Μετά τα Αγγλικά ποιά 2η γλώσσα;

Γιωργάκης

Νεοφερμένος

Ο Γιωργάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Καλησπέρα σας,

Ήθελα να σας ρωτήσω για έναν ενήλικα που κατέχει ήδη proficiency αγγλικά ποια γλώσσα του προτείνετε σαν δεύτερη; Είμαι ανάμεσα σε Γαλλικά-Ισπανικά-Ιταλικά (μου αρέσουν ισάξια και οι τρεις). Με ενδιαφέρει καθαρά η εργασία στην Ελλάδα. Από αυτές τις τρεις ποια φέρει μεγαλύτερης εκτίμησης κατά τη γνώμη σας τόσο σε ιδιωτικό όσο και δημόσιο τομέα στον ελληνικό χώρο; Επίσης, να προσθέσω ότι με ενδιαφέρει να κυνηγήσω τον πολιτισμικό κλάδο (εφορείες αρχαιοτήτων, υπουργείο πολιτισμού, μουσεία, πολιτιστικοί φορείς, τοπική αυτοδιοίκηση) καθώς το πτυχίο και μεταπτυχιακό μου είναι σε αυτούς τους τομείς (αρχαιολόγος/πολιτιστικός διαχειριστής). Θα εκτιμούσα όποια γνώμη :)

Σας ευχαριστώ πολύ :hi:
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Γαλλικά ξεκάθαρα εφόσον μιλάμε για τον συγκεκριμένο τομέα και Ελλάδα. Οι μεγάλες αρχαιολογικές σχολές είναι η Αμερικάνικη, γαλλική γερμανική. Αυτό σημαίνει και πως ανασκαφικά δεδομένα από ανασκαφές που έχουν διεξαχθεί από αυτές τις σχολές δημοσιεύονται στην γλώσσα τους (οπότε για πρόσβαση σε βιβλιογραφία είναι πολύ σημαντικές και οι τρεις γλώσσες) και υπάρχουν ευκαιρίες για κάποια θέση έστω με σύμβαση σε μια ξένη αρχαιολογική σχολή.
 

Γιωργάκης

Νεοφερμένος

Ο Γιωργάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γαλλικά ξεκάθαρα εφόσον μιλάμε για τον συγκεκριμένο τομέα και Ελλάδα. Οι μεγάλες αρχαιολογικές σχολές είναι η Αμερικάνικη, γαλλική γερμανική. Αυτό σημαίνει και πως ανασκαφικά δεδομένα από ανασκαφές που έχουν διεξαχθεί από αυτές τις σχολές δημοσιεύονται στην γλώσσα τους (οπότε για πρόσβαση σε βιβλιογραφία είναι πολύ σημαντικές και οι τρεις γλώσσες) και υπάρχουν ευκαιρίες για κάποια θέση έστω με σύμβαση σε μια ξένη αρχαιολογική σχολή.
Σε ευχαριστώ πολύ!!! Στην αρχή σκεφτόμουν Ισπανικά. Αλλά όσο ρωτούσα τόσο και περισσότεροι μου έλεγαν για την γαλλική γλώσσα. Οπότε και εγώ τώρα εκεί καταλήγω. Καλή συνέχεια εύχομαι!! :thumbup:
 
Top