικνα.
χαχαχα οχι βρε:D:D:D δεν θα καθισω μετά:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Θέλω να πάω στην στρατιωτικη παρελαση την Τετάρτη, όμως δε ξέρω τι γίνεται με το μετρο..κοκ
Ξέρετε τίποτα?? Λειτουργούν??
Με τις παρελάσεις τα επίγεια μέσα (λεωφορεία, τρόλεϊ) αλλάζουν διαδρομές επειδή "κλείνουν" κάποιοι δρόμοι. Το μετρό (λογικά) λειτουργεί κανονικά, (καθώς δεν έχουμε ακόμα παρελάσεις πάνω στις γραμμές του). Μόνον αν γίνουν επεισόδια κλείνουν κάποιους σταθμούς.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όποτε έχω πάει στο κέντρο για να δω την παρέλαση, με το μετρό έχω κατέβει. Κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
και μετα απο την παρέλαση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μετά την παρέλαση κυκλοφορούν και λεωφορεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Με το σύριζα πλέον δε κλείνουν κανένα σταθμό μετρό. Finally. And guess ζούμε ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αχ ναι, είναι κι αυτό. Με τον Σύριζα η ζωή μας είναι λίγο πιο φωτεινή :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
αρα λειτουργει κανονικα το μετρό υστερα απο όλα αυτα τα σχόλια οκ σας ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδιά, πείτε μου αν τα λέω σωστά :)
θέλω να πάω αεροδρόμιο. ξεκινώ από τη στάση άγιος δημήτριος (κοκκινη γραμμή). συνεχίζω μέχρι σύνταγμα. εκεί αλλάζω σε μπλε γραμμή. η μπλε γραμμή έχει ως τέλος το αεροδρόμιο. τι παίζει με τη στάση δουκίσσης πλακεντίας; Εκεί πρέπει να κατέβω κα να πάρω τον προαστιακό; ή συνεχίζει μέχρι αεροδρόμιο;
σε περίπτωση που πρέπει να πάρω προαστιακό από εκεί, θα πρέπει να βγάλω άλλο εισητήριο για τον προαστιακό ή με καλύπτει το εισητήριο που έχω ήδη για αεροδρόμιο; κοστίζει 4 ευρώ το φοιτητικό, 8 το ολόκληρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
παιδιά, πείτε μου αν τα λέω σωστά :)
θέλω να πάω αεροδρόμιο. ξεκινώ από τη στάση άγιος δημήτριος (κοκκινη γραμμή). συνεχίζω μέχρι σύνταγμα. εκεί αλλάζω σε μπλε γραμμή. η μπλε γραμμή έχει ως τέλος το αεροδρόμιο. τι παίζει με τη στάση δουκίσσης πλακεντίας; Εκεί πρέπει να κατέβω κα να πάρω τον προαστιακό; ή συνεχίζει μέχρι αεροδρόμιο;
σε περίπτωση που πρέπει να πάρω προαστιακό από εκεί, θα πρέπει να βγάλω άλλο εισητήριο για τον προαστιακό ή με καλύπτει το εισητήριο που έχω ήδη για αεροδρόμιο; κοστίζει 4 ευρώ το φοιτητικό, 8 το ολόκληρο

Αν θες να πας με μετρό, πρέπει από την αρχή να πάρεις το εισιτήριο για το μετρό.
Μπαίνεις από Σύνταγμα σε μπλε γραμμή αλλά προσέχεις να είσαι σε δρομολόγιο που πάει αεροδρόμιο. Αν μπεις σε τέτοιο, δεν αλλάζεις, πας κατευθείαν.

Αλλά προτείνω να σκεφτείς το λεωφορειάκι...
το Χ97 φεύγει από Ελληνικό και έχει ανά μία ώρα. Είναι εξαιρετικά ξεκούραστο και πιο φτηνό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν θες να πας με μετρό, πρέπει από την αρχή να πάρεις το εισιτήριο για το μετρό.
Μπαίνεις από Σύνταγμα σε μπλε γραμμή αλλά προσέχεις να είσαι σε δρομολόγιο που πάει αεροδρόμιο. Αν μπεις σε τέτοιο, δεν αλλάζεις, πας κατευθείαν.

Αλλά προτείνω να σκεφτείς το λεωφορειάκι...
το Χ97 φεύγει από Ελληνικό και έχει ανά μία ώρα. Είναι εξαιρετικά ξεκούραστο και πιο φτηνό!


Οπότε: παίρνω μετρό από κόκκινη γραμμή κατευθείαν με το ειδικό εισιτήριο του αεροδρομίου, αλλάζω στο σύνταγμα και πάω στην μπλε γραμμή, κι έπειτα με πάει κατευθείαν στο αεροδρόμιο χωρίς να μπλέκω με προαστιακούς, σωστά;
Όντως, πρέπει να λέει προς αεροδρόμιο κι όχι προς αιγάλεω αν θυμάμαι καλά...
Επίσης, το εισητήριο για αεροδρόμιο το βγάζω και στα αυτόματα και στις εκδόσεις εισητήρίων, σωστά;

Το λεοφορείο ήταν η άλλη επιλογή που θα γκούκλαρα τώρα, αλλά αφού σε βρήκα, θα σε ρωτήσω κιολας :p
Όντως, σήμερα μου είπαν ότι το Χ97 φεύγει από στάση μετρό που λέγεται ελληνικό. Δεν περίμενα να ακούσω ότι ειναι ξεκούραστο :) Ξέρεις πόσο κοστίζει;
Σε αφηνει αεροδρόμιο, σωστά;
Κάνει καμμιά ωρίτσα υποθέτω.
Είναι εμφανής η στάση που θα πρέπει να το βρω γιατί δεν έχω περάσει από την περιοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οπότε: παίρνω μετρό από κόκκινη γραμμή κατευθείαν με το ειδικό εισιτήριο του αεροδρομίου, αλλάζω στο σύνταγμα και πάω στην μπλε γραμμή, κι έπειτα με πάει κατευθείαν στο αεροδρόμιο χωρίς να μπλέκω με προαστιακούς, σωστά;
Όντως, πρέπει να λέει προς αεροδρόμιο κι όχι προς αιγάλεω αν θυμάμαι καλά...
Επίσης, το εισητήριο για αεροδρόμιο το βγάζω και στα αυτόματα και στις εκδόσεις εισητήρίων, σωστά;

Το λεοφορείο ήταν η άλλη επιλογή που θα γκούκλαρα τώρα, αλλά αφού σε βρήκα, θα σε ρωτήσω κιολας :p
Όντως, σήμερα μου είπαν ότι το Χ97 φεύγει από στάση μετρό που λέγεται ελληνικό. Δεν περίμενα να ακούσω ότι ειναι ξεκούραστο :) Ξέρεις πόσο κοστίζει;
Σε αφηνει αεροδρόμιο, σωστά;
Κάνει καμμιά ωρίτσα υποθέτω.
Είναι εμφανής η στάση που θα πρέπει να το βρω γιατί δεν έχω περάσει από την περιοχή.

Για το μετρό:
Ναι, πας προς αεροδρόμιο, έχει ένα κάθε μισή ώρα χοντρικά
και το εισιτήριο νομίζω το βγάζεις και στα αυτόματα μηχανήματα, ναι!

Για το λεωφορείο:
το μειωμένο εισιτήριο κάνει 3€ και το κανονικό 6€
Βγαίνεις από το μετρό ελληνικό, στο ρεύμα προς Γλυφάδα και εκεί που είναι όλες οι στάσεις, εκεί περιμένεις, αποκλείεται να το χάσεις. Κάνει περίπου 50 λεπτά, έχω κάνει και 40 αν είναι νεκρή ώρα και σε αφήνει στις αναχωρήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
H κατεύθυνση είναι προς αεροδρόμιο, απλά δεν πάνε όλα τα τραίνα μέχρι εκεί, μερικά σταματούν στη Δ. Πλακεντίας, γι αυτό και γράφουν μόνο αυτό. Πρέπει να προσέξεις να μπεις σε ένα που να γράφει "αεροδρόμιο" πάνω ως τελικό προορισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για το μετρό:
Ναι, πας προς αεροδρόμιο, έχει ένα κάθε μισή ώρα χοντρικά
και το εισιτήριο νομίζω το βγάζεις και στα αυτόματα μηχανήματα, ναι!

Για το λεωφορείο:
το μειωμένο εισιτήριο κάνει 3€ και το κανονικό 6€
Βγαίνεις από το μετρό ελληνικό, στο ρεύμα προς Γλυφάδα και εκεί που είναι όλες οι στάσεις, εκεί περιμένεις, αποκλείεται να το χάσεις. Κάνει περίπου 50 λεπτά, έχω κάνει και 40 αν είναι νεκρή ώρα και σε αφήνει στις αναχωρήσεις!

Σ' ευχαριστώ πολύ, είσαι φοβερή!

H κατεύθυνση είναι προς αεροδρόμιο, απλά δεν πάνε όλα τα τραίνα μέχρι εκεί, μερικά σταματούν στη Δ. Πλακεντίας, γι αυτό και γράφουν μόνο αυτό. Πρέπει να προσέξεις να μπεις σε ένα που να γράφει "αεροδρόμιο" πάνω ως τελικό προορισμό.

Σ' ευχαριστώ πολύ!
Ισχύει αυτό που λες. Αλλά, ακόμα κι αν μπεις σ' αυτό που κατεβαίνει Δ. Πλακεντίας, κατεβαίνεις στη στάση αυτή και:

α) περιμένεις τον προαστικό
β) περιμένεις το επόμενο μετρό με ένδειξη αεροδρόμιο

Αν έχω καταλάβει σωστά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά τα λες, απλά δεν συμφέρει, εφόσον μπορείς να φτάσεις άμεσα με ένα μέσο χωρίς διακοπές. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πολύ, είσαι φοβερή!



Σ' ευχαριστώ πολύ!
Ισχύει αυτό που λες. Αλλά, ακόμα κι αν μπεις σ' αυτό που κατεβαίνει Δ. Πλακεντίας, κατεβαίνεις στη στάση αυτή και:

α) περιμένεις τον προαστικό
β) περιμένεις το επόμενο μετρό με ένδειξη αεροδρόμιο

Αν έχω καταλάβει σωστά :P


Καλό είναι να ελέγχεις τον τελικό προορισμό του τρένου από τον πίνακα που σου λέει σε πόσο έρχεται και βρίσκεται στην αποβάθρα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά τα λες, απλά δεν συμφέρει, εφόσον μπορείς να φτάσεις άμεσα με ένα μέσο χωρίς διακοπές. :P

Ισχύει, κι εγώ αυτής της άποψης είμαι. Απλά, καλό είναι να έχουμε εναλλακτικές ;) Συν το ότι θα μείνει σαν ποστ και θα το δουν και οι επόμενοι.

Καλό είναι να ελέγχεις τον τελικό προορισμό του τρένου από τον πίνακα που σου λέει σε πόσο έρχεται και βρίσκεται στην αποβάθρα :)

Σωστός ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SweetGirl

Νεοφερμένος

Η SweetGirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
(Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό τόπικ) Λοιπόν, ως φοιτήτρια στην Αθήνα, θα μετακινούμαι προς τη σχολή και το αντίθετο με μετρό και λεωφορείο. Όμως δεν ξέρω τίποτα σχετικά με το πώς θα βγάζω μειωμένο εισιτήριο κτλ. Θα πρέπει να βγάλω προσωποποιημένη κάρτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
(Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό τόπικ) Λοιπόν, ως φοιτήτρια στην Αθήνα, θα μετακινούμαι προς τη σχολή και το αντίθετο με μετρό και λεωφορείο. Όμως δεν ξέρω τίποτα σχετικά με το πώς θα βγάζω μειωμένο εισιτήριο κτλ. Θα πρέπει να βγάλω προσωποποιημένη κάρτα;

Μόλις πάρεις το πάσο σου (ή μια βεβαίωση από τη σχολή) θα πας σε ένα εκδοτήριο και θα βγάλεις προσωποποιημένη κάρτα.
Αυτή θα την επαναφορτίζεις κάθε 30 μέρες, προς το παρόν μόνο στα εκδοτήρια, από τον Νοέμβριο μου είπαν ότι θα γίνεται και στα μηχανήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακριβώς έτσι. Πρέπει να εκδώσεις προσωποποιημένη κάρτα. Με αυτή θα μπορείς να κάνεις και συναλλαγές στο μηχάνημα με το μειωμένο εισητήριο (σε αντίθεση με το να μην έχεις, όπου πρέπει να περιμένεις στις ουρές των ελάχιστων πλέον ανοιχτών εκδοτηρίων, για να αγοράσεις εισητήρια μειωμένου κομίστρου). Υπ' όψιν, για την έκδοσή της, θα χρειαστείς ταυτότητα, κάποιο φοιτητική ταυτότητα/βεβαίωση (καθώς δεν θα την έχεις την ταυτότητα άμεσα), και το ΑΜΚΑ σου, μπορείς όμως το τελευταίο να το δείξεις σαν φωτογραφία στο κινητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top