Μαμά, μπαμπά... νομίζω κάνατε λάθος.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, πιστεύω για κάποιο λόγο ότι η ερώτηση μου θα είναι αρκετά βοηθητική για να δούμε το θέμα ανατροφή από μια διαφορετική οπτική γωνία πέραν της δικής μας.
Όλα τα παιδιά έχουν παράπονα από τους γονείς τους και θα ήθελαν κάποια πράγματα να είναι διαφορετικά στον τρόπο που μεγάλωσαν.
Αν λοιπόν είχατε την ευκαιρία να αλλάξετε 3 πράγματα στον τρόπο που σας μεγάλωσαν οι γονείς σας ποια θα ήταν αυτά; Κι αν τα αλλάζατε τι διαφορετικό θα κάνατε εσείς στη θέση τους ;

Ο σκοπός μου δεν είναι να κολλήσουμε στον τοίχο τους γονείς, αλλά να δούμε τι θεωρεί κάθε παιδί ότι ήταν πιο ενοχλητικό σαν συμπεριφορά από την μεριά των γονιών του.
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
1)Να μην τσακώνονταν και έβριζαν μπροστά μου
2)Να μην τους άκουγα να κατηγορούν άλλους
3)Να μη μου μετέφεραν τα νεύρα τους
4)Να παίζανε μαζί μου όταν ήμουν μικρή
5)Να πήγαιναν σε ψυχολόγο (όταν ακόμα είχε νόημα)
6)Να μη με έκριναν
7)Να μη μου κοπάναγαν πράγματα που έχουν κάνει για εμένα
8)Να μη μετέφεραν τις οικογενειακές μας διαφωνίες σε συγγενείς υπερασπιζόμενοι τη δική τους μόνο οπτική, αγνοώντας τελείως τη δική μου
9)Να ρώταγαν για την καθημερινότητά μου στο σχολείο και γενικότερα να ρώταγαν πώς είμαι και πώς νιώθω
10)Να μη λέγανε πράγματα απλά για να πούνε κάτι, τα οποία δεν είχαν απολύτως κανένα νόημα
...

και η λίστα συνεχίζεται...
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Να άκουγαν τις σκέψεις μου

Να επικεντρωνόντουσαν παραπάνω στο κομμάτι της εκπαίδευσης και της παιδείας από τους γονείς, παρά παίρνω ένα δάσκαλο για λίγες ώρες και τέλειωσα με τις ευθύνες μου. (Ένα παιδί σε νεαρή ηλικία πρέπει να ξεκινήσει να μαθαίνει για τον κόσμο της μάθησης από τους γονείς και όχι από ξένους)

Να με πήγαιναν να με ελέγξουν για δυσλεξία και άλλες μαθησιακές δυσκολίες όταν οι δάσκαλοι του δημοτικού τους το έλεγαν

Να είχαν συγκεκριμένα όνειρα για το μέλλον που θα πήγαζαν από τον χαρακτήρα μου -->
Για παράδειγμα ήμουν καλός στα θεωρητικά και με πήγαιναν στο γυμνάσιο σε δασκάλους θεωρητικών μαθημάτων. Στο λύκειο αποφάσισαν ότι η θεωρητική δεν έχει επαγγέλματα που βγάζουν χρήμα και μου είπαν να πάω στη θετική.

Παρότι που μου αρέσουν τα θεωρητικά, μου αρέσει αρκετά και η ιατρική οπότε δεν έχω θέμα αν και δεν ξέρω πως θα ήμουν αν επιλέγαμε την θεωρητική


Και κάποια άλλα που είναι προσωπικά.

Υ.Γ Οι γονείς μου δικαιολογούνται για μερικά από τα παραπάνω μιας που δούλευαν όλη την ημέρα οπότε δεν είχαν αρκετό χρόνο, όμως θα ήθελα τα πράγματα να ήταν διαφορετικά
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΆΕΙ ΑΚΛΑΦΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ 😁
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Εμ
1. Να μου μάθαιναν τον τρόπο να υπερασπιστώ τον εαυτό μου

2. Να μου έλεγαν μπράβο όταν ήμουν καλά με το 18, κι όχι να άκουγα "πάρε 20, για να αισθάνεσαι εσύ καλά το λέω" / αναγνώριση

3. Να μου έδειχναν ότι ο κόσμος δεν είναι ρόδινος

Εν τέλη, δε θα ήθελα να αλλάξει τίποτα. Μετά από πολλή δουλειά απλά έκανα ένα μπαμ και άλλαξαν όλα. Είχα όλες τις προϋποθέσεις νέα μου εξαρχής για να τα καταφέρω όλα, να μην έχω ενοχές, να με αναγνωρίζω, να μην παραιτουμε
Δεν πειράζει, έκαναν ο, τι καλύτερο μπορούσαν 🌺
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
1. Να ηταν λιγο πιο χαλαροι οταν ειχα κανει την κοιλια με τα μαθηματα στο λυκειο και ηθελα να ασχοληθω με αλλα πραγματα, ουτως ή αλλως ειχα σκοπο στο τελος να διαβασω σοβαρα.

2. Να εχω μεγαλυτερη ελευθερια να ρισκαρω κι ας κανω λαθη, οσον αφορα πραγματα που δεν ηταν τοσο "σοβαρα"

3. Να μην τους νοιαζει τοσο "τι θα πει ο κοσμος".
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top