Μελομακάρονα Vs Κουραμπιέδες

Μελομακάρονα Vs Κουραμπιέδες
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 201)
  • Μελομακάρονα

  • Κουραμπιέδες

  • Και τα δύο!

  • Τίποτα από τα δύο!

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Υπαρχουν δυο βασικοι λογοι
1 Δεν θα μπορεις να σταματησεις να τα απολαμβανεις και θα παρεις κιλακια.
2 Δεν θα ξαναφας απο αλλου.
Τι είναι αυτά που μου λες καλέ μου ;;; Με τι θάρρος θα πάω εγώ τώρα το απόγευμα στο γυμναστήριο;;;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Γιατί όμως λέγονται μελο-μακάρονα; Αφού καμία σχέση δεν έχει με το μακαρόνι. Για τον κουραμπιέ νομίζω η λέξη έχει περσική προέλευση.
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Ψηφίζω και τα δύο. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι προτιμώ ελαφρώς λίγο περισσότερο τα μελομακάρονα γιατί έχουν κάτι το διαφορετικό σε σχέση με τον κουραμπιέ, ο οποίος, αν το καλοσκεφτείς, ουσιαστικά είναι ένα πολύ ωραίο-αλλά απλό-μπισκότο στο οποίο προσθέτεις απλώς καβουρδισμένο αμύγδαλο. Προσωπικά ο κουραμπιές θέλω να έχει αμύγδαλο και μάλιστα κομμάτι και όχι να είναι εντελώς αλεσμένο. Ο κουραμπιές θεωρώ ότι έχει ένα προβάδισμα ως προς την εμφάνιση λόγω της άχνης ζάχαρης που παραπέμπει σε χιονισμένο-χριστουγεννιάτικο τοπίο. Όμως σε γεύση υπερέχουν τα μελομακάρονα. Στις γιορτές πάντως θέλω και τα δύο γιατί μόνο με το ένα βαριέσαι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μόλις θυμήθηκα και τις δίπλες που κάποιοι προτιμούν περισσότερο σε σχέση με το μελομακάρονο και τον κουραμπιέ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
Γιατί όμως λέγονται μελο-μακάρονα; Αφού καμία σχέση δεν έχει με το μακαρόνι. Για τον κουραμπιέ νομίζω η λέξη έχει περσική προέλευση.
Για να καθησυχάσω τις ετυμολογικές σου ανησυχίες:

Κουραμπιέδες και μελομακάρονα: Ξέρετε την ιστορία τους;

Είναι τα παραδοσιακά γλυκά των γιορτών των Χριστουγέννων. Και όλοι μας φανταζόμαστε ότι θα έχουν κάποια σχέση με την θρησκευτική μας παράδοση. Είναι όμως έτσι;

Τα μελομακάρονα…

έχουν ετυμολογικά αρχαιοελληνική προέλευση όσο και αν το μυαλό πάει στο «ιταλικό» μακαρόνι. Στα λεξικά αναφέρεται ότι η λέξη «μακαρόνι» παράγεται από τη μεσαιωνική ελληνική λέξη «μακαρωνία» (επρόκειτο για νεκρώσιμο δείπνο με βάση τα ζυμαρικά, όπου μακάριζαν το νεκρό).
Η μακαρωνία με τη σειρά της έρχεται από την αρχαία ελληνική λέξη «μακαρία», που δεν ήταν άλλο από την ψυχόπιτα, δηλαδή, ένα κομμάτι άρτου, στο σχήμα του σύγχρονου μελομακάρονου, το οποίο το προσέφεραν μετά την κηδεία.
Αργότερα, όταν η μακαρία περιλούστηκε με σιρόπι μελιού ονομάστηκε: μέλι+μακαρία = μελομακάρονο και καθιερώθηκε ως γλύκισμα του 12ημέρου, κυρίως από τους Μικρασιάτες Έλληνες και με το όνομα «φοινίκια».
Οι Λατίνοι και αργότερα οι Ιταλοί χρησιμοποιούσαν τη λέξη μακαρωνία ως maccarone που τελικά κατέληξε να σημαίνει το σπαγγέτι. Τέλος, από το μεσαίωνα και μετά στη Γαλλία και την Αγγλία, ένα είδος αμυγδαλωτού μπισκότου ονομάστηκε «macaroon» (το γνωστό σε όλους σήμερα «μακαρόν»).

Ο κουραμπιές ...

είναι γλύκισμα που υπάγεται στην κατηγορία του μπισκότου και παρασκευάζεται από αλεύρι, βούτυρο, αμύγδαλα κατά περίπτωση και είναι πασπαλισμένο με άχνη ζάχαρη.
Εκτός από τα Χριστούγεννα σε πολλές περιοχές της χώρας προσφέρεται στους προσκεκλημένους αμέσως μετά τη βάπτιση ενός παιδιού.
Ο κουραμπιές έλκει την καταγωγή του από την Περσία, όπου πρωτοεμφανίστηκε τον 7ο αιώνα, όταν η ζάχαρη διαδόθηκε στην περιοχή. Την πατρότητα του κουραμπιέ διεκδικεί και ο Λίβανος. Το γλύκισμα είναι διαδεδομένο στην Ελλάδα, την Τουρκία και τις Βαλκανικές χώρες. Ένα είδος κουραμπιέ με την ονομασία Πολβορόν (Polvorón) είναι διαδεδομένο στις ισπανόφωνες χώρες και το νότιο Τέξας.
Η λέξη «κουραμπιές» προέρχεται από την αλβανική kurabie ή gurabie (τουρκικά kurabiye και αραβικά qurabiya). Στην καθομιλουμένη «κουραμπιέ» αποκαλούμε τον νωθρό, τον μαλθακό ή τον ανόητο άνθρωπο. Στη στρατιωτική αργκό, «κουραμπιές» είναι ο απόλεμος στρατιώτης, αυτό που δεν μετέχει σε επιχειρήσεις, αλλά είναι αποσπασμένος σε γραφείο.
Qurabiya στα Αζέρικα, Kurabiye, στα Τούρκικα και φυσικά Κουραμπιές στα ελληνικά, που στην κυριολεξία σημαίνει Kuru = ξηρό, biye = μπισκότο. Όμως, η ονομασία μπισκότο καθιερώθηκε τον Mεσαίωνα, ετυμολογικά προερχόμενη από το λατινογενές bis-cuit, που σημαίνει ψημένο δύο φορές (στα αρχαία ελληνικά λεγόταν δί-πυρον), ως τεχνική ψησίματος για να μην «χαλάει» εύκολα ο άρτος, κυρίως των στρατιωτών και των ναυτικών.

me_252863_184751_type13262.jpg
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Δηλαδή η τυρόπιτα κουρού σημαίνει τυρόπιτα ξερή; :studying:
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,354 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Μονο πρόσεξε μη σου βγει η ζάχαρη αχνη απο την μύτη 😂
(Το εχω δει να συμβαίνει, εκτος και αν βγηκε απο το στομα και δεν ειδα καλα)

ή πουθενά αλλού αν φας με το κιλό τους κουραπιέδες
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Μονο πρόσεξε μη σου βγει η ζάχαρη αχνη απο την μύτη 😂
(Το εχω δει να συμβαίνει, εκτος και αν βγηκε απο το στομα και δεν ειδα καλα)
βαχαχαχα νταξει θελει τεχνη αλλα ακομα και εμπειρος να σαι ατυχηματα παντα ειναι πιθανα να συμβουν :laugh:

ή πουθενά αλλού αν φας με το κιλό τους κουραπιέδες
απο που αλλου να βγει η αχνη; :hmm:
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
ε μύτη... πού αλλού ε @Dias
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
FB_IMG_1638734840670.jpg
😭😭
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,004 μηνύματα.
Μελομακάρονα με τα χίλια
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Eίσαι γλυκούλα σαν μελομακαρονάκι...πιάνει; :hmm: Σε αγαπώ λιγότερο από ένα μελομακάρονο.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.

Ο ΛΑ ΛΑΑΑ-Η στάση μελομακάρονο στο σεξ-Ό, τι πιο ΚΑΥΤΟ για τις γιορτές! – Makeleio.gr

Ο ΛΑ ΛΑΑΑ-Η στάση μελομακάρονο στο σεξ-Ό, τι πιο ΚΑΥΤΟ για τις γιορτές!

XRISTOYGENNA


Για να μπαίνουμε στο κλίμα

Λίγο το χαρούμενο κλίμα, η ζεστασιά μπροστά από το τζάκι (ή τη σόμπα το ίδιο είναι, δεν πειράζει) ένα δυο ποτήρια κρασί, δε θέλει και πολύ για να ανάψει το πάθος!
Και όταν ανάψει τι κάνουμε; Τα ίδια και τα ίδια; Όχι φυσικά. Σας έχουμε τις καλύτερες στάσεις για να γίνει και το κρεβάτι σας εορταστικό.
Απαραίτητα αξεσουάρ:
Σέξι κόκκινα εσώρουχα ανδρικά και γυναικεία. Χριστουγεννιάτικα σκουφάκια – (οι πιο τολμηροί χρησιμοποιούν και στολές) πάθος, τρυφερότητα, αγάπη προφυλάξεις και ξεκινάμε.
Η στάση μελομακάρονο
Είναι σαν να τρως και να απολαμβάνεις το σώμα του άλλου όπως ακριβώς κάνεις και με το αγαπημένο σου γλυκό! Η κλασσική στάση 69 αλλά πλαγίως θεωρείται μια από τις πιο παθιασμένες στάσεις στο σεξ όχι μόνο λόγω της ταυτόχρονης διέγερσης αλλά και λόγο του ότι μπορείς να απολαύσεις τη μυρωδιά του, τη γεύση του σώματος. Η καθαριότητα εδώ είναι το παν. Πολλά ζευγάρια συνηθίζουν μαζί ένα χαλαρωτικό μπάνιο με αρωματικά αφρόλουτρα πριν δοκιμάσουν τη στάση αυτή.


Eίσαι γλυκούλα σαν μελομακαρονάκι...πιάνει; :hmm: Σε αγαπώ λιγότερο από ένα μελομακάρονο.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.
Οι κουραμπιέδες είναι σαφώς ανώτεροι. :whistle:

#team_kourampies
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Πας σε σπίτια επίσκεψη και σου προσφέρουν κουραμπιέ με πατημένη την άχνη. Μπλιάξξξ :ermm: Γι' αυτό σιροπιασμένα μελομακάρονα με τριμένο καρύδι.
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
αρχείο λήψης (1).jpeg


Δεν ξέρω τι λέτε όμως δεν υπάρχει κάτι που να ξεπερνάει τις δίπλες... Ξέρω ότι είναι νωρίς όμως δεν μπορώ να περιμένω την πρωτοχρονιά
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.
Πας σε σπίτια επίσκεψη και σου προσφέρουν κουραμπιέ με πατημένη την άχνη. Μπλιάξξξ :ermm: Γι' αυτό σιροπιασμένα μελομακάρονα με τριμένο καρύδι.
Παρότι φαν των κουραμπιέδων, αυτό είναι πράγματι μπλιαξ. :lol:

Εντάξει, δε λέμε όχι και σε ένα καλό μελομακάρονο.

Οι δίπλες πάντως και σε εμάς παράδοση κάθε φορά με το που αλλάζει ο χρόνος, συνήθως μαζί με τουλουμπάκια!
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
View attachment 89322

Δεν ξέρω τι λέτε όμως δεν υπάρχει κάτι που να ξεπερνάει τις δίπλες... Ξέρω ότι είναι νωρίς όμως δεν μπορώ να περιμένω την πρωτοχρονιά
Εγώ δεν έχω φάει ποτέ διπλές, βασικά στη Κρήτη δεν έχω ακούσει κάποιον να τρώει δίπλες και ειδικά την πρωτοχρονιά. Στη Κρήτη έχουμε τα ξεροτήγανα που μοιάζουν πολύ με τις διπλές αλλά τα ξεροτήγανα δεν έχουν αυγά στη συνταγή από ότι στις δίπλες. Αλλά και πάλι τα ξεροτήγανα τα συναντώ περισσότερο στους γάμους πάρα τα Χριστούγεννα.

Στο θέμα μας, μελομακάρονα με επικάλυψη σοκολάτας!!!!
Καλά είναι και οι κουραμπιέδες αλλά με τη άχνη ζάχαρη δεν τα μπορώ γιατί μόλις το φάω βήχω λόγω της άχνη ζάχαρης.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top