Μετακίνηση Αθήνα-Ρέθυμνο για σπουδές

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Γεια σε όλους!!! Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη όσων ξέρουν. Η αδερφή μου πέρασε Ψυχολογία Ρεθύμνου και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος με τι είναι καλύτερα να πηγαίνει ακτοπλοϊκά ή αεροπορικά;;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,626 μηνύματα.
Γεια σε όλους!!! Θα ήθελα να ρωτήσω την γνώμη όσων ξέρουν. Η αδερφή μου πέρασε Ψυχολογία Ρεθύμνου και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος με τι είναι καλύτερα να πηγαίνει ακτοπλοϊκά ή αεροπορικά;;;
10 ωρες καραβι δεν ειναι ευκολο. Αναλογα... αν βρισκει φτηνο αεροπορικο εισιτηριο ή αν εχετε πολλα χρηματα.Καμια φορα τα καραβισια ερχονται στα ισια με τα αεροπλανισια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nikoleta_Giann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nikoleta_Giann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Τρίπολη (Αρκαδία). Έχει γράψει 202 μηνύματα.
Πώς ξέρεις ότι περνάει ψυχολογία Ρέθυμνο ενώ δεν έχουν βγει αποτέλεσματα?
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,346 μηνύματα.

yoef

Νεοφερμένος

Ο yoef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
το ρεθυμνο δεν εχει ουτε πλοιο ουτε αεροπλανο. θα πρεπει να ερθει ειτε μεσω χανιων ειτε μεσω ηρακλειου. στους φοιτητες υπαρχει 50% εκπτωση στα καραβια κατι το οποιο ΝΟΜΙΖΩ δεν ισχυει για αεροπλανα
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.

xraxra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xraxra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Απο που βολεύει να πάει κανείς Ρέθυμνο? Απο Χανιά ή απο Ηράκλειο? Αν και εχει 20 χλμ διαφορά βλέπω παρόμοιο χρόνο (1 ωρα και 10 λεπτά περίπου)
 

yoef

Νεοφερμένος

Ο yoef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Απο που βολεύει να πάει κανείς Ρέθυμνο? Απο Χανιά ή απο Ηράκλειο? Αν και εχει 20 χλμ διαφορά βλέπω παρόμοιο χρόνο (1 ωρα και 10 λεπτά περίπου)
μικρη η διαφορα... απο χανια/ρεθυμνο ειναι πιο φτηνο το εισιτηριο λεωφορειου 2-2,5 ευρω
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,846 μηνύματα.
Από Χανιά για Ρέθυμνο είναι σχεδόν μια ευθεία ενώ από Ηράκλειο έχει λίγες στροφές. Γενικα από Χανιά είναι πιο άνετη η διαδρομή.
Απο που βολεύει να πάει κανείς Ρέθυμνο? Απο Χανιά ή απο Ηράκλειο? Αν και εχει 20 χλμ διαφορά βλέπω παρόμοιο χρόνο (1 ωρα και 10 λεπτά περίπου)
μικρη η διαφορα... απο χανια/ρεθυμνο ειναι πιο φτηνο το εισιτηριο λεωφορειου 2-2,5 ευρω
 

Nefeli_

Νεοφερμένος

Η Nefeli_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Επειδή με το καράβι είναι πολλές οι ώρες και μεγάλη η ταλαιπωρία κοιτάμε μήπως μας συμφέρει το αεροπορικώς δηλαδή να πηγαίνει στο αεροδρόμιο της Αθήνας και από κει να παίρνει την πτήση για Χανιά και από Χανιά να φεύγει μετά για Ρέθυμνο είτε με το καράβι είτε με λεωφορείο. Με το αεροπλάνο για να φτάσει Χανιά δεν ξέρω αν συμφέρει οικονομικά αλλά δεν γνωρίζω και την τιμή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,626 μηνύματα.
Επειδή με το καράβι είναι πολλές οι ώρες και μεγάλη η ταλαιπωρία κοιτάμε μήπως μας συμφέρει το αεροπορικώς δηλαδή να πηγαίνει στο αεροδρόμιο της Αθήνας και από κει να παίρνει την πτήση για Χανιά και από Χανιά να φεύγει μετά για Ρέθυμνο είτε με το καράβι είτε με λεωφορείο. Με το αεροπλάνο για να φτάσει Χανιά δεν ξέρω αν συμφέρει οικονομικά αλλά δεν γνωρίζω και την τιμή.
To Αεροπλανο συμφέρει αν κλεισεις την πτηση νωρις πχ 30 μερες πριν.
Παραδειγμα για την ιδια πτηση , διπλη πηγαινε ελα ,αν κλεισεις σημερα θα εχει πχ 180 ευρω. Αν επιλεξεις σε ενα μηνα μπορει να κατεβεις και στα 50 ευρω που σαφως ειναι και λιγοτερα απο το πλοιο. Καπου εκει στο 50 ευρω (φοιτητικο) ειναι και το πλοιο ανεκ σε θεσεις λεωφορειου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
εδώ και χρόνια με τα σύγχρονα πλοία τα δρομολόγια απ και προς Κρήτη δεν είναι στο μισό χρόνο? 6-7 ώρες.

εχω παει 3-4 φορές Κρήτη, αν και ήμουν παρα πολύ μικρός θυμάμαι τότε κοιμόσουν στο πλοίο, τώρα δεν νομίζω να είναι έτσι.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,626 μηνύματα.
εδώ και χρόνια με τα σύγχρονα πλοία τα δρομολόγια απ και προς Κρήτη δεν είναι στο μισό χρόνο? 6-7 ώρες.

εχω παει 3-4 φορές Κρήτη, αν και ήμουν παρα πολύ μικρός θυμάμαι τότε κοιμόσουν στο πλοίο, τώρα δεν νομίζω να είναι έτσι.
Τα συγχρονα πλοια τρεχουν αναλογα τον ανταγωνισμο τους. Το καλοκαιρι το κανουν 8,5-9 ωρες το χειμωνα 9-10 ωρες.
 

yoef

Νεοφερμένος

Ο yoef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
το φοιτητικο εισιτηριο πλοιου για καταστρωμα ειναι 19 ευρω + οταν θα ειναι χριστουγεννα και πασχα ολοι απο το πανεπιστημιο θα φευγουν με καραβι και εχει και την πλακα του αυτο!!
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,846 μηνύματα.
εδώ και χρόνια με τα σύγχρονα πλοία τα δρομολόγια απ και προς Κρήτη δεν είναι στο μισό χρόνο? 6-7 ώρες.

εχω παει 3-4 φορές Κρήτη, αν και ήμουν παρα πολύ μικρός θυμάμαι τότε κοιμόσουν στο πλοίο, τώρα δεν νομίζω να είναι έτσι.
8 ώρες κάνουν η ΑΝΕΚ και minoan lines, το νυχτερινό φεύγει 9 ή 10 βράδυ και φθάνεις 6 πρωί στη Κρήτη (Χανιά)
. Τα καλοκαίρια υπάρχει και το ημερήσιο καράβι που φεύγει 10 πρωί και φθάνεις 6 απόγευμα.

Η Minoan lines φεύγει από Πειραιά στις 4 μεσημέρι και φθάνει Χανιά γυρω στις 11 βράδυ και στις 12 βράδυ φεύγει για Πειραιά από τα Χανιά
Επειδή με το καράβι είναι πολλές οι ώρες και μεγάλη η ταλαιπωρία κοιτάμε μήπως μας συμφέρει το αεροπορικώς δηλαδή να πηγαίνει στο αεροδρόμιο της Αθήνας και από κει να παίρνει την πτήση για Χανιά και από Χανιά να φεύγει μετά για Ρέθυμνο είτε με το καράβι είτε με λεωφορείο. Με το αεροπλάνο για να φτάσει Χανιά δεν ξέρω αν συμφέρει οικονομικά αλλά δεν γνωρίζω και την τιμή.

Για Χανιά από Αθήνα υπάρχουν 3 αεροπορικές εταιρείες που ταξιδεύουν προς τα εκεί. Η Ryanair, Aegean και sky Express. Η sky Express τις περισσότερες φορές έχει φθηνά εισιτήρια αν θες να κλείσεις σύντομα. Γύρω 40-60 ευρώ νομίζω. Αλλά αν θες να ταξιδέψεις και κλείνεις τελευταία στιγμή το 18-19 ευρώ του εισητηριου καραβιού είναι μονόδρομος. Εμείς οι Κρητικοί είμαστε μαθημενοι στα καράβια γιατί τότε παλιά ήταν πανάκριβα τα αεροπορικά εισητηρια και δεν μας πρόδιδε η σταθερή τιμή του καραβιού 38 ευρώ κανονικό και 18-20 φοιτητικό.
 

thecrazycretan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thecrazycretan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Πλοίο τουλάχιστον κατεμέ είναι απόλαυση έχω ταξιδέψει πάρα πολλές φορές με πλόιο και με της ΑΝΕΚ και με της Μινωικής και τις δύο φορές ήταν πολύ καλά. Εστιατόριο πλοίου άραγμα κοιμάσαι μετά και ξυπνάς Πειραία.
Και σταθερά ίδια τιμή.
Αεροπλάνο την μία έχει για Σπάτα 130 ευρώ αεροπορικά την άλλη με 40 σε σημείο να συμφέρει οικονομικά αντί να πάω Αθήνα να κλείσω με rynair για Ιταλία..
 
Top