Μαρξισμός

WELCOME

Νεοφερμένος

Ο WELCOME αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες ,
Θα ήθελα να διαβάσω μαρξιστικά βιβλία και γενικά να ασχοληθώ με τον μαρξισμό.
Ποια βιβλία του μάρξ θα μου προτείνατε;Το κεφάλαιο νομίζω πως είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΟ για πρώτη επαφή.
Ευχαριστώω:book::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ξεκινα με το μανιφεστο ή με εισαγωγη στην κριτικη της πολιτικης οικονομιας.

Σημειωση: Μονο εγω νομιζω πως ανοιξε αλλο ενα θεμα με λαμπρες προοπτικες για μηνυματα-σεντονια και τσακωμους; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Ξεκίνα με την Γερμανική ιδεολογία και το μανιφέστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Μανιφέστο.

Συνεχίζεις και με βιβλία αυτόνομων εκδόσεων (π.χ. autonome antifa, antifa scripta, κ.ά.). Εκεί θα συναντήσεις και αναφορές σε άλλα σημαντικά συγγραφικά έργα, κ.ο.κ.

καλή αρχή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Adam Smith, the wealth of nations.

Ο καλύτερος τρόπος για εισαγωγή στον Μαρξισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
για μένα συμβουλή μου είναι αν δε ξέρεις πως ξεκίνησε αυτό
Φιλευθερισμος Σοσιαλδημοκρατία Μαρξισμος διάβασε 1α πως ξεκίνησε αν ξέρεις άκου τους άλλους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WELCOME

Νεοφερμένος

Ο WELCOME αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
το μανιφέστο νομίζω και εγώ θα είναι το πιο εύκολο
θέλω αρχικά να ασχοληθώ με τα φιλοσοφικά του μαρξ,και αργότερα με τα οικονομικά του έργα μιας και εκεί χρειάζεται κάποια "πείρα"
οπότε θα αγνοήσω το μήνυμα του Ξεχασμένου για τον Smith μιας και ο πλούτος των εθνών εμπεριέχει πολιτική οικονομία αλλά είναι και άλλο "κεφάλαιο" ,σε διάσταση με την μαρξική σκέψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους και σε όλες ,
Θα ήθελα να διαβάσω μαρξιστικά βιβλία και γενικά να ασχοληθώ με τον μαρξισμό.
Ποια βιβλία του μάρξ θα μου προτείνατε;Το κεφάλαιο νομίζω πως είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΟ για πρώτη επαφή.
Ευχαριστώω:book::redface:
περαστικά:console:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WELCOME

Νεοφερμένος

Ο WELCOME αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αφού δε σου πρότειναν και Friedman σε thread για μαρξιστική θεωρία πάλι καλά να λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
το μανιφέστο νομίζω και εγώ θα είναι το πιο εύκολο
θέλω αρχικά να ασχοληθώ με τα φιλοσοφικά του μαρξ,και αργότερα με τα οικονομικά του έργα μιας και εκεί χρειάζεται κάποια "πείρα"
οπότε θα αγνοήσω το μήνυμα του Ξεχασμένου για τον Smith μιας και ο πλούτος των εθνών εμπεριέχει πολιτική οικονομία αλλά είναι και άλλο "κεφάλαιο" ,σε διάσταση με την μαρξική σκέψη

Σε αρκετα βιβλια μαρξισμου θα βρεις κριτικες για τον φιλελευθερισμο. Αρα το να εχεις καποιες γνωσεις πανω στο αντικειμενο που κατα καποιο τροπο υπηρξε η αφορμη για τη γεννεση του αλλου δεν ειναι κακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WELCOME

Νεοφερμένος

Ο WELCOME αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Σε αρκετα βιβλια μαρξισμου θα βρεις κριτικες για τον φιλελευθερισμο. Αρα το να εχεις καποιες γνωσεις πανω στο αντικειμενο που κατα καποιο τροπο υπηρξε η αφορμη για τη γεννεση του αλλου δεν ειναι κακο.

Εννοείται πως δεν είναι κακό να έχεις "κάποιες γνωσεις" πάνω στο "αντίπαλο" αντικείμενο.Το ζήτημα είναι ότι στον Πλούτο των Εθνών γίνεται απολογισμός της πολιτικής οικονομίας(πράγμα το οποίο ανέφερα πως δεν με ενδιαφέρει πρωτίστως μιας και είμαι "αρχάριος").Βασικές πληροφορίες περί φιλελευθερισμού,σοσιαλισμού ,σοσιαλδημοκρατίας κλπ όπως ανέφερε ο Σωτήρης13 έχω ήδη αναζητήσει.Το thread μου έγινε με σκοπό την πρόταση από όποιον γνωρίζει , βιβλίων του Καρλ Μαρξ ,νομίζω έγινα σαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
αφού δε σου πρότειναν και Friedman σε thread για μαρξιστική θεωρία πάλι καλά να λες

Λογικο θα το εβρισκα, ο Milton Friedman ηταν γνωστος σοσιαλιστης

https://mises.org/library/friedmans-mistake

Οπως και ο Ανταμ Σμιθ αλλωστε

https://mises.org/library/adam-smith-myth
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Παντως θα προτεινα και τον ιστορικο υλισμο του γκραμσι. Δυσκολο βιβλιο ως προς την αναγνωση. Θελει λιγα προαπαιτουμενα γιατι στο τελος(και ενδιαμεσα σε διαφορα σημεια) ασκει κριτικη σε καποιες θεωριες και προσεγγισεις, αλλα ειναι καλο βιβλιο που δινει τροφη για σκεψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WELCOME

Νεοφερμένος

Ο WELCOME αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
αγορασα το μανιφεστο του κομμουνιστικού κομματος ,θα διαβασω αυτο και στη συνεχεια θα προχωρησω σε πιο "ανεβασμενα"
εχω ακουσει παντως πως οι μονοι που "καταφεραν" να διαβασουν αλλα κυριως να κατανοησουν τον μαρξ σαν οικονομολογο ειναι καποιοι οι καθηγητες πανεπιστημιου που διδασκουν τα αντικειμενα της μαρξιστικης οικονομιας
εχει καποιος γνωμη για το "κεφαλαιο";ειναι χασιμο χρονο(και τζαμπα κουραση του νου) μιας και θεωρειται απλησιαστο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
αγορασα το μανιφεστο του κομμουνιστικού κομματος ,θα διαβασω αυτο και στη συνεχεια θα προχωρησω σε πιο "ανεβασμενα"
εχω ακουσει παντως πως οι μονοι που "καταφεραν" να διαβασουν αλλα κυριως να κατανοησουν τον μαρξ σαν οικονομολογο ειναι καποιοι οι καθηγητες πανεπιστημιου που διδασκουν τα αντικειμενα της μαρξιστικης οικονομιας
εχει καποιος γνωμη για το "κεφαλαιο";ειναι χασιμο χρονο(και τζαμπα κουραση του νου) μιας και θεωρειται απλησιαστο;

https://luben.tv/stream/73793
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WELCOME

Νεοφερμένος

Ο WELCOME αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.

Καθ' όλα σεβαστή η γνώμη της ,είναι καθησυχαστικό που υπάρχουν και τέτοια 15 χρόνα:Pτο διάβασε(το κατάλαβε) και το απέρριψε:P
Παρόλα αυτά έχει κάποιος ασχοληθεί με το συγκεκριμένο έργο ;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να διαβάζεις το Κεφάλαιο χωρίς να έχεις προηγουμένως γνώσεις πάνω στο πως λειτουργεί το καπιταλιστικό σύστημα, είναι σαν να διαβάζεις τη Βίβλο και να μην έχεις ακούσει ποτέ για την επιστημονική μέθοδο, τη θεωρία της εξέλιξης κτλ. Δεν θα σου πρότεινα φυσικά να μην το διαβάσεις, καθώς κάτι τέτοιο θα ήταν αφενός προσβολή στην κριτική σου σκέψη και αφετέρου προσπάθεια χειραγώγησης, αλλά θα σου πρότεινα προτού το διαβάσεις να ξεκινήσεις από άλλα έργα, όπως του διαλόγους του Πλάτωνα. Ο λόγος είναι ο εξής. Όταν διαβάζεις ένα βιβλίο που περιέχει ιδεολογία, είτε αυτό είναι η Βίβλος, είτε το Κεφαλαίο, είτε οτιδήποτε άλλο, πρέπει να έχεις ένα σύστημα λογικής με το οποίο θα μπορείς να ελέγχεις αν τα επιχειρήματα που διαβάζεις είναι ορθά, - δηλαδή έχουν λογική συνέχεια, ανταποκρίνονται στα εμπειρικά δεδομένα κτλ - ή αν είναι λανθασμένα και σκοπό έχουν απλά να χειραγωγήσουν. Αν δεν έχεις το σύστημα αυτό λοιπόν, τότε θα είσαι σαν φτερό στον άνεμο και οι απόψεις θα είναι προϊόν χειραγώγησης, πράγμα που εν τέλει οδηγεί στο φανατισμό και πολλές φορές εγκλωβίζει τη σκέψη εφόρου ζωής.

Οπότε σαν τελική συμβουλή θα έλεγα διάβασε πρώτα φιλοσοφία, ώστε να καταλάβεις πως χρησιμοποιείται η λογική για τον έλεγχο επιχειρημάτων και μετά διάβασε όποιο άλλο βιβλίο θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο Ξεχασμένος έχει δίκιο, αλλά δεν είναι πλήρης. Τα κείμενα του Μαρξ οδήγησαν στα χειρότερα λάθη του ανθρώπου και καταδικάστηκαν από τους ικανότερους ανθρώπους από τότε που βγήκαν, είτε αυτοί είναι οικονομολόγοι, θεωρητικοί της πολιτικής, πολιτικοί φιλόσοφοι, ιστορικοί, φιλόσοφοι κοκ. Επειδή λοιπόν δεν θες να διαβάσεις το Κεφάλαιο και μετά να βγεις σαν τον κνήτη να φωνάζεις παραλογήματα, απέφυγε τον Μαρξ μέχρι να μην αποτελεί την εισαγωγή σου σε οτιδήποτε. Πάρα πολύ καλή εισαγωγή στην οικονομική ιστορία της Ευρώπης αποτελούν τα βιβλία του Nial Ferguson και ο πλούτος των εθνών. Μετά διάβασε φιλοσοφία. Μετά καλό θα ήταν να αποκτήσεις βασική γνώση οικονομικών. Μετά διάβασε Μαρξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WELCOME

Νεοφερμένος

Ο WELCOME αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Το να διαβάζεις το Κεφάλαιο χωρίς να έχεις προηγουμένως γνώσεις πάνω στο πως λειτουργεί το καπιταλιστικό σύστημα, είναι σαν να διαβάζεις τη Βίβλο και να μην έχεις ακούσει ποτέ για την επιστημονική μέθοδο, τη θεωρία της εξέλιξης κτλ. Δεν θα σου πρότεινα φυσικά να μην το διαβάσεις, καθώς κάτι τέτοιο θα ήταν αφενός προσβολή στην κριτική σου σκέψη και αφετέρου προσπάθεια χειραγώγησης, αλλά θα σου πρότεινα προτού το διαβάσεις να ξεκινήσεις από άλλα έργα, όπως του διαλόγους του Πλάτωνα. Ο λόγος είναι ο εξής. Όταν διαβάζεις ένα βιβλίο που περιέχει ιδεολογία, είτε αυτό είναι η Βίβλος, είτε το Κεφαλαίο, είτε οτιδήποτε άλλο, πρέπει να έχεις ένα σύστημα λογικής με το οποίο θα μπορείς να ελέγχεις αν τα επιχειρήματα που διαβάζεις είναι ορθά, - δηλαδή έχουν λογική συνέχεια, ανταποκρίνονται στα εμπειρικά δεδομένα κτλ - ή αν είναι λανθασμένα και σκοπό έχουν απλά να χειραγωγήσουν. Αν δεν έχεις το σύστημα αυτό λοιπόν, τότε θα είσαι σαν φτερό στον άνεμο και οι απόψεις θα είναι προϊόν χειραγώγησης, πράγμα που εν τέλει οδηγεί στο φανατισμό και πολλές φορές εγκλωβίζει τη σκέψη εφόρου ζωής.
Οπότε σαν τελική συμβουλή θα έλεγα διάβασε πρώτα φιλοσοφία, ώστε να καταλάβεις πως χρησιμοποιείται η λογική για τον έλεγχο επιχειρημάτων και μετά διάβασε όποιο άλλο βιβλίο θέλεις.


Καλοδεχούμενες οι συμβουλές σου Ξεχασμένε .Έχω ήδη αναγνώσει συγγράμματα του Πλάτωνα όπως επίσης και Τζόν Λοκ,Κενέ,Χάγιεκ και για αυτό θέλησα να ασχοληθώ λίγο εκτενέστερα με την "απέναντι όχθη" εξ ου και οι αναζητήσεις μου περί Μαρξ.Οι οποίες όπως είπα αρχικά επικεντρώνονται πάλι στο φιλοσοφικό κομμάτι μιας και η οικονομική πλευρά είναι δύσκολη προς το παρών για μένα.Αλλά είναι μέσα στους μελλοντικούς "στόχους" όπου τότε βεβαίως θα προσπαθήσω να διαβάσω εκτός από το κεφάλαιο και τον πλούτο των εθνών .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top