Μείωση εξεταστέας ύλης ΓΕΛ - Πανελλήνιες 2020

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Με τέτοια μείωση ή Ιούνιο θα γράψουμε αν επιτρέπονται οι συναθροίσεις άνω των 10 ατόμων ή Ιούλιο.
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Παντως πισω απο αυτην την μειωση βλεπω οτι
1.τα σχολεια δυσκολα να ανοιξουν παλι
2.παμε για πανελληνιες τελη ιουνιου
3.εχει αποκλειστει ο σεπτεμβρης


6 Ιουλίου έχει διαρρεύσει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Με τέτοια μείωση ή Ιούνιο θα γράψουμε αν επιτρέπονται οι συναθροίσεις άνω των 10 ατόμων ή Ιούλιο.


Ο ιουνιος έχει αποκλειστεί.
6 Ιουλίου κατα 90% εκτος αν δεν το επιστρέψει ο Τσιοδρας( πολυ δύσκολα) κι παμε Σεπτέμβριο.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Παντως πισω απο αυτην την μειωση βλεπω οτι
1.τα σχολεια δυσκολα να ανοιξουν παλι
2.παμε για πανελληνιες τελη ιουνιου
3.εχει αποκλειστει ο σεπτεμβρης
Συμφωνα με δημοσιευσεις πιθανη ημερομηνια εναρξης ειναι η 6η Ιουλιου. Ο Σεπτεμβριος θα αποκλειστει εαν ο κ Τσιοδρας επιτρεψει τον συνωστισμό το καλοκαιρι.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,482 μηνύματα.
Πιστευετε οτι με την μειωση της υλης θα πεσουν και οι βασεις στις σχολες μικρου ενδιαφεροντος?(ιταλικη φιλολογια συγκεκριμενα)
Έτσι και αλλιώς σε αυτές τις σχολές πάνε παιδιά που γνωρίζουν την γλώσσα(έστω ως ένα βαθμό). Ο αριθμός των ατόμων που γνωρίζουν την γλώσσα και θέλουν και μια τέτοια σχολή είναι ήδη πολύ μικρός οπότε αν επηρεαστεί πιστεύω θα είναι σε πάρα πολύ μικρό βαθμό . Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι η μείωση της ύλης δεν θα αλλάξει πολλά γενικότερα. Οι θέσεις παραμένουν ίδιες και όπως πάντα αυτός που προετοιμάστηκε καλύτερα, εκτός απροόπτων, θα ξεχωρίσει όπως και να έχει. Αν γράψεις καλά στην γλώσσα δεν έχεις τίποτα να φοβάσαι.
 

tasost

Νεοφερμένος

Ο tasost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, είμαι απόφοιτος που δίνει πρώτη φορά στο πεδίο των Οικονομικών με το Παλαιό Σύστημα. Κανώ μαθήματα και στα Μαθηματικά έχω φτάσει 2.3 (Κανόνες Παραγώγισης), ΑΟΘ στο 4ο Κεφάλαιο, ΑΕΠΠ στα υποπρογράμματα. Δεδομένου ότι Μαθηματικά έβγαλαν από 2.8 και μετά, ΑΟΘ είναι πλέον το ίδιο και ΑΕΠΠ είναι μόνο 2-3 κεφάλαια παραπάνω, τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο, να δώσω με το καινούργιο(με μεγαλύτερο ποσοστό θέσεων και μεγαλύτερο ανταγωνισμό+Λογοτεχνία) ή με το παλαιό(όχι Λογοτεχνία, περισσότερη ύλη Μαθηματικών αλλά και λιγότερες θέσεις);
Σας ευχαριστώ πολύ
 

Marskr

Νεοφερμένος

Η Marskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πίτσα (Κόρινθος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ ξέρω ότι φέτος μαθηματικά θα μας τσακίσουν..
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, είμαι απόφοιτος που δίνει πρώτη φορά στο πεδίο των Οικονομικών με το Παλαιό Σύστημα. Κανώ μαθήματα και στα Μαθηματικά έχω φτάσει 2.3 (Κανόνες Παραγώγισης), ΑΟΘ στο 4ο Κεφάλαιο, ΑΕΠΠ στα υποπρογράμματα. Δεδομένου ότι Μαθηματικά έβγαλαν από 2.8 και μετά, ΑΟΘ είναι πλέον το ίδιο και ΑΕΠΠ είναι μόνο 2-3 κεφάλαια παραπάνω, τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο, να δώσω με το καινούργιο(με μεγαλύτερο ποσοστό θέσεων και μεγαλύτερο ανταγωνισμό+Λογοτεχνία) ή με το παλαιό(όχι Λογοτεχνία, περισσότερη ύλη Μαθηματικών αλλά και λιγότερες θέσεις);
Σας ευχαριστώ πολύ
Οι αιτησεις των πανελληνιων ληγουν σημερα. Πρεπει να παρεις συντομα μια αποφαση. Δεν ειμαι στο πεδιο των οικονομικων αλλα εγω προσωπικα θα εβλεπα με ποιο συστημα θα ειχα τις περισσοτερες επιτυχιες αν με βολευαν και τα δυο
 

Athens2002

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Athens2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΑΠΘ. Έχει γράψει 318 μηνύματα.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι η περικοπή της ύλης θα επηρεάσει τη δυσκολία των θεμάτων.Δύσκολα θέματα μπορούν να μπουν και με τεράστια ύλη καθώς και με μικρή.Απλά ίσως αλλάξει η σύνθεση των θεμάτων.Δηλαδή πχ στη φυσική είδα ότι είναι εκτός το μεγαλύτερο μέρος του στερεού.Επομένως λίγο δύσκολο να βάλουν 4ο θέμα στερεό.Φαντάζομαι κάτι παρόμοιο θα συμβαίνει και σε κάποια άλλα μαθήματα .Όπως και να χει μην σας επηρεάζει η αλλαγή στην ύλη. Αφοσιωθείτε στην καινούρια ύλη και δώστε τα όλα!Το αν θα ανέβουν ή θα κατέβουν οι βάσεις έχει να κάνει αποκλειστικά με τη δυσκολία των θεμάτων και τις θέσεις των τμημάτων.Πάντως δεν σημαίνει μείωση ύλης= δύσκολα θέματα σε καμία περίπτωση.
 

Marskr

Νεοφερμένος

Η Marskr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πίτσα (Κόρινθος). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Λες; Που το βασίζεις αυτό;
Πολλοί λένε πως με αυτην την κατάσταση τα θέματα θα είναι εύκολα

Κοίταξε είναι πολύ μικρή ύλη σίγουρα θα αλλάξει η σύνθεση των θεμάτων διότι το κλασσικό β θέμα δεν θα υπάρχει πια οπότε ίσως μπουν πιο δύσκολα φέτος μαθηματικά..βεβαια μπορεί και όχι λόγω της κατάστασης αλλά προσωπικά πιστεύω πως ναι
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Δεν ειναι ( μονο) η μείωση της υλης το θεμα για το που θα κυμανθούν οι βάσεις .
Η υλη ουσιστικα κινείται στα ιδια πλαισια με αλλες χρόνιες .
Ειναι η παράταση του σχολικού ετους κι ο χρονος που έχουν μεσα στη μερα ολοι οι μαθητές.
Πιστεύω θα ειναι νορμαλ τα θέματα αλλα θα έχουμε πολλους που θα τα πανε καλα.
Για τη θεωρητική μιλώντας θα ξεχωρίσει αυτος που θα τα παει καλα στο αγνωστο κι στην έκθεση.
Γιατί δεν βρίσκω καποιον λογο - εκτός αν εχει κάποια μεγαλη δυσκολία στην αποστήθιση - να μην ξερει κοινωνιολογία κι ιστορία καποιος απ εξω κι ανακατωτά τον Ιουλίο.
Γι αυτο εσεις με το παλιο μη στεναχωριέστε.
Λιγοτερες θέσεις λιγότερες ανταγωνισμος, περισσότερες θεσεις περισσότερος ανταγωνισμός 😊
και για το νεο ισχύει το ιδιο :)
πολλες θεσεις αλλα περισσότερος ανταγωνισμός.
Τωρα τις βασεις θα τις διαμορφώσουμε εμεις αρα δεν υπάρχει λόγος να εχουμε άγχος😊
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι η περικοπή της ύλης θα επηρεάσει τη δυσκολία των θεμάτων.Δύσκολα θέματα μπορούν να μπουν και με τεράστια ύλη καθώς και με μικρή.

Ναι και όχι, συνάμα. Αν έχεις μία πολύ μικρή ύλη, αναγκάζεσαι να βγάλεις από τη μύγα ξύγκι για να μη βάλεις θέμα που έχει ξαναπέσει - δεν έχεις πολλές επιλογές, μικραίνει η γκάμα σου. Οπότε, ναι, αν εγώ είμαι διεστραμμένος (το αν ήταν για το εξωραΐσω :Ρ) τότε μπορώ να βγάλω δύσκολο θέμα και από την ύλη της πρώτης σελίδας μόνο. Ωστόσο, μία βραχύτερη ύλη μαζί με αρκετά χρόνια παλαιών θεμάτων και ένα πεπερασμένου εύρους σχολικό βιβλίο (όλα τα θέματα πρέπει να έχουν αναφορά σε άσκηση/εφαρμογή του σχολικού) σε φέρνουν πολύ πιο εύκολα στη θέση να βάζεις «σπαστικά» θέματα.

Αλλά, τα δύσκολα θέματα κατεβάζουν τις βάσεις, οπότε μία η άλλη έρχεται στο τέλος.
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Ναι και όχι, συνάμα. Αν έχεις μία πολύ μικρή ύλη, αναγκάζεσαι να βγάλεις από τη μύγα ξύγκι για να μη βάλεις θέμα που έχει ξαναπέσει - δεν έχεις πολλές επιλογές, μικραίνει η γκάμα σου. Οπότε, ναι, αν εγώ είμαι διεστραμμένος (το αν ήταν για το εξωραΐσω :Ρ) τότε μπορώ να βγάλω δύσκολο θέμα και από την ύλη της πρώτης σελίδας μόνο. Ωστόσο, μία βραχύτερη ύλη μαζί με αρκετά χρόνια παλαιών θεμάτων και ένα πεπερασμένου εύρους σχολικό βιβλίο (όλα τα θέματα πρέπει να έχουν αναφορά σε άσκηση/εφαρμογή του σχολικού) σε φέρνουν πολύ πιο εύκολα στη θέση να βάζεις «σπαστικά» θέματα.

Αλλά, τα δύσκολα θέματα κατεβάζουν τις βάσεις, οπότε μία η άλλη έρχεται στο τέλος.
Kαι έτσι να έρθουν τα πράγματα τα δύσκολα θέματα θα είναι για όλους.Οι ίδιοι θα μπούνε στα πανεπιστήμια απλά θα έχουμε πτώση βάσεων λόγω χαμηλών επιδόσεων του μεγαλύτερου ποσοστού των υποψηφίων.Οι καλά διαβασμένοι θα είναι οι πιο κερδισμένοι σε αυτή την περίπτωση.
 

Leukosrinokeros

Νεοφερμένος

Η Leukosrinokeros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ!!! Παιδια χρειαζομαι τη συμβουλη σας δινω και εγω φετος πανελληνιες ειμαι θεωρητικη τωρα με την αφαιρεδη της υλης που να δωσω πολυ βαση;; Πολλοι απο εσας αναφερατε αγνωστο και εκθεση. Μπορειτε να μου πειτε πιο συγκεκριμενα;(πχ α.χ. γραμματικη κλπ τετεοια δηλ)
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Χαχαχαχα τραγικα γελοία η μείωση της ύλης στα μαθηματικά. Θα μπαίνουν σε σχολές άτομα που δεν γνωρίζουν ολοκληρώματα και δεν μπορούν να μελετήσουν την κυρτότητα μιας συνάρτησης...Πάντως άμα εγώ δω όριο της μορφής 0/0 ή οο/οο παιρνω ντελοπιταλ χωρίς να καν να το σκεφτώ και δεν με νοίαζει τι λένε που ειναι εκτός ύλης ,εφόσον σύμφωνα με τις οδηγίες "Κάθε απάντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή " . Εντάξει είπαμε καράντινα αλλα τόσο "spoonfed" τα πάντα δίκιο έχουν οι μεγαλύτεροι που συχνά μας κατηγορούν οτι τά εχουμε όλα ετοίμα και έχουμε κακομάθει... *Προφανώς και γράφω με συναίσθημα γιατί νιώθω πως όση δουλειά έχω καταβάλλει μετα τα χριστούγεννα πήγε στράφι....*
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Χαχαχαχα τραγικα γελοία η μείωση της ύλης στα μαθηματικά. Θα μπαίνουν σε σχολές άτομα που δεν γνωρίζουν ολοκληρώματα και δεν μπορούν να μελετήσουν την κυρτότητα μιας συνάρτησης...Πάντως άμα εγώ δω όριο της μορφής 0/0 ή οο/οο παιρνω ντελοπιταλ χωρίς να καν να το σκεφτώ και δεν με νοίαζει τι λένε που ειναι εκτός ύλης ,εφόσον σύμφωνα με τις οδηγίες "Κάθε απάντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή " . Εντάξει είπαμε καράντινα αλλα τόσο "spoonfed" τα πάντα δίκιο έχουν οι μεγαλύτεροι που συχνά μας κατηγορούν οτι τά εχουμε όλα ετοίμα και έχουμε κακομάθει... *Προφανώς και γράφω με συναίσθημα γιατί νιώθω πως όση δουλειά έχω καταβάλλει μετα τα χριστούγεννα πήγε στράφι....*

Ναι, αυτό σημαίνει ότι πρέπει να αποδείξεις τον αντίστοιχο κανόνα DLH για να την τεκμηριώσεις...

Γενικά, ψυχραιμία, παιδιά, δε χρειάζεται να το παίρνετε τόσο «πατριωτικά» αυτό με τη μελέτη και το ολοκλήρωμα. Κάθε γενιά μπορεί να το λέει αυτό στις επόμενες, δεν έχει και πολύ νόημα - κόπηκε η γραμμική άλγεβρα στις αρχές της χιλιετίας, κόπηκαν οι μιγαδικοί το '16, κόπηκε μόνο για φέτος το ολοκλήρωμα και η κυρτότητα. Τι να κάνουμε, είναι ειδικού σκοπού η κατάσταση, δε γίνεται να βολευτούν όλα.

Σε σχέση τώρα με τους κανόνες DLH, θα υπάρξει μέριμνα από την επιτροπή τα όποια όρια ζητηθούν να υπολογίζονται και χωρίς τους κανόνες DLH - προφανώς, τα περισσότερα όρια της ύλης σας είναι τέτοια, απλά κάποια θέλουν πολλή δουλειά χωρίς τους κανόνες DLH.
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Χαχαχαχα τραγικα γελοία η μείωση της ύλης στα μαθηματικά. Θα μπαίνουν σε σχολές άτομα που δεν γνωρίζουν ολοκληρώματα και δεν μπορούν να μελετήσουν την κυρτότητα μιας συνάρτησης...Πάντως άμα εγώ δω όριο της μορφής 0/0 ή οο/οο παιρνω ντελοπιταλ χωρίς να καν να το σκεφτώ και δεν με νοίαζει τι λένε που ειναι εκτός ύλης ,εφόσον σύμφωνα με τις οδηγίες "Κάθε απάντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη είναι αποδεκτή " . Εντάξει είπαμε καράντινα αλλα τόσο "spoonfed" τα πάντα δίκιο έχουν οι μεγαλύτεροι που συχνά μας κατηγορούν οτι τά εχουμε όλα ετοίμα και έχουμε κακομάθει... *Προφανώς και γράφω με συναίσθημα γιατί νιώθω πως όση δουλειά έχω καταβάλλει μετα τα χριστούγεννα πήγε στράφι....*


To γεγονός ότι βγήκαν από την ύλη αυτά τα κομμάτια δεν σημαίνει ότι οι μαθητές δεν τα έχουν δειδαχθεί.Τις απαραίτητες γνώσεις τις έχουν πάρει.Απλά δεν θα εξεταστούν σε αυτές στις πανελλήνιες.
 

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Ερώτηση: απόφοιτος λυκείου που θα δώσει πανελλήνιες με το νέο σύστημα... εξετάζεται στη μειωμένη ύλη;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top