Μακιγιάζ σε εφηβικές ηλικίες

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
Ειμαι κατα στο να'σαι νιανιαρο να μην ξερεις καν να το χρησημοποιεις και να ερχεσαι στο σχολειο λες και σου αλλαξαν δερμα. FAIL!
εγω προσωπικα βαφομαι μονο και μονο γιατι μου αρεσει να περιποιουμε τον εαυτο μου!
και εννοειτε πως δεν θα σηκωθω πρωινιατικα με την τσιμπλα για να σοβατιστω...
ελεος διαβολε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Όλοι πρέπει να έχουμε την φυσική ομορφιά που μας δίνεται.Αλλά όταν θέλουμε να τονίσουμε τα όμορφα χαρακτηριστικά μας δεν λέω πρέπει να βαφόμαστε ελάχιστα όμως,μην το παρακάνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω με την theodora. Το μακιγιάζ είναι για να τονίσεις τα όμορφα χαρακτηριστικά και να κρύψεις/καμουφλάρεις τυχόν ατέλειες. Εννοείται ότι το να έχεις make up πάχους 2 cm πάνω στο δέρμα σου δεν είναι ότι καλύτερο, και από άποψη αισθητική αλλά και από άποψη υγείας. Η δική μου άποψη είναι ότι το διακριτικό μακιγιάζ είναι το καλύτερο για μια γυναίκα. Κλασικό παράδειγμα η Juliette Binoche:
Θα συμφωνήσω εν μέρει. Γενικά είμαι οπαδός της φυσικής ομορφιάς αλλά ίσως σε κάποιες περιπτώσεις (πχ ένα επίσημο γεγονός) ένα διακριτικό μακιγιάζ δίνει άλλο χρώμα. Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ ποτέ κανενός είδους καλλυντικά πέρα από από μία κρέμα για σπυράκια αλλά αν σε μια γυναίκα ταιριάζει το μακιγιάζ, τότε είμαι υπέρ του διακριτικού.
Υ.Γ. Ό,τι κι αν πει κανείς για τη Juliette θα ναι λίγο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ναι αλλα γενικα μεγαλο ρολο για ολα αυτα παιζουν και τα μεσα μαζικης ενημερωσης που δειχνουν ολες τις κοπελες ....σαν την μεταγενεστερη μορφη της barbie..δηλαδη ελεος..Fail!!!! και αναρωτιεμαι εμεις γτ επηρεαζομαστε τοσο?

εσεις τι πιστευετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

SOFIA19

Νεοφερμένος

Η SOFIA19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Δυστυχώς ή ευτυχώς τα ΜΜΕ είναι αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητάς μας με αποτέλεσμα να μας επηρεάζουν.Το θέμα είναι αν η επιρροή που μας ασκούν είναι μεγάλη και δυστυχώς τις περισσότερες φορές είναι.Αυτό φαίνεται και στο μακιγιαζ.Βλέπεις μικρά κορίτσια να κυκλοφορούν με ''τόνους'' make up και να μην αφήνουν να φανεί η φρεσκάδα της ηλικίας τους.Δε λέω να μην περιποιούνται αλλά η περιποίηση να είναι σε λογικά πλαίσια.Προσωπικά πιστεύω πως είναι προτιμότερο για παράδειγμα να αφήσεις καποια σημάδια ακμής να φαίνονται παρά να δημιουργείς μια μάσκα απο make up στο πρόσωπό σου. Το φυσικό αποτέλεσμα είναι πάντα πιο όμορφο από το φτιαχτό!Δε συμφωνείτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ απορώ βρε παιδιά...Δεν βαριούνται να κάθονται τόσες ώρες, κάαααθε μέρα να παστώνονται....;Τι ώρα πρέπει να ξυπνάνε κάθε πρωί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vaita

Νεοφερμένος

Η vaita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Πιστευω πως τα κοριτσια σε αυτη την ηλικια δεν εχουν αναγκη το μακιγιαζ. Βλεπω πολλα κοριτσια που ερχονται καθε πρωι στο σχολειο με make up και κατι αλλες αηδιες. Ελεος! Κοριτσια ξυπνηστε! Εχουμε ενα υπεροχο προσωπο ακομα κι αν ειναι γεματο σπυρακια. Αν θελουμε να τονισουμε τα ματια μας ας βαλουμε λιγη μασκαρα ή μολυβι αλλα οχι make up, πουδρες και βλακειες. Εχω ακουσει αγορια να κουτσομπολευουνε τα κοριτσια για το ντυσιμο τους και το μακιγιαζ τους. Και πιστεψτε με: Θεμα του κουτσομπολιου ηταν οι "κουκλες" του σχολειου που ξυπνανε απο τις 6 μονο και μονο για να βαφτουν και να ετοιμαστουν. Αρα ισως να μην ειναι και τοσο ηλιθια τα αγορακια.......think about it;);););)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gina54

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σλοβακία (Ευρώπη). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Πιστευω πως τα κοριτσια σε αυτη την ηλικια δεν εχουν αναγκη το μακιγιαζ. Βλεπω πολλα κοριτσια που ερχονται καθε πρωι στο σχολειο με make up και κατι αλλες αηδιες. Ελεος!
Συμφωνώ μαυτο που λες !
Δε βλέπω κανένα λογο γιατί μια μαθήτρια θα πρέπει να μοιαζει με σαραντάρα.
Εμένα μαρέσει πολύ το φυσικό κιας μην είναι τέλειο εξάλλου αν σε εκτιμά κάποιος πραγματικά σε εκτιμά για αυτο που είσαι από τη φύση σου(εμφάνιση και κυρίως χαρακτήρας και συμπεριφορά) ,όχι επειδή βαφεσαι και παριστάνεις κατι που δεν είσαι.
Μην ξεχνάτε επίσης ότι αυτο που βλέπουμε στον καθρέφτη δεν έχει καμια σχέση με αυτο που βλέπουν οι άλλοι σε μας .Ο καθρέφτης δεν είναιπαρα μια άψυχη εικόνα .
Τέλος πιστεύω ότι τη φυσική ομορφιά δε γινεται να την αποκτήσεις όσο και να βάφεσαι ίσα ισα που μπορει και με το βάψιμο να κάνεις τα πράγματα χειρότερα. Ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός όλοι έχουν τα συν και τα πλην τους καποιοι είναι πιο όμορφοι και κάποιοι αλλοι λιγότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το παραδέχομαι έχω βάφτεί και εγώ για να πάω σχολείο ! :p Αλλά με το "βαφτεί" εννοώ έχω βάλει κονσίλερ στα 2-3 σπυράκια που βγαίνουν λόγω ορμονών και εφηβείας , αλλά ξεκίνησα να το κάνω αυτό στα 16 και όχι στα 12 ! Είναι απίστευτο να βλέπεις παιδάκια της α' γυμνασίου να φοράνε ψεύτικες βλεφαρίδες, ένα τόνο make up σε πορτοκαλί χρώμα και από πάνω άλλο τόσο ρουζ! Η κατάσταση είναι εκτός ορίων ! Και όλα αυτά γιατί ? Γιατί δεν νιώθουν αυτοπεποίθηση στα 12? Ποιος είναι ο στόχος τους τότε ? Να αρέσουν... Αλλά βέβαια αυτά είναι αμερικάνικα πρότυπα (no offense), κάτι τα αμερικάνικα σήριαλ, κάτι το youtube , μπείτε να δείτε πόσα βίντεο με κορίτσια από 9 έως 16 να δείχνουν πώς να βάφονται για το σχολείο. Εγώ προσωπικά για να βγω έξω βάζω μολύβι και όχι στο κάτω μέρος του ματιού, lipgloss και όταν έχω σπυράκια τα καλύπτω με κονσίλερ και στα κέφια και λίγη σκιά. Το φαινόμενο είναι εκτός ελέγχου κατά τη γνώμη μου, εδώ έρευνες λένε για πρόκληση καρκίνου από τα χημικά που περιέχουν! Ξέρετε ότι η μάσκαρες έχουν μέσα μόλυβδο ? διαβάστε και μόνοι σας ! Ο πατέρας μου είναι χημικός και όταν μου τα έλεγε δεν τον πίστευτα και του έλεγα ότι υπερέβαλλε !

https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=33&artid=187200&dt=02/03/2008
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
μπορεί να ακουστεί πολύ περίεργο και σίγουρα ανήκω σε μια συντριπτική μειοψηφία όπως έχω παρατηρήσει,αλλά με ξενερώνουν αφάνταστα αυτές που βάφονται ,μου αρέσουν οι αυθόρμητες, αυτές που δεν επηρεάζονται από τα πρότυπα που προβάλουν συνεχώς τα μμε ,ε και τι πειράζει αν η κοπέλα έχει σπυράκια?,θα πρέπει να ανησυχεί για αυτό? , αλίμονο,ή μήπως θα της κόψουμε την καλημέρα ή θα πρέπει να φοβηθεί ότι δεν θα την κοιτάξει κανένας?
Αυτά είναι χαζομάρες δεν κρίνουμε έχοντας υπόψιν την εμφάνιση.Εγώ προσωπικά ποτέ δεν θα τα έφτιαχνα με μια μόνο και μόνο επειδή είναι "γκόμενα" αν δεν μου άρεσε ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,799 μηνύματα.
μπορεί να ακουστεί πολύ περίεργο και σίγουρα ανήκω σε μια συντριπτική μειοψηφία όπως έχω παρατηρήσει,αλλά με ξενερώνουν αφάνταστα αυτές που βάφονται ,μου αρέσουν οι αυθόρμητες, αυτές που δεν επηρεάζονται από τα πρότυπα που προβάλουν συνεχώς τα μμε ,ε και τι πειράζει αν η κοπέλα έχει σπυράκια?,θα πρέπει να ανησυχεί για αυτό? , αλίμονο,ή μήπως θα της κόψουμε την καλημέρα ή θα πρέπει να φοβηθεί ότι δεν θα την κοιτάξει κανένας?
Αυτά είναι χαζομάρες δεν κρίνουμε έχοντας υπόψιν την εμφάνιση.Εγώ προσωπικά ποτέ δεν θα τα έφτιαχνα με μια μόνο και μόνο επειδή είναι "γκόμενα" αν δεν μου άρεσε ο χαρακτήρας και η προσωπικότητα της.

πές τα φίλε γιατί νομίζουμε ότι ζούμε σε άλλο πλανήτη..:whistle:

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
θα συμφωνησω και εγω αλλα και εσεις ξεκολληστε απο το προτυπο γυναικας που βλεπετε στην τηλεοραση (γενικα το λεω);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Όλες οι κοπελες σημερα δυστυχως επηρεαζονται απο το προτυπο της αμερικης...οτι δηλαδη η πιο ομορφη ειναι παραλληλα και η πιο ψευτικη....ψευτικο στηθος,ψευτικα μαλλια ολα ψευτικα,σουπερ φουλ μακιγιαζ ετσι ωστε να μην αναγνωριζονται...και το αστειο ειναι πως οντως οι αντρες ελκυονται απο κατι τετοιο...ειναι κριμα ακομα και απο'κει φαινεται η υποβαθμισμενη κοινωνια στην οποια ζουμε...θα συμφωνησω οτι ολα πλεον καθοριζονται απο μ.μ.ε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pocaxontas23

Νεοφερμένος

Η pocaxontas23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Eμ εγώ πιστεύω πως κάθε κοπέλα θα πρέπει να κάνει αυτό που νιώθει..:) εγω νιώθω όμορφη όταν είμαι βαμμένη και βάφομαι για μένα και όχι για να με δει ο απέναντι και να του αρέσω... το υπερβόλικο διαφέρει ίσωσ για τον καθένα.. απλά όταν μία κοπέλα προκαλει αυτό φαίνεται και απο αλλα και όχι μονο από το βάψιμο:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Eμ εγώ πιστεύω πως κάθε κοπέλα θα πρέπει να κάνει αυτό που νιώθει..:) εγω νιώθω όμορφη όταν είμαι βαμμένη και βάφομαι για μένα και όχι για να με δει ο απέναντι και να του αρέσω... το υπερβόλικο διαφέρει ίσωσ για τον καθένα.. απλά όταν μία κοπέλα προκαλει αυτό φαίνεται και απο αλλα και όχι μονο από το βάψιμο:redface:

Σε αυτο θα συμφωνησω απολυτα!!Πολλες φορες βλεπω κοπελες που εχουν βαφτει εντονα αλλα δεν ειναι καθολου προκλητικες...νομιζω πως η προκλητικοτητα φαινεται περισσοτερο απο τις κινησεις,το εξαλλο ντυσιμο και γενικα την αυρα του καθε ανθρωπου:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
με εκνευριζει οταν μια κοπελα παει στην παραλια ή σχολειο και ειναι βαμμενη λες και παει σε κανενα παρτυ.οπου και να πανε βαφονται.πιστευω οτι αυτες οι κοπελες ειναι ανασφαλεις και πιστευουν πως αν βαφτουν θα γινουν κουκλαρες.εγω προσωπικα θεωρω οτι οι κοπελες δεν χρειαζεται να βαφονται τοσο πολυ και να εχουν αυτοπεποιθηση,ουτως ή αλλως η φυσικη ομορφια ειναι το πιο ωραιο!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
πιστεύω ότι το βάψιμο πρέπει να αρμόζει στην ηλικία αλλά και στο περιβάλλον - γιατί να πας στη παραλία βαμμένη, θα πας για μπάνιο. ενώ σ' ένα πάρτυ είναι ωραίο να βαφτείς, ή σε μια βόλτα. πολλές φορές το βάψιμο τονίζει τα ωραία χαρακτηριστικά π.χ. ένα ωραίο μολύβι και μια σκιά τονίζει τα μάτια ή ένα ταιριαστό κραγιόν τα χείλη.
Τα δικά μου σπυράκια είναι τόοοοοοσο ενοχλητικά, και κόκκινα και έντονα που μερικές φορές δεν υπάρχει άλλη λύση εκτός από λίγη διακριτική πούδρα-προσωπικά δεν μπορώ να βλέπω το πρόσωπό μου τόσο χάλια. δεν θα νιώθω άνετα. οπότε τα καλύπτω κάπως (αν και δεν καλύπτονται πλήρως, για πλήρη κάλυψη χρειάζεται make up που θα έκανε τα πράγματα πολύ χειρότερα μιας και θα έκλεινε τους πόρους). γενικά θεωρώ ότι το βάψιμο είναι ωραίο απλά μέχρι ένα όριο. είναι καλό να είναι διακριτικό και να αρμόζει στην ηλικία κυρίως αλλά και στο περιβάλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Aυτό το βίντεο λέει πολλά! Μπορεί η κοπέλα να μην είναι έφηβη αλλά..https://www.youtube.com/watch?v=iYhCn0jf46U
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μικρή Αννούλα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 218 μηνύματα.
Aυτό το βίντεο λέει πολλά! Μπορεί η κοπέλα να μην είναι έφηβη αλλά..https://www.youtube.com/watch?v=iYhCn0jf46U
Η απορία μου είναι αν θα καταλάβει ακόμα κι η ίδια ότι είναι η κοπέλα της φωτογραφίας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Η απορία μου είναι αν θα καταλάβει ακόμα κι η ίδια ότι είναι η κοπέλα της φωτογραφίας :P
Αυτή ναι, οι γονείς της όχι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top