Μα καλά τούρκικα;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σωστά, ίσως υπερέβαλα λίγο..... Αλλά και πάλι δεν θα μάθαινες κατά την γνώμη μου την τούρκικη γλώσσα σε ένα επίπεδο ούτως ώστε να είσαι σε θέση να συζητήσεις με έναν Τούρκο.....

ακομα υπερβαλλεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Αναγνωρίζεις ότι υπερβάλλεις και αυτό σε κάνει πιο εντάξει και σεβαστό. Δεν είναι καθόλου εύκολο να αναγνωρίζουμε τις αδυναμίες μας (που δεν είναι και τόσο αδυναμίες). Μακάρι να το έκαναν κι αλλοι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Πολύ φαντασία έχεις...Δεν ειχε καμία διαθεση να υποτάξει συνειδήσεις ο Σουλτανος, δεν ηταν τόσο προχωρημένος. Υπηκόους ήθελε να μαζεύει λεφτά και τους άφηνε να πιστεύουν οπου θέλουν και να μιλανε οποια γλωσσα θελουν για να μην τον πρήζουν συνέχεια με επαναστάσεις.

και όμως...ποιος σου είπε οτι δεν ήταν προχωρημένος....μην υποτιμάμε κιόλας...400 χρόνια δεν είναι λίγα...
ο κάθε κατακτητής προσπαθεί να ομογενοποιήσει τις κατακτήσεις του ώστε να μην έχει επαναστάσεις και αυτό το πετυχαίνει άνετα με την αφομοίωση...

Δεν μπορείς μάλλον να δεχτείς ότι υπάρχουν άτομα με διαφορετική άποψη από την δική σου και απλά νιώθεις καλύτερα λέγοντας ότι κάνω την υπεράνω.

Νομίζω με το να ασχολείσαι με μένα ενώ μιλάμε για την τουρκική γλώσσα και την ένταξή της στα σχολεία είναι μία ακόμα ωριμότερη στάση.


Το να δηλώνεις την θέση σου όπως την Sozi δεν είναι πρόβλημα..
το να κάνεις οτι είσαι τόσο υπεράνω που δεν καταλαβαίνεις τις διαφωνίες και την θέση των άλλων...αυτό είναι πρόβλημα


Ναι έχεις δίκιο ...δεν μπορώ να το δεκτό αυτό....

Το ποστ μου είχε πολλές απόψεις που έπαιρνα θέση και όχι μόνο την δική σου άποψη έτσι το να πεις οτι ασχολούμαι με σένα είναι τουλάχιστον άτοπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ποστ μου είχε πολλές απόψεις που έπαιρνα θέση και όχι μόνο την δική σου άποψη έτσι το να πεις οτι ασχολούμαι με σένα είναι τουλάχιστον άτοπο

@ sozi μην κάνεις την Κινέζα για να μας δείξεις πόσο υπεράνω ρατσισμού είσαι....απλά μόνο δήλωσε πως δεν έχεις πρόβλημα και αυτό είναι όλο...

Νομίζω οτι με αυτό κρατάς μια πολύ ώριμη στάση.

Δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Προφανώς ο εκφραστής της παραπάνω άποψης είναι φορέας του ελληνικού φωτεινού πνεύματος του σεβασμού προς τον συνάνθρωπο.

αλλό ο σεβασμός και άλλο να λες αλήθειες, το ότι υπάρχουν άνθρωποι-πίθηκοι είναι μια πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
υπαρχουν τοσες ωραιες γλωσσες και χρησιμες να μαθουμε,δεν νομιζω οτι η τουρκικη γλωσσα μας ειναι χρησιμη πουθενα...χωρις να εχω προβλημα κιολας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
υπαρχουν τοσες ωραιες γλωσσες και χρησιμες να μαθουμε,δεν νομιζω οτι η τουρκικη γλωσσα μας ειναι χρησιμη πουθενα...χωρις να εχω προβλημα κιολας...

1) το ωραιο ειναι υποκειμενικο
2) το να μιλας τη γλωσσα των γειτονων ειδικα οταν προκειται για τοσο μεγαλη χωρα δεν ειναι αχρηστο
το ποια γλωσσα θα σου ειναι χρησιμη εξαρταται και απο το τι θα κανεις εσυ προσωπικα στη ζωη σου, η μονη γλωσσα που ειναι χρησιμη ανεξαρτητως αυτου ειναι τα αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinaki

Νεοφερμένος

Η Ντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρίξετε μια ματιά σε αυτό το βιντεάκι [ame]https://www.youtube.com/watch?v=eN9tXH8aDEc[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
1) το ωραιο ειναι υποκειμενικο
2) το να μιλας τη γλωσσα των γειτονων ειδικα οταν προκειται για τοσο μεγαλη χωρα δεν ειναι αχρηστο
το ποια γλωσσα θα σου ειναι χρησιμη εξαρταται και απο το τι θα κανεις εσυ προσωπικα στη ζωη σου, η μονη γλωσσα που ειναι χρησιμη ανεξαρτητως αυτου ειναι τα αγγλικα


μα συγνωμη τωρα θεωρεις ωραια γλωσσα την τουρκικη?εχεις ακουσει πως μιλανε?υπαρχουν ιταλικα γαλλικα ισπανικα κτλ,εμεις τουρκικα θα παμε να μαθουμε?επειδη ειναι γειτονες δεν σημαινει οτι μας ειναι χρησιμη η γλωσσα τους...ενταξει και εγω ξερω μερικες λεξεις στα τουρκικα αλλα δεν νομιζω οτι θα μου χρειαζοταν ποτε να συνομιλησω με τουρκο/τουρκαλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρίξετε μια ματιά σε αυτό το βιντεάκι https://www.youtube.com/watch?v=eN9tXH8aDEc

χαχαχαχα!

πραγμάτικα όποιος νομίζει ότι αυτό είναι κάτι παραπάνω από μια απλή διαφήμιση είναι γελοίος, ακόμα ποιό γελοίοι είναι όμως αυτοί που κάνουν τα σχόλια, πραγμάτικα δεν έχω συναντήσει χειρότερη δημοσιογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinaki

Νεοφερμένος

Η Ντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Με αυτήν την διαφήμιση δείχνουν ότι είμαστε αδέλφια τους. Έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mefistofelis

Δραστήριο μέλος

Ο Mefistofelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 433 μηνύματα.
είμαστε έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
μα συγνωμη τωρα θεωρεις ωραια γλωσσα την τουρκικη?εχεις ακουσει πως μιλανε?υπαρχουν ιταλικα γαλλικα ισπανικα κτλ,εμεις τουρκικα θα παμε να μαθουμε?επειδη ειναι γειτονες δεν σημαινει οτι μας ειναι χρησιμη η γλωσσα τους...ενταξει και εγω ξερω μερικες λεξεις στα τουρκικα αλλα δεν νομιζω οτι θα μου χρειαζοταν ποτε να συνομιλησω με τουρκο/τουρκαλα.


σε σχεση με αλλες γλωσσες την προτιμω, επειδη εσενα δε σου αρεσει δε σημαινει οτι δεν αρεσει σε κανεναν.
ιταλικα γαλλικα και ισπανικα διδασκονται ηδη
σημαινει γιατι υπαρχουν διαφορες σχεσεις μεταξυ τους, εμπορικες πχ, οποτε αν ασχοληθεις με το εμποριο θα μπορουσε να σου χρειαστει. Οπως ειπα, το ποια γλωσσα θα σου χρειαστει εξαρταται απο το τι θα κανεις στο μελλον, για παραδειγμα εχω μια ξαδερφη που δουλευει σε ιχθυοκαλλιεργειες στην τουρκια. Προφανως και χρειαζεται τη γλωσσα, καταλαβες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
εγω δεν θεωρω οτι ειμαστε αδερφια με τους τουρκους,βασικα με κανεναν δεν ειμαστε αδερφια....ουτε εχθροι ειμαστε φυσικα...

αλλα η διαφημιση ειναι οντως οτι να ναι,τη χωρα ειναι αυτη που επιτρεπει τετοιες διαφημισεις,εμεις δεν νομιζω να τολμουσαμε να βγαλουμε στην τηλεοραση κατι τετοιο....παραξενο μου φαινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Με αυτήν την διαφήμιση δείχνουν ότι είμαστε αδέλφια τους. Έτσι;
Κατι παραπανω απο αδελφια ειμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinaki

Νεοφερμένος

Η Ντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δίκιο έχεις. Είμαστε αδέλφια με όλους αυτούς τους καλούς ανθρώπους με τα σπουδαία κατορθώματα. Συγχαρητήρια!! Καταφεραν να υποτάξουν ολόκληρη Ελλάς. Δεν είναι λίγο. Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
σε σχεση με αλλες γλωσσες την προτιμω, επειδη εσενα δε σου αρεσει δε σημαινει οτι δεν αρεσει σε κανεναν.
ιταλικα γαλλικα και ισπανικα διδασκονται ηδη
σημαινει γιατι υπαρχουν διαφορες σχεσεις μεταξυ τους, εμπορικες πχ, οποτε αν ασχοληθεις με το εμποριο θα μπορουσε να σου χρειαστει. Οπως ειπα, το ποια γλωσσα θα σου χρειαστει εξαρταται απο το τι θα κανεις στο μελλον, για παραδειγμα εχω μια ξαδερφη που δουλευει σε ιχθυοκαλλιεργειες στην τουρκια. Προφανως και χρειαζεται τη γλωσσα, καταλαβες;


καταλαβα αλλα δεν δουλευουν ολοι σε ιχθυοκαλλιεργεις στη τουρκια,και δεν νομιζω αν ρωτουσαμε τους μαθητες στη χωρα μας να ηθελε η πλειοψηφεια να μαθει τουρκικα...και ταχα διδασκονται ηδη ιταλικα ισπανικα,γαλλικα και με το ζορι ξερω εγω...τουλαχιστον εδω που μενω εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Δίκιο έχεις. Είμαστε αδέλφια με όλους αυτούς τους καλούς ανθρώπους με τα σπουδαία κατορθώματα. Συγχαρητήρια!! Καταφεραν να υποτάξουν ολόκληρη Ελλάς. Δεν είναι λίγο. Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ !!!
Δεν εισαι σε θεση να κρινεις μια ολοκληρη χωρα. Μιλα σοβαρα με εναν τουρκο (οχι παιδι) και θα καταλαβεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δίκιο έχεις. Είμαστε αδέλφια με όλους αυτούς τους καλούς ανθρώπους με τα σπουδαία κατορθώματα. Συγχαρητήρια!! Καταφεραν να υποτάξουν ολόκληρη Ελλάς. Δεν είναι λίγο. Και πάλι ΜΠΡΑΒΟ !!!

Ζούμε σε καμια υποταγμένη Ελλάδα τώρα και δεν το έχω καταλάβει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
https://www.porttakal.com/haber-demokrasi-kavgasi-vermeden-ekmege-ulasilmaz-24830.html

Διαβάστε τον τίτλο του άρθρου



2) Δεν είχε ανοιχθεί ένα θέμα που έλεγε ότι η ελληνική γλώσσα έκλεισε 5.000.000 λέξεις; (δεν είμαι σίγουρος, μπορεί να ήταν και 50.000.000)



3) Στο μέρος της κρήτης από το οποίο είμαι, τούρκος δεν πάτησε παραμόνο για να πάρει φόρο. Ένας που ανέβηκε να πουλήσει μαγκιά στην επανάσταση του '97 του κόψανε τ' αυτιά και την ουρά τ' αλόγου του, τον δέσανε απάνω και τον έστειλαν κάτω. Ήταν ίσως ο τελευταίος. Ο πατέρας του προπαππού μου τους πρόλαβε. Μόλις έγινε η επανάσταση του 97' σουτάρανε και τους προσκυνημένους και τους τούρκους, οι ελάχιστοι που μείνανε, είχανε (παντα, και επι τουρκοκρατιας) μεταχείρηση σκουπιδιού. Αυτό βοήθησε στο να μείνει ο κρητικός πληθυσμός αναλοίωτος όσον αφορά τις ορεινές περιοχές.
Εγώ γιατί ξέρω μέσω του ''Κρητικού'' του Διονυσίου Σολωμού ότι το έσκασαν οι Κρητικοί σαν βρεγμένες γάτες με σχεδίες από τα Σφακιά αφού είχαν κρυφτεί και οι Τούρκοι είχαν καταλείψει την Μεσαρα και τα Σφακιά το 1823-4?
Ή στον Β' Παγκόσμιο που σκότωναν με τσουγκρανες τους αλεξιπτωτιστες ενώ κανονικά απαγορεύεται ως κάτι δειλό και άνανδρο από μια συνθήκη?
Μην τα παρακάνετε με τον τοπικισμό.
Κανείς δεν είναι τέλειος
Μην το παρακάνουμε με τους Κρητικούς.


Και οι Τούρκοι λαός είναι.
Δεν είναι νροπή να ξέρει κάποιος Έλληνας τη γλώσσα.
Έλεος δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top