Μετά το ΙΕΚ, τι;

AngieN

Νεοφερμένος

Η AngieN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!!Είμαι καινούρια εδώ (καλώς σας βρήκα)!:):)
Έχω τελειώσει γενικό λύκειο και έχω σπουδάσει βοηθός βρεφονηπιοκόμου σε ΔΙΕΚ (έχω τελειώσει εδώ και 2-3 χρόνια) και έχω πάρει και την πιστοποίηση.
Ξέρω και βλέπω ότι το βιογραφικό μου είναι πολύ χαμηλό, επειδή είμαι από ΙΕΚ..
Ψάχνω να κάνω κάποια ειδικότητα, σαν το μεταπτυχιακό(όπως έχουν στα ΤΕΙ), αλλά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω και που να ψάξω..
Το μόνο που ξέρω είναι για τα σεμινάρια ειδικής αγωγής 600-800 ωρών από διάφορους φορείς ..Ένα που μου αρέσει(αλλά δεν ξέρω τι χρειάζεται) είναι μασάζ σε παιδιά με κινητικά προβλήματα ή σε μωρά..
Τί άλλοι συνδυασμοί υπάρχουν;;Τί και που θα μπορούσα να ψάξω;;
Έχει κάνει κάποια κοπέλα κάτι παρόμοιο;;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το σεντόνι..
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Για να κάνεις μεταπτυχιακό θελει πτυχχίο ΑΕΙ (πλέον δεν υπάρχουν ΤΕΙ όλα θεωρούνται ΑΕΙ). Σεμινάριο ειδικής ίσς ή εν γένει ό,τι σεμινάριο θες μπορείς να το κάνεις, αλλά επαγγελματικά δικαιώματα θα έχεις αναγνωρισμένα μόνο με το βασικό στου τίτλο!
 

Drglitterstar

Δραστήριο μέλος

Η Drglitterstar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
Καλησπέρα σας!!Είμαι καινούρια εδώ (καλώς σας βρήκα)!:):)
Έχω τελειώσει γενικό λύκειο και έχω σπουδάσει βοηθός βρεφονηπιοκόμου σε ΔΙΕΚ (έχω τελειώσει εδώ και 2-3 χρόνια) και έχω πάρει και την πιστοποίηση.
Ξέρω και βλέπω ότι το βιογραφικό μου είναι πολύ χαμηλό, επειδή είμαι από ΙΕΚ..
Ψάχνω να κάνω κάποια ειδικότητα, σαν το μεταπτυχιακό(όπως έχουν στα ΤΕΙ), αλλά δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω και που να ψάξω..
Το μόνο που ξέρω είναι για τα σεμινάρια ειδικής αγωγής 600-800 ωρών από διάφορους φορείς ..Ένα που μου αρέσει(αλλά δεν ξέρω τι χρειάζεται) είναι μασάζ σε παιδιά με κινητικά προβλήματα ή σε μωρά..
Τί άλλοι συνδυασμοί υπάρχουν;;Τί και που θα μπορούσα να ψάξω;;
Έχει κάνει κάποια κοπέλα κάτι παρόμοιο;;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το σεντόνι..
Tωρσ που δίνεται η δυνατότητα να δώσεις από ΙΕΚ κατατακτήριες θα το σκεφτόσουν; Επειδή όντως το ΙΕΚ είναι πολύ χαμηλό και υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός στα παιδαγωγικά
 

AngieN

Νεοφερμένος

Η AngieN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για να κάνεις μεταπτυχιακό θελει πτυχχίο ΑΕΙ (πλέον δεν υπάρχουν ΤΕΙ όλα θεωρούνται ΑΕΙ). Σεμινάριο ειδικής ίσς ή εν γένει ό,τι σεμινάριο θες μπορείς να το κάνεις, αλλά επαγγελματικά δικαιώματα θα έχεις αναγνωρισμένα μόνο με το βασικό στου τίτλο!
Καλησπέρα σας και ευχαριστω για το χρονο σας!!Το ξερω για το μεταπτυχιακο,απλα μαλλον δεν το εξηγησα σωστα..Ψαχνω καποιο σεμιναριο που να ειναι σαν μεταπτυχιακο(απο θεμα γνωσεων ,διαρκειας και αναγνωρισης) και οχι καποιο διημερο,εβδομαδιαιο κλπ..επισης ξερω για τα επαγγελματικα ,απλα ψαχνω κατι σαν "εξειδικευση",αν μπορω να το θεσω σωστα..
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Tωρσ που δίνεται η δυνατότητα να δώσεις από ΙΕΚ κατατακτήριες θα το σκεφτόσουν; Επειδή όντως το ΙΕΚ είναι πολύ χαμηλό και υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός στα παιδαγωγικά
Ναι !!Ηδη το εχω σταμπαρει...ΔΕν εχω και πολλες πληροφοριες κιολας..Αν υπηρχε δυνατοτητα,να ξερω την υλη,θα ξεκινουσα απο τωρα να διαβαζω..
 

Alexecon1991

Δραστήριο μέλος

Ο Alexecon1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 402 μηνύματα.
Ισάξιο.με μαστερ δεν είναι κανένα μεταπτυχιακό πχ στην ειδική είναι 7μηνο....
 

AngieN

Νεοφερμένος

Η AngieN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ισάξιο.με μαστερ δεν είναι κανένα μεταπτυχιακό πχ στην ειδική είναι 7μηνο....
Προφανώς και δεν είναι το ίδιο.. Απλα κοιταω απο αυτα τα σενάρια (6μηνα) και πανω.. Και οχι μονο στην ειδική αγωγή.. Εννοω οτι ψαχνω να δω και σε ποιον αλλο κλαδο (ειτε "πνευματικα" ειτε "πρακτικα").. Πχ άκουσα απο μια κοπέλα οτι κανει μασαζ σε βρέφη.. Ειναι δε+ ενα σεμινάριο "φυσικοθεραπειας" 600 ωρων.. Θελω να δω τι επιλογες μπορώ να ακολουθήσω..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top